Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

 Na razie się unormowało.Miałem szczelinę na zapałkę,teraz na gazetę.Praktycznie na zero. Co do ciągu,to faktycznie mam za mocny i może masz rację ,aby na czopuchu go przydławić i myślę jak będę wychodzić z domu  to dla spokoju go zmniejszę. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witajcie.

Nie wiem czy moja przygoda z piecem HEF nie będzie dochodziła końca. :(

Mój piecyk (Hef)  pracuje w układzie otwartym razem z piecem gazowym. Na rurach 40 mm szykowanych kiedyś dla instalacji grawitacyjnej.  W ramach remontu domu będę zmieniał rury na 25(32)/20/16 i zmieniał system na układ zamknięty. Chciałem zostawić dwa piece.

1). Zamówić instalację mieszanej (gaz układ zamknięty, palenisko układ otwarty) i  montaż płytowego wymiennika ciepła, lub
2). zamontować bufor ciepła i utworzyć układ zamknięty
3). Zrobić całości w układ zamknięty.  Wówczas montaż dwudrogowego zaworu schładzającego.

 

Ad.1 mam wadę bo podobno zrobienie układu otwartego ze zbiornikiem wyrównawczym raptem 1 metr nad piecem nie da szansa na właściwą pracę (niski słup wody)

Ad 2. Dla bardzo rzadko używanego piec Hef (dodatek w przypadku awarii, dla frajdy , dla wypalenie desek i gałęzi) tworzenie inwestycji w postaci bufora za 2700, osprzętu za 1300 i robocizny na np. 2000/3000 zł. mija się z celem

Ad.3 Dwudrogowy zawór schładzający - "wrzucający" zimną wodę do pieca w przypadku jej przegrzania... stanowi zagrożenie dla pieca. Tak mówi hydraulik. Ale ! moje palenie jest incydentalne i okazjonalne i pod kontrolą . 

Istniej jakaś inna alternatywa ?

 

Edytowane przez Gepardos
dopisanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co ci te cuda wianki z, skądinąd bardzo dobrym, Hef-em, kiedy to już ostatni sezon z tym świetnym kociołkiem? Nieubłaganie zbliża się data wypełnienia Dyrektywy Ecodesign – 01.01.2021. Wyłącznie złomowanie, kolego.

Jako „dodatek w przypadku awarii, dla frajdy , dla wypalenie desek i gałęzi” nowy kocioł z certyfikatem ecodesign, w połączeniu z buforem, albo rezygnacja z frajdy. Ewentualnie, cykliczne mandaty lub grzywny. Dura lex, sed lex.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sobol napisał:

Nieubłaganie zbliża się data wypełnienia Dyrektywy Ecodesign – 01.01.2021.

Przepraszam, poprawka - 01.01.2022.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście, poszczególne sejmiki korzystają tu z pewnej swobody. Sugerowałem się uchwałą śląską, która, tak mi się wydawało, była najbardziej liberalna swego czasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Gepardos napisał:

Rozumiem że ten Hef nie ma klasy 1-4 nie mówiąc już o 5 ?

To chyba tzw. bezklasowiec. Mam go 20 lat i płaczę rzewnymi łzami, gdy pomyślę, że niedługo przyjdzie się rozstać.

13 minut temu, HarryH napisał:

Dalej mącisz

No, tak, zamąciłem straszliwie. 2021 dotyczy kotłów ponad dziesięcioletnich. Tak jak napisałem powyżej, mam ten piecyk już 20 lat i nie skojarzyłem, że ktoś może mieć młodszy egzemplarz.

Tym samym całe te moje „mądrości”, poszły się... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, sobol napisał:

Po co ci te cuda wianki z, skądinąd bardzo dobrym, Hef-em, kiedy to już ostatni sezon z tym świetnym kociołkiem? Nieubłaganie zbliża się data wypełnienia Dyrektywy Ecodesign – 01.01.2021. Wyłącznie złomowanie, kolego.

Jako „dodatek w przypadku awarii, dla frajdy , dla wypalenie desek i gałęzi” nowy kocioł z certyfikatem ecodesign, w połączeniu z buforem, albo rezygnacja z frajdy. Ewentualnie, cykliczne mandaty lub grzywny. Dura lex, sed lex.

Tak jak pisałem; u nas jeszcze do 1 stycznia 2024 r. Czyli mam "palenia" 3.5 sezonu.
No właśnie....i co teraz.....
Robię remont domu, nowe rury i muszę zmienić układ na zamknięty. Tak więc kocioł musiałbym połączyć z całością przez płytowy przekaźnik ciepłą. Zakup tego ustrojstwa, pompy no i montaż.  Przy moim okolicznościowym korzystaniu z kotła .. czy to ma sens? No moge przez 2/3 lata zintensyfikować jego używanie ale tylko po to aby coś zaoszczędzić i mieć poczucie ze wyszedłem na zero.

No mogę zostawić układ otwarty na te trzy sezony i palić tak jak dotychczas ale już musi to robić inny instalator. Bo ten nie wyraża zgody na montaż rur pex przy otwartym systemie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy instalator wytłumaczył dlaczego rury pex nie mogą pracować w układzie otwartym, czy „nie, bo nie”.

Może to pomoże: http://test5sdkfsdf.blogspot.com/2011/07/raz-na-wegiel-raz-na-gaz-dwa-zroda.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
W dniu 8.06.2020 o 11:07, sobol napisał:

Czy instalator wytłumaczył dlaczego rury pex nie mogą pracować w układzie otwartym, czy „nie, bo nie”.

Może to pomoże: http://test5sdkfsdf.blogspot.com/2011/07/raz-na-wegiel-raz-na-gaz-dwa-zroda.html

 Z przytoczonego artykułu wynika, że chodzi o zwiększoną temperaturę wrzenia w instalacji zamkniętej spowodowaną wyższym ciśnieniem pracy tej instalacji. Czy dobrze zrozumiałem?  Temat dla mnie ważny bo mam 100% podłogówki w pex i układ otwarty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za temperaturę w układzie odpowiada automatyka i odpowiednie zabezpieczenia przed przegrzaniem, a nie rodzaj naczynia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy byłbyś uprzejmy zatem napisać mi o co chodzi z tym pex i układem otwartym?

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zielonego pojęcia, o co panu instalatorowi chodzi. Wadą układu otwartego jest stały kontakt zładu z powietrzem. Zwiększona obecność tlenu, działa destrukcyjnie na stalowe elementy instalacji. Zatem pex jest tu właściwym wyborem.

Przypuszczam, że doszło do nieporozumienia. Zapewne instalator odradza łączenie pexa z kotłem zasypowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sobol napisał:

Zwiększona obecność tlenu, działa destrukcyjnie na stalowe elementy instalacji.

Owszem. Pytanie jest,czy w przedziale czasowym 40 czy 60 lat? Bo przecież nie mniejszym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą zakończyłem wymieniać elementy instalacji zimnej wody użytkowej. W ciągu 5 lat z ocynkowane kształtki 1"  utleniają się, czernieją i w ogóle szlag ich trafia. Zastanawiam się czy używać jeszcze kształtek ocynkowanych bo to co zauważyłem napawa niepokojem o instalację, zwłaszcza jeżeli kształtki te są schowane lub zabudowane.

Miałem wrażenie Sobol, że podając link koledze Gepardos miałeś na myśli jakieś konkretne zachowania pex zamontowanego w układzie otwartym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pamiętam, co miałem na myśli. Zapewne chodziło mi o ogólne przepisy i zasady zabezpieczania ciśnieniowego. Stwierdzam z całą mocą, że nie ma żadnych przeciwwskazań dla stosowania rur pex, w instalacjach typu otwartego. Jak wspominałem wyżej, można mieć jedynie poważne zastrzeżenia, dotyczące montowania pexa w instalacjach z kotłami na paliwo stałe. I to w zasadzie, tylko na odcinku kocioł – zawór mieszający.

Co do wody użytkowej, nie do końca rozumiem. Wymieniłeś elementy (wszystkie?) starej instalacji, a teraz zastanawiasz się co tam włożyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z poprzednich Twoich wypowiedzi wywnioskowałem, że rury pex w układzie otwartym nie powinny pracować stąd moje zainteresowanie. Ale widzę, że temat jest jasny i moje interpretacje Twojej wypowiedzi były błędne.

Co do CWU. Nie wymieniałem wszystkich elementów w układzie tylko te w okolicy presostatu. Stary presostat (chińczyk) był wkręcony w taką kształtkę mosiężną ( https://hydroforyipompy.eu/pl/p/Osprzet-hydroforupompy-wlacznik-cisnieniowymanometr/210 ) a w tą kształtkę nyple stalowe w ocynku. No i po kilku latach ze względu na częste niskie poziomy wody w studni presostat padł. Przy wymianie okazało się, że te nyple 1" są bardzo skorodowane od środka a jak czyściłem ich ręczną szczotką drucianą to się wykruszały. Cały temat poruszyłem dla info. Kilka dni temu kupowałem trójniki stalowe ocynkowane 1/2". Na 3 trójniki jeden ocynk miał uszkodzony na dzień dobry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.