Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Mistrz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tig22 nie, napęd nie ma luzu  jest wmiare świeży..
 

5 godzin temu, fred55 napisał:

Soft 2,35A  pozycjonowanie 0 czas otwarcia 140s bo taki ma mój siłownik HERZ  min otwarcie 0% max 100% reszta ust.fabryczne pompa autolato 20st. zamknij gdy pompa wyłączona i jest OK.

Mam tak samo, ustawenia fabryczne, czas 140 jedynie nim otwarcie 17 max 60. Mimo to potrafi sie rozjechac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, ByCygano napisał:

No to mnie zaskoczyło taki rozbudowany sterownik a nie ma prostej funkcji.A to co podałeś to jakieś alpejskie kombinacje.

ja mam mieszacz + pompę na powrocie,  w ciepłe dni i zimne noce (jak teraz) w obwodzie CO1 mam ustawiony program czasowy 16,00- 8,00 zadana za mieszaczem 60 stC ,8.00-16  zadana  za mieszaczem 20stC , na kotle zadana 54, ochrona powrotu aktywna,

działa to tak że o 8,00 rano obwód się zamyka a pompa działa tylko jako kotłowa , o 16 zawór się otwiera , otwiera się ok 1h ,bardzo łagodnie bo trzyma go ochrona powrotu, a w zimniejsze dni kiedy wymagane jest grzanie cały dzień, zmieniam program czasowy na prace ciągłą, spalanie ok 7kg

Edytowane przez jolo747
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do siłownika to ja już się poddałem z afriso i mam ustawione pozycjonowanie co jakiś czas.

Co udało mi się zauważyć: Ustawiłem min i max otwarcie na 30%. Siłownik zdjęty z zaworu (afriso 3D). Klikam pozycjonuj (120s z danych siłownika). Po upływie czasu siłownik leci na 30%, tyle mniej więcej jest na podziałce i w sterowniku. Następnie zakładam siłownik na zawór i powtarzam operacje. Wynik: sterownik 30%, podziałka na siłowniku ok 25%. Jak dam 135-140s w ustawieniach to wtedy dobija do 30% i tu i tu. Aczkolwiek po czasie i tak sie rozjeżdża (może zawór stawia różny opór lewo/prawo?).

Na koniec mam porównanie do starego zaworu 4D esbe. O wiele lżej mi go kręcić ręką niż ten 3D afriso.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, topicktm napisał:

@tig22 nie, napęd nie ma luzu  jest wmiare świeży..
 

Mam tak samo, ustawenia fabryczne, czas 140 jedynie nim otwarcie 17 max 60. Mimo to potrafi sie rozjechac.

I masz odpowiedz max 60

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz jakim cudem przy zamkniętym zaworze może iść ciepła woda na grzejniki? Pewnie masz odwrotnie zamontowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór zamknięty się nagrzewa, pompa nie działa i powoli grawitacyjnie leci. Aczkolwiek na grzejnikach nie powinno być odczuwalne ale czujnik CO pokaże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzeje mu stale,cos skopane na zaworu.I kiedy pompka jest wlaczona,obieg ma byc zaworom odciety.Od tego zawor tam jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 4d Herz plus siłownik i też rozjazd o 10%, pozycjonowanie miałem na 48h ale wyłączyłem i jest ok.

Jakoś w poprzednich wersjach tego nie miałem.

to co zauważyłem to zamknięcie jest ok 100% pokrywa się z 10, natomiast 0% zamiast na zero jest tak jak by na minus 1 i wtedy wychodzi te 10% różnicy.

Więc chyba tylko rozkręcić siłownik i zobaczyć czemu ma większą skalę ruchu.

min mam 4% a max 45%

otwarcie 140s

tak jak pisałem wcześniej nie miałem takich problemów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterowanie zaworem 3D/4d to największa wada skzp , kiedyś to dobrze działało ale tak jak dużo osób pisze te nowsze softy jakoś sobie  tym gorzej radzą 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, topicktm napisał:

@fred55 może inaczej... Od poczatku mam ustawienie mieszacza 17-60, od kiedy zamontowałem ten zaworek elektryczny. 
W wersji SW 2.08 mieszacz się nie tracił, w aktualnej testowej wersji potrafi sie pogubić... Z tego co pamętam od kilku ostatnich wersji sw tak jest

Ja też słyszał że są problemy z rozjeżdżaniem sterowników i to wszystkich na nowszych softach ja od początku jak kupiłem ten sterownik a mam go ponad 2lata nie pamiętam jaki tam był sowft mam ustawione te ustawienia jak pisałem wyżej oprócz pozycjonowania bo go w starszych wersiach nie było i chodzi Ok.Sprawdź jak lekko chodzi sam zawór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W starszych wersiach min.krok 0,5 s,kiedy macie na nowszym mniejsza,musi byc dobry zawor,silnik i bez luzu.To cala tajomnica.Kiedy macie krotka reakcja,tež zbytno sa silownik stale szyba.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem były zaprzeczenia w działaniu mieszacza czyli szybki ruch do 3s a wzmocnienie zrobione na 2 czyli wolna reakcja  szybkie odczytywanie zmian co 20s a nie miał reagować Temperatura zadana wysoka a miało iść mniej bo przegrzewało, mieszacz nie wiedział jak ma to pogodzić .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Jest mieszacz, jest regulator pokojowy (wbudowany). Układ steruje tak mieszaczem, aby osiągnąć temperaturę wyliczoną dla obwodu CO. Temperatura obwodu CO jest wyliczana na podstawie różnicy zadanej i rzeczywistej  temperatury pokojowej"

To tak dla przypomnienia, czym steruje wbudowany regulator pokojowy, gdy jest włączony, a w instalacji jest mieszacz.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam prośbę żeby cały ten wywód o poprawności instalacji przenieść do jakiegoś nowego wątku i do działu instalacje , nie ma to nic wspólnego ze sterownikiem a tylko niepotrzebnie nabijane są posty , zaraz będzie pięć tysięcy stron z czego związanych ze sterownikiem pare %

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega ma rację, zapraszam pod ten link kolegów, którzy chcą mi pomóc. 
Umiejscowienie pompy kotłowej

Edytowane przez Dyzio997
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aktualnie mam wyłączone CO. Instalację mam na sprzęgle + oczywiście pompa kotłowa. I tak się zastanawiam, po co w ogóle ta pompa pracuje jak piec jest w trybie czuwania. Przecież nic nie grzeje. Nie widzę funkcji, która w takiej sytuacji wyłączyłaby pompę kotłową (albo obwód CO2) i włączała ją w momencie kiedy włączy się pompa CWU.

Staram się jakoś ograniczyć dzienne zużycie węgla. Aktualnie mam ok 6kg, a na starym sterowniku było 4. Różnica znaczna. Czy lepiej aby piec był jak najdłużej w stanie czuwania, czy też modulował sobie na minimum? Teraz min modulacje mam 5%, ale może lepiej jest dać więcej by piec przestrzelił temperaturę i wszedł w czuwanie?

To jest mój pierwszy sezon letni z tym sterownikiem i niestety znowu zaczynam spędzać zbyt dużo czasu w piwnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalacz zaraz z pompka CO1,lub do gniazdka CO2 i ustaw tak,by byla zalaczona najliepiej 1° poprzed pompka CO1,lub zaraz .CWU,kiedy dobro zrobione nie ma potrzeby pompki kotlowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz pracę w jakby  dwustanie latem i przez to ograniczysz odrobinę  spalanie to wystarczy że  ustawiasz czas przekroczenia na 0

Ster po osiągnięciu temp żądanej +0.5 śr. C przejdzie w czuwanie. Pytanie tylko czy warto mieć zakopcony piec i zaoszczędzić worek opału na miesiąc. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@8010 a w twojej opinii warto oszczędzić?

Faktycznie, takie ustawienie praktycznie od razu przerzuci sterownik w stan czuwania. Na zimę miałem ustawiony na 120min, ale wtedy nie ma praktycznie szans żeby ten czas przekroczyć. Piec oczywiście aktualnie odstawia się po grzaniu CWU i przekroczeniu temperatury o 5C, ale nie zaważyłem, żeby był zakopcony, a jest w czuwaniu przez ok 2-3h.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, mkwapisz napisał:

Aktualnie mam wyłączone CO. Instalację mam na sprzęgle + oczywiście pompa kotłowa. I tak się zastanawiam, po co w ogóle ta pompa pracuje jak piec jest w trybie czuwania. Przecież nic nie grzeje. Nie widzę funkcji, która w takiej sytuacji wyłączyłaby pompę kotłową (albo obwód CO2) i włączała ją w momencie kiedy włączy się pompa CWU.

No przecież jest opcja Wyłącz gdy zbędna, pompa kotłowa się wyłączy, gdy żaden obieg nie zgłosi żądania ciepła.

Edytowane przez Jockey
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mkwapisz ja w mojej instalacji miałem w zimęplus 15min i wytarczało. Jak nie kopci to mozesz zrobic na 0. Przecież to nic nie kosztuje :) 

Na samą cwu nie musi modulować długo bo po osiągnięciu zadanej nie będzie odbioru ciepła bo przecież non-stop wody nie pobierasz. 

Moim zdaniem 0 jest lepsze niż typowy dwustan bo w dwustanie jak się odpali to od razu na maksa atak delikatnie w ramach potrzeby pomoduluje przez chwilę i znów wyłączy się na długi czas

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.