Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Moim zdaniem nie ma możliwości, żeby zamiast odstawienia wchodził w min. modulację.

Możesz zwiększyć częstotliwość i ilość  podawania w podtrzymaniu i będzie prawie to samo:).

Spróbuj zwiększyć (albo zmniejszyć) wzmocnienie w mieszaczu. To przy odpowiedniej histerezie powinno tak działać, że jak temp. w pokoju zbliża się do zadanej, jest zmniejszana temp. zadana na mieszaczu. Przy dobrym ustawieniu wraz odpowiednią histerezą, powinno nie odstawiać kotła. Chociaż jeżeli przy słonecznym dniu, albo jakiś innych zyskach ciepła kocioł i tak się odstawi.

  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powstrzymanie eko to jest w tym sterowniku stan kiedy on się całkowicie wyłącza, dopala resztę ekogroszku czeka aż temperatura w domu obniży się o zadaną histeneze, podaję groszek załańcza  się grzałka elektryczna rozpala eko i kocioł znów musi gnać, gdy włącza się funkcję zapalarki nagłe dla sterownika najważniejszą rzeczą jest doprowadzenie do stanu w którym załączy się tryb powstrzymanie eko, jak widać na załączonych fotkach temperatura w domu została przebita już o 1stopiena a siłownik mieszacza ma *** na ten stan i jest otwarty na dozwolone maksimum.  Jak dla mnie w tej sytuacji mieszacz powinien się zamykać a sterownik pilnować temperatury kotła, ewentualnie gdy mimo to temperatura nadal by rosła (histeneze do góry) mógł by przechodzić w tryb czuwanie eko, bo sam tryb czuwanie eko nie jest taki zły gdy kocioł odstawia się na kilka godzin, albo jak w moim przypadku na noc, ale w dzień gdy ciągle ktoś się kręci, otwiera się dzwi okna, robi przeciągi, kocioł rozpala się kilka razy dziennie

IMG20220307105503.jpg

IMG20220307105459.jpg

IMG20220307105452.jpg

IMG20220307105536.jpg

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
  • Nie zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jescze zdejcja po kliknieciu z glownego w CO i potym po kliknieciu na domek tryb pracy

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakos tam cos nie dziala na tym mieszacu.90% na obydwu zdejcjach i temperatura jest 32,5 i 40 nawet do tego žadana temperatura jest 0,0.Sterownik chce i mieszac nic.Pokaž jescze kompletne menu(oby dwa /////) mieszaca i potestuj w diag,czy nie chodzi w odwrotny kierunek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie to teraz się zamknął, jak włączę ochronę powrotu to mieszacz prawidłowo reaguję na temperaturę na powrocie, rozumiem że na tych ustawieniach mieszacz powinien zamykać się w momencie dojścia do żądanej temperatury w domu?

16466527372672289109569599066974.jpg

16466527589602880867858064113594.jpg

16466528126181432577593030455037.jpg

16466528354086112987554139909275.jpg

Edytowane przez kafe466
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie działa to następująco. Ustawiona temperatura 22 stopnie. Pilnuje tego czujnik pokojowy wraz z zaworem 4D. Termostaty odkręcone na maksa. Kocioł po dogrzaniu wchodzi w podtrzymanie eko. Ciepło zgromadzone w kotle jest powoli cały czas wpuszczane w obieg aż do temperatury wyłączenia pompy CO. Część z tej energii trafia do CWU, bo tak to działa przy wejściu w czuwanie eko. Temperatura minimalna na grzejnikach 35 stopni. Wszystko fajnie pracuje i nie przebija więcej niż 22,3-22,4 no chyba że byłoby dużo słońca, ludzi itd. Histereza 0,1 stopnia. Minimalna modulacja 30%. Kocioł odpala się 3-4 razy na dobę. Jest dużo czyściej niż przy pracy ciągłej z małą mocą. Powyżej 5 stopni na zewnątrz są zauważalne zyski w ilości spalanego opału. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam kliknij na zawor otw i zawor zam,czy dziala ok.U mnia szybko pilnuje temperatury CO bezproblemowo w granicach hysterzy 0,2° i u ciebie žadana zero i zawor 90%(jego max),temperatura ponad 30.To jakies dziwne,nawet czas stabilizacji 15s,to mialby co 15s zejsc o 3s pracy,dzialajac jak dziwy.

Jescze mysle nad tym,czy žadana 0,0 nie w sterowniku ignorowana,bo jest to bzdura.Minimalna CO mam 26,zadana 33 i max.55,jesli tu ci to nie faluje i sterownik nie wie co z tym.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, teraz sobie odpaliłem kocioł, zwiększając temperaturę w domu, co oznacza ta liczba 73.3 i czemu ciągle się trochę zmienia

16466557778402292380167419898437.jpg

No dobra, teraz sobie odpaliłem kocioł, zwiększając temperaturę w domu, co oznacza ta liczba 73.3 i czemu ciągle się trochę zmienia

Temperatura doszła do żądanej modulacja cały czas 100%, zawór się nie zamyka

16466562253722853086226323475323.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Huuu,to troche zmniejszalbym temp.max.pod 50 i wzmocnienie wentyla.zadana 33-36.To nie dziwie sia,že od scianki k scianke lata ta pokojowkia i nie znalaznie srodka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest maks 50 stopni, minimum 35, zadana 40. Bardzo fajnie to sobie działa. Dodatkowo na kotle 60 stopni i maksymalny procent otwarcia zaworu 4D na 50%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Acha, to jest temperatura żąda na grzejniki plus jakaś korekta, to chyba muszę to zmniejszyć bo było 70

No dobra, zmniejszyłem do 50, po tej korekcie jest zadaną 42 ale temperatura w pomieszczeniu została przebita już o dwa stopnie, zawór nie powinien się już zamykać?

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

73

 to wg mnie temp wyliczona przez sterowni z uwzględnieniem wzmocnienia żeby uzyskać temp w pokoju.

Czyli temp zadana na zasilaniu-mieszaczu +/- wzmocnienie  (ewentualnie + korekta pogodowa).

To u ciebie jakoś dziwnie, temp na zasilaniu 32, a jaka była temp na kotle w tym momencie, 90% otwarciu  powinna być niewiele większa. Może masz coś czujnikami, źle umieszczone lub wymagają korekty.

16 minut temu, MrWolf napisał:

U mnie jest maks 50 stopni, minimum 35, zadana 40. Bardzo fajnie to sobie działa. Dodatkowo na kotle 60 stopni i maksymalny procent otwarcia zaworu 4D na 50%.

Powiedz mi w jakim celu ograniczyłeś maks. otwarcie mieszacza? Przecież sterownik sam sobie dobierze otwarcie tak żeby temp. na zasilaniu była odpowiednia. Może u mnie też tak ustawie jednak musiałbym wiedzieć co to daje?

 

Temp. obl.  na zasilaniu jest zależna od wzmocnienia, im większe wzmocnienie tym więcej dodaje i również bardziej dynamiczne są  zmiany

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, KBR69 napisał:

Powiedz mi w jakim celu ograniczyłeś maks. otwarcie mieszacza?

Ochrona powrotu podczas rozpalania kotła. Gdybym nie ograniczył maksymalnego otwarcia mieszacza przy rozpalaniu wszystko by szło na instalację. Ja wolę, żeby cześć dogrzewała kocioł. Instalacja CO trochę wolniej się rozgrzewa ale u mnie to się sprawdza. Temperatura po odpaleniu kotła przy 21,9 spada maksymalnie do 21,7. Niewyczuwalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobra, czyli zamknięcie mieszacza nie wynika z osiągniętej temperatury w pomieszczeniu a temperatury zadanej na grzejniki plus jakiejś tam korekty, jak dla mnie jest to trochę bez sensu,  przebicie temperatury w pomieszczeniu powoduje niemal automatyczne przejść w tryb czuwanie eko a z drugiej strony grzejnik próbują nabić odpowiednią temperaturę, dobra na dziś mam już dość tej zabawy, przestawiłem na 50 zobaczę jak to będzie wyglądać ale na przyszłą zimę myślę raczej o automatycznych termostatach choć nie wiem czy  będzie mnie stać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak temp. zadana na kotle, czy zasilania na grzejniki?

Temp kotła zależy od zadanej i korekty pogodowej, która zaczyna podbijać temp poniżej 10st na zewnątrz.

Temp. na zasilani zależy od korekty pogodowej i wzmocnienia na mieszaczu z tym, że korekta jest na +, a wzmocnienie może być na -.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik wchodzi w stan czuwania w dwóch sytuacjach:

1. Gdy temp.zadana zostanie przekroczona o 5 stopni w czasie ustawionym ( czas przekroczenia temp.)

2. Gdy minie czas przekroczenia temp, a temperatura w tym momencie jest wyższa niż zadana 0 min, 0,5 st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To sa minuty i liepiej popracowac na ustawieniach tak,by nie falowala temperatura ponad 1-2° od zadanej i kociol modulowal,odwisle tež dužo od zrobionej instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.