Skocz do zawartości

K-r-y-s

Forumowicz
 • Postów

  41
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Informacje o ogrzewaniu

 • Co ogrzewam?
  Dom 120m2, docelowo 170m2, docieplenie 10cm, póki co dach bez jakiejkolwiek izolacji.
 • Instalacja
  Grzejniki stalowe w całym domu, zawór 4d do ochrony powrotu, pompa na grzejniki + pompa kotłowa (mniejsza wydajność)
 • Kocioł
  Technix-PEL-15, sv-200, 15kW

O sobie

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  zach-pom
 • Zainteresowania
  Automatyka, elektronika, elektryka

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

K-r-y-s Osiągnięcia

Odkrywca

Odkrywca (4/14)

 • Miesiąc później
 • Tydzień pierwszy zaliczony
 • Dedicated Unikat
 • Reacting Well Unikat
 • Współtwórca

Najnowsze odznaki

2

Reputacja

 1. @DiksterChociaż może Tobie się uda, bo mi z Blackiem, to pozostaje tylko wymiana na inny, a skłaniam się na SKPZ-02
 2. @DiksterPytałem o Max'a z nadzieją, że jeśli by miał to może, by wymienili za dopłatą, ale co racja, to racja. Co raz bardziej się przekonuję jak duża to przepaść. Bardzo dobry pomysł z przekaźnikiem, bez obaw o drugi podajnik. Póki co myślę o SKPZ-02F lub innym SKPZ-**, muszę poczytać...
 3. No to "lipa", że się tak wyrażę. Czy w Argos Max, także tego nie ma, czy już może jest adaptacyjny? Pozostaje chyba tylko wymienić sterownik na jakiegoś co obsłuży dwa podajniki (pellet). Może w zimę jak będą mrozy i odbiór ciepła będzie większy, to się ustabilizuje i nie będzie przekraczał w górę histerezy kotła i nie będzie się odstawiał w czuwanie. Z tego co zauważyłem to jest to mocno nieekonomiczne. W popielniku jest pełno niedopalonego pelletu. Jeśli chodzi o instalację co, to z widocznych kolektorów (zdjęcie na początku) wychodzą rurki fi 34mm (zew.) i dzielą się na 4 piony. Odejścia do grzejników to fi 18mm (zew.) w Cu. Grzejników póki co jest 12, docelowo dojdą jeszcze 3 szt. Grzejniki stalowe, oprócz dwóch żeliwnych.
 4. Próbowałem, jednak działa całkiem odwrotnie, jeśli temp. na czujniku zaworu niższa od zadanej to kręci w złą stronę, powodując dalszy spadek temperatury na zaworze. Tak jak jest, to jest ok, tylko ręcznie muszę "go wystartować" ustawiając zawieradło w przybliżonej pozycji pracy, bo jak pompa CO się wyłączy, to zawór zostaje ustawiony w pozycję "domową" (skrajną), ale nie tą z której w moim przypadku powinien startować. Ale ten temat sobie ogarnę poprzez dołożenie przekaźnika na przewód siłownik-sterownik odpowiednio podłączając styki przekaźnika. Miałbym pytanko do Was... Czy "PID" w tym sterowniku zachowuje się tak jak PID w urządzeniach przemysłowych, czyli tak jak "mówi" specyfikacja? Tzn, czy sterownik "uczy" się procesu spalania, tak aby nie wchodzić w czuwanie po przegrzaniu (zadana kotła + 5 stopni)? Koryguje czas i procent mocy aby być jak najbliżej zadanej kotła?
 5. Tak próbowałem, ale to na początku, jak jeszcze miałem problem z wysterowaniem siłownika (tytułowy problem). Jak tylko będę miał cieplejszy dzień, to wygaszę i wystudzę lekko piec i zamienię przewody L-P na zasilaniu siłownika. W wolnej chwili postaram się Wam rozpisać moją instalację co. Dom kupiony rok temu, więc instalację przejąłem z domem 😊
 6. Miałbym do Was pytanko ... Czy jest jakiś sterownik pelletowy, którym mógłbym zastąpić mojego Argosa Black? Pomijając Argosa PID +.
 7. Przeprowadziłem próbę zwiększając temperaturę zadaną kotła, a co za tym idzie, zwiększyła się różnica między zadana kotła, a zadaną zaworu. 62 na kotle zadana, a zawór 50. Wydaje mi się, że w sterowniku jest zadane, że musi być minimum 10 stopni różnicy, między tymi dwoma zadawanymi temperaturami, aby od razu po przekroczeniu zadanej zaworu, sterownik sterował siłownikiem. Oczywiście po wcześniejszym załączeniu się pompy co. Od tamtego czasu problem nie pojawił się ani razu. Przełożenie czujnika na wyjście na instalację nic nie dała, tą opcję próbowałem jako pierwszą. Swoją drogą, tak jak pisał kolega @Dikster Jest dokładnie tak jak piszesz, sterowanie zaworem przez ten sterownik to totalna porażka, zadane 50, a na czujniku od 45 do 55 stopni, taki rozrzut. Zakładając, że spełniał by funkcję mieszacza temp. wyjściowej na instalacje ... rozrzut rewelacja.
 8. Tak właśnie planuję, ten zabieg będzie jednym z kilku, które chcę zrobić przy następnym odpalaniu. O wynikach dam znać niebawem
 9. Nie dlatego pale z temp. 55 stopni, "kotłownia" ma rozruch i to jedyny powód takiej, a nie wyższej temperatury. Jak będzie wszystko ok, to będzie 60-65 stopni.
 10. Jestem tego samego zdania. Spokojnie, temperatura jest taka, ale będzie wyższa jak zacznę palić na dobre. A gdzie ja tak napisałem. Jest czujnik zaworu, który odczytuje aktualną temperaturę i nie ważne (jak już zostało napisane) gdzie go sobie zamontujesz, reakcja sterownika na siłownik powinna być, skoro temperatura niższa od zadanej, taka jak zadana i wyższa o 10 stopni od zadanej a siłownik stoi cały czas w miejscu mimo że pompa CO już "od dawna pracuje" A np. stąd , ->1:40 ... i jaka różnica gdzie dasz czujnik zaworu, na dole, czy na górze, jedynie taka, że sterownik powinien pilnować temperatury na dole lub na górze, nieważne jak to sobie będziemy nazywać. W przyszłym tygodniu tak zrobię, ale dla samego sprawdzenia, bo moim zdaniem to nic nie zmieni, ale żeby nie było. Póki co na to wychodzi
 11. Zawieradło jest zgodne z pozycją siłownika Cała sytuacja z zaworem 4d do ochrony powrotu powstała, po to by chronić powrót od początku pracy kotła, a nie dopiero jak instalacja (grzejniki) zostanie dogrzana, przecież tutaj jest największa różnica temperatur.
 12. Czujnika brak, w sterowniku wyłączone. Termostat także jest wyłączony. Spróbuje chyba jutro i dam znać
 13. Myślę, że zaszło małe niedomówienie, pompa CO włącza się przy 45 stopniach, ale kotła, a nie wyjścia na instalację. W tym sterowniku, nie ma czujnika opisanego "czujnik CO". Pompa CO włącza się na sporo przed osiągnięciem czujnika zaworu zadanej temperatury A coś więcej informacji mógłbym poprosić od kolegi? Zakładam, że kolega ma ten sterownik lub przeczytał instrukcję sterownika (post #53) w której jest pokazane całe menu ustawień, tym bardziej proszę o jakieś konkrety.
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.