Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pellet- cenowe szaleństwo


jared45

Rekomendowane odpowiedzi

Tak naprawdę, co za różnica, czy spalimy 100, czy 200kg opału więcej ? Wygoda rekompensuje ewentualne straty. Ja jeżeli cokolwiek kombinuję, robię to tylko dla czystej rozrywki, bo czy dam za sezon 100, 200zł więcej nie ma to dla mnie znaczenia, wyłącznie satysfakcja, że spaliłem mniej.

Miałem kocioł GS, palił bezproblemowo wszystko co wrzuciłem (zakupy przywoziłem w kartonach papierowych, a kartony pochłaniał kocioł), ale zaglądać do niego co 12-24h mi się już nie chciało. 8 lat palenia wystarczy. Teraz zaglądam maks 1x w tygodniu.

Z minusów podajnikowca, to przerzucanie worków ekogroszku jest bardziej męczące niż szuflowanie tej samej ilości węgla luzem.

Plus jest taki, że się tak nie pyli (pomijając zasyp suchego do podajnika, bo musiałem sobie maskę kupić).

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, o6483256 napisał:

Tak naprawdę, co za różnica, czy spalimy 100, czy 200kg opału więcej ?

 

Ok, mi sięwydaje, że ja obecnie mam więcej do zyskania na poprawkach.

O, takie coś se zbuduję w komorze :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, sielim napisał:

Poczytałem trochę na czym polega to zgazowywanie drewna, wygląda ciekawie, ale zdaje się, że wymaga dość wysokiego stosu z precyzyjnie dozowanym powietrze na różnych warstwach. Pellet ma już niską wilgotność, więc najwyższa warstwa będzie mniejsza. Zastanawiam się, na ile np. taki palnik KIPI do pelletu ma już w sobie opracowane maksymalne wykorzystanie energii. Ostatecznie wszak jak rozumiem chemię i fizykę chodzi o to samo - oddać spaliny o niskiej temperaturze, w których nie ma już nic do spalenia. Czy to będzie stos z warstwą zgazowywania, czy ten gaz będzie uwolniony i spalony w innym miejscu to już nie ma znaczenia.Rozumiem, że elementy ceramiczne właśnie po to są, żeby maksymalnie podnieść temperaturę pelletu zanim dopuści się do niego powietrze. Zastanawiam się, na ile jestem w stanie poprawić wydajność mojego starego pieca wstawiając palnik peletowy zamiast retorty albo alternatywnie, pokombinować np. z obłożeniem tej retorty szamotem, żeby inaczej rozłożyć temperatury i powietrze.

Przy spalaniu drewna czy pelletu na przysłowiowym ognisku  wykorzystujesz tylko 1/3 energii a 2/3 idą w kosmos. Przy prawidłowym zgazowywaniu wykorzystujesz całość.

Poczytaj tu: 

http://www.drewnozamiastbenzyny.pl/piroliza/#more-45

Przeczytaj tu

http://www.drewnozamiastbenzyny.pl/produkcja-holzgazu-w-praktyce/

Zwróć uwagę na sposób podawania powietrza w procesie i że prawidłowe zgazowywania odbywa się w warunkach beztlenowych ( nie ma tam ognia, który wszystko psuje - sam żar podgrzewa drewno, które gazuje), a płomień czy ogień powinien pojawić się dopiero w palniku, oraz ile benzyny zastępuje drewno jak się je zgazuje?

Niemcy w II wojnie produkowali benzynę syntetyczną poprzez zgazowywanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, o6483256 napisał:

Tak naprawdę, co za różnica, czy spalimy 100, czy 200kg opału więcej ? Wygoda rekompensuje ewentualne straty. 

Taka sama jak 10 czy 20 ton.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Piecuch19 napisał:

Taka sama jak 10 czy 20 ton.

Jak różnica między 160zł, a 16600zł !

 

Dla Ciebie może żadna, ale dla mnie to już jest sporo, ale jak to mówią kto bogatemu zabroni !

 

 

Pozdrawiam.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, nionio napisał:

Witam. Niestety nie z polskich to obstawiam jedynie palnik z firmy lester projekt.

Tak patrzę, że therminatory:

http://www.interloop.pl/therminator-ii-–-kombi-kociol-–-pelety-drewno-opalowe.html

Ale cena masakryczna - 50tys ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Piecuch19 napisał:

Przy spalaniu drewna czy pelletu na przysłowiowym ognisku  wykorzystujesz tylko 1/3 energii a 2/3 idą w kosmos. Przy prawidłowym zgazowywaniu wykorzystujesz całość.

Poczytaj tu: 

http://www.drewnozamiastbenzyny.pl/piroliza/#more-45

Przeczytaj tu

http://www.drewnozamiastbenzyny.pl/produkcja-holzgazu-w-praktyce/

Zwróć uwagę na sposób podawania powietrza w procesie i że prawidłowe zgazowywania odbywa się w warunkach beztlenowych ( nie ma tam ognia, który wszystko psuje - sam żar podgrzewa drewno, które gazuje), a płomień czy ogień powinien pojawić się dopiero w palniku, oraz ile benzyny zastępuje drewno jak się je zgazuje?

Niemcy w II wojnie produkowali benzynę syntetyczną poprzez zgazowywanie.

Tak sobie myślę ... w palnikach pelletowych płomień nie idzie w górę tylko w bok. W mojej retorcie z nisko posadowionym tzw deflektorem też nie ma typowego ogniska. Zresztą nawet w kominkach da się to zauważyć, że przycięcie powietrza powoduje spalanie tlenku węgla w wyższych warstwach. W mojej retorcie pellet zanim wyjdzie górą w płomień, to wcześniej jest mocno podgrzewany choćby i przez samą gorącą, żeliwną retortę. Popiołu praktycznie nie ma w ogóle, jak pellet dobry, więc jeśli mi tu coś ucieka, to w niedopalonym gazie właśnie. Pewnie da sięto poprawić, ale nie 3x (nie sądzę, żebym uzyskiwał u siebie jedynie 1/3 potencjalnej energii). Rozważam modyfikacje kształtu palnika, zmniejszanie prędkości spalin itp. Może kombinować z dodaniem dodatkowego powietrza gdzieś nad palnikiem. Odwrócić tego do góry nogami to mi się nie uda, ale widzę inne możliwości. Będę miał czas to poczytam jeszcze więcej, pokombinuję ... Przyglądam się, jak są zbudowane kotły therminator.

Edytowane przez sielim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Piecuch19 napisał:

Przy spalaniu drewna czy pelletu na przysłowiowym ognisku  wykorzystujesz tylko 1/3 energii a 2/3 idą w kosmos.

Czyli kotły pelletowe ze sprawnością powyżej 90% wykorzystują tylko 1/3 energii? Podaj jakieś źródła tych rewelacji.

Przy okazji przypominam koledze Piecuch, że nadal nie została mi udzielona odpowiedź na pytanie dlaczego w kotle retortowym odgazowanie nie przebiega prawidłowo?

Edytowane przez h3nio
zmiana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@h3nio masz linki to sobie odczytaj. Zgazowanie prawidłowo przebiega w atmosferze beztlenowej, a fajkę tą co pokazałeś powinieneś odwrócićw dół i spalać w dół.

@Visitor1230Tak u mnie przebiega prawidłowo - dlatego dzielę się wiedzą bo od tego jest forum by ktoś czytający mógł sam wyciągać wnioski  co dla niego będzie korzystniejsze ( nie dotyczy przedstawicieli i handlowców wyłapujących leszczy na zakup kotła)

Edytowane przez Piecuch19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe ile opału ucieka u mnie w komorze spalania na podciśnieniu z dolotem powietrza bezpośrednio z zewnątrz którym steruje wentylator wyciągowy a spaliny na mocy 12KW mają 80-85* 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, granice głupoty na którą trzeba reagować bo ktoś przyjdzie, poczyta i pomyśli że to prawda 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Jamjestcichy napisał:

I jak widać "kod pin" już zareagował.

Widzisz. Nie tylko my sie czepiamy. A koledze Piecuchowi zycze szczerze ekonomicznego ogrzewania. Lubi wegiel, jego sprawa. Tylko niech ludziom kitow przy tym nie wciska.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Jamjestcichy napisał:

@eliks

I myślisz,że Twoje docinki są na miejscu?

Ten ktoś przyjdzie poczyta i sam stwierdzi czy to głupota,ale również oceni Wasze posty-prześmiewcze...

I jak widać "kod pin" już zareagował.

Ale ja nie docinam, chcę tylko żeby nie było wpisów wyssanych z palca. Mamy 21 wiek i wpisy że lepiej szuflować bo podajnik to zło powinny być w jakiś sposób może nie piętnowane, ale wyjaśniane.

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tam kotła na pellet w pracy na żywo nie widziałem ale obejrzałem kilka filmików w internecie i wymienniki, szczególnie te poziome, po tygodniu pracy wyglądają średnio. Nadmuch robi swoje. Coś podobnego widziałem u siebie przy pracy z dmuchawą. Aż się zastanawiam jak niektóre przechodziły badania na emisję pyłów ? Wygoda jest oczywiście bezdyskusyjna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Visitor1230 napisał:

Widzisz. Nie tylko my sie czepiamy

Gdybyś widział co to za koleś "kod pin" to byś nawet nie reagował na jego posty a tak go tylko nakręcacie.

Wejdź w tematy,gdzie bierze udział i spójrz co nowym użytkownikom wypisuje-koleś bez żadnych hamulców.

I Ty chcesz go porównać do piecucha?

Piecuch w przeciwieństwie do niego nie obraża innych,ba nawet nie robi takich docinek jak Wy robicie.

Naprawdę od Was wymagałem trochę więcej niż od "kodu pin".

3 minuty temu, eliks napisał:

Mamy 21 wiek i wpisy że lepiej szuflować bo podajnik to zło powinny być w jakiś sposób może nie piętnowane, ale wyjaśniane.

Ok masz rację,ale Wy raczej to wyśmiewacie niż wyjaśniacie i nie wiem co mają na celu Wasze wpisy bo z pewnością nikt od nich nie będzie mądrzejszy...

Chcecie minusujcie mnie,nie jestem na forum dla łapek.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie zacytujesz mnie jak kogoś obrażam, mam na celu to co napisałem wyżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.