Skocz do zawartości

sielim

Forumowicz
 • Liczba zawartości

  56
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

0 Neutralny

O sielim

 • Tytuł
  Rozkręca się

O sobie

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Pomorskie

Informacje o ogrzewaniu

 • Co ogrzewam?
  Dom 140m (200 m podłóg) + piwnica, dobre ocieplenie.
 • Instalacja
  Ok 80m podłogówki + 12 grzejników, zawór 4d sterowany ręcznie
 • Kocioł
  Węglowy z podajnikiem, Klimosz Ling Duo 25 kW, opalany peletem

Ostatnie wizyty

Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.

 1. Na zdjęciach 4D jest ustawiony na niskie grzanie CO, czyli większość wody zasysanej przez pompę CO jest brana z powrotu CO. Moja podłogówka jest przed 4D (chociaż tak właśnie dochodziłem do wniosku, że za 4D byłoby chyba lepiej i by to wtedy lepiej pasowało do mojego pomysłu), ale nie mam osobnej pompy na powrocie. Macałem toto jeszcze teraz i zaglądałem (rys 2 ze znakami zapytania) ale żadnego zaworu tam nie ma. Obieg powrotu działa tu chyba dość przypadkowo, grawitacyjnie głównie. Prawda jest taka, że najlepiej temperaturę powrotu stabilizuje mi osobny obieg do CWU, bo z bojlera wraca ciepła woda. Nie chciałbym dokładać tu teraz osobnej pompy na powrocie, dlatego pomysł z wpięciem powrotu z podłogówki w lewy dopływ 4D - żeby zimna podłogówka mieszała się z powrotem CO tuż przed zassaniem przez 4D. Dzięki temu dziwnemu połączeniu powrotów cieplejsza woda z powrotu CO w większej ilości pójdzie na wprost w dół do pieca. Teraz tuż przed piecem miesza się z zimną podłogówką. Takie kombinacje ... Imo będzie lepiej niż teraz, ale dalej będzie to dziwne... Pomyślę nad schematem wpięcia podłogówki za 4D i przecięcia tego połączenia. Może to będzie to. Dzięki za schematy. Albo się wkurzę i w końcu wymienię ten stary piec z przerdzewiałym zasobnikiem na jakiś nowy, który ma już wbudowaną instalację ochrony powrotu ...
 2. Ok, też mi się to wydawało dziwne, ale ktoś tak zrobił i działa, więc nie ruszałem. Ale przyjrzę się temu.
 3. Witam ponownie po kilku tygodniach przerwy, jeszcze raz dziękuję za pomoc :) Nie przekładają się liniowo, to rzeczywiście zależy od temp. powrotu i zasilania a także od biegu pompy. Ale z grubsza jest stabilnie. W praktyce u mnie przy II biegu ustawienie na około 2,7 daje około 35C idące na podłogówkę, ustawienie na 2 daje około 32C i w takich granicach tym ręcznie reguluję. Ale jest pewien nowy problem taki, że powrót z podłogówki jest siłą rzeczy bardzo zimny i temp. powrotu z CO i z podłogówki potrafi spaść do 35C a nawet niżej, a minimum, które bym tu chciał to 40C. Nie chcę robić osobnej pompy z zaworem mieszającym do regulacji temp. powrotu. Więc mam taki pomysł, żeby powrót z podłogówki przepiąć przed 4D od CO. Wydaje mi się, że powinno to sprawić, że zimny ale sączący się wolno powrót z podłogówki będzie całkowicie(albo prawie) zasysany przez 4D w pierwszej kolejności przed znacznie cieplejszym powrotem z CO. Co sądzicie ?
 4. Tam on jest (i był), tylko stary. Otworzyłem, przeczyściłem go i zamknąłem.
 5. :) Proszę się tu za bardzo nie czepiać ... Odpowietrznik celowo dałem na drodze od pompy do rozdzielacza, żeby łapał po drodze powietrze. Przy takim układzie podłogówki jaki mam uznałem, że maksymalne poprawienie odpowietrzania jest ważne. Zrobiłem rury 28mm zamiast 22, żeby woda napotykała jak najmniejszy opór, w szczególności ma zwalniać po wyjściu z pompy, żeby ułatwić wydzielanie się ew. powietrza na tym odcinku (po podgrzaniu w mieszaczu), zanim jeszcze dojdzie do podłogówki. Stary odpowietrznik na końcu rozdzielacza zostawiłem, bo nie przeszkadza, ale pewnie go wymontuję i jak da radę dam w kaloryfery na górze. Przydługawa redukcja z 28 na 3/4 na odpowietrzniku wynika z tego, że wstawiłem takie części, jakie już miałem, pierwotnie planowałem robić cały obieg na 22 i miałem gotowe mufy 22-1. Tak wyszło :) Teoretycznie mogłem dać np. trójnik 28-22-28 i mufka 22-3/4, ale sam trójnik z redukcją kosztował powyżej 20 zeta więc stwierdziłem, że chromolę, pełny grubas zresztą będzie lepiej łapał powietrze. Co do zaworu kulowego na zasilaniu to nie rozumiem uwagi - no jest tam, zakręt wyżej :) i zawsze tam był. Brakowało zaworów na powrocie, dorobiłem. Co do miejsca to ja hydraulik nie jestem, miałem problemy z rozplanowaniem tego i zakupieniem z góry wszystkich elementów. Jakbym się za to brał drugi raz to pewnie bym kombinował żeby pompę pionowo dać. Dlatego pytałem o pompę na powrocie, żeby 3D mieć bliżej.
 6. Poprawione. Poczytałem. Co do biegu nie rozumiem. Teraz chodzi na 2. W zużyciu prądu na mierniku nieduże różnice rzędu 4W między biegami (na tabliczce znamionowej różnice 10W). Na razie chcę, żeby chodziła szybko, bo jeszcze powietrze tam od czasu do czasu słychać, niech przedmuchuje. Skręciłem 3d na około 2,2 i temperatura w domu się stabilizuje (nie mogę nigdzie znaleźć tabelki, jak przełożyć ustawienie 0-6 na 20-55C w tym ESBE 372). Termostat pokojowy przełącza w tryb pracy 4/10 (4 minuty pracy pomp na każde 10 min) i obniża temp. na CO o 4C (na górze i w jednym pokoju na parterze kaloryfery). Wygrzewanie podłogówki zjadło mi pewnie z worek pelletu, ale chyba się tu już uspokaja, w sumie też zimno na dworze się zrobiło. Przytłumiłem 'na czuja' dopływ do powierzchni kaflowych (hol, łazienka, kuchnia), full otwarte dwie pętle na panele. Może macie jakiś pomysł, jak tu teraz dodać jakieś rotametry ? Bo nic nie widzę co się dzieje, tylko macam rurki, sprawdzam temperaturę na powrocie i łażę boso po parterze... Zobaczę też, czy takie sterowanie termostat-> okresowe wyłączanie pomp mi sie będzie sprawdzać. na razie obserwuję, że mam za niską temp. na powrocie do kotła - schodzi często do ok 35C (przy powiedzmy 58C na górze)
 7. Ja to celowo tak zrobiłem, żeby widzieć, na którym biegu chodzi. To ma znaczenie ?
 8. Przy pierwszym podłączeniu nie było ;) Ale dałem więcej teflonu, wymieniłem jedną uszkodzoną uszczelkę, lepiej skręciłem i jest. Wszystkie luty na miedzi szczelne, a tego się najbardziej bałem - pierwszy raz to robiłem. Fotki: Przed: Po: Zawór zwrotny, żeby nie było:
 9. Działa :) W porównaniu z tym co było niebo a ziemia. Przez noc chodziło uruchomione na zaworze ustawionym na 3,5 (w skali 0-6), pompka III bieg. Wszystkie pętle grzeją - w końcu mogę wyczuć gdzie w salonie jest podłogówka, a gdzie się kończy. Obieg podłogówki się sam odpowietrza. Nawet jak coś tam zalegnie, zakręcam wszystkie pętle oprócz tej z powietrzem i pompa na luzie wszystko przedmuchuje. Temp rury za zaworem zgodnie z założeniami - ciepła ale nie gorąca. Przy tym III biegu czuć temperaturę na powrotach z podłogówki, czyli strumień jest konkretny. Zszedłem z zaworem na 3,0, bo imo podłoga w kuchni i salonie za ciepła. Tak wiec jestem już na zupełnie innym etapie regulacji. Jeszcze będę kminił jak na tym rozdzielaczu moim sterować przepływami, są teraz niestety tylko zawory kulowe - i salon chyba za mało dostaje. Wszystkim uczestnikom dyskusji bardzo dziękuję za uwagę i wsparcie ! Bedzie fota mojego dzieła ... Ale to potem.
 10. Jeszcze czekam na ten vta 372 20-55, dzisiaj powinien być. Obejrzałem sobie dokładnie ten stary vta 322 35-60 co mam i stwierdziłem, że bez sensu nawet z nim próbować zalewać instalacje. On ma formalnie ponad dwa razy niższą przepływność (1,6) niż ten 372 (3,4). Nawet widać, że 322 ma fizycznie bardzo małą średnicę wejścia od dołu, więc do szybkiego gonienia letniej wody w obiegu podłogówki to on ani z cyfr ani nijak.
 11. To akurat jest dla mnie od początku oczywiste - prawo Kirchoffa, proszę spojrzeć na post #37 . Patrzę na to jak na układ elektryczny z diodą (zamiast ZZ), źródłami napięciowymi (zamiast pomp) i tranzystorem/termistorami (zamiast 3D). Ale to nie układ elektryczny i w ostatnim poście byłem na etapie analizy przenikania ciepła wbrew ruchowi(bezruchowi) wody. Imo, to co mi umyka w tym układzie to różnice ciśnień związane z różnicami temperatur (gradientowe spadki napięcia) i prądy konwekcyjne wewnątrz rur. Żeby nie było - instalacja jest teraz rozgrzebana, ale ZZ jest już na powrocie jak radziliście.
 12. ... oraz prawo Archimedesa oraz poznać zastosowania prawa Kirchoffa w hydraulice oraz ... Co mnie Pan tutaj straszy ;) Ale dobra, zmóżdżyłem trochę głębiej tę kwestię różnicy temperatur i tak, załóżmy dość niekorzystną ale u mnie typową sytuację, że: - temp. na powrocie do kotła z CO ma np. 45 C - temp zadana na 3D ma np. tylko 30 C. Tak - tu mój błąd, że wcześniej nie zwróciłem uwagi na to, że temp. powrotu z CO jest dużo większa niż temp. zadana na podłogówce. Więc wnioski moje w tej chwili są takie: - podłogówka generalnie nie ma tu szans działać grawitacyjnie, pompa musi być. - powstają dziwne sytuację szczególnie w momentach przejściowych, czyli przy włączaniu/wyłączaniu pomp, związane z ryzykiem chwilowego przeniknięcia ciepła z CO powrotem do 3D - to destabilizuje pracę 3D, chwilowo całkowicie otwiera się na zimną(...) wodę. ZZ jest po to, żeby ograniczyć ten przepływ ciepła z powrotu CO. - ZZ dany na powrocie skuteczniej ogranicza przepływ ciepła do 3D niż ZZ dany na zasilaniu podłogówki, w tym bo ogranicza prądy, hmm ... konwekcyjne (?) czyli samoczynne mieszanie się powrotów podłogówki i CO nawet przy formalnie zerowej wymianie wody między obwodem podłogówki a resztą instalacji. Dobra, czas iść spuścić wodę z instalacji ... Jak macie jeszcze siłę komentować moje głupoty, to oczywiście zapraszam :)
 13. Tak, zamówiłem już esbe vta372 20-55 Poproszę jeszcze o komentarz do schematu z instrukcji dla zaworów ESBE, gdzie ZZ jest na zimnym dojściu do 3D a nie na powrocie: https://www.esbe.eu/pl/pl-pl/produkty/termostatyczne-zawory-mieszajace/vta370-vta570 Czy tak też jest tak samo dobrze, jak to, co proponujecie ?
 14. Ok, myślałem nad tym, czytałem i w przypadku moim różnicy nie widzę. Zakładając, że podłogówka nie ma dużej pojemności i nie jest z gumy to przez powrót nie ma prawa nic wejść, bo nie miałoby którędy wyjść (jeśli zawór jest na wejściu). Widziałem na forach, że ludzie mieli problemy jak instalacja działała grawitacyjnie i np. wysysała przez powrót ciepło z bufora. Ale to nie mój przypadek. Jedyne, nad czym się zastanawiam, to inny rozkład ciśnień przed i za zaworem 3D, szczególnie jak pompa C.O. nie działa, zakładając, że sam ZZ stawia jakiś istotny opór. Ale w sumie jak dla mnie jeden pies...
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.