Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Takie cos  było by dobre gdyby 1 osoba tym zarządzała i tylko ta osoba nikt wiecej dodawała kolejne pomysły i ustawnienia bez komentarzy innych.  takie FAQ  dla świeżo upieczonych użytkowników MPM;a DS.

A tak wogóle to pojawiły sie juz 1 foty na żywo konkurencji z podkarpacia  tj. Draw-met z 5 klasą ....  Szału niema - i raczej nie mają czym konkurowac z MPM;'em patrząc na ten super tajny palnik + byle jaki wymiennik z rur.....

Ruszt jest  zerżniety z Mpma + miarkownik w drzwiczkach zasypowych   to nie ma prawa działać bo ruszt sie raz dwa przepali bo nie bedzie chłodzenia od dołu.... to są dopiero  niezle jaja.... https://allegro.pl/oferta/drew-met-13kw-uni-ds-bw-klasa-5-piec-kociol-7660770097 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyglada jak wygląda,ale tak samo musi pracować z buforem na pełnej mocy,więc nic nowego sobą nie wniesie.Poczekamy na pierwszych testerów i wtedy bedziemy dyskutować nad jakością tego kociołka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, mikkei napisał:

Takie cos  było by dobre gdyby 1 osoba tym zarządzała i tylko ta osoba nikt wiecej dodawała kolejne pomysły i ustawnienia bez komentarzy innych.  takie FAQ  dla świeżo upieczonych użytkowników MPM;a DS.

A tak wogóle to pojawiły sie juz 1 foty na żywo konkurencji z podkarpacia  tj. Draw-met z 5 klasą ....  Szału niema - i raczej nie mają czym konkurowac z MPM;'em patrząc na ten super tajny palnik + byle jaki wymiennik z rur.....

Ruszt jest  zerżniety z Mpma + miarkownik w drzwiczkach zasypowych   to nie ma prawa działać bo ruszt sie raz dwa przepali bo nie bedzie chłodzenia od dołu.... to są dopiero  niezle jaja.... https://allegro.pl/oferta/drew-met-13kw-uni-ds-bw-klasa-5-piec-kociol-7660770097 

Dla mnie to kocioł bardziej do drewna niż węgla

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość miki1212
2 godziny temu, maronka napisał:

Dla mnie to kocioł bardziej do drewna niż węgla

Co za bzdury widać, że nie masz pojęcia o czym piszesz, jak chcesz palić drewnem w czymś takim dżizyz

17 godzin temu, mikkei napisał:

A tak wogóle to pojawiły sie juz 1 foty na żywo konkurencji z podkarpacia  tj. Draw-met z 5 klasą ....  Szału niema - i raczej nie mają czym konkurowac z MPM;'em patrząc na ten super tajny palnik + byle jaki wymiennik z rur.....

Szału nie ma w MPMmie bo ledwo co spełnia normę, produkuje tony smoły i często kopci a ten kocioł bije MPMa na głowę albo i dwie.

17 godzin temu, mikkei napisał:

Ruszt jest  zerżniety z Mpma + miarkownik w drzwiczkach zasypowych   to nie ma prawa działać bo ruszt sie raz dwa przepali bo nie bedzie chłodzenia od dołu.... to są dopiero  niezle jaja

Rany nie wstyd ci takich głupot pisać co ty wiesz o paleniu w kotle o jego działaniu i konstrukcji? MPM przy tym kotle to jak maluch przy Mercedesie

Porównajcie certyfikaty MPM to kopciuch przy tym kotle.

 

mpm cert.jpg

drewmet cert.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Papier wszystko zniesie ,a do drewna dlatego że jest dość głęboki i wejdą szczapy ponad 30cm i ma nisko i szeroko umieszczony wlot do palnika,typowo pod drewno i tak gruba warstwa węgla 35cm a wąska 25cm źle się spala ,lepiej jakby miała 20cm grubości i 35 cm szerokości , po to w mpm-e jest blacha zmniejszająca rusz ,poprawiająca spalanie, i ten ma jeszcze jeśli dobrze widzę przednią płytę z ceramiki ,wysoką poprawiającą zgazowanie drewna,po prostu z doświadczenie już 2-letniego czuję że drewno będzie się lepiej spalało w tym kotle niż węgiel,który przede wszystkim potrzebuje miarkownik od dołu by pp szło od dołu chłodząc ruszta,,,zauważyłem jeszcze jeden potencjalny problem tego kotła ,mianowicie czyszczenie tych dwóch górnych rur wymiennika

Edytowane przez maronka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość miki1212
Godzinę temu, maronka napisał:

Papier wszystko zniesie

Sugerujesz oszustwo?

Godzinę temu, maronka napisał:

do drewna dlatego że jest dość głęboki i wejdą szczapy ponad 30cm i ma nisko i szeroko umieszczony wlot do palnika,typowo pod drewno

A wiesz, że PP jest podawane górą i wychładza palnik co powoduje spadek ciągu w takich konstrukcjach?

 

Godzinę temu, maronka napisał:

ten ma jeszcze jeśli dobrze widzę przednią płytę z ceramiki ,wysoką poprawiającą zgazowanie drewna

Nie drewna tylko węgla bo to pomysł wzorowany na Eko Wery, czyli piroliza i spalanie dymu a potem stopniowo koksu, z resztą podstawowe i jedyne paliwo do tego kotła to węgiel z tego pewnie względu, że drewno się słabo pali w takiej konstrukcji.

Godzinę temu, maronka napisał:

po prostu z doświadczenie już 2-letniego czuję że drewno będzie się lepiej spalało w tym kotle

A ja powiem z doświadczenia w paleniu taką konstrukcją, że twoje "czucie" na przeczuciu się kończy. Niestety PP ucieka między drewnem w palnik i jest koniec palenia. Drewno to porażka w tym kotle chyba, że bardzo starannie ułożone ale i więcej pracy w przygotowaniu wymaga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie z byt szybko osądzajcie. Może ten kocioł ma coś czego nie widzicie? Może poczekać na wrażenia kogoś kto by w tym palił i trochę fotek dorzucił tego co nie widać na pierwszy rzut oka 

Drewno spala się dobrze w MPM jak będzie spalało się na warstwie żaru - najlepiej z węgla.

Trzeba się pogodzić z tym że będą powstawać coraz lepsze konstrukcje kotłów ( nie chodzi o konkretne ten) jeśli producent stanął w miejscu - czy nie wyczytał z forum czegoś co wg. Niego mogło by znaleźć zastosowanie w naszych kotłach 

Pozdrawiam

Edytowane przez Piecuch19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez przesady. Wszystko to sprawa ustawień podawania tego powietrza. Stałe ustawienie rozetką w dolnych drzwiczkach i minimalna praca klapki miarkownika w górnych i będzie palić się dobrze. Wymiennik rurowy jest bardzo skuteczny i niewielkie jego przewymiarowanie może zatrzymać kocioł, tak wychłodzi spaliny. Miałem taki w poprzednim kotle tylko pionowy i dopiero podawanie znacznej części PP przez górne drzwiczki pozwoliło kociołkowi pracować.  Ideał to nie jest, ale w dobrych rękach będzie pracował. Tylko przy węglu to duża powierzchnia rusztu i moc będzie niesamowita. Aż się nie chce wierzyć, że nie przekroczy grubo tej nomimalnej.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przewymiarowane wymiennika w MPM też zatrzymuje kocioł. Coś o tym wiem.

Trudno to było zrozumieć osobom które też MPM mają, ale starsze z mniejszym wymiennikiem. Przy grzaniu na pełnej mocy bufora nie będzie sprawiał kłopotów, ale tam też w końcu miarkownik się przymknie. No chyba że ilość opału  będą liczyć by nagrzało i się wypaliło.

W tym kotle prezentowanym w temacie to raczej by mnie interesowały przekroje palników na poszczególnych mocach niż jego wygląd i kolor. Wie ktoś może?

Bo wyniki z badania naprawdę biją na głowę MPM-a.

Nawet by przyjąć że robiony był pod wyniki badań ( cyt. papier wszystko przyjmie) to nie da się ukryć że zrobili to lepiej.

Czy ma ktoś może dalszą część tabelki wyników MPM-a tą dotyczącą spalin i ich przepływu by porównać? Czy to jakaś tajemnica jest?

Pozdrawiam

Edytowane przez Piecuch19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość miki1212
Godzinę temu, Piecuch19 napisał:

W tym kotle prezentowanym w temacie to raczej by mnie interesowały przekroje palników na poszczególnych mocach niż jego wygląd i kolor. Wie ktoś może?

W tym kotle to nieistotne dlatego, że palnikiem jest koks i ceramiczna płyta, moc określa szerokość rusztu, natomiast wysokość palnika zależy od ciągu, musi być dobry ciąg żeby kocioł działał prawidłowo jest to zazwyczaj około 12cm. Kocioł przy dobrym prowadzeniu spokojnie może pracować bez bufora w 5tej klasie.

MPM ledwo sie łapie na 5tą klasę z buforem bez bufora pewnie kopciuch.

 

Edytowane przez miki1212
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, miki1212 napisał:

W tym kotle to nieistotne dlatego, że palnikiem jest koks i ceramiczna płyta, moc określa szerokość rusztu, natomiast wysokość palnika zależy od ciągu, musi być dobry ciąg żeby kocioł działał prawidłowo jest to zazwyczaj około 12cm. Kocioł przy dobrym prowadzeniu spokojnie może pracować bez bufora w 5tej klasie.

 

Właśnie o te przekroje chodzi  pomiędzy komorą zasypową a przejściem do wymiennika ( cyt. zazwyczaj 12 cm) na poszczególnych mocach kotłów (9, 18, 23Kw).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ja wtrącę swoje 3  grosze. 

Popatrzcie na fragment certyfikatu tego kotła i jak wam się podoba to co w ramce na czerwono?

I gdzie wam tu pisać o kl 5 bez bufora - chyba tylko na 1 mocy praktycznie równej nominalnej.

Takie wymienniki rurowe oraz sposób prowadzenia spalin to od lat stosują Szwedzi w swoich konstrukcjach na drewno i jest git.

Drew Met UNI.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

    Jednym słowem jeżeli bez bufora, to tylko do pancernej instalacji starego typu i do przepalania. I jak ktoś jest tego świadom, to będzie zadowolony a jak wstawi do " nowoczesnej" z kaloryferami z puszek od konserw i zładem mniejszym niż sama pojemność kotła, to przeklnie dzień, w którym go kupił... Ale dobrze, że robi się jakiś wybór i namiastka konkurencji.

     No i bardzo ciekawi mnie metodologia badań... Ciekawe, czy skład spalin mierzą od odpalenia zapałki na podpałce, czy dopiero jak się rozgrzeje i jedzie z nominalną ?

Edytowane przez SONY23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To z mocą to wiadomo. Chodzi mi o fotki, przekrój kotła żeby zobaczyć jak to rozwiązali. Widziałeś ten kocioł z bliska?

Przegroda z odstępem do rusztu już miałem w poprzednim kotle ( jest tam nawet filmik jak to było)

Sony 

Ja akurat mam takie grzejniki z puszek bo instalacja była robiona do ogrzewania olejowego którego używam nadal jak ciepłej jest ( powyżej 10')

Dlatego przeklinam, ale już po przeróbkach jest w miarę.

Dobry kocioł dolnego spalania to taki który bez bufora potrafi czysto palić i na 18 kw i na 8 kw paląc ciągle. A jak potrzeba to przysnąć by potem sam się wzbudził i grzał dalej.

W poprzednim kotle mi się to udało - cały czas przed palnikiem jest mała kupka żaru która jak potrzeba budzi kocioł.

Takie jest moje zdanie.

Pozdrawiam

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, SONY23 napisał:

 

     No i bardzo ciekawi mnie metodologia badań... Ciekawe, czy skład spalin mierzą od odpalenia zapałki na podpałce, czy dopiero jak się rozgrzeje i jedzie z nominalną ?

Mnie też to ciekawi czy kocioł jest kotłem dopiero jak się rozgrzeje,czy też od momentu rozpałki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość miki1212

Nie wiem jak ten konkretny kociol ale moj jest czysty od podpalki bo najpierw rozpalam drewno palnik sie nagrzewa robi sie warstwa zaru i spala sie wegiel bezdymnie

Malo tego nawet jak sie wszystko wypali i zostanie niewiele zaru to po dosypaniu wegla tez nie dymi bo palnik goracy a taki MPM dymi jak lokomotywa w takiej sytuacji

Edytowane przez miki1212
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale masz fajny kociołek,nie dymi tak jak nasze MPM-y.Pamiętam jak wszyscy się brandzlowali na widok MPM-a i jego możliwości.Pożyjemy,zobaczymy co potrafi nowy kociołek.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, carinus napisał:

Mnie też to ciekawi czy kocioł jest kotłem dopiero jak się rozgrzeje,czy też od momentu rozpałki.

Według certyfikatu jest kotłem dopiero przy mocy nominalnej.

Do certyfikatu jest jeszcze jedna strona i tabelka. W tabelce jednym z parametrów jest sprawność przy 30% mocy, która w przypadku MPM jest pusta, więc tylko przy mocy nominalnej był badany - tak wnioskuje.

Do Sambor:

Jak by tak było wytłuszczone jak pokazałeś że kocioł do bufora tylko się nadaje to byłoby uczciwe.

Jak jest w tekście jedno zdanie wciśnięte to można nie zauważyć. Tym bardziej że zaczynasz analizować jak to jest z tą 5 klasą jak już go masz i  się dziwisz - co oni tak zachwalają na tym forum? i dlaczego?

Sprawdzałem właśnie u siebie w świadectwie MPM-a nic o spalinach nie ma.

Może nie badali?.

Może mi nie dali?

Nie wiem

Pozdrawiam

Edytowane przez Piecuch19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam rozumieć że w takim kotle miarkownik się nie przymyka? Tylko pełna moc? A co jak już bufor się zagrzeje do 100' a rodzina w pracy?

Pozdrawiam

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.