Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

300 stopni to ja mam w swoim 23 letnim kopciuchu, widzę sprawność grzania mamy podobną.

 

Edytowane przez Alewalneło2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaciapa

 

Witaj

Zastanawiam się nad kupnem tego węgla premium+ z energo.Nie spieka się?Czy nie jest za gruby?

Czy ma  duzo miału?Ogólnie czy go polecasz?

Mam mpm 10 kw ,palę w tej chwili Wesołą orzech 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty przy swoim kopciuchu w połączeniu ze spalaniem opon, masz sprawność 10% a ekonomi 100% bo możesz pozyskać opał za darmo :) 

A co do mojego tematu, to trzeba dopasować dwie zależności jakość płomienia w palniku, u mnie jest slomkowo-bialy, oraz brak dymu z komina, u mnie jest to przy drewnie tak jak pisałem, może trochę moja termopara zawyża, może za blisko jest czopucha, nie wiem.. 

Co do mojej sprawności to wiem, że jest b. dobra, jest powtarzalność w spalaniu i przy ładowaniu bufora 1000l można ją łatwo policzyć... 

 

Edytowane przez zaciapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@piomis

Spaliłem jego dopiero 6 worków, nie spieka się, miału nie ma wcale, frakcja 50-80mm, z tego co Spaliłem wyjąłem 3 niespalone kamyki.. 

Najlepiej jak masz możliwość, kup na próbę parę worków i sprawdź sam.. 

Tak wygląda u mnie.. 

IMG_20201117_164159.jpg

Edytowane przez zaciapa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Alewalneło2 napisał:

Sprawność to masz dobrą ale grzania atmosfery.

Nie widzę sensu, byś wypowiadał się na temat kotła w obsłudze którego nie masz żadnego doświadczenia.

  • Lubię to 1
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A niby skąd to wiesz?

300 stopni w komin plus 10-18% tlenu w spalinach = 20%-55% energii leci w komin.

 

Edytowane przez Alewalneło2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ty potrafisz czytać ze zrozumieniem? Napisałem, że u mnie te dwie zależności czyli ładny wirujący płomień w palniku i brak dymu z komina,wtedy moja termopara pokazuje na drewnie od 250do 300 stopni i jest to najlepsza wtedy praca kotła, inna sprawa, że może być to zawyzona temp przez nią.. 

Podsumowując 

Trzeba tak ustawić pp, żeby te dwie zależności były spełnione, a termometr w czopuchu jest poglądowy, jak tego dokonać :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Alewalneło2 napisał:

300 stopni w komin plus 10-18% tlenu w spalinach = 20%-55% energii leci w komin.

O i to jest merytoryczna wypowiedz, uzasadniająca dlaczego MPM 21-25kW ma niższą sprawność na drewnie niż MPM 14kW A.D. 2019r., a jeśli chcesz poznać więcej szczegółów zapraszam do lektury głównego wątku MPM-a i tam też może dopytać z czego wynikają takie różnice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś umie wyliczyć sprawność, to proszę przeliczyć. Latem na próbę przyniosłem od brata worek  3 lata sezonowanej brzozy, było tego 28 kg. Bufor był całkowicie rozładowany bo paliłem na cwu, czyli 30,30,40 góra. Paliło się tym 4,5 - 5 h już nie pamiętam dokładnie. Tem nabicia bufora 95st na całej powierzchni... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

~60% Słabo

Brzoza 15.5Mj/kg

28x15,5=434MJ 

Ciepło właściwe wody 4200J/kg/Celsjusz

Załóżmy, że cały bufor ma 30stopni.

95-30=65 różnica temperatur

Pojemność bufora 1000 litry 

65x1000x4200=273MJ

 

273/434x100%~63% 

Ale góra bufora miała 40 stopni więc wyjdzie gdzieś ~58/60%

Edytowane przez Alewalneło2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

60% na drewnie to jest całkiem dobry wynik jak na kocioł do węgla, który ma około 80% sprawności na węglu i to w warunkach laboratoryjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie obliczenia........  dobre sobie jak je widzę mogę sie co najwyżej pośmiać...

Do książek. i nauczyć sie wzoru wyliczenia sprawności urządzenia grzewczego , a nie stosować jakieś swoje równanie pokroju  równania Iwana Niczyporuka Jebeiwdenko.

ηk= mw/p * (iwy – iwe) /  mp * Wu

gdzie :

Wu – wartość opałowa
mw/p – masa wody i pary
mp – masa paliwa
iwy – entalpia czynnika na wylocie  z kotła
iwe – entalpia czynnika na wlocie do kotła

  Realnie bez zainstalowanego urządzenia zwanego ciepłomierzem na powrocie kotła, wszystkie tego typu wyliczanki są śmieszne i  nieadekwatne.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Ryni napisał:

60% na drewnie to jest całkiem dobry wynik jak na kocioł do węgla, który ma około 80% sprawności na węglu i to w warunkach laboratoryjnych.

Po co w takim razie kupować śmieciucha na węgiel i uporczywie palić w nim drewnem, skoro się kompletnie do tego nie nadaje?

7 godzin temu, mikkei napisał:

Takie obliczenia........  dobre sobie jak je widzę mogę sie co najwyżej pośmiać...

Do książek. i nauczyć sie wzoru wyliczenia sprawności urządzenia grzewczego , a nie stosować jakieś swoje równanie pokroju  równania Iwana Niczyporuka Jebeiwdenko.

ηk= mw/p * (iwy – iwe) /  mp * Wu

gdzie :

Wu – wartość opałowa
mw/p – masa wody i pary
mp – masa paliwa
iwy – entalpia czynnika na wylocie  z kotła
iwe – entalpia czynnika na wlocie do kotła

  Realnie bez zainstalowanego urządzenia zwanego ciepłomierzem na powrocie kotła, wszystkie tego typu wyliczanki są śmieszne i  nieadekwatne.

Parowy śmieciuch :):):):):)

Masa pary=0

O mamy dzielenie przez zero.

Po z tym brak wszystkich danych do użycia tego wzoru.

 

Edytowane przez Alewalneło2
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Alewalneło2 napisał:

Po co w takim razie kupować śmieciucha na węgiel i uporczywie palić w nim drewnem, skoro się kompletnie do tego nie nadaje?

Cóż skoro 20% spadku wydajności kotła węglowego przy paleniu w nim drewnem to dużo, to co można powiedzieć o kotłach HG gdzie ta różnica wygląda podobnie jeśli porównujemy sprawność deklarowaną, osiągana przez te kotły w warunkach laboratoryjnych do sprawności osiąganej przez te kotły w warunkach domowych, o czym dobrze wiesz, bo już poruszałeś ten problem w innym wątku.

A jeżeli dalej tego nie rozumiesz, to dam Ci możliwość odpoczęcia od udziału w tym wątku i będziesz miał możliwość uzupełnienia swojej wiedzy. Co oczywiście zostanie też ocenione zgodnie z regulaminem tego forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.