Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

3 godziny temu, bajek napisał:

Z dwojga złego wolę palić bez dymu w mpm niż z dymem w defro

Bez bufora będzie dymił tak samo jak ten defro  3-4kw zapotrzebowania na ciepło i  kocioł na paliwo stałe bez bufora =Masakra.

3 godziny temu, bajek napisał:

koszt bufora też ma znaczenie szkoda tylko że z buforem jest juz eco a bez to zwykły śmieć

Zrób samemu to będzie tanio. Cena gotowych buforów jest kosmiczna.

Tak jest kocioł zasypowy DS spełnia 5 klasę tylko na mocy nominalnej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, bajek napisał:

Jeżeli jest tak jak piszesz to jestem w domu bo nad kociołkiem na pewno zapanuje a jeżeli chodzi o zbiornik akumulacyjny  to mój bojler i tak ma już swoje lata a i większy mógł by być

Sprawdzę w DTR

Nie rób sobie nadziei, żadnych luk w prawie tu nie ma. Nasze prawo zostało jedynie dostosowane do wytycznych UE. Nazwa nie ma tu nic do rzeczy. Ma to być zasobnik zdolny przejąć nadwyżkę energii kotła, pracującego z mocą nominalną. Dyrektywa zawiera odpowiednie wzory na obliczenie pojemności zbiornika. Od 30 czerwca 2018 nie ma innej możliwości. Tak, jak pisałem powyżej, termin ostatecznego zakończenia całej operacji, wyznaczają władze wojewódzkie.

Certyfikat 5 klasa:

„Kotły wodne typu MPM DS 10 i MPM DS 25

o nominalnych mocach cieplnych 10 i 25 kW, z ręcznym zasypem paliwa stałego, opalane węglem kamiennym sortymentu orzech. Kotły przystosowane wyłącznie do pracy z mocą nominalną i buforem cieplnym.

Ecodesign:

„Zaświadczenie wydano na podstawie wyników badań laboratoryjnych podanych w sprawozdaniu: nr l79ll8-LG.

Kocioł przystosowany wyłącznie do pracy z mocą nominalną i buforem cieplnym.

Jeżeli ma kto życzenie użerać się z lokalną administracją, a w ostateczności z sądami, może zainstalować nawet wiadro ocynkowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie racje wstawię koksownik wtedy będzie bardzo eco  i czasty stanu  sie przypomną 

Poprosiłem o konstruktywną opinie o przegrodzie i kominie a wyszło że jestem przestepcą

wszyscy macie cacy w kotłowni????? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dostałeś konkretną odpowiedź, ale powtórzę:

Komin będzie odpowiedni do 10kW, mam bardzo podobny komin i kocioł 14kW.

Dysza w przegrodzie dobrana jest do wszystkich innych parametrów kotła i jest odpowiednia, owszem mocno dławi ciąg, ale o to właśnie w tym wszystkim chodzi, takie kroki podjął producent by kocioł spełniał wymogi przepisów 5 klasy.

Nie wszyscy mają cacy w kotłowni, ją siedzę przy tym kotle już drugi sezon i dopiero zbliżyłem się do ideału, ale też muszę zaznaczyć, że palę bez bufora, co tylko potwierdza, że się da.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@bajekNa razie zarzutów postawionych nie masz i poszukiwany nie jesteś. Dowiedz się, jak to jest w twoim województwie. Może masz jeszcze ze dwa, trzy lata na dostosowanie kotłowni i wtedy wstawisz tego baniaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baniaka nie wykluczam narazie dążę do pozbycia się dymu z komina i spalania mniejszej ilości paliw 

Sorki za nerwy i jeszcze raz dzięki za pochylenie się nad tematem 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bajek napisał:

 narazie dążę do pozbycia się dymu z komina i spalania mniejszej ilości paliw 

Nic nie zrobisz (oprócz montażu bufora ciepła) bo masz totalnie za duży kocioł, który kisi opał a odbiór ciepłą rzędu 3-4kw, musiał byś mieć ruszty chyba 10x10cm albo mniejszy by się tam paliło nie kisiło. A nawet jeśli to na tak małej mocy nie będzie ciągu w kominie.

Pchanie kotła na paliwo stałe do domu o zapotrzebowaniu na ciepło 3-4kw to poroniony pomysł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kisi bo jeszcze nie zamontowaany

A swoją drogą jaki bufor do tego kociołka dom 124m2=  120 żeberek alu 140l cwu ocieplenie 11cm styro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weź taki jaki się zmieści i na jaki Cię stać,im większy tym lepiej się z nim żyje.Te 1000-1500 litrów już potrafi fajnie umilić życie z kociołkiem zasypowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko zależy jak chcesz grzać, jeśli chcesz naładować bufor i mieć przez kilka dni spokój to duży bufor i kocioł, jak chcesz tylko zabezpieczyć kocioł przed zagotowaniem to wystarczy 500-600l. W zasadzie pojemność bufora powinieneś obliczyć, ale zapewne będzie Ci brakowało danych do wzoru, ja nam wszystkim.

bufor norma.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z uchwałami na mazowieckie mam jeszcze dwa lata czasu na uzupełnienie zestawu eco

bufor ma swoją cenę ale na pewno wymuszą jego montaż.

 A swoja drogą to szkoda że tyle wymaga się od umęczonego narodu w tak krótkim czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie mówił że będzie lekko,nie wiemy co jeszcze w międzyczasie wymyślą z dostepnością paliwa do naszych kociołków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę  o 800l mam też cwu 140l i zastanawiam sie jak to zgrać technicznie chodzi o zasilanie cwu .Kolejna pompa ,sterownik jakiś termometr jak to jest spięte bo piec bufor i grzejniki to proste

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bufora 800l możesz nie dogrzać jednym wsadem, tym bardziej drewna, ale bez obliczeń to tylko gdybanie, bo równie dobrze może się okazać na styk.

Do instalacji z buforem będziesz potrzebował dodatkowo dwóch zaworów 3D, trzech pomp i sterownika, to niezbędne minimum i to przy instalacji CO tylko z jednym obiegiem, jeżeli masz podłogówkę kolejny zawór 3D i pompa dla podłogówki. Alternatywnie można zrezygnować z zaworu 3D i pompy w obiegu kocioł-bufor i spróbować go zbudować w układzie grawitacyjnym, ale niema gwarancji, że znajdziesz fachowca, który to dobrze zrobi i nie będziesz mógł wykorzystać tak dużego zakresu temp. jakie daje układ z pompą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.01.2021 o 15:33, bajek napisał:

Myślę  o 800l mam też cwu 140l i zastanawiam sie jak to zgrać technicznie chodzi o zasilanie cwu .Kolejna pompa ,sterownik jakiś termometr jak to jest spięte bo piec bufor i grzejniki to proste

Kocioł – bufor, na powrocie temperaturowy zawór 3D, pompa. Bufor – CO, zawór 3D z siłownikiem, pompa. Ewentualnie wszystko w jednym, czyli grupa pompowa. Bufor – CWU, czujnik w bojlerze, pompa. Wszystko obskoczysz jednym sterownikiem. Np. Kepas Bufor.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryni jak sie nie walnąłem z obliczeniami to według danych z ciepłowłaściwe i mocy kociołka  pojemność bufora wychodzi 492 l

to może buforek 600  l

Rozpalam przeważnie po południu ogrzeje chałupę a 600 u buforze zostanie na następny  dzień

Co o tym myślicie?

Teraz spalam 10 kg węgla i trochę drewna i jest d domu 25*C takie palenie robię raz dziennie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To masz przybliżony wynik, bo w punkt nigdy nie da się tego obliczyć, wyszło Ci około 500l i tyle wystarczy, żeby zabezpieczyć kocioł przed zagotowaniem, a więcej nie ma sensu, bo wtedy nigdy bufora nie dogrzejesz jednym zasypem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zamontuję 600 l żeby mieć zapas prawny to duży zrobię błąd?

Dobrze że jesteś Tymi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie będzie to duży błąd, po prostu go nie dogrzejesz do 90°C, tylko trochę mniej, ale nada będzie spełniał swoją rolę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Panowie nie zakładają nowego tematu Lepszy boczny zasyp czy górny ??? plusy i minusy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając górny zasyp w obecnym a boczny w poprzednim, najwygodniej mi było korzystać z górnego, wsypując węgiel jak i układać drewno. Nawet nadstawkę dało się zrobić z większymi drzwiczkami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.