Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Już myślałem ze popłyneło Ci żeliwo do popielnika.Widać gołym okiem jakieś zwichrowania,czy tylko coś blokuje?

Nie popłynęło. Ale wygięło się na tyle, że przelatuje mały węgiel i rusza się w jedną stronę.

Wracając do tematu blachy.To wycięcie nie powoduje rozpalanie większej warstwy żaru?

Do mojej blachy (pierwszej fabrycznej) dospawałem dwa pręty od dołu po bokach, które opierają się na blachach od rusztu, powstała szczelina, która umożliwia dostęp do całej szerokości rusztu. Pewnie więcej się rozpala, ale ile nie wiem bo na całym ruszcie to niczym nie mogę palić. Blacha również uległa deformacji, nie bardzo, ale opał się wiesza. Wg mnie należy ja ustawiać w "piramidkę" od palnika. To z kolei na powoduje, że mieści się mniej opału.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do niedawna miałem dosyć sporą blachę zespawaną z 2 kawałków po 14cm,dolny kawałek stał pionowo do rusztu,górny pod katem 45* oparty był na ścianie i faktycznie sporo pojemności straciłem.Teraz ułożyłem jeden kawałek 18cm pod skosem,na to szamot i opał ładnie się zsuwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawieszanie opału będzie zależeć od jego granulacji,podatności na spiekanie,spęczanie i sklejanie.W moim przypadku groszek jest bezproblemowy.Wcześniej miałem taką blachę,zajmowała jednak zbyt dużo objętości kotła.

 

[/url]">http://https://images82.fotosik.pl/821/d3c080adbe8da4e8.jpg'>d3c080adbe8da4e8.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze swojego MPMa nie kupiłem, przymierzam się ale zacząłem czytać na temat takiego kociołka: http://ranking.czysteogrzewanie.pl/kotly-gornego-spalania/kociol/defro-optima-komfort  Wiadomo, że to górniak jednak mam takie pytania:

- jak z łatwością palenia drewna w takim kotle w porównaniu do MPM DS?

- Jak wygląda kwestia czystości spalin zakładając, że w defro bym rozpalał od góry? (zawsze gdy chcę żeby było szybko to mogę rozbuchać od dołu i mieć spalinę nie gorszą niż w kominku)

Co do MPM DS czytam o jakiś blachach przy palniku gdy się pali drewnem, szamotach itp i trochę mnie to przeraża. Pewnie gdy będę miał gorsze paliwo to MPM sobie z tym nie poradzi podczas gdy defro łyknie wszystko. Czy dobrze rozumuję czy też popełnibym błąd gdybym kupił górniaka zamiast dolniaka? I nie chodzi o 1000 zł różnicy w cenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wywaliłem całkowicie jeden segment ruchomego rusztu,w to miejsce wspawałem blachę 6mm.Jest przyspawana w 2 miejscach przy samych drzwiczkach środkowych,na końcu dospawany pręt zbrojeniowy 8mm jako ogranicznik dla szamotu,nieco wcześniej dwie wypustki do blokowania blachy.Nie mam żadnej szczeliny i blacha jest szczelna,nie ma dostępu powietrza spod rusztu.Szamot leży swobodnie na blasze i nic go nie ruszy,można to szybko zdemontować.Szczelina blacha-ruszt jest symboliczna aby uniknąć blokowania kamyczkami i węgielkiem.

 

Rysio-spokojnie starczy Ci zasyp na dobę pod warunkiem pracy ciągłej,inaczej przepalając kocioł chodzi na pełnej mocy i wciąga więcej opału.

Edytowane przez carinus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie pozostaje tylko spróbować.

 

Nie brak Ci możliwości pogrzebania pogrzebaczem po ruszcie i w palniku.

Jak powstaną żużle to czasem trzeba je wyciągnąć przez drzwiczki środkowe, odpopielić palnik.

Moim wybawieniem jest dobry opał,wystarczy co 6-8h przerusztować i przez tydzień nie zaglądam do kotła,później przy czyszczeniu wyjmę ręką parę kawałków z rusztu i po sprawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj Ci nie pomogę,nie mam wiedzy na ten temat.Używam tylko groszku z Wesołej,ogólnie katowicki holding.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze swojego MPMa nie kupiłem, przymierzam się ale zacząłem czytać na temat takiego kociołka: http://ranking.czysteogrzewanie.pl/kotly-gornego-spalania/kociol/defro-optima-komfort  Wiadomo, że to górniak jednak mam takie pytania:

- jak z łatwością palenia drewna w takim kotle w porównaniu do MPM DS?

- Jak wygląda kwestia czystości spalin zakładając, że w defro bym rozpalał od góry? (zawsze gdy chcę żeby było szybko to mogę rozbuchać od dołu i mieć spalinę nie gorszą niż w kominku)

Co do MPM DS czytam o jakiś blachach przy palniku gdy się pali drewnem, szamotach itp i trochę mnie to przeraża. Pewnie gdy będę miał gorsze paliwo to MPM sobie z tym nie poradzi podczas gdy defro łyknie wszystko. Czy dobrze rozumuję czy też popełnibym błąd gdybym kupił górniaka zamiast dolniaka? I nie chodzi o 1000 zł różnicy w cenie.

Na pewno jest prostszy w opanowaniu i w miarę czysto by spalał przy paleniu od góry ale zawsze będzie cię kusić by dorzucić na żar by nie rozpalać od nowa i wtedy dymówa że hej,a co do blach na ruszta to do drewna wystarczy pp podawać środkowymi drzwiami a dolnymi tylko szczelina ,raz dla schładzania ruszt dwa dodatkowe powietrze działa jak pw w czasie normalnego spalania ,a po zamknięciu przez miarkownik pp w środkowych drzwiach jak pp w minimalnych ilościach podtrzymujące lekki ogień lub żar. Oczywiście klapkę w drzwiach środkowych trzeba zamówić dodatkowo,oryginalnie jest podobno otwór jak w drzwiach górnych ale to nie to samo i jeszcze szybko policzyłem że ten defro ma 36 litrów zasypu przy 15 kw mocy a mój 17 kw ma 65 litrów a 12kw 50 litrów a przy drewnie ma to znaczenie

Edytowane przez maronka
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie maleństwo... To świadomy wybór?

Dwa podwójne? Jaki szeroki jest kocioł w środku?

Raczej tak, mam dom 650mk jest to budownictwo po niemieckie i cegły nieocieplone wiec tak jest wcześniej miałem 40kw i było dobrze więc nic nie zmieniam, a zdjęcie tych palników i wymiary ich i komory jutro podam bo teraz jestem w pracy na nocce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega dosyć skromnie nazywa 650m2 mieszkaniem a powinno sie to już określać małym pałacykiem.Na grzanie takiej powierzchni nieocieplonej te 40kW to nie jest tragedia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno jest prostszy w opanowaniu i w miarę czysto by spalał przy paleniu od góry ale zawsze będzie cię kusić by dorzucić na żar by nie rozpalać od nowa i wtedy dymówa że hej,a co do blach na ruszta to do drewna wystarczy pp podawać środkowymi drzwiami a dolnymi tylko szczelina ,raz dla schładzania ruszt dwa dodatkowe powietrze działa jak pw w czasie normalnego spalania ,a po zamknięciu przez miarkownik pp w środkowych drzwiach jak pp w minimalnych ilościach podtrzymujące lekki ogień lub żar. Oczywiście klapkę w drzwiach środkowych trzeba zamówić dodatkowo,oryginalnie jest podobno otwór jak w drzwiach górnych ale to nie to samo i jeszcze szybko policzyłem że ten defro ma 36 litrów zasypu przy 15 kw mocy a mój 17 kw ma 65 litrów a 12kw 50 litrów a przy drewnie ma to znaczenie

Wysłałe Tobie PM żeby nie śmiecić wątku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podpowiedzcie mi kilka rzeczy odnośnie pieca 12-14.

1. Jakie są średnice króćców?

2. Gdzie są umiejscowione patrząc na drzwiczki?

3. Czy da się dostawić piec choć jednym bokiem do ściany? (kotłownia niestety będzie malutka bo domek jest malutki i jeżeli mam stawiać komin w kalenicy to nie mam szans ustawić pieca tak aby był doatęp z 3 stron).

4. Stawiając komin systemowy na jakiej wysokości zrobić podejście (prawdopodobnie kupię piec przed kominem ale lepiej wiedzieć)?

5. Jaki bufor jest najsensowniejszy do tego pieca? Teoretyczne zapotrzebowanie domu to ok 10 kW. Myślałem o 1000 litrach bo chciałbym wpiąć kolektor do systemu.

Dodam tylko, że w domu jest zamontowanych 60 żeberek i nie chcę ich wymieniać na inne ze względu na to że dom zabytkowy i blacha na ścianie do niego nie pasuje.

Docelowo będzie jeszcze grzać 40 m2 ale to już będzie podłogówka w standardzie ekologicznym.

Z góry przepraszam ale będę się mógł odezwać dopiero jutro po południu.

Edytowane przez rigmec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.