Skocz do zawartości
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Opublikowano

Schemat moze byc mam zadzieje ze zaw.zwrotne sa gdzie cza.Sterowanie zal/wyl pompe c.o to przestazale rozwiazanie maja skzp. uklad c.o cza by uzbroic w zaw 3D i sterowac nim z czujnika temp.np.z panelu wyniesionego jak masz , jak nie to czujnik temp do skzp. Przy takim rozw.mamy plynna reg .temp. co za tym idzie nie mamy efektu start/stop piec musi chodzic jak smochud cza szybciej jechac to wiecej paliwa i to samow piecu, co do przegrzania to masz cos zle ustawione w modulacja -czas przekroczenia 15min dac 1/3 max .

Opublikowano

Ciężko będzie to ogarnąć. Kocioł się rozpędza, kumuluje energię, a po dojściu do temp. zadanej regulator zewnętrzny wyłącza pompę. Brak odbioru ciepła powoduje nagły wzrost temperatury na kotle. Masz duży palnik z dużą ilością opału, który nawet po przejściu w czuwanie generuje sporo ciepła. W takim układzie cały czas będzie szarpało kotłem. Przydałby się mieszacz 3d między sprzęgłem a grzejnikami CO i czujnik pokojowy. Wtedy sterownik utrzymywałby stałą temperaturę w mieszkaniu bez wyłączania pomp.

Na chwilę obecną można spróbować złagodzić występujący problem. Ustaw temp. kotła na 50°. Pompa kotłowa niech pracuje nawet gdy pompy CO i CWU stoją (WYŁ. GDY ZBĘDNA - 0),(MIN. TEMP. POWROTU - ustaw maksymalną). Wiem, że to generuje straty.

Innym rozwiązaniem byłoby zamontowanie bufora. Kocioł grzeje bufor (duży zład wody), a z bufora ciepło idzie na CO i CWU. W takim układzie kocioł może dłużej pracować w podtrzymaniu. Jest to dobre rozwiązanie gdy kocioł jest mocno przewymiarowany. Może pracować z wysoką sprawnością a potem się odstawić.

Opublikowano

Musze zmienić sterownik w 12letnim piecu na retorcie w którym ostatnio pale owsem. Może ktoś ma doświadczenia z takim opałem i tym sterownikiem? Do owsa lepiej sprawdzi się praca ciągła czy jednak dwustan?. Póki co używam tego drugiego i nie jest źle. Pytanie czy modulacja szczególnie na niską moc - czyli niską temp. spalin nie będzie szkodliwe dla komina i samego pieca? Przy owsie z tego co czytam szczególnie istotne jest dobre wygrzewanie, bo skropliny są bardzo żrące i jak ma się do tego taki sterownik na PID? Komin mam ceramiczny ocieplony na zewnętrznej ścianie. Instalacja prosta do bólu na jednej pompie bez zaworów mieszających, powrót pieca dogrzewany jest przez CWU i nie spada poniżej 55-60st. Czy na tym sterowniku możliwa jest tez praca w tybie ręcznym tzn przepalanie drewnem na ruszcie?

Opublikowano

Polecal bym pid,bo nie starosc z ustawienim czuwania.Praca w trybie recznym,dwustan,pid..wszystko.

  • Przydało się 1
Opublikowano

Kolega wyżej napisał. Sterownik ma możliwość pracy w każdym trybie. Z zamontowanym czujnikiem możesz kontrolować temp. spalin. Jeśli opał tego wymaga, to przy pracy w PID możesz tak ustawić parametry, aby nawet przy małej modulacji utrzymywać wysoką temp. spalin. Ja mam stary rozwiercony komin z ceramicznym kanałem w środku, bez ocieplenia. Kiedy przez dwa dni obficie padał deszcz, wewnątrz skropliła się para. W zimie to się nie zdarza, temp. spalin u wylotu komina wynosi ok 40°. Min. temp. kotła to u mnie 56°. Przy min. modulacji 15% temp. spalin w czopuchu to 55-60°, przy 100% 110-120°.

  • Przydało się 1
Opublikowano (edytowane)

Podpowiedzcie czy w tym miejscu wstawić zawór 3D, na schemacie chciałem wstawić w miejsce zaznaczone na czerwoną kreską. Tylko nie wiem gdzie podłączyć powrót. Do powrotu z CO czy powrotu już za sprzęgłem ale przed pompą cyrkulacji kotła.

Jakim czujnikiem temperatury mam sterować tym zaworem 3D, czujnik w pokoju czy czujnik umieszczony na rurze?

 

 

 

sch1.jpg

Edytowane przez bimbasz
Opublikowano (edytowane)

Powrot laczysz z powrotem z CO czyli za sprzeglem.

Sterujesz najczesciej wykorzystujac czujnik temperatury zewnetrznej wedlug tzw. pogodowki (krzywa grzewcza). Mozliwe ze mozna rowniez robic korekte krzywej wykorzystujac czujnik wewnetrzny (np. termostat).

Edytowane przez PioBin
Opublikowano
14 minut temu, PioBin napisał(a):

Dobrze. Powrot laczysz z powrotem z CO czyli za sprzeglem.

 

Zmieniłem schemat i przerywana linią zaznaczyłem podłączenie powrotu, czy tak dobrze?

Dlaczego powrotu nie podłączyć z powrotem CO przed sprzęgłem?

Opublikowano

Dlaczego powrotu nie podłączyć z powrotem CO przed sprzęgłem?   zadales sobie pytanie a zarazem odpowiedz ukad c.o to uklad  i tu  mamy mieszac.

Opublikowano (edytowane)
20 minut temu, bimbasz napisał(a):

Dlaczego powrotu nie podłączyć z powrotem CO przed sprzęgłem?

Tak najprosciej odpowiem jak potrafie: bo tam moze nie byc zimnej wody ktora sluzy do podmieszania.

20 minut temu, bimbasz napisał(a):

Zmieniłem schemat i przerywana linią zaznaczyłem podłączenie powrotu, czy tak dobrze?

Zle.

Edytowane przez PioBin
Opublikowano (edytowane)

najprosciej ale ZLE nie ze sztuka 

zawor 3dddddd.png

Reszte cza sobie samemu przemyslec 

Edytowane przez marekd
Opublikowano

Czyli ten zawór tak jak teraz na schemacie, jest ze sztuka?

Jakiś konkretny sprawdzony czujnik temperatury do sterowania zaworu 3D możecie polecić i gdzie go podłączyć do SKZP-02 aby poprawne było sterowanie zaworem

Nie bijcie za pytanie ale nie wiem co oznacza ten przekreślony żółty prostokąt na schemacie.

 

 

 

20241104_114741 kopia.jpg

Opublikowano

Teraz ok. A to „zolte” to zawor zwrotny. U Ciebie nie obowiazkowy ale mozesz dac.

PS. Instrukcja sterownika wyjasni jaki czujnik i gdzie podlaczyc.

Opublikowano
26 minut temu, PioBin napisał(a):

Teraz ok. A to „zolte” to zawor zwrotny. U Ciebie nie obowiazkowy ale mozesz dac.

 

aha, a ja myślałem ze zawór zwrotny to jest ten element z dwoma trójkątami zielonymi skierowane do siebie, to w takim razie co to są te trójkąty co piszę wyżej. Zaznaczyłem je na schemacie bo w tych miejscach mam zawory zwrotne u siebie.

Opublikowano

Zwykle zawory reczne.

Opublikowano

no teraz ok

Opublikowano (edytowane)
W dniu 11.11.2024 o 10:54, bimbasz napisał(a):

Jakim czujnikiem temperatury mam sterować tym zaworem 3D, czujnik w pokoju czy czujnik umieszczony na rurze?

Na twoim schemacie czujnik zaworu, czyli temp. jaka idzie na CO, umieszczasz na rurze między zaworem 3d a pompą CO, ewentualne za pompą ale przed rozdzielaczem. Sterownik musi znać temp. wody po zmieszaniu. W ustawieniach wybierzesz, czy sterownik ma pilnować temp. za mieszaczem, czy poprzez regulator, temp. w pokoju.

Edytowane przez Hitower

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.