Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

@marekd zrobilem tak . Czas przerwy 3 minuty (czuwanie), czas przekroczenia na minute (modulacja) . Obniżyłem temp o ponad 5 stopni . Ster przeszedl w czuwanie , po trzech minutach podal opał . Soft 2.35a 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, mkwapisz napisał:

 U mnie włączenie CWU oznacza znaczący spadek temperatury o 5-7 stopni zanim piec zacznie sensownie grzać. A dalszy spadek powstrzymuje termostatyczny zawór 3d, który ma temperaturę otwarcia 55C. Ale to powoduje że nic nie idzie na CWU, do momentu kiedy piec podniesie temperaturę powrotu do tej wartości.

Jeżeli jest tak, jak piszesz, to niewłaściwie jest wpięty obwód CWU, powinien pomijać termostatyczny zawór 3D. Wtedy obwód CWU miałby możliwość  prawidłowego działania. Czyli zarówno zasilanie i powrót CWU powinno być pierwsze od kotła. W tym przypadku nie ma winy sterownika

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to wygląda. Zdjęcie zrobione praktycznie dokładnie godzinę po uruchomieniu CWU. Jak widać jest kilka minut przerwy (prawie 10) zanim temperatura zaczyna spadać i sterownik reaguje. U mnie w piecu jest 100L wody. Trochę ciepła ma zgromadzone.

Obwód cwu jest dobrze wpięty za sprzęgłem. W międzyczasie drobna korekta max modulacji z 60 na 65%. Sterownik zaczyna działać dopiero w momencie jak temperatura spadnie do 60C. Wcześniej praktycznie jest zero reakcji. Tylko że jak przebija to 60C to z taką prędkością, że żadne grzanie mu nie pomaga. Nawet jak bym dał 100% modulacji.

IMG_20200424_205645.thumb.jpg.0cefb9093bf4a3388d6982d5eeee4506.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety mkwapisz ma rację.U mnie jest to samo zauważalne.Wiemy tu na forum już o tym od dawna bo już to było wcześniej gdzieś poruszane.Myślę że soft w tej poprawce by wiele tu załatwił dla mnie i dla wielu innych.Tylko nie piszcie że mam sobie zwiększyć dynamike bo u mnie nie może być dynamika większa niż jeden.Po prostu sterownik   "pije kawę w tym momęcie ".Żeby się nie rozpisywać   to powtórzę się, że tak jak mkwapisz wyżej napisał to tak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpięcie obwodu CWU za sprzęgłem i za zaworem termostatycznym, to nie jest najszczęśliwsze rozwiązanie, przyczynia się właśnie do takiego działania bez względu na to, jaki sterownik postawisz na kotle.

Poza tym, uruchomienie CWU zawsze powoduje spadek temp. kotła, bez różnicy, jaki sterownik będzie tym sterował.

Edytowane przez Jockey
  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sposób podłączenia CWU nie ma w tym przypadku znaczenia i tak spowoduje wychłodzenie pieca. Dlatego przydałaby się funkcja o której tutaj wcześniej pisałem. Wystarczy, że sterownik zacznie grzać i podniesie modulacje w momencie załączenia CWU i to już dużo by dało.

Pewnie w mniejszych piecach dzieje się to szybciej i szybciej z takiego zawału wychodzi. Dzięki zaworowi termostatycznemu temperatura na piecu nigdy nie spadnie poniżej 55, bo po prostu odcina zasilanie sprzęgła. Przed modernizacją kotłowni, CWU miałem wpięte prawie od razu do pieca i wtedy spadki o 15C nie były niczym niezwykłym. Ale piec daje rade dalej grzać CWU po ok 15-20 min od spadku.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podniesienie modulacji nic ci nie da możesz to ograniczyć jedynie zmniejszeniem przepływu cwu i wolniejsze grzanie wody użytkowej i dodatkowo na okres grzania cwu przymknięciem zaworu 3-4d grzejącego instalację żeby kocioł spokojniej pracował. Samo podniesienie modulacji spowoduje szybsze zagrzanie cwu ale przy okazji rozbujanie instalacji i stratę w dłuższym okresie czasu. 

Spróbuj zrobić to strefami grzeje wodę na ten czas załączam ekonomiczna w domu żeby zawór się zamknął.Wielkość przymkniecia regulujesz temperatura ekonomiczną. 

Edytowane przez pospisz
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.Jesli skoki zawadza i nie pomaga modulacja na powrotu,najlatwiej jest lekko przykreczac zawor na obiegu CWU i rozciagnac grzanie w czasu.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, mkwapisz napisał:

Tak to wygląda. Zdjęcie zrobione praktycznie dokładnie godzinę po uruchomieniu CWU. Jak widać jest kilka minut przerwy (prawie 10) zanim temperatura zaczyna spadać i sterownik reaguje.

Właśnie dlatego, że CWU jest wpięte za zaworem termostatycznym masz to opóźnienie 10 min. Gdyby CWU było wpięte przed,to reakcja byłaby praktycznie w ciągu minuty za przyczyną wzmocnienia modulacji przy spadku temp. powrotu. Wielokrotnie już tutaj wstawiałem wykresy, jak działa ta funkcja i jak dobrze funkcjonuje przy załączeniu CWU.

 

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie. Dzisiaj chciałem zaktualizować sterownik bo mam wersję 2.19b i na każdym nowszym sofcie sterownik piszczy i wyświetla alarm. Próbowałem na 3 kablach i jest to samo. Powrót do 2.19b udaje się za każdym razem. Może ktoś ma jakieś sugestie co zrobić inaczej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Jockey napisał:

Wpięcie obwodu CWU za sprzęgłem i za zaworem termostatycznym, to nie jest najszczęśliwsze rozwiązanie, przyczynia się właśnie do takiego działania bez względu na to, jaki sterownik postawisz na kotle.

Poza tym, uruchomienie CWU zawsze powoduje spadek temp. kotła, bez różnicy, jaki sterownik będzie tym sterował.

To rozwiązanie jest chyba najlepsze bo zapobiega szybkiemu wychladzaniu kotła ,ja mam instalację na 4D z pompą kotłową i mam wpiętą CWU przed zaworem 4D jak pompa CWU się załancza to temp. ostro w dół . Sterownik dopiero reaguje i to ostro po spatku poniżej zadanej i potem już nie wyhamuje ,sterownik powinien wcześniej reagować na spadek temperatury może nie gwałtownie ale szybciej. Ja po sezonie mam zamiar założyć sprzęgło na termostacie 50st. obwód kotłowy a cała reszta za sprzęglem na YT są takie instalacje i sobie chwalą spokojna praca kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powyższy film pokazuje cały proces wzrostu modulacji, spadku temperatury powrotu i kotła, po załączeniu pompy CWU. W instalacji jest zawór 3D termostatyczny na powrocie. Obwód CWU wpięty jako pierwszy przed wspomnianym zaworem. Reakcja wzrostu modulacji jest praktycznie bezzwłoczna (bo 40 sekund po starcie pompy CWU, dla kotła węglowego, to chyba nie jest duża zwłoka)

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jockey Może i to działa, ale ja mam aktualnie włączone tylko CWU. Więc w momencie odpalenia kotła zaczyna pracować pompa CWU i kotłowa. A to znaczy, że temperatura na powrocie na początku nie spada a rośnie i to dość szybko z ok 40 do 53. Więc wzmocnienie modulacji mi nic nie daje. Za skomplikowany ten sterownik ;-))

Akurat piec nie był w czuwaniu tylko dogrzewał.

Edytowane przez mkwapisz
Dodano link do filmu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli żadna pompa nie pracuje i kocioł stoi w czuwaniu, to po załączeniu pomp zawsze będą duże spadki temp. i duża zwłoka, bo to nie kocioł gazowy ani olejowy, ani elektryczny, złoże węgla na palniku musi się rozpalić w odpowiednio długim czasie, aby nie kopciło. Winy sterownika nie ma w tym żadnej. Gdyby pompa kotłowa pracowała, to takich skoków by nie było. Coś za coś.

Edytowane przez Jockey
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po aktualizacji do 2.36 coś mi się potencjał podajnika rozjechał. W marcu na 500kg spalonego węgla pomyłka była 15kg na minus, czyli nic (notuję zasypany węgiel i porównuję ze wskazaniem, po czym na początku miesiąca kasuję licznik). Teraz po dwóch workach (10dni) teoretycznie nic już nie powinno być, a mam węgla jeszcze sporo - zawyża zużycie. Właśnie dopalam żeby zobaczyć ile dokładnie. Przecież to jest wyliczane z czasu pracy podajnika. Węgla nie zmieniłem, jedynie wyłączyłem CO.

Na tych ustawieniach dojadę do końca miesiąca i sprawdzę jeszcze raz. Ciekawe czy się potwierdzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jockey napisał:

Jeżeli żadna pompa nie pracuje i kocioł stoi w czuwaniu, to po załączeniu pomp zawsze będą duże spadki temp. i duża zwłoka, bo to nie kocioł gazowy ani olejowy, ani elektryczny, złoże węgla na palniku musi się rozpalić w odpowiednio długim czasie, aby nie kopciło. Winy sterownika nie ma w tym żadnej. Gdyby pompa kotłowa pracowała, to takich skoków by nie było. Coś za coś.

Właśnie dyskutujemy o tym, by sterownik miał funkcję wyprzedzającą. Wie że ma odpalić CWU o określonej godzinie, niech przygotuje do tego piec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz uruchomić pompę kotłową pół godziny wcześniej przed załączeniem CWU i kocioł już będzie przygotowany do włączenia CWU. Kocioł stoi w czuwaniu, załącza się pompa kotłowa, kocioł ma łagodny rozruch, a gdy po pół godzinie ruszy CWU na palniku jest już odpowiednia ilość żaru, aby nie dopuścić do dużych skoków temp. na kotle

Kocioł, nie może generować energii na sposób uprzedni, jeśli temp. kotła jest osiągnięta, bo nie wiadomo, co będzie za x czasu, np. czy nie brakinie prądu, czy nie uszkodzi się pompa itp. i co wtedy ze skumulowana energią, której nie ma co odprowadzić z kotła? A przecież nie wiadomo, co kto w sterowniku może mieć ustawione i jaką temp. zadaną kotła ustawi. Ktoś ma np. 80 stopni i kocioł ma już pracować, gdy żadna pompa nie odbiera ciepła? Ludzie maja różne kwiatki w ustawieniach, a podstawowa rolą sterownika jest pilnowanie temp. zadanej.

Sterownik pracuje na podstawie odczytów z poszczególnych czujników i "nie wie" jakie będą ich wskazania za 5, 10 czy 15 min. Reakcje algorytmu są na podst. zaistniałych zmian wartości na poszczególnych czujnikach.

Edytowane przez Jockey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa kotłowa powinna chodzić nonstop. Pompa cwu tez dobrze jak chodzi nonstop , wtedy najniższy bieg i będzie ok. Kotły węglowe maja sporą bezwładność i w powiązaniu z błędami instalacji nie da się tego idealnie wysterować

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, mkwapisz napisał:

Właśnie dyskutujemy o tym, by sterownik miał funkcję wyprzedzającą. Wie że ma odpalić CWU o określonej godzinie, niech przygotuje do tego piec.

Widać to dokładnie po temperaturze spalin zaczynają rosnąć w 5min filmu a w 6min uzyskują dopiero odpowiednią dynamikę i zaczynają bronić zadanej. Tu leży problem braku gotowości do grzania cwu ale skoro przynosi Ci to wymierny efekt w niższym spalaniu to odpuścił bym sobie szukania rozwiązania. 

Edytowane przez pospisz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ta czytam i czytam ale nie mogę nic znaleść konkretnego jak ustawić sterownik na czas letni.piec to Technix 12z palnikiem 15.narazie jeszcze chodzi ogrzewanie na grzejniki.tem za zaworem 4d 30 st temperatura pieca 50.Z racji tego że nie posiadam pompy na powrocie to pompa Cwu chodzi non stop do ochrony powrotu.montaż pompy będzie na jesieni

Jak ustawić dmuchawę podajnik i sterownik.Piec mam od początku marca więc tak nowa przygoda

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie ta czytam i czytam ale nie mogę nic znaleść konkretnego jak ustawić sterownik na czas letni.piec to Technix 12z palnikiem 15.narazie jeszcze chodzi ogrzewanie na grzejniki.tem za zaworem 4d 30 st temperatura pieca 50.Z racji tego że nie posiadam pompy na powrocie to pompa Cwu chodzi non stop do ochrony powrotu.montaż pompy będzie na jesieni
Jak ustawić dmuchawę podajnik i sterownik.Piec mam od początku marca więc tak nowa przygoda
To zależy od węgla. Czuwanie co 15 minnut podanie węgla przez 10sekund moc nadmuchu tak jak max w pracy. Przez 15sekund. Byle nie zgasło mi się to sprwadza.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, shaft7 napisał:

Pompa kotłowa powinna chodzić nonstop. Pompa cwu tez dobrze jak chodzi nonstop , wtedy najniższy bieg i będzie ok. Kotły węglowe maja sporą bezwładność i w powiązaniu z błędami instalacji nie da się tego idealnie wysterować

Jak chodzi pompa kotłowa to spalany jest kilogram węgla dziennie więcej. Tak mi wyszło. Na pewno by pomogło na kontrolę spadku temperatury na powrocie, bo sterownik byłby w stanie to zauważyć.

2 godziny temu, Kijasr napisał:
2 godziny temu, Stempos1980 napisał:
Panowie ta czytam i czytam ale nie mogę nic znaleść konkretnego jak ustawić sterownik na czas letni.piec to Technix 12z palnikiem 15.narazie jeszcze chodzi ogrzewanie na grzejniki.tem za zaworem 4d 30 st temperatura pieca 50.Z racji tego że nie posiadam pompy na powrocie to pompa Cwu chodzi non stop do ochrony powrotu.montaż pompy będzie na jesieni
Jak ustawić dmuchawę podajnik i sterownik.Piec mam od początku marca więc tak nowa przygoda

To zależy od węgla. Czuwanie co 15 minnut podanie węgla przez 10sekund moc nadmuchu tak jak max w pracy. Przez 15sekund. Byle nie zgasło mi się to sprwadza.

Za dużo zmiennych. Jak @Kijasr napisał zależy od węgla, potencjału podajnika, ustawienia nadmuchu. Też się o to pytałem, bo to pierwszy mój sezon letni z tym sterownikiem. Jak widać ustawienia zupełnie inne, węgiel KGM Gold. Generalnie dobierałem tak aby było 12s podawania na godzinę - daje to kilka wariantów ustawień - krótsza przerwa, krótsze podawanie. Ale nie kopiuj tych ustawień do siebie. Zacznij od ustawienia default i sprawdź jak zachowuje się kopczyk i jakie jest spalanie. Dodatkowo mam oczyszczanie palnika co 90minIMG_20200426_130811.thumb.jpg.5c9447cb239d8bdfb408640efdf186df.jpgIMG_20200426_130840.thumb.jpg.ab7009b1ec5539c055b218269176e141.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.