Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, Dozy napisał:

Chciałeś się przyczepić, no i tak też wyszło. I na tym zakończmy. 

Uwielbiam gdy inni więdzą lepiej jak ja, co chcę, lub co ja myślę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Skzp 05 założony( choć muszę jeszcze uporządkować przewody 🙂 ),

pracuje już 2 tydzień.

Miałem problem z dopasowaniem powietrza bo wentylator wpa 120 - 83 W.

obecnie chodzi na powietrzu 5-95 skala 4-13 i jest powiedzmy ok (chociaż pale Bartexem Gold, a on w tym roku strasznie brudzi wymiennik - choć jest czyściej niż na K1pV3).

Na razie sterowanie pogodowe na grzejniki i podłogówkę - działa bardzo dobrze (choć na podłogówkę raczej bedzie sterowanie pokojowe)

Brager założony, tlen 9-13 korekta 20 - choć wymaga dużo obserwacji nim się prawidłowo dobierze odpowiednią skalę. 

Ogólnie modulacja w tym sterowniku bajka - w porównaniu do Techa - przepaść :]

sterownik bardzo intuicyjny, mnogość ustawień - możliwość dopasowania pod swoją instalację - dostosowanie reakcji modulacji na zmianę temperatury kotła i powrotu itp. - wciąż się uczę 🙂

do rozbudowanych instalacji - petarda - wszystko czego się potrzebuje w jednej skrzynce.

Nie żałuje zakupu 🙂

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dokładnie tę samą dmuchawę, tylko z 10 letnim przebiegiem i w trochę większym kotle. Skalę mam 20-30, powietrze 0-100.

Jeżeli masz dużo sadzy, to podnieś mu tlen trochę. Na niektórych węglach niezależnie od ustawień nie da się spalać czysto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powietrze 18 to u mnie palnik rakietowy się robi 🙂  dmuchawa ma 8 lat. kocioł 15 kw - moc ustawiona 12 kw bo tyle mi wystarczy.

sadzy aż tak nie ma dużo - do przeżycia.

Edytowane przez Snoopi21898
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Snoopi21898 napisał:

Witam,

Skzp 05 założony( choć muszę jeszcze uporządkować przewody 🙂 ),

pracuje już 2 tydzień.

(...)

Ogólnie modulacja w tym sterowniku bajka - w porównaniu do Techa - przepaść :]

sterownik bardzo intuicyjny, mnogość ustawień - możliwość dopasowania pod swoją instalację - dostosowanie reakcji modulacji na zmianę temperatury kotła i powrotu itp. - wciąż się uczę 🙂

do rozbudowanych instalacji - petarda - wszystko czego się potrzebuje w jednej skrzynce.

Nie żałuje zakupu 🙂

 

Ja mam takiego od 1-szego lutego czyli raptem dwa dni. Poprzednik to ten felerny pid z plusem. Porażka.

Przy timelu to mam wrażenie jakbym się z wozu drabiniastego do limuzyny przesiadł.
Przede wszystkim ten nadmuch można ustawić tak jak się chce i jest płynna regulacja obrotów, a nie skokowo jak w tym plusie. ...no i te grupowe brzękanie to ostatnimi czasy roz***ło mnie totalnie.
Teraz jak idę do kotła podejrzeć co tam słychać to zrelaksowany jestem. Jest fajnie cichutko, słychać delikatne buczenie dmuchawy co sprawia wrażenie, że ona ledwo się kręci, ale jak otworzyć drzwiczki to wszystko ok. O to mi chodziło. 🙂

Powietrze ustawiłem raczej dobrze. 6-45, skala 2-85. Jeśli chodzi o płomień to jest zdecydowanie lepiej.

Zauważyłem tylko, że coś mi się odstawia.

DSC_4782.thumb.JPG.652207c913f681969684be8b1026ebf5.JPG
 


Ale dlaczego od dwóch godzin pracuje jakby inaczej niż poprzednio?
Ano dlatego, że wydłużyłem mu czas przekroczenia temperatury z 10 na 60minut i voila 😎 Modulacja i spaliny o niebo lepiej.
Mój ci on. 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie się nie odstawia, czas przekroczenia na 600 🙂 

średnia modulacja 30 ustawiona 16-100, ale jeszcze dopieszczam ustawienia.

 

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam dwa razy taki kocioł, to jest raz.
A dwa, że dwa budynki do ogrzania, w tym dwa układy hydrauliczne, w tym 3 obwody grzewcze, w tym dwie nagrzewnice wodne, które potrafią nieźle namieszać z temperaturą w kotle.
Przez 4 miesiące nie mogłem doprowadzić stabilności spalania w argospid+, a w SKZP-05 zrobiłem to w niecałe dwa dni. 🙂
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz tylko "dopasowawac" do konca žycja sterownika,bo zawsze jest po czym "pokliknac"  :-) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Dozy napisał:

Ale dlaczego od dwóch godzin pracuje jakby inaczej niż poprzednio?
Ano dlatego, że wydłużyłem mu czas przekroczenia temperatury z 10 na 60minut i voila 😎

No nie nie a wcale nie dla tego że . 

Czas przekroczenia to czas po jakim kociol się uspi . A zanim to zrobi to zejdzie z modulacja do minimum . Tu tego nie robił więc miał gdzie naddatek temperatury przepchnąć . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A da się ustawić minimalną modulację na 0? Nie próbowałem, ale kto wie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Dozy napisał:

Powietrze ustawiłem raczej dobrze. 6-45, skala 2-85. Jeśli chodzi o płomień to jest zdecydowanie lepiej.
 

Ja bym powiedział że raczej źle. Jaki sens ustawiać skalę na 85, a później korzystać tylko z 45 % ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, FAFAŁ napisał:

No nie nie a wcale nie dla tego że . 

Czas przekroczenia to czas po jakim kociol się uspi . A zanim to zrobi to zejdzie z modulacja do minimum . Tu tego nie robił więc miał gdzie naddatek temperatury przepchnąć . 

Możliwe, że było i tak jak mówisz.
Tak czy owak jest lepiej. Robię zmiany i widzę różnice, więc odnoszę wrażenie, że sterownik dużo lepiej się mnie "słucha" niż tamte badziewie. W tamtym skutki wszelkich zmian były rosyjską ruletką.

 

Godzinę temu, mkwapisz napisał:

A da się ustawić minimalną modulację na 0? Nie próbowałem, ale kto wie.

Modulacja na zero to przecież brak pracy czyli czuwanie. Ale sprawdziłem, tak z ciekawości czy da się chociażby do 1%. Niet. Minimum 5%. 
Jeśli palnik miałby pracować na takiej modulacji to już lepiej niech się odstawi.
Modulacja na takim poziomie to chyba tylko przy paliwach płynnych może być w miarę sensowna.
Na paliwie stałym to tylko nieefektywna i toksyczna utylizacja.

  

22 minuty temu, Oldek napisał:

Ja bym powiedział że raczej źle. Jaki sens ustawiać skalę na 85, a później korzystać tylko z 45 % ?

W sumie prawdę gadasz. Ale ja muszę po prostu przestawić się jakby na inne interpretowanie nastaw.
To jest gorzej niż bym od razu kupił skzp i na nim uczył się obsługi kotła. Bo wiesz, w w poprzednim prostaku nie było żadnych korekt dawki, skali, powietrza (tam był tylko nadmuch), więc mimo wszystko wiele rzeczy mi się kojarzy z tamtego i muszę to jakoś przetłumaczyć sobie w głowie. 😉
Nie wiem czy dobrze się wysłowiłem, (chyba nie do końca), ale to jest mniej więcej tak jakbyś przesiadł się z auta z kierownicą po lewej do tzw. anglika. Niby pedały tak samo, ale z prawej strony masz ciasno bo drzwi, dźwignia zmiany biegów po lewej, pierwszy bieg nie do siebie i do przodu, tylko od siebie i do przodu, czyli nie odwrotnie, ale inaczej.
Podobnie jest z przesiadką z argospid+ na SKZP.

//edit.
Ale zaraz... Jest przecież opcja przedmuchu palnika co zadaną ilość minut i czas trwania tego przedmuchu.
Dmuchawa wtedy huczy na tyle ile pozwala skala, tak?
Czyli jednak korzystam z tych 85% w skali. 😁

Edytowane przez Dozy
dopiska
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam szanowne grono ekspertów :).
Mam problem z ustawieniem powietrza.
Pacjent to defro komfort eko 12kW, dmuchawa wta 120 80W.
Jakbym nie ustawił powietrza to na drugi dzień czarno i trzeba przelecieć szczotą. Czy zrobię rakietę, czy spokojny płomień tak samo czarno, różnica w spiekach. Przy rakiecie większe i twardsze, przy słabszym nadmuchu delikatny chruścik, praktycznie rozpada się po dotknięciu. Pompa CO chodzi cały czas, zawór 4d w automacie, steruje pogodynka, grzejniki rozkręcone na maksa.
Brak pompy kotłowej. Na próbę załączyłem CWU na stałe, niestety nie pomogło.
Aktualnie wygląda to tak jak na screenach poniżej. Czasami potrafi zatrybić w modulację i nie ma skoków min-max, ale to sporadyczne.
Mogę prosić o jakieś rady jak to ugryźć?IMG_20220203_182230.thumb.jpg.a36aca7725ad6d843e643c6308fde63d.jpgIMG_20220203_182312.thumb.jpg.d9d3da576ffa70a4d082900dc93bad0d.jpgIMG_20220203_182336.thumb.jpg.9ee13e4c2c2ce30ce75a6d63cb0ba316.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Dozy napisał:

//edit.
Ale zaraz... Jest przecież opcja przedmuchu palnika co zadaną ilość minut i czas trwania tego przedmuchu.
Dmuchawa wtedy huczy na tyle ile pozwala skala, tak?
Czyli jednak korzystam z tych 85% w skali. 😁

Nie chcę napisać że osiągniesz coś lepszego jak skalę ustawiśz 5-45 i nadmuch 1-100. Tak tylko napisałem że nie korzystasz z całego zakresu skali. Tak, przedmuch palnika masz na 85% i co u siebie zauważyłem : Mam dodmuch przy podawaniu + 20% (w skali oczywiście, co  bez by było np 3%) i przy starcie dodmuchu mam max skali, co daje max napięcia na start (w skali) i za chwile dmuchawa dostaje tyle ile zaprogramowałem. Ale jeśli uważasz że masz dobrze tak jak sobie wykombinowałeś, to zostaw tak. Chyba ze zapisz co masz i kombinuj, Np. Skala 6-25) powietrze 1 -90. Zawsze możesz wrócić do poprzednich ustawień 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tepacDo wiatraka 80W min.powietrze 21,to straszna masakra.Normalne jest okolo 7-8.Tež obrocilbym szkale z powietrzem.szkale 7-32 i powietrze 10-100. 32 w max.tež možna za dužo....

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 2.02.2022 o 15:37, Dozy napisał:

To był skrót myślowy. A woda pobierana w sensie w różnych godzinach w ciągu doby.
Chciałeś się przyczepić, no i tak też wyszło. I na tym zakończmy.

Panowie, jaką skalę ustawić dla polfans rms120?
Mam kocioł technix 30kW z wielką sv200 i wczoraj doczekałem się swojego timelka.
Potencjał ustawiłem 13.1kg/h (w argospid+ tak miałem i z pełnego zasypu do 0 wszystko się zgadzało). Obniżyłem paliwo do -12% aby wyliczana kaloryczność wynosiła 28MJ/kg (palę Generałem 28-30), ale coś długo dochodził do zadanej, więc w końcu wyzerowałem korektę uważając, że jeśli nawet z paliwa wyjdzie więcej kW to ten palnik się nie zadusi. Kwestia tylko sprawności wymiennika powyżej jego mocy nominalnej. Ale nie ukrywam, że chciałbym tą moc mieć dobrze ustawioną.

Obecnie mam skalę 2-85 i powietrze 20-45.

Na 100% ponad pół godziny, więc palnik raczej zdąrzył się nawęglić, płomień za*** aż miło popatrzeć, hehe. 
Zbijam modulację na 80%, otwieram po chwili drzwiczki - o kutfa...
Zajebiście 😊 W ogóle inna bajka niż tamto dziadostwo z grupowym. Dmuchawa co prawda brzęczy o niższym czy wyższym tonie, ale nic nie stuka, nie puka, nie klekocze.
Mam kanał nawiewowy z zewnątrz wprost do dmuchawy, więc szum powietrza jest znacznie wyciszony, a co za tym idzie wszystkie inne buczenia są bardziej wyeksponowane. Ale przynajmniej po nogach nie wieje chłodem jak dorzucam opału czy wygarniam popiół i czyszczę wymiennik. 😊

Ja mam taki sam zestaw jak Twoj czyli Technix 30KW, dmuchawa PolFans RMS 120AL 80W SKZP05 i mam moc ustawioną na 15KW, skala 2-23, powietrze 18-90. Co do potencjału podajnika to miedzy Argosem pid + a skzp05 jest różnica. W Argosie miałem 12,9kg/h a w skzp05 przy tym samym opale 12.1kg/h. Sprawdzałem kilka razy i potwierdziło sie +/-

Edytowane przez oliver1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tepac Jak to się u ciebie dzieje, że temperatura na kotle skacze góra-dół, a temperatura na wyjściu CO ani drgnie? Tak dobrze siłownik chodzi? Jakieś ochrony powrotu włączone z dodatkowym podbiciem modulacji?

To załączę swoje ustawienia ze zdjęciem dmuchawy. Tylko że mój kocioł to 25kW skręcony na 15. Dodatkowo dmuchawa generuje jeszcze ciąg przez zasobnik - tzw. osuszacz. Skala 18-28 dla aktualnie palonego węgla. Dla mocniejszych 20-30. Ustawienie skali na 7, owszem powoduje obroty, ale na węgiel na retorcie to wpływu nie ma.

IMG_20220203_223543.thumb.jpg.3d5d3312eaccfef7581a1a795290a37b.jpg

IMG_20220203_223508.thumb.jpg.d60a434cc3f6420ffad4089a4dca4f25.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na chłopski łeb ja to widzę tak, że ,,skala'' to zakres mocy w moim samochodzie a ,,powietrze'' to skrzynia biegów. Skalą ustawiasz jaki zakres mocy jest najlepszy żeby auto optymalnie jeździło a potem decydujesz ile biegów chcesz mieć. 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze mam 80 biegow-powietrze 10-90 i sterujem dla dostawki wegla w szkali 18-55/57,Plus-wlasnie minus korekty okolo 50% minus 8-11 i w okoliciu -3-4 dopasowane dla wykresu mocy dmuchawy,by byl ladny.Tylko trzeba tryb instalatora aktywowac.Oczywyscze dmuchawa 37W.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Szymek00 napisał:

A np jeśli normalnie powietrze mam ustawione od min 5 do max 28 i skala 1-100 to jak to jak ustawić skalę żeby to  było ok jak to "liczy się  "

To by wyglądało tak:

 

skala.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oldek 1*. Zawsze na wszystko gotowa tableczka.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.