Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

3 minuty temu, Zbyszko125 napisał:

Poczekaj kilka godzin, kontroluj temp powrotu. Jaka masz w tej chwili?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
 

 

Opera Zdjęcie_2019-10-24_211130_wojszym2244.usermd.net.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawie 18° delta, stanowczo za duża. Przy tych wartościach kocioł nie pożyje długo. Sprawdź za kilka godzin.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm...godzine na tej mocy i calodzienne osczednianie w dup..
Może nie koniecznie, w końcu kocioł się ustabilizuje. I chyba szybciej jak za godzinę

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Zbyszko125 napisał:

Może nie koniecznie, w końcu kocioł się ustabilizuje. I chyba szybciej jak za godzinę

Kilkukrotnie w dniu sa pompa zalacza....

I Kilka stopni ustawione dla CO?

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilkukrotnie w dniu sa pompa zalacza....
? Tzn? ma pracować cały czas,

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie koniecznie, w końcu kocioł się ustabilizuje. I chyba szybciej jak za godzinę

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

 

Pompe mam nanajwolniejszym na energi chce chocisz zaoszczedzic 5w pokazuje

 

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Oldek napisał:

 

Nic, poza mile spędzonym czasie w towarzystwie sterownika

Faktycznie nic nie daje .Próbowałem to w tamtym sezonie.Mam tyle mocy co kocioł a spalanie to samo.Czy 25 kw czy 20 kw.Noi oczywiście niepotrzebne towarzystwo sterownika w kotłowni.Jak ustawi się dobrze wiatr w min i maks.To całkowity sukces !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, krisgie napisał:

A jest tu ktoś posiadający sprzęgło + zawór termostatyczny na powrocie? Ciekaw jestem jak wygląda kreska modulacji przy w miarę stałej (chyba) temperaturze powrotu...

Ja mam 3D termostatyczny 55 stopni na powrocie, ale sprzęgła nie mam.Ten zawór nie puszcza temperatury na powrót niższej niż 50 stopni, chyba, że temperatura zasilania będzie niższa, to i niższa temperatura pójdzie na powrót, ale tylko na powrót, bo na zasilenie instalacji w tym przypadku nie pójdzie wcale ;)

Na tym wykresie, jest obniżona zadana, wyjście z obniżonej zadanej i reakcja modulacji na załączenie się CWU oraz trochę eksperymentów w związku z przygotowaniem filmu, ale generalnie: niezależnie od tego, co się dzieje na dużym obiegu, to mały obwód kotłowy na powrót daje cały czas temperaturę powyżej 50 stopni.

3D.thumb.jpg.bfa49c38d6eac415c25f6c7849b7d1c1.jpg

Uproszczony schemat mojej instalacji, na wszystkich grzejnikach głowice termostatyczne, pompy autoadaptacyjne

980010495_Schematzpodogwk3.JPG.53599dd37957df6ae00d10b7a0926de0.JPG

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie pytanie mam. 

kocioł 14kw z palnikiem ekoenergia 15-25kw.

Zasypałem wungiel 24-26 a w sterze kaloryczność muszę ustawiać ponad 28.

Dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A potencjał podajnika ustawiłeś jak trzeba?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie nic nie daje .Próbowałem to w tamtym sezonie.Mam tyle mocy co kocioł a spalanie to samo.Czy 25 kw czy 20 kw.Noi oczywiście niepotrzebne towarzystwo sterownika w kotłowni.Jak ustawi się dobrze wiatr w min i maks.To całkowity sukces

 

 

  • Mam kociol 25,ustawione 15.Dom wiecej nie potrzebuje.Na malych i srednych mocach osczednim dužo opalu,niž kiedy mialem ustawione 25,lub 20 KW. Wiec sie nie zgadzam.

 

 

 

 

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Luknij na YT kanał Jocker-a ma kilka dobrych filmików w których wyjaśnia co i jak, dowiesz się więcej jak tu gdy będziesz się motał w odp na pytania kolegów.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jockey napisał:

generalnie: niezależnie od tego, co się dzieje na dużym obiegu, to mały obwód kotłowy na powrót daje cały czas temperaturę powyżej 50 stopni.

Czyli jednak na powrocie też się coś tam zmienia przy termostatycznym. Myślałem że on trzyma stabilnie np 55 i zastanawiałem się jaka jest reakcja sterownika na stały powrót i zmienne zasilanie. Ale to pewnie kwestia tego że zmiany w zapotrzebowaniu ze strony instalacji są szybsze niż czas stabilizacji temperarurowej wkładki termostatycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może nie koniecznie, w końcu kocioł się ustabilizuje. I chyba szybciej jak za godzinę

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

 

Jaka predkosc masz na pompie jak ona szybko ci smiga ?

 

Wysłane z mojego SM-G955F przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, krisgie napisał:

Czyli jednak na powrocie też się coś tam zmienia przy termostatycznym. Myślałem że on trzyma stabilnie np 55 i zastanawiałem się jaka jest reakcja sterownika na stały powrót i zmienne zasilanie. Ale to pewnie kwestia tego że zmiany w zapotrzebowaniu ze strony instalacji są szybsze niż czas stabilizacji temperarurowej wkładki termostatycznej.

Wiesz co, im wyższa temperatura zasilania, tym wyższą będzie trzymał temperaturę. Na wykresie była obniżona zadana 53 i zadana 55.

Temperatura całkowitego otwarcia zaworu 3D TSV3B to 55, a całkowitego zamknięcia to 50.

Co to oznacza? Otóż przy 50 stopniach na wyjściu AB czyli zmieszanym (czyli powrocie do kotła), on jest całkowicie zamknięty na wejście B powrotu z instalacji CO, otwarte jest tylko wejście z kotła A. Natomiast przy 55 stopniach na wyjściu AB czyli zmieszanym, on jest całkowicie otwarty na wejście B powrotu z instalacji CO, a zamknięty na wejściu A, czyli zasilaniu z kotła ( w takim przypadku temperatura powrotna z instalacji CO musiałaby mieć ponad 55 stopni).

Tak to działa. Natomiast wahnięcia temperatury przy załączaniu pomp są tylko chwilowe i wynikają z czasu reakcji wkładki termostatycznej zaworu.

Jestem z tego rozwiązania bardzo zadowolony, bo niezależnie od tego, co się dzieje na dużym obiegu (głowice na wszystkich grzejnikach, pompa CWU w programie czasowym, podłogówka, Auto lato dla obwodów CO1 i CO2, obniżenie temperatury zadanej kotła, korekta pogodowa - te funkcje mam włączone i korzystam), to mały obwód kotłowy na powrót daje cały czas temperaturę powyżej 50 stopni, zazwyczaj to ok. 52 - 53 stopnie

Wykres z nocy: obniżenie, wyjście z obniżenia, załączenie się CWU

3D.thumb.jpg.faa75ba0bdf480100c350045fbd6ff5d.jpg

Zasada działania tego zaworu:

 

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jockey spać nie możesz? Wniosek nasuwa się jeden ..
im delta mniejsza tym lepiej dla kotła, i równej pracy jego. A to też odbije się na spalaniu. Popraw mnie jeśli się mylę.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie mogę spać, bo wampir z Pniewit mnie dopadł... 12.gif

Dobrze kombinujesz, ale np. ciągłe grzanie CWU jako obieg kotłowy to strata, bo np w nocy (gdy tej wody nie potrzebujemy) ta woda w bojlerze grzana jest zupełnie niepotrzebnie, a im wyższa temperatura bojlera, tym większe straty energii, a najlepiej to widać na wykresach. U mnie różnica przy ciągłym grzaniu CWU, a grzaniem w programie czasowym, to około 1 - 1,5 kg/dobę, więc dość wymierna.

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W swojej instalacji nie mam jak tego sprawdzić, gdyż wyłączenie pompy od CWU powoduje brak ochrony powrotu i mocne huśtanie kotłem i spala mi więcej, niż przy nonstop włączonej pompie CWU. Ale napewno ciągle grzanie CWU powoduje straty, mimo że mam je dość dobrze zaizolowane po prostu inny sposób ochrony powrotu jest w planach 3 sezon, i nie doczekałem się złapać trochę wolnego.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, jeśli nie ma właściwego obiegu kotłowego, to trzeba się ratować obiegiem CWU, aby ustabilizować kocioł

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jockey napisał:

, bo np w nocy (gdy tej wody nie potrzebujemy) ta woda w bojlerze grzana jest zupełnie niepotrzebnie,

Woda w zbiorniku CWU nagrzeje się do temperatury płynącej z kotła i ... już więcej nie odbierze ciepa więc tu raczej strat nie będzie.

Oczywiście straty będą poprzez emisję ciepła przez rury zasilające i sam zbiornik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówię o stracie ciepła z samego zbiornika CWU, nawet gdy nie korzystamy z ciepłej wody, to on i tak traci cały czas temperaturę, a im wyższa na nim temperatura, czyli cały czas taka, jak na kotle, tym większa strata ciepła (u mnie realnie 1 - 1,5 kg/dobę).

Może przykład nie oddający dokładnie zasady, ale podobny: wodę na herbatę, gotuję kiedy potrzebuję, czyli wtedy, gdy chcę się napić herbaty, a nie trzymam cały czas czajnika pod gwizdkiem... bo to oczywista strata energii w tym przypadku, ale za to komfort taki, że mamy w każdej chwili gorącą wodę

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj kilka godzin, kontroluj temp powrotu. Jaka masz w tej chwili?

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

 

Tak to wygląda teraz widać ze piec już tak wysoko nie moduluje tylko ze narazie niema innego odbioru jak tylko woda użytkowa , na dom nic nie idzie . Zurzyciem prosze sie nie sugerowac bo dopiero licze zurzycie do obliczenia z wzoru .

421111511_OperaZdjcie_2019-10-25_090711_wojszym2244.usermd_net.thumb.png.5d1afed94e3b3b16ebd499e23115cf6a.png

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.