Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Jedyna opcja która cie ratuje kolego to wiekszy bufor - min z 1000l. a wymiennik możesz pokazać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ruszt jest tam że ho ho na całej pow. - blacha z mpm sie przyda, inaczej zawsze bedzie sie podgotowywał 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest ruszt pochyły.

Myślę że @durczyk powinien zmniejszyć powierzchnię rusztu poprzez zaklejenie gliną połowy powierzchni otworów w ruszcie ( od strony drzwiczek) od spodu i powinno być lepiej.

Ograniczenie objętości komory zasypowej blachą też powinno przynieść poprawę ( mniej gazów i lepszy stosunek do PW).

Edytowane przez Piecuch19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem zmniejszenie rusztu za bardzo nic nie da bo Pp idzie przez górne drzwiczki. Tak samo i zmniejszenie pojemności komory zasypowej. Bo teraz rozgrzewanie trwa bardzo długo a po takim zabiegu będzie trzeba pół dnia wcześniej rozpalić żeby nagrzać wodę. Więc pozostaje palić na pół gwizdka albo większy bufor. Ale raczej drugi wariant odpada bo to nie jest moje mieszkanie i kocioł więc nie będę pakował kasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmniejszenie komory zasypowej to mniej gazów = sprawniejsze spalanie. Powinien się wtedy szybciej rozgrzać ale będzie miał mniejszą bezwładność i nie będzie tak przeciągał temperatury. Będzie precyzyjniej reagował na ruchy miarkownika.

Spróbuj a zobaczysz.

W tym kotle otwory w ruszcie są do ok połowy długości rusztu, a komora zasypowa jest stosunkowo duża. Dlatego jak rozpalasz to gazuje za dużo opału na raz co nie wpływa pozytywnie na efektywność spalania bo palnik nie może tego przerobić/przepalić. Jak objętościowo będzie mniej rozgrzanego opału i tym samym mniej gazów to palnik się będzie wyrabiał i bezwładność kotła nie będzie taka duża.

Edytowane przez Piecuch19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W starym piecu co go sam przerobiłem na dolne spalanie po rozpaleniu huczał jak opętany i moment się nagrzewał. A w tym się pali jagby chciało a nie mogło. Póki węgiel się dobrze nie rozrzaży to nie daje rady zagrzać bojlera 140 litrów. Słychać tylko takie furkotanie jak w kuchence gazowej a nie huk jak z palnika gazowego jak to było w starym piecu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@durczyk zrób jak Ci wcześniej napisałem a węgiel będzie szybko się rozrzażał. Blachę wstawić w pionie i przyblokować ją lub dospawać czy przykręcić pręty dystansowe  w poziomie by się nie przesuwała  to niewielki koszt a efekt będzie zadowalający ( tak połowę komory zasypowej przynajmniej odetnij). Będziesz Pan zadowolony :-))

Wogóle to dziwi mnie że PP tylko przez zasyp. To przecież jest przyczyną rozpalania zbyt dużej ilości opału, ale myśl techniczna tej firmy pewnie przewidziała skutki takiego rozwiązania -   dołożyła bufor i po kłopocie.

Edytowane przez Piecuch19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczę może spróbuję wstawić tą blachę. Miałem taką wstawioną w starym kotle i jakoś nie zauważyłem różnicy, blacha się tylko wygięła i ją wyjąłem. Jak otworzę drzwiczki wymiennika to widać płomień przez te rury to chyba coś tam się pali, ale coś mi się zdaje że jest za mało pw bo płomień jest taki pomarańczowy i w ogóle nie reaguje na przymykanie i otwieranie pw. Mogą być za małe otwory w tej cegle bo te mają chyba 10mm. Może na próbę jakoś zamontuję dmuchawę do wlotu pw i zobaczę czy będzie różnica. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego - jakiej średnicy są te rurki ?    Ogladałem 2 lata temu 18kw i wydawały mi sie wieksze.

Ps jak na weglu wali ci długim płomieniem aż w ten wymiennik - spalanie jest do kitu.  płomien powinien być krótki, ale nie masz tego jak obserwować bo nie ma otworu aby zerkać co sie dzieje w palniku ....

PS kup sobie termometr spalin coś takiego i podaj wyniki https://allegro.pl/oferta/termometr-do-bbq-wedzarni-grilla-grila-domu-300c-8443724682?reco_id=ca594d28-f7d7-11e9-b7cf-246e96102760&sid=3ec404f37aa2fad6253fa5dd6bb023427743f77ee2f01bb84454c4701b8c0118 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, durczyk napisał:

Zobaczę może spróbuję wstawić tą blachę. Miałem taką wstawioną w starym kotle i jakoś nie zauważyłem różnicy, blacha się tylko wygięła i ją wyjąłem. Jak otworzę drzwiczki wymiennika to widać płomień przez te rury to chyba coś tam się pali, ale coś mi się zdaje że jest za mało pw bo płomień jest taki pomarańczowy i w ogóle nie reaguje na przymykanie i otwieranie pw. Mogą być za małe otwory w tej cegle bo te mają chyba 10mm. Może na próbę jakoś zamontuję dmuchawę do wlotu pw i zobaczę czy będzie różnica. 

Teoretycznie w tej konstrukcji PW idzie pod ruszt - przepustnica w drzwiczkach popielnika. PW z palnika to tylko korekta - przepustnica na tylnej ścianie kotła. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten kocioł ma działać jak odwrócony górniak odpalany od góry. Tutaj oczywiście odpalamy "normalnie". Da się tak palić ale mimo wszystko powierzchnia rusztu jest zbyt duża. A jak już włożyć przegrodę, to chyba lepiej palić jak w MPM-e czy innym ds- e gdzie przy węglu powietrze dajemy pod ruszt. Wtedy tylko " szczelina Piecucha" i delektujemy się czystym i ekonomicznym spalaniem. Szczególnie na węglu płomiennym. Do węgla koksującego z kolei lepsze palenie tak jak zamyślił producent, czyli PP nad zasyp.

Edytowane przez SONY23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Termometr mam wstawiony w rurę łączącą czopuch z kominem. https://kotly.com.pl/produkt-termometr-bimetaliczny-laddomat-do-pomiaru-temperatury-spalin-250mm-2279.html?l=pl   Rury mają może z 60-70mm średnicy. Zwężyłem trochę wlot spalin i przysłoniłem tylną część rusztu. Stałopalność jak na razie jest bardzo dobra a czy czysto spala czy nie to już sprawa podrzędna nie zamierzam z tego powodu rwać sobie włosów z głowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, durczyk napisał:

. Stałopalność jak na razie jest bardzo dobra a czy czysto spala czy nie to już sprawa podrzędna nie zamierzam z tego powodu rwać sobie włosów z głowy.

Ta czystość spalania to też Twoje pieniądze wywalane kominem.Wątek ekologiczny to jedno,jednak ekonomia powiązana z dążeniem do zmniejszenia uciążliwości spalania paliw stałych,powinna być naszym priorytetem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja jestem ciekaw jak ten kocioł uzyskał mniejsze czyli lepsze parametry spalania w testach od mpm-a,bo niektórzy papierkami podważali spalanie mpm-a a ja w swoim takich kwiatków nie mam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tego typu kotły nie powinny być przeznaczone do obsługi przez fachowców z energetyki cieplnej.Wrzucasz opał i ma sie czysto spalić,bez kombinowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co racja to racja. W tym moim kotle jak się już rozpali dobrze to nie widać dymu z komina. Gorzej jak osiągnie temperaturę zadaną i zamknie się klapka wtedy to potrafi nawet parę razy strzelić. Producent przewidział pracę tego kotła z odpowiednim buforem i tego się nie przeskoczy. Musi cały czas się w nim palić żeby czysto spalał a jak się odetnie mu powietrze to wiadomo że będzie kopcił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodziło mi o jakąś tajemną wiedzę, po prostu każdy kocioł jest inny i trzeba go poznać. Dzisiaj patrząc wstecz widzę jak wiele nie wiedziałem o paleniu w kotle i jakie błędy popełniałem i nadal pewnie jakieś popełniam.

@carinus może mało widziałem, ale tak bez kombinowania to z zasypowców chyba tylko kotły HG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.