Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

w tym piecu możesz palić wszystkim no może nie samym miałem a brykietem to już primadonna tyle że brykiet jest drogi chyba że z takiej przeceny jak wyżej pisali

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Była już mowa o paliwie do MPM-a. Najlepszy węgiel to jest niespiekający się :Piast,Piekary,Ziemowit,Sobieski,Janina typ węgla 31,możesz próbować Wesoła,Wieczorek,Chwałowice typ węgla 32 tymi ostatnimi palą koledzy jednym się zawiesza innym nie, nie wiem od czego to zależy.Ja palę Piekary orzech i do tej pory moim zdaniem najlepsze paliwo do MPM-a,na drugim miejscu Piast orzech na trzecim miejscu brykiet węgla brunatnego rekord.

Dzisiaj rozpoczynam rozpalenie w mpm-e z nowym palnikiem wirowym jestem ciekawy jak się będzie paliło.Pozdrawiam

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś mógłby i miał ochotę pokazać tą firmową blachę zmniejszającą ruszt? Jak wygląda jak jest zamocowana itd itp. z góry dzięki. :)

Tu jest pokazana :rolleyes:

https://youtu.be/ODpS0StpC6A?t=13m31s

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie ten MPM zrobiony. Jednej rzeczy mi brakuje. W czopuchu wywierconej dziury i nagwintowanej pod termometr czy stopkę np. takie coś http://allegro.pl/stopka-do-termometru-bimetalicznego-1-2-l-50mm-i5190004150.html Ludzie sami nie będą wiercić z obawy o gwarancję czy strach, że coś nie wyjdzie. Sam bym wolał mieć gotowy otwór. Nagwintowany otwór można zaślepić krótką śrubą i tak sprzedawać kocioł. Kto zdecyduje się mierzyć temperaturę spalin to sobie dokupi termometr, czy stopkę i termometr. Temperatura spalin to bardzo ważna rzecz w DS.  Jak czyta ten wątek producent to może niech weźmie to pod uwagę. Cena kotła raczej drastycznie nie wzrośnie a kocioł zyska na jeszcze większej atrakcyjności. 

 

@Gredy

Ty możesz podpowiedzieć dla producenta. 

Edytowane przez emigrant
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest taki, że to powinno być zrobione już w procesie produkcyjnym i nie ważne czy ktoś tego potrzebuje czy nie. Nikt tu nie będzie dzwonić i prosić o wiercenie otworów. W każdym razie tak to nie powinno wyglądać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie zasuwy powietrza wtórnego, w drzwiczkach popielnika i pokrywie górnej powinny być z blachy 2 mm a nie 1mm. Koszt praktycznie żaden.. a tak to jest bibułka. kocioł z blachy 6 mm a tu taka lipa trochę. Nierdzewne rurki za które zamykają się zaczepy drzwiczek są ostre jak żyletka z gradem po cięciu.. Przy takiej solidnej konstrukcji takie wisienki kłują w oczy. Co do górnej osłony klapy przydała by się ramka z płaskownika aby nie trzeba było nią celować na szpilkę dziurawiąc przy tym izolację :)

 

Co do ogólnej konstrukcji szkoda,że drzwiczki nie otwierają się na  180° tylko ok 100°. Nie wiedziałem o tym a teraz będzie to dla mnie trochę kłopotliwe no ale cóż, przerobi się jakoś :) 

Ajj... zapomniał bym klapa krótkiego obiegu przy zamknięciu ma około 1 mm przerwy. Widać ( bardziej słychać :) ) to na filmiku jak dociągnie się dźwignię ręką to dolega ładnie ( możliwe, że nie będzie się tamtędy nic przedostawać, lecz na razie nie mam jak sprawdzić)  niestety po puszczeniu wraca do nieszczelnej pozycji :)

 

Ogólnie konstrukcja ok, lecz detale robione chyba w pośpiechu.

 

Z oględzin było by na tyle. Mam nadzieję, że te małe niedogodności zrekompensuje praca kociołka  :P  Jutro może będzie filmik w lepszej jakości i kilka zdjęć  ;)tego co mnie drażni...może to tylko zboczenie zawodowe :P 

Edytowane przez Speed21
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie jestem po pierwszym paleniu w moim MPM 10kW i jestem zaskoczony bo kocioł ma problem z osiągnięciem zadanej temperatury a ogrzewam tylko 140l cwu i łazienkę. Palnik oryginalny 4/11 cm, ruszt zmniejszyłem do 17/13 cm palę węglem i dopiero po godzinie kocioł osiąga 70stopni. Czy problem leży w doborze proporcji pp i pw czy to, że kocioł jeszcze się nie wypalił? Nie wiem jaka jest temperatura spalin bo jeszcze nie zamontowałem termometru, klapkę krótkiego obiegu zamykam po około 10min.ktoś miał też takie doświadczenie? Pozdrawiam.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hejka. Napisz coś o instalacji ile grzejników, mniej więcej jaka pojemność wody.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łukasz74

Ja u siebie palnik wymieniłem, czy warto? Teraz powiem że nie. Pierwszy palnik który do mnie dotarł był o 2,5 cm za wysoki wymiar komory spalania 11/10,5. Zadzwoniłem do P. Marcina a ten rozmowę przekazał szpecowi od palników któremu zgłosiłem zaistniały fakt. Oczywiście człowiek się upierał że to niemożliwe a w końcu żebym sam sobie po docinał palnik. To spytałem od góry czy od dołu to on ze to nie ma znaczenia. ;) Tu poprosiłem o przekazanie rozmowy do P Marcina. Rozmowa zaowocowała tym ze miałem dostać drugi prawidłowy palnik(chodzi o kocioł 17-19). I dostałem, oczywiście boczne uchwyty nie pasują(olać to) ale w wymiarze 11/8 komora spalania. Wniosek jest taki że ten palnik to raczej na pałę jest robiony, a certyfikat o którym ktoś wcześniej mówił raczej z kosmosu jest. Po prostu odcieli to co nie pasowało i wszystko. Oczywiście w finale po docinałem pierwszą wersje i zamontowałem. Przy okazji musiałem wezyrki wyciąć bo nijak nie można było wymontować. Ładnie wiruje fakt(efekt wizualny) ale dymu tyle samo co wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To na pierwsze szacowania Kociołek i tak super szybko doszedł do zadanej. Żeby ogrzać 200l wody o 50*C  w ciągu godziny. Potrzeba prawie 12kw energii   :).

O podłogówkach chyba nie trzeba pisać ile na początku zabierają ciepła ;)

Pozdrawiam. Grzegorz

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie drewno, tylko na ciepła wodę teraz chłodniej to trochę na dom puszczam. Dym mam na myśli lekki delikatny. ;)

Zaczekaj jeszcze chwile, zrobi się zimniej, będziesz palił dłużej z większą mocą, powinien przestać przydymiać, nawet lekko. Choć zauważyłem  że  przy paleniu drewnem, czasami pojawia się problem ze zbyt małą ilością żaru przed palnikiem. Chyba to zależy od tego czym się pali (głownie na drewnie występuje) i od sposobu ułożenia go w komorze. chcąc wyeliminować to zjawisko, na tą chwile przy samym palniku położoną mam blachę na pierwszy rząd ruszt.   ;)

Choć twoje perypetie z palnikami nie powinny wystąpić :/ 

Edytowane przez Gredy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dziś w swoim 25kW zapodałem 2 połówki cegły podcięte żeby mniej więcej pasowały na palnik i włożyłem je pionowo, wygląda to tak:

17fc50b2ad5c7.jpg

 

 

Dopieszczę je jeszcze, ponieważ jedna jest za niska o ok. 1cm i chyba tak zostawię na zimę, zobaczymy ;-)

 

 

Po wstępnym przepalaniu moim zdaniem jest o niebo lepiej jak na fabrycznym palniku, potrafił dymić, na biało, czarno, jak mu pasowało ;/

po dołożeniu tych cegieł i blachy na 1 rząd rusztu (jak pisał Gredy) przy paleniu drewnem dym jest prawie nie zauważalny, musiałem się wpatrywać a nie jak wcześniej, aż wstyd było. Chociaż moi sąsiedzi pewnie mają to gdzieś, co dziennie oznajmiają, że papieża nie wybrano:

 

000275OQ84UYCT42-C122.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje wrażenia z palenia na nowym palniku,przepalam od trzech dni.Pierwszy węgiel poszedł Piekary orzech i tu muszę stwierdzić że płomień ładnie wiruje oraz naprawdę czyściutkie spalanie bez żadnego dymu.Wczoraj poszedł na ruszt węgiel Mysłowice Wesoła i z początku było naprawdę dobrze po około 30 minutach niestety ale już płomień robił się coraz to bardziej pomarańczowo - czerwony i było widać że z komina jest już dymek.Wydaje mi się że węgiel już się spiek i po prostu zawiesił.Odsłonił trochę palnik i spalanie nie było już takie czyste jak przy węglu z Piekar. Moje wnioski na 100% do tego kotła musi być węgiel typu 31 każdy inny typ to niestety dym z komina. Dzisiaj przepalam drzewem,przy rozpaleniu około 10 minut biały prawie nie widoczny dymek,pózniej czyściutko.Muszę jeszcze napisać że mam bydlaka 32KW - 300m2 + bufor 1000 litrów.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gredy

Ogólnie mimo paru wad do kociołka nic nie mam bo jest ok. Ale płacić za coś co mam sobie sam przerabiać 150zł albo na proste pytanie o wymiar palnika, człowiek od palników nie jest w stanie udzielić mi odpowiedzi ?!. Więc pytam na jakiej podstawie jest dobrany wymiar palnika do mocy kotła? Zakładając że do mnie dotarły 2 palniki o różnych wymiarach. Zresztą parę postów wcześniej zadałem to pytanie, dlatego że każdy z nas może mieć inny wymiar palnika przy tej samej mocy kotła.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.