Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pellet- cenowe szaleństwo


jared45

Rekomendowane odpowiedzi

4 minuty temu, maronka napisał:

Ale też nie doceniasz starej niemieckiej technologii a pewnie i w tym jest trochę z tego małego spalania,

A co tu doceniać?

Ściany na poziomie U=1.1 W(m2*K). 50cm gruba

Sufity i podłogi zimne jak holera.W domu 22°C a na strychu ponad sufitem 6°C na plusie przy zewnętrznej 0°C

Znam budowę takich domów bo rodzice taki mają.Ta stara niemkecka technologia jest solidna,ale nie oszczędna/ekonomiczna i raczej w tym zestawieniu jest minusem.

Aha,nie zapominaj ile ciepła ucieka przez okna,których jest sporo przy takim metrażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciepło właściwe wyszło mi:

Zasypowy 24-29kW

Miałoby 44-53kW

Podajnikowy 24kW

Gazowy 27kW

Kupiłem 18kW i palę na zmniejszonym ruszcie o 2/3 ( na 1/3 rusztu) Jedyne co mi się zgadza z ciepło właściwe jest "przeciętna moc grzewcza" 7,8kW i z taką mocą palę ( wg wyliczeń zużycia opału).

Strona ciepło właściwe nie wszystko wyliczy ( pustka w ścianie zasypana plewami czy stropy zasypany szlaką na 40cm itp.)

Drewnem nie palę bo komora zasypowa jest tak zmniejszona ( 10x30cm) że tam drewno nie wejdzie ( zrębka by weszła). Z drewnem za dużo zabawy. Znów taki kształt komory zasypowej w pionie pomaga we właściwym zgazowaniu węgla co polepsza sprawność spalania. Poczytajcie trochę na temat zgazowania węgla bo ja uważam że to najlepszy sposób spalania. Nie mam powodu pisać że spaliłem mniej skoro tak mi wyszło za sezon ( kotłów nie sprzedaje). Inni forumowicze też zauważyli mniejsze zużycie opału po takiej  przeróbce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przelicz ile drożej procentowo kosztuje Cię wygoda paleniem pelletem? - przy założeniu takiej samej sprawności kotłów.( węgiel 27Mj)

Co w obliczeniach się nie zgadza?

115kWh - 10%= 103,5kWh : 4,8 kWh ( dla pelletu) = 21,5 kg/doba

Zakładając taką samą cenę paliwa 800zł/tona

węgiel 16 kg x 0,8 zł = 12,8 zł/doba

pellet 21,5 kg x 0,8 zł = 17,2 zł /doba

12,8zł + 35% = 17,2 zł ( koszty ogrzewania pelletem o 35% droższe niż węglem)

Jednak autor tematu kupował pellet po 1000zł więc dla takiej ceny:

pellet 21,5 kg x 1zł = 21,5zł

12,8zł ( węgiel) x 68% = 21,5 zł ( ogrzewanie pelletem droższe o 68 % od węgla).

Ja za tak kosztowną wygodę podziękuję.

Edytowane przez Piecuch19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Piecuch19 napisał:

Przelicz ile drożej procentowo kosztuje Cię wygoda paleniem pelletem?

Zaskoczę Cię-palę (a raczej rodzice) węglem:)

I nie doszukuj się drugiego dna,po prostu śmieciuch jest tańszym kotłem niż kocioł 5 klasy (z buforem) czy peleciak do którego jeszcze bym potrzebował wkład do komina.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bufora nie potrzebuje. Chałupa jest u mnie buforem. Za kocioł dałem 4,5tys.

Edytowane przez Piecuch19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chałupa nie jest buforem, raczej akumulatorem/stabilizatorem ciepła. Myślenie, że chałupa jest odpowiednikiem bufora ciepła przy piecu jest błędem. To są dwie różne rzeczy i działają zupełnie inaczej. Jedyna wspólną rzeczą jest akumulacja ciepła, ale wykorzystanie jego jest zupełne inne.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kłamstwo powtarzane wiele razy nie stanie się prawda, więc nie dajcie się nabierać na bajki piecucha19. On teraz siedzi i kombinuje z kalkulatorem ciepło właściwie i co by nie zrobił wywala mu w miarę realny wynik jego spalania który nijak ma się do tych 3,5tony.

 

 

PS Poczekajcie. Po sezonie napiszę Wam, że spaliłem 1350kg i moje ego powiększy się do niewyobrażalnych rozmiarów .-)

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty powiedz kolego ile spaliłeś w zeszłym sezonie i będziemy mieli porównanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.11.2018 o 19:45, heso napisał:

Zabrakło mi w tej tabeli czegoś tak oczywistego, jak drewno.

Sorki ale ta tabela jest do bani,z 5,5 tony miału nie wyciągnie się 33000kw/h a gaz nie kosztuje aż tyle bo kw/h 0,2-0,25 zł a to daje 8tys a nie 12

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.10.2019 o 19:10, sielim napisał:

Schodziłem nawet poniżej tego (0,4 worka ?) ale to się zbliża do około 10 zł na dobę za samo CWU. Wyłączyłem piec i late chodziła grzałka, taniej i czyściej.

Tfu, pomyliłem się, a coś mi nie pasowało. Te worki mają po 15kg a nie 25, na podtrzymaniu palił więc 12 kg i dawał radę z CWU na tym ujechać, koszt około 6 zł dziennie, 180 miesięcznie, przy koszcie 850zł/t. Tak wygląda lato na pellecie na nieprzerabianym palniku Klimosza Ling Duo 25kw, jak się wie, gdzie producent zepsuł tabelke i samemu pogrzebie w parametrach serwisowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niecałe 300 a dokładniej 287 litrów. 

Pytanie co się bardziej opłaca w sumarycznym rozrachunku biorąc pod uwagę ekonomię grzania wody prądem i letni postój i rdzewienie kotła...???

:-) 

Edytowane przez krisgie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, sielim napisał:

Tfu, pomyliłem się, a coś mi nie pasowało. Te worki mają po 15kg a nie 25, na podtrzymaniu palił więc 12 kg i dawał radę z CWU na tym ujechać, koszt około 6 zł dziennie, 180 miesięcznie, przy koszcie 850zł/t. Tak wygląda lato na pellecie na nieprzerabianym palniku Klimosza Ling Duo 25kw, jak się wie, gdzie producent zepsuł tabelke i samemu pogrzebie w parametrach serwisowych.

Stary koledze na 24 kw kotle lazar wychodzi 100 zł na miesiąc ,grzane non stop na 55 cwo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, maronka napisał:

Stary koledze na 24 kw kotle lazar wychodzi 100 zł na miesiąc ,grzane non stop na 55 cwo

Toteż ja wcale nie twierdzę, że jest idealnie ... Dlatego też na lato wyłączyłem piec i włączyłem grzałkę - wychodzi mniej więcej tyle samo, a mniej kłopotu. Chociaż to zależy, jak rodzinka intensywnie używa - 4 osoby do wanny, dużo idzie też w zmywak, jak żona zaczyna urzędowanie w kuchni . Ale na tym piecy, na tym sterowniku, na tym pelecie chyba sięnie da zejść poniżej pół worka dziennie. To jest generalnie piec na ekogroszek z opcją 'można pelletem' - palnik retortowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, sambor napisał:

Kiedyś prowadziłem podawanie ilości ciepła i potrzebnego paliwa w temacie 

 

Ile MJ wyciągasz z Libero?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.10.2019 o 22:53, Piecuch19 napisał:

Przelicz ile drożej procentowo kosztuje Cię wygoda paleniem pelletem? - przy założeniu takiej samej sprawności kotłów.( węgiel 27Mj)

Co w obliczeniach się nie zgadza?

115kWh - 10%= 103,5kWh : 4,8 kWh ( dla pelletu) = 21,5 kg/doba

Zakładając taką samą cenę paliwa 800zł/tona

węgiel 16 kg x 0,8 zł = 12,8 zł/doba

pellet 21,5 kg x 0,8 zł = 17,2 zł /doba

12,8zł + 35% = 17,2 zł ( koszty ogrzewania pelletem o 35% droższe niż węglem)

Jednak autor tematu kupował pellet po 1000zł więc dla takiej ceny:

pellet 21,5 kg x 1zł = 21,5zł

12,8zł ( węgiel) x 68% = 21,5 zł ( ogrzewanie pelletem droższe o 68 % od węgla).

 

Piecuch skoncz juz *** . Paliles pelletem? Nie?  To sie nie wypowiadaj. Ja weglem palilem. I zapewniam, ze w swoim kotle palic umialem. Taki madry jestes to wytlumacz dlaczego pale praktyczniel tyle samo ekonomicznie nieoplacalnego pelletu. Z zestawem PV w ujeciu rocznym ( letnie grzanie CWU) mniej o 16-19%. Twoje nachalne obliczenia wykazuje tylko jedno, ze moj kociol spala pellet o 35% bardziej wydajnie  To co qurwa jest w koncu lepsze?

Jezeli nie masz nic do powiedzenia oprocz wyzszyosci palenia weglem idz do kotlowni i policz sobie wegielki.

Edytowane przez Visitor1230
Proszę nie używać wulgaryzmów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 6.10.2019 o 22:53, Piecuch19 napisał:

Przelicz ile drożej procentowo kosztuje Cię wygoda paleniem pelletem? -

Pisałeś to w odpowiedzi na mój post,więc odpowiadam.

Procentowo drożej wyjdzie 0%

W dniu 6.10.2019 o 22:53, Piecuch19 napisał:

przy założeniu takiej samej sprawności kotłów.

Nie takiej samej bo niestety mój kocioł to gniot jak większość górniaków,więc nie mogę brać pod uwagę sprawności takiej jak kocioł pelletowy skoro realnie jest ona niska.

Ostatnim elementem układanki jest cena/opał i tutaj w moim przypadku jest podobnie-ubolewam nad tym,że Wy kupujecie dobry węgiel (np wesoła) za te same pieniądze co ja ruska.

I nie policzyliśmy jeszcze jednego,czyli obsługa kotła.

Także w moim przypadku jeden czort co wybiorę,natomiast Kowalski niech wybiera według swoich upodobań,cen,sprawności swojego kotła itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym sezonie użytkowania mojego kotła z buforem, robiłem statystykę ilości spalenia różnego rodzaju paliwa. Przy każdej próbie, bufor był rozładowany i ładowany do "setki" 

Węgiel - orzech, napewno ruski bo u mnie w regionie innego raczej się nie dostanie :) szło go systematycznie pół worka czyli około 13kg 

Brzoza sezonowana 2 lata (specjalnie ważyłam to było 28kg)

Brykiet drzewny taki w walkach (większy bliźniak pelletu) tego szło niecały worek pamiętam, czyli około 22kg

Trociny - nie ważyłam ale jak były dobrej jakości to niecałe 2 worki po zbożu.. 

Teraz palę odpadami, to idzie mi taka klastra do zaprawy 

Latem na cwu potrzeba 4 bufory na miesiąc, można sobie obliczyć jaki jest koszt ogrzewania przy tym systemie :) 

IMG_20190912_150444.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.