Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wymiana starego kopciucha na 5 klase do 2023. Sugestie jaki piec wybrać?


zwalonygrat

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, maniek83 napisał:

To tak jak normy EURO czy normy spalania dla samochodów zgadzają się jedynie na stanowisku badawczym :) 

Tak na pewno, stary diesel kopci na całą drogę smrodem, że wytrzymać nie można jadąc za nim , tymczasem w nowym euro 5 spaliny są przejrzyste i bezwonne.

Edytowane przez Alewalneło2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Outsider napisał:

Paliłem od nowości i w jednym i teraz w drugim. Pomimo postępującego zajechania ekogroszkowca z roku na rok uzyskiwałem coraz niższe spalanie. Czyli powyższe twierdzenie ma się nijak do rzeczywistości. 

To może prościej - stary kocioł bez żadnej klasy, wymagań i badań ma niższą sprawność, niż współczesny kocioł ecodesign. I we współczesnym kotle, który rozważa autor wątku, niczego się nie nie ustawia przez rok, ani nawet tydzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Alewalneło2 napisał:

Tak na pewno, stary diesel kopci na całą drogę smrodem, że wytrzymać nie można jadąc za nim , tymczasem w nowym euro 5 spaliny są przejrzyste i bezwonne.

Tylko samo wypalanie dpdfu  bardziej truje jak auto bez tego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny mit, widziałem na własne oczy wypalanie DPF i  z tłumnika nie wylatywały chordy czarnego dymu czy smrodu jak się niektórym wydaje, stojąc z zewnątrz nie wiedział byś nawet, że DPF się wypala. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to się nie ustawia? A od czego mamy tysiące tematów w topiku paliw stałych? 

@Piecuch19 daj mi nawet przez internet z wysyłką węgiel 28-29Mj za 850zl. 

 

Nowe diesle są mega czyste, nieważne co hejterzy diesli napiszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, eliks napisał:

 

@Piecuch19 daj mi nawet przez internet z wysyłką węgiel 28-29Mj za 850zl. 

Lokalny skład nie daleko mnie Wesoła orzech II za 810 zł/tona 28 MJ/kg z transportem w okolicy: tel 71 316 55 80 możesz zadzwonić. 

Nie trzeba wozić samemu czy organizować transportu latem z sąsiadem by obniżyć koszty pelletu  tona/zł. Węgiel z kopalni z własnym transportem wyszedł by  pewnie taniej.

A tu rewno kominkowe z Castoramy bez transportu:

IMG_20210120_162141.thumb.jpg.bba46b8d384090c3c176b568c7beaf8c.jpg

Dla tych co mają swój las i  koszt 1 kWh/zł  nie jest dla nich o 60% droższy od węgla.

Widać trend na drewno się rozpoczął. Lokalni dostawcy będą mieli punkt odniesienia ceny.

Edytowane przez Piecuch19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, maniek83 napisał:

Nawet podajnikowe nie spełniają wymagań i muszą mieć bufor, niestety albo i stety są badane tylko pobieżnie na dwóch mocach żeby wogóle można je dopuścić do sprzedaży. Wiadomo, że każdy grzebie w ustawieniach a to czyni każdy podajnikowiec śmieciuchem. Niestety paliwa stałe spalane w domach to zawsze kompromis. To tak jak normy EURO czy normy spalania dla samochodów zgadzają się jedynie na stanowisku badawczym :) Za podajnikowcem przemawia jedynie wygoda użytkowania nieco większa niż zasypowca i tyle.

Hehe.Nie wiesz nic o podajniku w.s. smierdziuchu i dawajesz rady.Popatrz z okna po kominach.Co dotyka samochodow po 5ti latach beda te nowe na zlom,gdzie ekologia? Nowy peugeot posiada gwarancje 60000 km na silnik.Isto jest dobrym wyborom :-) I inni producenci nie pozostana w tyle.Trzymam swojej starej toyotki,tej juž po 29latach slad weglowy zniknal,lambde i kat posiada :-) Smieczuch wywalony,w tym przypadku jest to na podajniku cos zupelnie innego...i z samochodmi nieporownywalne.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może napisz coś więcej o tym śmieciuchu: co to za kocioł ? jaki rodzaj spalania? ile kW? ( a ile teraz?), czym paliłes? jakie są  różnice w zużyciu opału? ( poza wygodą). Żeby był jakiś punkt odniesienia.

A z drewnem opalowym i pelletem będzie tak jak z olejem opałowym kiedyś - tak myślę, ale mogę się mylić - czas to zweryfikuje.

Edytowane przez Piecuch19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Outsider napisał:

 

Jakoś odkąd żyję węgiel nie potaniał. 

 

 

No, to dożyłeś tych czasów. KWK Sośnica – orzech 29MJ/kg, w ubiegłym roku 630 zł/t, obecnie 567 zł/t.

  • Zgadzam się 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale na giełdach jest w miarę tani, import kwitnie, a elektrownie zużywają węgla mało, ponieważ po doliczeniu opłat za CO2 taniej importować gotowy prąd. Na rynku ekogroszkowym też pellet, termomodernizacje  i pompy trochę węgiel podgryzają, więc faktycznie stabilna cena jest bardzo prawdopodobna. Jest środek zimy, przeszła fala jako takich mrozów, a ceny niskie, dostawy płynne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Stempos1980 napisał:

Na kopalni tanieje ale ogólnie transport robi cenę i czym dalej od kopalni tym drożej

Nie napisałem, że w Szczecinie węgiel jest tani. Napisałem, iż wbrew temu, co się niektórym wydaje, węgiel staniał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Piecuch19 prosiłem o ekogroszek. Nie pisałem kostce i zasypowcu bo wtedy inaczej bym policzył sprawność, czyli 30% jak w 99% polskich instalacji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Piecuch19 napisał:

Może napisz coś więcej o tym śmieciuchu: co to za kocioł ? jaki rodzaj spalania? ile kW? ( a ile teraz?), czym paliłes? jakie są  różnice w zużyciu opału? ( poza wygodą). Żeby był jakiś punkt odniesienia.

Mialem dakon dor 24,dolniak,cos podobne mpm.Kiedy padl,jescze moglem kupič ten sam i latwo zamienic.Dobrze,že tego nie zrobilem.Teraz w kotlowni mocek z podajnikiem batory 25KW (bylem glupi,15Kw wystarczaloby) i sterownikom skzp 02.Podlaczone do starej instalacji 4d wentyl sterowany pogodowo,termostatom obnižanie 2°,grzejniki otwarte na full i 2 pompki kotlowa,CO.Spalanie mniejsze o 1/3 niž w starym kotlu.Ostrzegam jescze,že znalem palic w dakonu.......Opal taki sam w dakonu i mocku brazowy orzech II 17 MJ

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, eliks napisał:

Nie no bądźmy precyzyjni bo sprawności są różne i warto je policzyć. Piszę jak jest u mnie w rejonie. Z pelletu realnie wyciągasz 4kWh - przy pellecie jak u mnie 680zl wychodzi 17gr za kWh

Z węgla 5.6kWh (i nie piszcie że więcej bo w typowej polskiej instalacji to bujda na resorach) gdzie przy średnim węglu 850zl wychodzi 15gr za kWh. 

Gaz ziemny wychodzi 20gr za kWh.

 

 

 

 

 

Podejdźmy do tematu uczciwie. Koszt dobrego pelletu, dorównuje cenie dobrego węgla. Sprawność kotłów - tak, tak nawet dolniaka z buforem - jest porównywalna. W tej konfiguracji, pellet jest mocno osadzony w koszcie ogrzewania gazem. W przypadku dobrze ocieplonego budynku, to nie ma znaczenia zasadniczego. Opalanie pelletem domu z lat 70 -tych ubiegłego wieku, dla wielu ociera się o granice egzystencji.

  • Zgadzam się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61
5 godzin temu, eliks napisał:

Nie no bądźmy precyzyjni bo sprawności są różne i warto je policzyć. Piszę jak jest u mnie w rejonie. Z pelletu realnie wyciągasz 4kWh - przy pellecie jak u mnie 680zl wychodzi 17gr za kWh

Z węgla 5.6kWh (i nie piszcie że więcej bo w typowej polskiej instalacji to bujda na resorach) gdzie przy średnim węglu 850zl wychodzi 15gr za kWh. 

Gaz ziemny wychodzi 20gr za kWh.

 

Z podstawowymi cenami wtedy można sobie obliczyć co się opłaca a co nie. Do tego należy dodać inne kwestie jak popiół którego z pelletu z tony jest 6kg a z węgla 100kg (te 100 to przecież też strata), kwestia estetyki, wygody, czystości w kotłowni. 

 

Moi rodzice mają ekogroszek i nie narzekają, kotłem zajmuje się szwagier, w domku ciepło i wszystko fajnie działa ale ja się nie muszę bawić w kominiarza co 3 tygodnie a przy zasypie nie leci mi wszędobylski czarny pył, więc nie, nie zamienił bym się.

 

 

Popió oraz pył to nie jest jakiś większy problem przecież wywożą co dwa tygodnie a ja 1/3 przeważnie mam napełnioną , pył hm jeśli jest a pewnie jest to mnie to nie przeszkadza bo mam dwa pomieszczenia w piwnicy a co tam się robi to mi to lata bo wchodzę tam raz w tygodniu zasypać zasobnik , nudne robi się słuchanie o tym że z węgla tyle a z peletu tyle bo to przeważnie jest pomijane a przynajmniej mnie to zbtnio nie interesuje a jeśli bym musiał zmieniać ogrzewanie to w tych czasach tylko PC a nie węgiel czy tym bardziej pellet , nie mam nic do pelletu ale ceny tych kotłów przeważnie są dużo wyższe a czasem nawet dorównują PC .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.01.2021 o 21:38, Animus napisał:

To są uroki zasypowców jak duży mróz to trzeba pilnować, doglądać dla takiego palacza nie ma nocy. 

Co ty gadasz kolego ,na drewnie nie powiem trzeba trochę po dokładać ale to się akurat mocno opłaca w moim przypadku (50złm/p) 5gr kw,ale przy węglu mógłbym raz na dobę iść w moim kotle bez przeróbki ale po przeróbce rano i wieczorem-17-19

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, maronka napisał:

Co ty gadasz kolego ,na drewnie nie powiem trzeba trochę po dokładać ale to się akurat mocno opłaca w moim przypadku (50złm/p) 5gr kw,ale przy węglu mógłbym raz na dobę iść w moim kotle bez przeróbki ale po przeróbce rano i wieczorem-17-19

To kup sobie Zębca, 

https://www.zebiec.pl/kotly-co/kotly-na-eksport/

koledze po 2 latach  aż się wytarło zamykanie w drzwiczkach zasypowych, wyciął ten pręt fi 10 hakiem od rączki, takie małe są te komory, to znaczy były, bo to teraz kotły na eksport, ale pamiętam zachęcony 10 let gwarancją na wymiennik zużył sporo par kapci, zapitalając do kotłowni. 

Jaki malutki pelletowiec

https://www.zebiec.pl/kotly-co/kompaktowy-kociol-na-pellet-onyks/

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do kolegi autora to powiem tak ,mój kolega zamontował sobie pelletowca a rodzicom podajnika rok dwa temu tak że nówki 5 klasa i mi mówi że eko by w życiu nie brał właśnie przez kurz syf zapach i ogromne spalanie ,pelletowca chwali choć też ma problemy ze spiekami ,eko jak już sie ustawi dobrze to raz odpalasz i nie gasisz ,pelleciak potrafi się i 10x odpalać na dobę ,ale tego nie odczuwasz ,chyba że zapalarka padnie ,ja mam zasypowca ds i sobie chwalę ale też trzeba się go nauczyć i kilka razy na dobę iść do niego ,na drewno polecam ci blaze,sam bym go brał jako następcę mojego

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, bercus napisał:

Mialem dakon dor 24,dolniak,cos podobne mpm.Kiedy padl,jescze moglem kupič ten sam i latwo zamienic.Dobrze,že tego nie zrobilem.Teraz w kotlowni mocek z podajnikiem batory 25KW (bylem glupi,15Kw wystarczaloby) i sterownikom skzp 02.Podlaczone do starej instalacji 4d wentyl sterowany pogodowo,termostatom obnižanie 2°,grzejniki otwarte na full i 2 pompki kotlowa,CO.Spalanie mniejsze o 1/3 niž w starym kotlu.Ostrzegam jescze,že znalem palic w dakonu.......Opal taki sam w dakonu i mocku brazowy orzech II 17 MJ

Nie dziwię się że dymiło jak miałeś dolniaka 24 kW na 200m' Nie dziwię się że spalanie o 1/3 mniejsze i wystarczyło by 15 kW. Jednak porównanie jest nie trafne, bo nie można porównywać spalania w przewymiarowanym o 60% kotle  do tego teraz w trochę tylko przewymiarowanym podajniku - może wprowadzać innych w błąd. 

MPM 10 kW dał by radę i spalił by mniej ( @carinus taki metraż ogarnia MPM 10 kW ze zmniejszoną mocą - zapytaj go ile mu idzie opału na sezon), ale wygoda dla Ciebie jest cenniejsza i to rozumię, ale gaz jest jeszcze wygodniejszy lub PC.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod względem kosztów ogrzewania, dolniak w połączeniu z buforem nie ma sobie równych. Jeżeli chodzi o precyzję kierowania na instalację zadanej temperatury, tu również bufor wygrywa w przedbiegach ze wszystkimi źródłami ciepła. Przygotowana już woda, czeka jedynie na reakcję siłownika zaworu, który dostaje sygnał z czujnika, umiejscowionego tuż za pompą CO. Pozostałe kotły reagują z opóźnieniem, podgrzewając dopiero medium. Można powiedzieć, że to argument pomijalny, ale jednak wskazuje na „pełnoprawność” takiego zestawu, do stawiania go wśród urządzeń nowoczesnych. Prymitywizm samego kotła, wynagradza mała podatność na awarie, bo nie bardzo co ma się w tym pudle popsuć. Najlepsza opcja dla ciepłożernych budynków i starych, ceglanych kominów

Albo tanio i z pewnym nakładem pracy, albo wygodnie i czyściej, ale drożej, drogo i ewentualnie bardzo drogo. Chociaż w każdym przypadku może być tanie grzanie. W nowym, dobrze ogaconym domu, albo starym z dodatkiem kilkudziesięciu tysięcy zł. na termomodernizację.

@Piecuch19Niektórzy, chcący udowodnić, że złoto jest tańsze od ruskiego tombaku, w desperacji swojej porównują sprawność Pendolino z wydolnością parowozu. Pomijają taktownie fakt, że ciuchci już dawno nikt nie widział na trasie. Ceny pelletu biorą z okolic zagłębia meblowego, a koszt śląskiego węgla, ze składu pod Olsztynem. No i wychodzi fifty – fifty, albo i lepiej.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, HarryH napisał:

@maronka, a konkretnie jakie kotły zamontował?

eko to to nie wiem 20kw a pellet ,lazara 25kw chyba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czytam że nowe diesle są takie czyste i nie chcą wpuszczać tego w centra miast europejskich.Dopalanie DPF-a też u niektórych nie powoduje dymienia i ocena stanu rzeczy oparta na obserwacji jednego przypadku,niekoniecznie wiedząc co się tam dzieje.

Ja nie widzę dużej różnicy w stosowaniu kotła na ekogroch,pellet czy dobrego zasypowca.Sam używam prostego ścierwa MPM,ale skurczybyk wymaga jednorazowego zasypu węgla na dobę i zapominam że cos sie tam pali.Podchodzę,zasypuję kolejną porcję i zamiast męczyć wzrok przed telewizorem,odprężam się spoglądając na płomienie w kociołku.

Na pewno nie poszedłbym teraz w paliwa które na bank będą wycofywane w niedalekiej przyszłości.I znowu dylemat na co zmieniać?

@bercusJeździsz starą toyotą? Już Cię lubię kolego.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.