Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Nie przesadzajmy. Potencjał w takim stanie zupełnie wystarczy. 

Odbiór ciepła też nie jest idealny w każdej minucie w ciągu sezonu. 

Nie wpadajmy w obłęd. 

  • Zgadzam się 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę nie widzisz zaleznosci?

Zmien na 1 dzień potencjał podajnika o 10% i zobaczysz co się zadzieje w kotle. 
 

Z całym szacunkiem ale nie rozumiem takiej postawy jak Twoja. Ja proponuje coś co może tylko spalać czyściej a Ty mówisz „ po co nam samochód skoro mamy rower”

Mam wrażenie że gdyby na świecie wszyscy tak myśleliście Ty i z góry zakladali że nie ma co świata zmieniać  to byśmy siedzieli w szałasach i polowali na dzikie zwierzęta. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No stress...nie to interest do wszytkych,ja tež trzymam kosz pelny,wsypam co 2 dni,nienawidze wypelniac calosc (*)-//

Edytowane przez bercus
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłem dzisiaj czujnik pokojowy, włączony program czasowy okno od regulatora śiwe nie mogę w nie wejść, regulator nie trzyma zadanej temperatury, co mam ustawione nie tak? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Po przetestowaniu różnych nastaw, osiągnąłem to co poniżej. Oparłem się na waszych poradach,  biorąc pod uwagę inny palnik i inna konstrukcję kotła. Wahania na wykresach to już chyba wina instalacji, gdzieś jest jeszcze powietrze. Delta balansuje~4 Spalanie powoli spada. Przez 16 dni spalanie ~100 kg. Licznik pełnego kosza nie pokazuje właściwej ilość. Standartowo jest 150kg jednak u mnie wejdzie ~110 kg. Podziękowania.

20191128_211200.jpg

20191128_211212.jpg

20191128_211224.jpg

20191128_211237.jpg

20191128_211254.jpg

20191128_211316.jpg

20191128_211326.jpg

20191128_211337.jpg

20191128_211352.jpg

20191128_211404.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dormario napisał:

@TomekBrz z racji tego że w zależności od ilości opału w zasobniku zmienia się potencjał podajnika proponuje aby wprowadzić w sterowniku (Jako dodatkową opcję) automatyczna korektę paliwa która zmieniałaby się proporcjonalnie do spalonego Eko..

przykladowo

jezeli przy pełnym zasypie potencjał wynosi np. 16,5 kg a przy prawie pustym 15 kg to potencjał różni się około 10%

gdyby wprowadzić taka opcje która automatycznie dostosowywalaby korektę do wielkości zasypu to proces spalania byłby idealny. 

czyli wprowadzamy wartość pełnego zasypu - 100%

potencjał podajnika = 100% zasypu
 wprowadzamy procentową różnice potencjału między pełnym a pustym podajnikiem I resztę już załatwia sterownik. Wraz ze zmniejszającym się wsadem wprowadza automatycznie korektę.

Jest to do zrobienia?

 

Chciałbym żeby poprzez taką modyfikację proces spalania był idealny :D
Sprawdź sobie potencjał podajnika w momencie jak masz wypełniony zasobnik do połowy jego pojemności.
Będziesz miał wtedy wyliczoną średnią z zasypu pełnego i prawie pustego a tolerancja błędu będzie <10%

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Carlo ten problem fajnie rozwiązał malina w zasobnikach, zamontowana półka która ogranicza nacisk węgla na slimaka, wątek już był na ten temat, wstawiłem zdjecie kilkanaście stron wstecz. Na razie nie wstawię nowej foty muszę trochę węgla wypalić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mazi2280 sliczniutko 20191128_211316.jpg

Oczysc ten kociolek bo już o  to się prosi . Na zachętę powiem Ci że z pół kilo spadnie dobowe :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Medytacje wiejskiego listonosza - czyli o błędnych założeniach przy pisaniu softu do sterowania kotłami (w kontekście sterowania przez przeciętnego użytkowinika). Wstawiałem gdzieś - może się przyda bo widzę, że tu osoby odpowiedzialne za soft też siedzą.

Nie mam sterownika Timela, wygląda to swoją drogą nieźle, ale może komuś te spostrzeżenia się przydadzą.

Jeśli to czytasz - należysz do bardzo małej grupy ludzi, którzy użytkują kocioł i szukają o nim informacji w necie. Większość użytkowników tego nie robi, nie umie, nie chce itd., więc to co tu napisze, może wydawać się głupie, ale głupie nie jest - po prostu potwierdzone wizytami u ludziów (czyt. młodzi ludzie, starzy ludzie, Ci co śmigają po ekranach i tych którzy używają jeszcze gołębi pocztowych).

Podstawowe błędne założenie: "użytkownik ustawi coś tam coś tam". Nie, przeciętny użytkownik nie ustawi! Jak mu powiesz, że można ustawić temp. kotła - on zapyta: "Jaka ma być?". Ludzie tego nie wiedzą. Dlatego to co można ustawić w standardzie do działania - musi być ustawione. Przykładowo - temp. kotła - jeśli bezpieczna temp. dla kotła to 55 stopni - taką ustawiamy, jeśli histerezę CWU założymy 2 stopnie - dla kotła lepiej (częściej obrócimy ciepłą wodę w tyłek kotła i może zmniejszymy roszenie) itd itd. Minimalna temp. kotła też powinna znajdować się np. na poziomie 50 stopni, żeby tego kotła nie zajechać. Ludzie nie chcą się doktoryzować ze spalania, chcą włączyć sterownik, kliknąć i ma grzać... (Jak niektórym ustawisz dwustan na jesień tak jadą cały rok - nie wygasło - znaczy jest dobrze!)

#1 - Menu, interfejs

Sprawdzający się podział:

* Menu użytkownika (proste - takie minimum jakie potrzebne jest do przeżycia i NIC WIĘCEJ!)

* Użytkownika zaawansowane,

* Instalatora / serwisanta.

Chodzi o to, że menu powinny być oddzielone od siebie. To czego możemy używać często i musi być ustawione pod siebie - wstawiamy w prostym menu (np. temperatura, włącz/ wyłącz, jakaś korekta spalania PROSTA plus minus), to czego używamy rzadziej - w zaawansowanym (np. histereza), to co jest ustawiane raz i coś czego nie powinno się zmieniać (ustawienia zaworu, min. temp. kotła, przegrzanie podajnika itp.) w instalatora / serwisowym.
W PRAKTYCE WIĘKSZOŚĆ UŻYTKOWNIKÓW NIE ZAJRZY NAEWET DO OPCJI ZAAWANSOWANYCH! - więc nie ma po co mieszać komuś w głowie.

Jak można roztrzaskać sterowanie dwustanowe.
W menu podstawowym wstawiamy SPALANIE:

Czas podawania
Siłę nadmuchu
Podtrzymanie (tutaj wstawić jedną wartość, która pozwoli coś podregulować, żeby nie zdechło).

W zaawansowanych opcjach przerwę podawania (ustawioną np. na 40 sekund) i opcje podtrzymania, które ustawiamy na sensowną wartość.

Użytkownikowi łatwiej jest sterować trzema parametrami. Siłą nadmuchu wysteruje moc, czas dostosuje bo widzi czy podaje za dużo / za mało. A Podtrzymanie reguluje w lecie - w zimę nawet tego pewnie nie zauważy jeśli wprowadzone wartości będą działać jako - tako. W rezultacie nie będzie on praktycznie grzebać w ustawieniach zaawansowanych.

Podobnie trzeba skonstruować tryb automatyczny (nie PID, liniowy, grupowy - nazwać automatyczny, auto).


Sam interfejs powinien być prosty, zgrupowany i czytelny.

Prosty - pokazujemy tylko co ma być pokazane i kierujemy użytkownika by zmieniał to co potrzeba, cała reszta np. w klawiszu do ustawień zaawansowanych.

Czytelny - Litery powinny być duże, hasła proste i krótkie -  jak już mamy kolory - warto ich używać - zielone OK, czerwone złe / wyłączone itp. Dla wielu ludzi hasło CWU nie jest zrozumiałe i ucieszyłby ich napis TEMPERATURA BOJLERA - POWAŻNIE.

Zgrupowany - Jak mamy 3 lub 4 pompy to robimy folder pompy, jak mamy strefe CO, strefe CWU itd to robimy folder strefy a w nim dopiero poszczególne opcje. Jeżeli dana rzecz ustawiana jest raz - dajemy ją niżej w menu, jeśli z czegoś korzysta się częściej - dajemy to wyżej. Np. zegara za często przestawiać nie będziemy.


To co istotne staramy się upchnąć na jednym ekranie / jednej stronie.

Przykładowo pogodówka w jednym sterowniku z racji na ograniczone miejsce wyświetlała dla użytkownika:

4 linie "Temperatura zadan"    (po przewinięciu po kilku sekundach: Temperatura zadana dla -20, -10, 0, 10)

Jakby się nie dało zacząć od -20 temp. zad., -10 temp. zad.

Warto też dublować odniesienia. Da się kliknąć POMPĘ CO na ekranie głównym, dodatkową, ale warto po wejściu w menu głównym zrobić folder POMPY gdzie będzie link do każdej z tymi samymi opcjami. Podobnie jakaś temp. kotła po kliknięciu w kocioł itp. JAK KTOŚ MA WĄTPLIWOŚCI TO WOLI COŚ PRZECZYTAĆ NIŻ KLIKAĆ W CIEMNO W ZNACZKI / HIEROGLIFY.


#2 - Softowe ograniczenia możliwości sprzętu - doskonały przykład: POMPY!

Wchodzimy w menu - mamy pompę podłogową lub cyrkulacyjną - a co jak ktoś potrzebuje dodatkowej pompy CO? Drutuje ze sobą 2 pompy obciążając jedno wyjście. A wystarczy mieć logikę, która pozwoli pompie DODATKOWEJ (nazywanie jej na sztywno to głupota) pracować np:

Zawsze włączona - stała, Równolegle do CO, równolegle do CWU, Cyrkulacyjna, Podłogowa, Czasowa, Mieszacza itp.

Logika do powyższych może się powtarzać (np, czasowa czy cyrkulacyjna mogą działać tak samo). Dobrze jest wyświetlić dodatkowo użytkownikowi co to za pompa (np. podłogowa).

W rezultacie jak ktoś klika pompę i widzi, że jest podłogowa - może zdecydować czy chce jej używać w lato np. grzejąc podłogę w łazience czy nie. Jak ktoś ma kilka pompek to fajnie widzieć, CO1, CO2, podłogowa itp.


#3 - Co uprzykrza życie użytkownikowi

Solary, dodatkowe źródła ciepła - potrafią podgrzać CWU do np. 80 stopni, sterowniki wyją (włącza się jakiś alarm, zabezpieczenie), a użytkownik nie wie o co chodzi. Uprzedzając pytanie - tak, czasem jak ktoś ma solary - nie wyłącza kotła cały rok i siedzi sobie w podtrzymaniu. Do tego ludzie mają wicki, podkowy itd. Trzeba to uwzględnić.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po powyższym wpisie jasno widać, że nie masz sterownika SKZP 02 i nie zagłębiłeś się zbytnio w jego "logikę" i intuicyjność obsługi, że o innych aspektach nie będę się nawet rozpisywał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3566451c0186ee879bc9116dd788ccec.jpg&key=14dffa6af770c6e18b61fa771ad2e23a3a3c47e457b4e7e9315be7e4b2abbe7a Na chwile obecna doszedłem do tego 

 

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

 

 

 

Jeszcze jest troszkę do poprawy np.delta między zasilaniem a powrotem jak również temperatura spalin zbyt wysoka. Wysłane z mojego SM-A705FN przy użyciu Tapatalka 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Jockey napisał:

Po powyższym wpisie jasno widać, że nie masz sterownika SKZP 02 i nie zagłębiłeś się zbytnio w jego "logikę" i intuicyjność obsługi, że o innych aspektach nie będę się nawet rozpisywał.

Dlatego pisałem, że w SKZP wygląda to całkiem nieźle co widać w instrukcji obsługi. Grzebałem też w nim na żywo dawno temu i robiło to pozytywne wrażenie.
Duży ekran, kontrastowe kolory, widoki, przełączenie do opcji zaawansowanych, OPISY!!!, jest to zrobione dla ludzi ogólnie tak, że idzie się z tym dogadać.

Po prostu wstawiam info z czym ludzie mają problem, co ich gryzie na podstawie innych sterowników (nie trafił mi się akurat SKZP). Może się przydać - nie musi. krytykować nie krytykuje!

Swoją drogą czekam na moduł rozszerzeń / nowy model z większą liczbą mieszaczy żeby wykosił T...a głównie z rynku węglaków dla nowego budownictwa.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jest troszkę do poprawy np.delta między zasilaniem a powrotem jak również temperatura spalin zbyt wysoka. Wysłane z mojego SM-A705FN przy użyciu Tapatalka  
 
 
 
 
 
 
 



No ok . Czym teraz korygować ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam u mnie wygląda to tak

IMG_20191129_125729.thumb.jpg.fad588217dca0077a8bc80728f847e65.jpg

IMG_20191129_125706.thumb.jpg.e321d16105feefd12346a7d015f65f27.jpg

IMG_20191129_125650.thumb.jpg.567d8281053fdb11ee16df47a99b852a.jpg

IMG_20191129_125700.thumb.jpg.41d8363e2819ef1ecc952891ea1564cb.jpg

W kotle jest sporo sadzy, być może przez ruszt wodny i palnik rynnowy samoczyszczacy, zastanawia mnie dymienie z komina na wyższych modulacjach, zauważyłem, że w dwóch miejscach płomienie omijają deflektro i przechodzac powyżej rusztu wodnego i dymią, myślę aby tam położyć dwie cegly szamotowe aby dym byl odbijany i dopalany w palniku.

Pale ekogroszkiem Krzesmir, i popiół wyglada tak

IMG_20191129_103401.thumb.jpg.9952b28b4c90d517400cb7cc702fc70f.jpg

IMG_20191129_103409.thumb.jpg.59181d6c71a73ee5b7ec987b183fc560.jpg

Wydaje mi sie, że może być lepiej spalone, co można zrobić aby osiagnać lepsze spalanie ?

Te czarne to zrzucona sadza z rusztu wodnego.

 

Edytowane przez ByCygano
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ByCyganoKiedy dymi na wyszych mocach,potestuj ostrožnie do gory dodač troche powietrza(spiekow jescze ci brakuje i wzrast spalin tež nie odpowiedny do 100% mocy).Pod ruszt miska Azora zabroni kontaktu plomieni z rusztem wodnym.Bedzie liepiej,niž cegle.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, carlo napisał:

 pełnego i prawie pustego a tolerancja błędu będzie <10%

Witam

Jak zbiornik będzie wysoki na pewno ponad 10% różnicy-------15,7kg a 18,5kg ¯\_(ヅ)_/¯  a to nie w kij dmuchał...........

YARO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. I w takich przypadkach przydałaby się automatyczna korekta dawki paliwa realizowana przez sterownik. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potencjał podajnika w moim kotle wynosi 34 kg/h, przy paliwie, którego używam. Jest to wynik z przeliczenia wypalonego opału, a z przesypu wychodzi 34,3 kg/h.

Przy tak wysokiej wartości potencjału, zmiana o 10% w zależności od wypełnienia zbiornika powinna być bardzo łatwo zauważalna, bo to wyniosłoby ponad 3 kg. Czyli w zależności od wypełnienia zbiornika mogłoby być około 32 lub 36kg/h. Na palniku również nie zaobserwowałem zmian w zależności od wypełnienia zbiornika z opałem. Pali się bardzo dobrze, bez względu na to, czy kosz jest pełny, czy prawie pusty.

Przywiązuję uwagę do takich rzeczy. U siebie, na jednorodnym opale, niczego takiego nie zaobserwowałem, ale u każdego może być inaczej. Z różnych przyczyn.

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.