Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Ale powrót 32.4 to trochę licho. Przy takiej różnicy temperatury wejścia i wyjścia to sterownik nie da rady utrzymywać modulacji na stałym poziomie. Sprawdź w dokumentacji kotła jaką temperaturę powrotu ma mieć. Standardowa wartość to 55C, ja utrzymuję 60

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

Godzinę temu, PrzeMal napisał(a):

Mieszacz sterowany jest recznie, podlogowka ma inny sterownik, ale te 34.3°C to temp na mieszaczu akurat 😁 Sterownik timel tylko kieruje pracą kotła i steruje czasową pracą grzejników, gdyz w salonie nie mam grzejników, więc dlatego ster. czasem.

 

Oo.. kut-fa...  Poplątane z pogmatwanym - tyle Ci powiem.

A ta cała automatyka do podłogówki to jak działa? Nie mów , że dwustanowo. Bo akurat przy ogrzewaniu płaszczyznowym to najgorsze rozwiązanie.

Znam teorię, mam też praktykę.

A z tą temperaturą to nie jest przypadkiem zaniżona, w sensie nieskalibrowany czujnik? ...a zresztą, skoro masz komfort to po co ja dalej wypytuję.

 

 

Edytowane przez Dozy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się w tym wszystkim odnajduję. Ci co podłączali kocioł pojęcia nie mieli o sterowniku i oracy kotła. Nie wiem jak producent mogł mi takich asiorow polecić... Wszystko jest skalibrowane ok. Nawet bym powiedział, ze czujnik w timelu pokazuje raz za mało , a innym razem za duzo, jednakże nie walcze z tym bo i tak w tym roku musze zmienić na PC z powodu uplywu terminu na dotację z OŚ. 

Podlogówka częściowo pracuje bez siłowników, a 5 z 9 pentli, na siłownikach.

W rozdzielaczu jest pompa, a druga pompa oddzielnie na grzejniki. CO jest napędzane po przez wymiennik płytowy w obiegu zamkniętym, a sam piec pracuje w otwartym, stąd wymiennik. Na wykresie widać że modulacja jest stabilna, dopiero po włączeniu pomp od grzejników widać skoki mocy. No ale jak kocioł dostanie zlew zimnej wody to tak jest. Identycznie gdy odpala pompa na bojlerze. I tu dochodzimy do miejsca gdzie postanowiłem przy PC nie instalować bojlera. Do CWU pojdzie przeplywowka o mocy jakoejś 26-28 kW. Nie chce grzać wody na zapas, poniewaz czesto nie ma nas dlugie tygodnie w domu, a dla dwoch osob duzo wody cieplej nie potrzebuje grzac na zapas. Takie jest moje zdanie.

@Dozy tu jest moj wykres z dzisiejszej nocy. Dynamikę podnioslem na poziom 4 no i wysoko skoczyła praca kotła, oraz spalanie na 19 kg. Na drugiej fotce dynamika jest na poziomie 1 i wykres całkiem inny. Moze dla tego ze i o 5 stopni było cieple na zewnatrz 🤔 Dzisiejsza noc była najzimniejsza z dotychczasowych, ponizej -15°C ...🫣

Szczerze mowiac to od 2015 roku jak mam ten kocioł, jest to pierwsza taka zima ...

 

IMG_20240109_083259.jpg

IMG_20240109_083247.jpg

IMG_20240108_151922.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, mkwapisz napisał(a):

Ale powrót 32.4 to trochę licho. Przy takiej różnicy temperatury wejścia i wyjścia to sterownik nie da rady utrzymywać modulacji na stałym poziomie. Sprawdź w dokumentacji kotła jaką temperaturę powrotu ma mieć. Standardowa wartość to 55C, ja utrzymuję 60

 

Nie utrzymuję zabezpieczenia powrotu. 

Jak spojrzysz na wykresy to są jakie są. Obawiam się też, ze spalanie wzrośnie i to bardzo.

Edytowane przez PrzeMal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Straszny misz masz, ale skoro go ogarniasz i masz komfort cieplny to tylko pogratulować.👏

Jeśli chodzi o kotły Malina 5kl, to mają dobre wymienniki. Natomiast to, że obecnie wkładają do nich podróby sv200 jest karygodne. Firma się stacza.

Ps. Dzisiaj temperatura spadła u mnie do -17 a spalanie wzrosło do 26kg.😟

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moj kociol to z ruszyem wodnym wiec nie ma mowy o 5kl. 

Pozornie jest nieład, kazdy cos do tego ma, ale gdy zadam pytanie na czym on polega to ludziska wymiękają 😁

CO mam mieszane wiec tak jak na to pozwala ten sterownik, ma to wszystko ustawione. Działa w domu ciepło i chyba o to chodzi 😉

22 godziny temu, mkwapisz napisał(a):

Ale powrót 32.4 to trochę licho. Przy takiej różnicy temperatury wejścia i wyjścia to sterownik nie da rady utrzymywać modulacji na stałym poziomie. Sprawdź w dokumentacji kotła jaką temperaturę powrotu ma mieć. Standardowa wartość to 55C, ja utrzymuję 60

 

Zapomnialem, że u mnie we/wy na kotle, to jest prawie ta sama temp. Te 32,4 to jest na powrocie przy wymienniku, czyli 9 pętli podlogówki i grzejniki 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Szymek00 napisał(a):

Przed zdrobnieniem zdj.ppdawanie miałem na 6sek.... Tutaj już zmieniłem na 3... 

A co to niby ma zmienić? Krótsze podanie = krótsza przerwa. SKZP przecież sam oblicza przerwę.

Masz spieki koksowe i niedopałki, i nadal chcesz zmniejszać powietrze?

A może masz poprostu zapchane otwory w palniku. Czy kiedykolwiek zaglądałeś do środka palnika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widac kalafiory wegiel koksowy ciezko bedzie to ustawic ja zez sie z tym borykam ale cza to jakos spalic mieszam z groszkiem a to co czarne siwe spowrotem do pieca.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli odsiew wszystkiego co mają w ofercie. Pytanie czy palnik przystosowany do spalania miału. Im drobniejsza frakcja opału tym więcej powietrza potrzebne do jej spalenia.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, marekd napisał(a):

Widac kalafiory wegiel koksowy ciezko bedzie to ustawic ja zez sie z tym borykam ale cza to jakos spalic mieszam z groszkiem a to co czarne siwe spowrotem do pieca.

Za przeproszeniem, pier-łonisz sie z tym jak judaiści ze świeczkami.

Zamiast dać więcej powietrza wolisz przebierać niedopałki.

Edytowane przez Dozy
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Retorta retorcie nie równa. Jak paliłem ciężkim węglem takie kalafiory miałem gdy pod wentylatorem był zatkany otwór dopowietrzajacy

20231220_170315.thumb.jpg.3154753420df07845c21451b22ff21ff.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, marekd napisał(a):

Widac kalafiory wegiel koksowy ciezko bedzie to ustawic ja zez sie z tym borykam ale cza to jakos spalic mieszam z groszkiem a to co czarne siwe spowrotem do pieca.

Druszlakiem przesiewasz?

Dmuchaj i nie patrz na szlakę. Syfu inaczej nie spalisz, mam takie g**o ze jak wzruszam w palniku popiół by wyjąc szlakę to ide od razu pod prysznic, taki syf wylatuje z kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Szymek00 napisał(a):

 

Więcej powietrza lub mniej opału (większa kaloryczność)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, Hitower napisał(a):

Jeśli chodzi o kotły Malina 5kl, to mają dobre wymienniki. Natomiast to, że obecnie wkładają do nich podróby sv200 jest karygodne. Firma się stacza.

daleko idące wnioski wyciągasz

z tego co się dowiedziałem to tylko bliźniacza nazwa a konstrukcyjnie ten palnik jest zupełnie inny, jest stalowy nie żeliwny, cenna też jest inna niż SVki technixa, więc ma to swoje konsekwencje w użytkowaniu

co ciekawe kotły na pellet z tym palnikiem łapią się na dofinansowanie są min. na liście ZUM., jakoś producent papiery zrobił.

czas i opinie użytkowników pokażą jak jest naprawdę z tym palnikiem bo np. tutaj na forum narazie mało opini

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało, ale wystarczająco.

O ile wypalenie dziury w żeliwnym palniku po kilku ostrych sezonach opalanych węglem mogę zrozumieć, o tyle wypalenie dziury po zaledwie kilku miesiącach palenia peletu uważam za kategorycznie niedopuszczalne. Ta stalowa podróba to nic nie warta kpina z kotłów stałopalnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drobny opał przytyka otwory, dodatkowo powietrze ma trudności się przez niego przedostać. Dlatego trzeba mocniej dmuchać, szczególnie na wyższej modulacji. Drobny lub mało kaloryczny opał nie nadaje się do pracy na wysokiej modulacji. Jeśli płomień kopci przy spadku modulacji, to pomógłby jeszcze inny deflektor (tzw. miska azora, najlepiej głęboka i żeliwna).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.