Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, berthold61 napisał:

To ja z ciekawości zapytam co trzeba zmienić w mpm 10 kw aby zmniejszyć moc ? wszystkie szamotki ? bo kocioł jeszcze nie uruchomiony ale mi się wydaje że może być za mocny a palone tylko i wyłącznie węglem . coś tam w dtr-ce pisze że na węglu można wyjąć szamoty tylko po co ? 

Moc zmniejsza się montując blachę zmniejszająca komorę zasypową. Tylko nie wiem, czy to rozwiązanie jest nadal dostępne, bo zmieniły się przepisy, a blachę stosowało się gdy paliło się bez bufora.

O wyciąganiu szamotek nic nie słyszałem, ale załączam aktualną DTR-ke od 10,18 i 25kW.

Instrukcja obslugi DS.pdf

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@berthold61 Zmniejszając powierzchnię rusztu zmniejszamy moc. Można też zmniejszyć objętość zasypu jak kolega wyżej napisał, ale nie zawsze jest to konieczne ( np. przy drewnie). Zależy czym chcesz palić. Jeśli węglem to trzeba zmniejszyć objętość zasypu bo lepiej i oszczędniej się pali. Przy zmniejszeniu blachą zmniejszającą komorę zasypową trzeba pamiętać o zakryciu rusztu z tyłu blachy by powietrze tamtędy nie szło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, berthold61 napisał:

Nie o to mi chodziło , chodzi o dobre spalanie na powiedzmy połowie mocy stale . a z tym miarkownik w dolniaku gorzej sobie radzi niż górniaku dlatego pytam czy palnik do węgla jest ten sam co do drewna .

Najprościej i skutecznie w tej małej pierdółce zdaje egzamin skos zrobiony z cegiełek szamotowych ustawionych tak,aby zakryły jeden segment rusztu i kierowały opał przed palnik.Ostatecznie zdemontowałem ten ruszt i zastąpiłem lukę wspawaną blachą z małym wypustem do zakotwiczenia skosu szamotowego żeby nie zsuwały się szamotki w stronę palnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, sobol napisał:

3. Węgiel i tylko węgiel. Najprawdopodobniej Sośnica, czyli niemal takie same parametry, jak chwalony tutaj Marcel.

 

Pytanie zasadnicze: W związku z powyższym, czy będę zadowolony z MPM 10 kW? Nie muszę być szczęśliwy, wystarczy, że zadowolony. Przy obecnych szamotowych ustrojstwach, niepodobna popadać w euforię.

 

Krótka odpowiedź - Raczej bedziesz zadowolony - takie moje skromne zdanie.

Ale co do sośnicy niepamietam ale gdzieś w temacie mpm z 2 lata temu ktoś tym weglem  próbował palić na próbe - jak pamietam moc  była zajebista ale się robiły spieki i tu jest pies pogrzebany - bo nie chciało opadać i zaczynało wygasać , na marcelu włąsnie nic takiego się nie dzieje.

Osobiscie Paliłem też wesołą ale mi nie podpasowała bo była jakaś chrzczona ze Staszicem - ogólnie wziąłem worek z podejrzanego składu i moje wrażenia były słabe.

Teraz palę Orzech II z kopalni Sobieski - jest tani 670-zł ale ma sporo popiołu ale w mpm spala sie wg mnie bdb byle nie ten popiół który trzeba rusztować co 3-4h.

Naprawdę ja bym kupił mpm jeszcze raz , gorzej jest nie z piecem ale włąsnie z weglem - wiec na początek nie nastawiaj sie od razu na kupno 2t Sośnicy ale kup 100kg jej i np Marcela i zobaczysz co lepsze.   Marcel mysle najmniej kłopotliwy.

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mikkei Nie jest ta Sośnica taka zła, jak ją malują. Marcel spiekalność 20 – 70, Sośnica 40 – 70. Palę tym węglem w moim Hef DS i nie mam specjalnych problemów. Fakt, czasem się lekko przywiesi, ale wystarczy dotknąć pogrzebaczem i po problemie. Zaznaczę, że ja mam węgiel z kopalni, więc pewniak, a nie loteria ze składu. Poza tym, nie muszę ładować węgla na 17 godzin. Mogę zejść do kotłowni co 2 godziny i sypnąć mu 3 kilo. Dla mnie to żaden wysiłek, jestem praktycznie ciągle piętro wyżej, albo w pobliżu domu. Przypuszczam, że kociołek 10 kW ucieszyłby się z takiego porcjowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam wszystkich posiadaczy mpm

Mam pytanie do zaawansowanych palaczy w mpm   10kw taki piec będzie podłączony do mojej instalacji

dom 124 m2 + 140 cwu komin wys. 7,5m 14X24 cm cegła 

w kociołku który zakupiłem przegroda palnika to 40 cm 2 da radę ogrzać dom? 

Proszę o przemyślenia i konstruktywne porady/opinie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek zrób audyt zapotrzebowania na ciepło: https://cieplowlasciwie.pl/start Bez tego trudno odgadnąć jakiej mocy kotła potrzebujesz, a ten kalkulator pozwoli to obliczyć i da nam wskazówki jaki kocił Ci polecić. Pytanie jeszcze czy zamierzasz palić węglem, czy drewnem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

audyt mówi 6,7 kw przy -20 zima to opał węgiel przejściówka raczej drewno dąb brzoza wilgotność d0 15%

W tej chwili Defro 6-17 kw  palone z góry temp. w domu to 25* c taką lubię

Przy paleni z góry opału  mniej ale dym jest ma duże palenisko trudno to napowietrzyć

dzięki ryni że ktos jest i próbuje dźwignąć temat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tak małym zapotrzebowaniu i drewnie kiepska sprawa, od razu weź po uwagę bufor, bez tego będzie Ci trudno zapanować nad kotłem. Ten kocioł jest dość wymagający w obsłudze, tego trzeba się nauczyć, do tego wydaje się być bardzo wydajny i lepiej zamontować trochę słabszy niż potem męczyć się z przeróbkami.

Jeśli zamontujesz zestaw z buforem wtedy moc kotła nie ma, aż takiego znaczenia, można zamontować większy, a nadwyżki i tak odbierze bufor.

A jeszcze biorąc pod uwagę przepisy, które z resztą są niejednoznaczne, to bezpiecznym rozwiązaniem była by 14kW, ta wersja ma certyfikat do węgla i do drewna liściastego, więc z tego punktu widzenia byłaby dla Ciebie dobrym rozwiązaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki też myślę o buforze 

Trochę martwi mnie ta przegroda palnika 

Zamontujemy zobaczymy  

Sąsiad takim kotłem tylko z pierwszych modeli dźwiga 118 M2 + cwu i mówi że nic innego nie chce 

Czekam na lepsze temperatury żeby zamontować kociołek 

Oby do lata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin masz odpowiedni, więc wielkość dyszy w przegrodzie nie powinna być problemem, z resztą ten kocioł daje tyle mozliwości regelacja, czy ostatecznie przeróbek, że z tym można sobie poradzić, najprościej przy braku ciągu wyjąć zawirowywacze, a jeśli to nie pomoże można wymienić przegrodę na taką ze starszego modelu z większą dyszą.

Na pewno jakąś zaletą tego kotła jest to, że wszystkie problemy które mogą się pojawić są już znane i rozwiązane i zawsze znajdzie się ktoś kto podpowie co zrobić, dlatego już teraz sugeruje zakup bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, bajek napisał:

 

Sąsiad takim kotłem tylko z pierwszych modeli dźwiga 118 M2 + cwu i mówi że nic innego nie chce 

 

 

Myślisz że to jakiś wyczyn dla tego kociołka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dźwigam 360m' starego poniemieckiego domu z 1936r na mniej niż połowie rusztu w kotle 18 kW paląc ciągle bez bufora, więc uważam że nawet 10 kW będzie za duży. Jeśli @bajek co nie opowiada bajek ma w zapotrzebowanie 6,7 kW przy -20 ( której temperatury nie będzie w przyszłości, a jak będzie to 2-3 dni ) to realnie "średnią moc grzewczą " będzie miał na poziomie ok 3-4 kW ( @bajek jaką masz w audycie z ciepło właściwe " średnią moc grzewczą? - odpowiedz).

Jeśli taką jw. to bufor i grzałka w 2 taryfie i farelka na te -20' w zapasie ( które nie wiadomo kiedy będą?). Można by parę paneli PV dołożyć ( samodzielnie)  i będzie lepiej, wygodniej  bez kotła i nauki palenia w nim. 

Zakup MPM 10kW przy tym zapotrzebowaniu na energię budynku i tak będzie wymagał przeróbek lub bufora, bo kocioł będzie za duży mocą do tej chałupy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Średnie zapotrzebowanie z audytu to tak ja piszesz 3-4 kw

 Chodzi o przepalanie tym kociołkiem martwiła mnie wielkość przegrody 

Te kw to są z ciepła właściwego starałem się w miarę dokładnie wszystko wypełnić

Wolał bym uniknąć bufora nie przecisnę przez drzwi 

Najważniejsze jest dla mnie aby ruszył z paleniem jak będą jakieś bolączki to na forum jest zawsze jakaś pomoc 

Dziękuję wszystkim za zaangażowanie w moje wątpliwości

Termometr w czopuch jaki z jakim montażem i jak głęboko osadzić

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, bajek napisał:

 

 

Wolał bym uniknąć bufora nie przecisnę przez drzwi 

 

 

 

 

 

 

Bufora nie unikniesz. MPM ma 5-tą klasę tylko z buforem. Pytanie kiedy go będziesz musiał wstawić. Jeśli bierzesz dotację od sołtysa, to od razu. Bez dotacji, cezurą jest data obowiązkowej wymiany kotła na ecodesign, jaką wyznaczył sejmik wojewódzki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na żadną dotacje nie liczę chyba że odliczenie od podaktu

Teraz palę w defro po różnych modyfikacjach włącznie ze zmniejszeniem komory spalania i róznymi kierownicami powietrza jak dymił tak dymi

Z dwojga złego wolę palić bez dymu w mpm niż z dymem w defro

Jezeli wymuszą bufor to wtedy pomyślę zawsze można dołączyć a koszt bufora też ma znaczenie szkoda tylko że z buforem jest juz eco a bez to zwykły śmieć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odliczenie od podatku, to też dotacja. To nie jest kwestia wymuszą czy nie, bo przepisy ogólnokrajowe już obowiązują i się nie zmienią. Jedynie termin graniczny ustalają sejmiki wojewódzkie. Np.u mnie jest to koniec bieżącego roku. Kuzyn niedawno powiększał okienko do kotłowni. Wstawił bufor, okno podmurował nazad i gra.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbiegamy trochę od tematu ale powiedzmy że będę wstanie wyłożyc kase na jakis mały buforek  producent przewiduje 55l na 1kw

Pytanie brzmi co stanie się  z tymi których nie stać na opał jakikolwiek nie mówiąc już o wymianie kotła w myśl przepisów które już są

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, bajek napisał:

Pytanie brzmi co stanie się  z tymi których nie stać na opał jakikolwiek nie mówiąc już o wymianie kotła w myśl przepisów które już są

Trzeba im będzie pomóc.

@sobol to może dotknąć każdego z nas, wystarczy poważnie zachorować i nie mieć na spłatę kredytu, jeśli ktoś ma, więc proszę bez takich żartów.

A wracając do tematu, Ustawa o Ochronie Środowiska i ostatnie rozporządzenie do niej dotyczy tylko kotłów wprowadzanych do obrotu, Uchwały Antysmogowe noszą znamiona prawa działającego wstecz, bo istnieje podejrzenie, że naruszają prawa nabyte dot. eksploatacji budynku, które budynek zyskał w dniu uzyskania pozwolenia na budowę, tyle ustaliliśmy na tym forum.

@bajek Kupując teraz MPM w świadectwie jest wpisana konieczność pracy tego kotła ze zbiornikiem akumulacyjnym, a nie buforem, jak było wcześniej, oczywiście trzeba to dokładnie sprawdzić przed zakupem, bo jest kilka wersji kotła i mogą być różnice, ale zbiornikiem akumulacyjnym jest również bojler, tylko by spać spokojnie trzeba spełnić przepisy które określają pojemność takiego zbiornika na nim 300l. Więc wymiana bojlera na 300l powinna rozwiązać sprawę jeśli chodzi o przepisy, z praktycznym użytkowaniem w twoim przypadku może być rożnie do palenia węglem wystarczy zmniejszyć komorę zasypową i będzie OK, do drewna potrzeba już więcej przeróbek i nie są one łatwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem takie zapytanie do Polsatu, ile oni zużywają energii na wszystkich kanałach na miesiąc. Prąd pochodzi z elektrowni węglowych pana Zygmunta więc chciałem powiązać ilość zgonów w Polsce z działalnością Polsatu i spółki. W końcu oni sami wynajmują lekarzy, którzy mówią, że smog zabija i przenosi COVID.

TV jest obecnie bezużyteczna to tylko propaganda i reklamy a Polsat reklamuje tych co produkują śmieci więc trują sporo dopalając resztki paliw kopalnych w celu bogacenia się pana Zygmunta. Klient nie ma wyboru opakowania ani pochodzenia wyrobu a oni obarczają Kowalskiego odpowiedzialnością za środowisko a Kowalski nic nie może.

Zaproponowałem Polsatowi żeby opodatkować stację a zysk zamiast do kieszeni pana Zygmunta żeby poszedł na zakup paliwa i ekologicznych źródeł ciepła dla obywateli. Ibisz się nie obrazi przecież sam mówi, że to nasza czyli ich działalność doprowadziła, że zimy nie ma.

Do dzisiaj nie odpisali, rozumiem, że mają ekologię z tyłu i dalej trzepią kasę sprzedając biednym drogie zabawki i zarabiając na reklamach trucicieli. Brawo Zygi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jest tak jak piszesz to jestem w domu bo nad kociołkiem na pewno zapanuje a jeżeli chodzi o zbiornik akumulacyjny  to mój bojler i tak ma już swoje lata a i większy mógł by być

Sprawdzę w DTR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufor możesz zrobić wielkością dopasowana do wnęki drzwiowej.Ostatnio robiłem bojler  ze zwiniętego arkusza blachy 3mm i dennic ze zbiornika LPG i wyszło 400l,co naprawdę już wystarczy żeby coś zgromadzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie fora bardzo lubię 15 min i tyle pomysłów

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi może innym też się przydadzą

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.