Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Hochwander ,

najtaniej bufor zamówisz u kolegi Przemka z tego forum nick P2ar ,co do przejscia przez drzwi są i wersje owalne ,zreszta poogladaj co ma na stronie bo jest duzo zdj z realizacji i sa ceny .

Tam zamówisz dosłownie kazdy szczgół w wykonaniu bufora ,jak podłaczenia ,króćce ,rodzaje węzownic-miedz /karbowana nierdzewka ,okrągły/owalny,kanciak,słowem jak u krawca ,jedynie to ma chłop duzo pracy i mozesz sobie poczekac na swój troszke ,ale taniej nie znajdziesz z tego co sam dla siebie szukałem .

https://www.p2ar.pl/

https://www.p2ar.pl/oferta/zbiorniki-buforowe/

jak myslisz kiedyś o solarach rozwaz dodatkową wężownice solarna ,bo systemy solarne tanieja  , ogniwa fotowoltaiczne tez tanieja -to mozna dołozyc grzałke i wykorzystac prad ze słońca jak nie ma odbioru pradu w domu a słońce grzeje ,warto sobie zrobić bufor na "bogato" przyszłościowo bo później bedzie -a można było to tez zamówic....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak myslisz kiedyś o solarach rozwaz dodatkową wężownice solarna ,bo systemy solarne tanieja  , ogniwa fotowoltaiczne tez tanieja -to mozna dołozyc grzałke i wykorzystac prad ze słońca jak nie ma odbioru pradu w domu a słońce grzeje ,warto sobie zrobić bufor na "bogato" przyszłościowo bo później bedzie -a można było to tez zamówic....

Nie myślę o solarach. Będę miał prawdopodobnie dotację 85% do FV 5kW więc zimą chcę grzać CWU przy okazji a latem mieć możliwość grzania jej kotłem a osobno pewnie zrobię sobie bojler ze 120L na CWU zasilany z FV.  Dlatego pytałem o bufor taki aby grzał przy okazji przepływowo CWU. Dzięki za namiar na Przemka - zadzwonie z pytaniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz czy taniej wyjdzie kupno osobnego bojlera z  konkretną wężownicą,nie każdy chce się bawić z dużymi buforami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że MPM-DS ma komorę załadunkową o rozmiarach 25x30cm. Czy w takim razie układając polana wzdłuż kierunku wlotu powietrza 25 cm nie wydaje się być za mało? W handlu drewno tną na 30 lub 40 cm. Czy w takim razie ładujecie drzewo w poprzek i jakoś to się pali czy też zadajecie sobie trud cięcia na dwa polan 40cm? Ne pytam o palenie węglem czy pelletem lecz chodzi o drewno w przypadku gdy mam kupione polana 30 lub 40 cm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12-14 i 17-19 ma takie wymiary 21-25 jest szeroki na 42 bodajże ,ja tnę lub każę ciąć na 25 bo 30 też nie wejdzie(smoła itp),ostatecznie możesz palić w pionie ,wejdzie 2xpo40cm ale takie palenie nie jest tak efektywne i równe i łatwiej o zawieszenie drewna i rozpalanie całości ,wybuchy przy podawaniu pp górą itp.Dziś natną ci na ile chcesz handlarze przynajmniej u mnie. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy MPM-DS ma pod względem komory jakąś konkurencję, która przy 17-19kW oferuje sensowniejszą komorę załadunkową? Nawet 21-25 nie oferuje tego ważniejszego wymiaru większego niż 25cm. Wiem, że w tym wątku każdy chwali ten kocioł i też mi się podoba lecz byłby idealny pod załadunek gdyby komorę miał ze 45 cm głęboką. I drugie: czy ktoś palił w tym kotle pelletem oraz brykietami (liczmy ok 900 zł za tonę jedno i drugie) przez sezon i potrafi powiedzieć jakie MPM DS ma zużycie tych surowców?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co ci konkurencja, jak obecna norma wymaga stałopalności 2h dla paliw biogenicznych i innych paliw stałych

oraz 4h przy spalaniu paliw kopalnych.

 

Jak zamówisz kocioł "szyty" pod twoje potrzeby to ci zrobią, ale pamiętaj o ryzyku zapłonu całego załadunku.

 

Ponadto MPM nie jest kotłem na drewno, to , że można w nim palić drewnem nic nie znaczy,

Do drewna są kotły HG i tam możesz napakować.

 

Są też kotły litewskie ale np w Kalvisie  węglem nie popalisz.

 

 

PS

Kalvisy np są tu https://www.katiluturgus.lt/lt/kieto-kuro-katilai/kalvis/buitiniai-katilai.html, transport ok 100€

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Hochwander

Jak ja sobie szykowałem drewno, to ciąłem na 38cm, żeby było efektowne spalanie trzeba zastosować 2 triki

-blachę na ruszt przed palnikiem, lub podawać PP drzwiczkami wyżej, albo jedno i drugie :)

W tym roku nie scinałem nic, bo miałem rozbierać drewnianą stodołę, więc palenia bym miał na cały rok, ale przez biurokrację pokrzyżowaly mi się plany i narazie jestem bez opału na ten sezon..

Węgla nie chcę bo drogi i wkurza mnie ten popiół, upatrzylem sobie brykiet z drzewa lisciastego w walkach, jeśli będzie taki sam jak miałem na próbę, to dla mnie materiał rewelacyjny, cena z odbiorem własnym 400zl za tonę, zrobię screena z aukcji wkeję jak on wygląda, może ktoś takim palił, to niech się podzieli spostrzeżeniami...

post-67508-0-91741300-1505403185_thumb.png

Edytowane przez zaciapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczenie słów efektowne i efektywne dzieli przepaść . Efektownie może się palić stodoła, kocioł ma spalać efektywnie ;) .

Nie dość, że piszę z telefonu, to jeszcze z pracy, więc wychodzi to trochę chaotycznie, w tym przypadku słownik musiał korektę zrobić ;)

Co do drzewa, to też mam swoje (brzoza, olcha), ale nie szykowałem z w. w powodów..

Szukam więc dobrej alternatywy dla węgla..

Myślę, że zamówię dwie tony na spróbowanie.

Na rozpalkę drewna mam, więc nie powinno być źle..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja palę różnymi brykietami od kilku lat.teraz kupiłem 3 tony sosnowego w wałkach po 500 zł za tonę z transportem.Pali się pięknie jasnym płomieniem i na razie nie zauważyłem smoły w wymienniku.Bałem się że sosna zajmie się szybko cały wsad , ale nie.Uważam że wałki do kotła są najlepsze , bo łatwiej przechodzi powietrze.Palę oczywiście w kotle od Przemka ,z wymiennikiem płomienicowym .Zawsze rozpalam drewnem jako ,,podkłd'

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brykietem też paliłem,ale takimi kostkami jak pół cegły ,w starym Zębcu ,fajnie sie to pali ,kaloryczne ale jedna wada -przy paleniu brykiet puchnie ,a w MPMie mamy na dole wlot do palnika ,więc nie układajcie od linijki ciasno aby jak najwiecej weszło tylko luźno wrzucać żeby był przelot powietrza bo zakituje wlot do palnika ,to co wspomniał tu Izynek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym roku testowałem brykiety. Według mnie ruf kostki sie nie nadają, puchną klinują się opalają do okola ciężko utrzymać odpowiednią warstwę żaru. Robiłem "kanapkę" z weglem i jakoś to spaliłem ;)

Brykiet w wałkach dużo lepszy, przy luźnym ułożeniu nie było problemu z zawieszaniem, palił się naprawdę przyzwoicie. 400 za liściasty brykiet, dobra cena  ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ktoś pytał o pellet. Chciałem montowac Kostrzewę, miałem już ugadanego instalatora ale opamiętałem się bo dom duży a pellet drogi. Stanęło na tym że chyba sprzedam MPM i kupię podajnikowca na groszek. Także jak ktoś chciałby 2 letniego 25kw to odsprzedam w dobrej cenie.

P.S Co myślicie o ekowitt? Bliźniak Witkowskiego za 1 tys taniej

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Edytowane przez giecik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby nie było. Piszę o pellet bo w którymś poście pisałem że założę palnik. Nawet ktoś pisał do mnie PW w tej sprawie

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

 

Przepraszam ale nie umiem zedytowac ostatniego posta.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale groszek też drogi ostatnio a podobno to nie koniec ,i jeszcze o kotle bo ostatnie 2 dni puściłem na prawie wszystkie grzejniki i teraz to jest bajka bez strachu o zagotowanie praktycznie cały wsad idzie na nominalnej z pięknym płomieniem a szamotki po wypaleniu prawie bielutkie, moc dobrałem idealnie do mojej instalacji bo 12-14 by nie dał rady czuję ,rozgrzewa się całość do 70 w godzinę ,spala się całość 4h zadana 80 jest pięknie,a w mrozy palenie ciągłe i byle do wiosny 

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś też cieszyłem się że kociołek daje radę ogrzewać domek jesienią.Jak przyjdzie dobra zima to nie nadążysz dokładać do kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż tak szybko nie jest w stanie spalać wg mnie 3h to max ale na zimę ostrą mam zamiar kupić brykiet drzewny pinkay a on już 3x dłużej się spala ale kosztuje 750 za tonę ,ale to w ostateczności jak zacznę przymarzać a jesień i wiosna to 5 miesięcy palenia a prawdziwej zimy może z 1 miesiąc jest, tak że jestem dobrej myśli ,a w ostateczności węgiel

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja jest inna gdy palimy na okrągło.Wcześnie gdy było przepalane,podczas mrozów kocioł chłonął opał jak szalony.Zmiana na palenie ciągłe spowodowała niewielkie wahania w ilościach spalanego opału,jednak komfort cieplny pozostawał na stałym poziomie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich, zastanawiam się nad kupnem MPM DS 12-14 kw. Na youtube znalazłem filmik przedstawiający spalnaie trocin w tym piecu: 

https://www.youtube.com/watch?v=ThtF9UIbCHI

 

Czy ktoś z posiadaczy pieca ma doświadczenia ze spalaniem samych trocin, proszę o podzielenie się wiedzą. Jako że mam praktycznie darmową opcję dostępu do suchych trocin bukowych, byłby to dla mnie najbardziej ekonomiczny sposób na ogrzewanie domu. Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Proszę o pomoc w wyborze wielkości pieca Mpm ds.http://cieplowlasciwie.pl/wynik/2pyv.Mi natomiast na cieplowlaściwe wyszło maksymalne zapotrzebowanie 7,8kw a wielkosc pieca 9kw zakladajacy ze dom jest docieplony 15 cm styropianem. Dom z lat 80.centralne grawitacyjne, starego typu,wykonane ze stali.jeszcze nie wiem czym chcę palić.Narazie dom nie jest docieplony ale zostanie wykonane.Producent poleca 12-14kw.Dom ma maksymalnie 120mk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.