Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Wartość wzmocnienia modulacji od temp. powrotu jest brana pod uwagę tylko z CO1, z dwóch pozostałych obwodów w SKZP 05 ten parametr zostanie usunięty przy aktualizacji softu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już zdążyłem to osobiście przetestować. ☺️ Przy ustawieniu wzm. modulacji w karcie CO2 na 10 i w CO1 na 0 temperatura powrotu spadała, i modulacja też, bo akurat kocioł dobijał do zadanej.

W przypadku CO1 na 10 i CO2 na 0 sytuacja zupełnie odwrotna, czyli taka jaka powinna być - t. powrotu spada i modulacja rośnie pomimo braku zmian t. kotła. Czyli tak jak mówisz, tylko z CO1 jest brane pod uwagę.

Ale te 10 to jednak za bogato. Kocioł przekroczył zadaną o 4°C. Zmniejszyłem do 5 i poobserwuję.
..ale te wzm.modulacji jest wyrażone w procentach, tak? I czym większa dynamika, tym bardziej agresywnie będzie to wszystko działać. Mam rację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie są procenty, tylko wartość wzmocnienia modulacji, która oddziałuje na wzrost modulacji w zależności od szybkości i wielkości zmian temp. powrotu.
Na zamieszonym filmie (na dole) masz wartość procentową zmian modulacji w odpowiedzi na wartość ustawionego wzmocnienia w stosunku do zmieniającej się temp. powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.02.2022 o 13:52, Jockey napisał:

Wzmocnienie modulacji nie ma nic wspólnego z min. temp. powrotu
Reakcje algorytmu modulacji są zależne od odczytów czujnika temp. kotła.
Powszechnie wiadomo, że woda z instalacji wraca do kotła przez złącze powrotu, więc pierwszym czujnikiem, który wychwyci spadek temp. wody wracającej do kotła jest czujnik temp. powrotu.
A skoro do kotła zaczyna wpływać chłodniejsza woda niż wcześniej, tzn. że za kilka minut zacznie spadać temp. kotła, który to spadek wychwyci czujnik temp. kotła, kilka minut później w stosunku do zmiany temp. wody wpływającej do kotła wychwyconej przez czujnik powrotu
 

@Jockey Wyrzucałem popiół z kotła i nadarzyła się okazja żeby zrobić krótki filmik jak sterownik reaguje na spadek temperatury na powrocie. Ochrona powrotu jest WYŁĄCZONA a temperatura zadana CO jest przekroczona. Mimo tego modulacja jest podbijana.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Włączenie/wyłączenie funkcji ochrony powrotu nie ma związku z funkcją wzmocnienia modulacji, ponieważ ochrona powrotu ma zadanie sterować siłownikiem mieszacza, aby temperatura powrotu nie była niższa niż ustawiona i wtedy ochrona powrotu ma wyższy priorytet niż temperatura układu CO za mieszaczem.

Na filmie modulacja jest podbijana, bo gwałtownie spada temp. powrotu, a skoro do kotła zaczyna napływać chłodniejsza woda, to za kilka minut zacznie spadać temp. kotła, więc po to sterownik podnosi modulację, aby zapobiec nadmiernemu spadkowi temp. kotła.
Film się skończył, gdy temp kotła zaczęła spadać.

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie, byłem święcie przekonany, że wzmocnienie modulacji jest dostępne tylko wtedy, gdy włączona jest ochrona powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co jest nie tak?

Jak mam skalę 1 a 100 i wiatry 20 a 32 w kotle robi się czyściej 

A

Jak dam skalę 23 a 35 i wiatry 10 a 80 w kotle ciemno

Gdzie popełniam błąd

Dmuchawa 34w

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powietrze max daj 100. A skalę max ustaw tak żeby na 100% modulacji dobrze palił wegiel bez dymu. 

Potem ustaw powietrze min dla minimalnej modulacji i jeśli np. w środku jest za dużo lub za mało powietrza to porób korekty dla poszczególnych mocy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, manx napisał:

Co jest nie tak?

Jak mam skalę 1 a 100 i wiatry 20 a 32 w kotle robi się czyściej 

A

Jak dam skalę 23 a 35 i wiatry 10 a 80 w kotle ciemno

Gdzie popełniam błąd

Dmuchawa 34w

Skala 23-35 i wiatr 10-80 to o wiele mniej przeliczając na 1% dmuchawy, niż skala 1-100 i wiatr 20-32, stąd różnice w kotle.

22 minuty temu, Dozy napisał:

Powietrze max daj 100. A skalę max ustaw tak żeby na 100% modulacji dobrze palił wegiel bez dymu. 

Potem ustaw powietrze min dla minimalnej modulacji i jeśli np. w środku jest za dużo lub za mało powietrza to porób korekty dla poszczególnych mocy. 

U mnie na pellecie takie coś nie przejdzie, bo skalę musiałbym mieć raczej dosyć nisko, a przy rozpalaniu automatycznym potrzebuję sporo powietrza (raczej słaby ciąg kominowy), a jak się dowiedziałem od Timela, parametr powietrze rozpalanie idzie po skali. Wiec u mnie najpierw skala i poprawne rozpalanie, a dopiero potem powietrze ...

Edytowane przez K-r-y-s
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Dozy napisał:

Powietrze max daj 100. A skalę max ustaw tak żeby na 100% modulacji dobrze palił wegiel bez dymu. 

Potem ustaw powietrze min dla minimalnej modulacji i jeśli np. w środku jest za dużo lub za mało powietrza to porób korekty dla poszczególnych mocy. 

A jak min skalę ustawić No i min powietrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Skala" to zakres efektywnej pracy wentylatora, a przynajmniej według producenta SKZP. Min. 1% to minimalne obroty wentylatora, przy których pewnie pracuje bez zatrzymywania się np. przy 10%. Max. 100% ustawiamy wartość przy której wentylator osiągnął maksymalne obroty, powyżej tej wartości już nie przyspiesza, np.50%

To tyle jeśli chodzi o instrukcję ...

P.s. Moim zdaniem powinieneś zacząć od określenia efektywnego zakresu pracy swojego wentylatora (skala), a dopiero potem ustalać powietrze min-max plus korekty

Edytowane przez K-r-y-s
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Dozy napisał:

Powietrze max daj 100. A skalę max ustaw tak żeby na 100% modulacji dobrze palił wegiel bez dymu. 

Potem ustaw powietrze min dla minimalnej modulacji i jeśli np. w środku jest za dużo lub za mało powietrza to porób korekty dla poszczególnych mocy. 

Z całym szacunkiem @Dozy, ale "skala" oznacza efektywny zakres pracy wentylatora i to ona(on-zakres) jest wyznacznikiem dla dalszych ustawień. Najpierw powinniśmy wyznaczyć zakres efektywnej pracy naszego wentylka, a dopiero potem na podstawie tego całą resztę

Przepraszam za post pod postem, ale nie potrafię ogarnąć tego ... ☺️ , a przydałoby się  scalić posty

Edytowane przez K-r-y-s
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście ja na początku też tak uważałem, że skalę max powinno się ustawić w progu mocy dla wentylatora, po którego przekroczeniu turbina już nie przyśpiesza. Ale bardziej doświadczeni koledzy uświadomili mi, że bez sensu jest ustawiać skalę np. 5-50 i powietrze 25-80. Lepiej jest ustawić skalę np. 13-35 czyli zakres obrotów wentylatora który będziemy używać dla minimalnej i maksymalnej mocy, a powietrze dać na 10-100%, wtedy algorytm dużo płynniej steruje obrotami dmuchawy.
Ale "co kraj to obyczaj" - każdy ma swój kocioł, swój komin, czerpnie powietrza lub uchylone okno i swój węgiel. Nie ma tu sztywnych ustawień. Każdy musi kombinować dla siebie i ustawia według swojego widzi mi się. 😉

Edytowane przez Dozy
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skalę ustawiam tak aby mieć niewielki zapas powietrza w dół i w górę. Przy zmianie opału nie muszę wtedy wchodzić w zaawansowane ustawienia sterownika żeby ustawić powietrze. Max wartość skali nie może być niższa, niż ta przy której odbywa się proces rozpalania. Przy pracy ze skalą wentylator płynniej dobiera obroty (bardziej ospale). Podczas szybkiego spadku modulacji płomień może kopcić. Wcześniej aby temu zapobiec używałem opóźnienia powietrza, ale kocioł przebijał temp zadaną. Obecnie na poszczególnych wartościach modulacji mam ustawione korekty powietrza.

Przy małym zapotrzebowaniu na ciepło i pracy na zbyt niskiej mocy trudno jest ustawić prawidłowe powietrze. Opał może kopcić. Zwiększenie nadmuchu to wyeliminuje, ale kosztem większego spalania.

Robi się coraz cieplej i to ostatni moment na ustawianie powietrza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest operacja na 1,5 sezonu,by palacz byl zadowolny :-) Na poczatku sezonu nie zrozumiemy jescze z sterownikom,pozniej kiedy juž jest cieplo,wydaje sa dobre i w nastepnej sezonie poprzed swietymi sterujemy ponownie i szukamy zlotego srodka wiedzac juž co i jak,nastepnie tylko experymentujemy i wymyszlamy bzdury.W tym sezonu nawet nie bylo možliwe poprawnie ustawic wiekszych mocy.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy dla kogo. 🙂

U mnie w grudniowy poniedziałek po świętach palnik hajcował na 33kW przez ponad 3 godziny. To zdecydowanie wystarczający czas na ustawienie powietrza dla max mocy. 

A że miałem jeszcze wtedy bubel nie sterownik to już inna sprawa. 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam chciałbym sobie dołożyć czujnik hala do wentylatora czy powie mi ktoś jak go podłączyć bo normalnie mają trzy wyjścia a ja mam dwa masę i wejście nie mam zasilania nie mogę znaleźć tych z wentylatorem a wystarczyło by założyć magnes na turbinę i czujnik hala. Niektóre wentylatory od kompa mają ten czujnik i trzy kable zasilanie i wyjście hala. Skzp-05 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy aby na pewno to jest czujnik Halla, a nie kontaktron? Możesz podać symbol? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie wiem, ale nie prościej zakupić wentylator z zamontowanym czujnikiem? Wiem, na pewno prościej, ale nie taniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup, masz 14 dni na testy, jak nie wypali to oddasz. 

Ja kupowałem tu, niecałe 200zl kosztowała.

Wentyl bez czujnika h. sprzedałem na OLX za prawie 100zł i wyszło tanio.

Edytowane przez Animus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.