Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pellet- cenowe szaleństwo


jared45

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Visitor1230 napisał:

16 kg na dobe x 8 kWh x 90% = 115 kWh zuzytej energi na ogrzanie/ 380m² = 30 W/m²

Według mnie jest to źle policzone,ale ja nie mam takiej wiedzy jak sporo kolegów z tego forum,więc proszę mnie poprawić.

Powinno być tak:

16kg/doba ×8kWh×90%=115kWh÷24h=4.79kWh÷380m2=13W/m2

Jeżeli obliczenia są ok to dopiero jest zapotrzebowanie.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Piecuch19 napisał:

Na ogrzanie 380m' w ubiegłym sezonie poszło mi ok 3,5 tony węgla ( temperatury stałe wszędzie 24' 

Jak się ma izolacje z keramazyt-u.... :) , to trzeba inwestować w ten keramazyt, bo jak widać są oszczędności ;)  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, temat brzmi "Pellet  - cenowe szaleństwo" a Wy tu o węglu i karamzycie  :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smutne jest to że w 21 wieku gość namawia do szuflowania, przy okazji twierdząc że zabija sprawnością, ekonomią, komfortem cieplnym podajnikowe kotły 5 klasy i jeszcze ludzie z nim dyskutują.

Edytowane przez eliks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Jamjestcichy napisał:

Według mnie jest to źle policzone,ale ja nie mam takiej wiedzy jak sporo kolegów z tego forum,więc proszę mnie poprawić.

Powinno być tak:

16kg/doba ×8kWh×90%=115kWh÷24h=4.79kWh÷380m2=13W/m2

Jeżeli obliczenia są ok to dopiero jest zapotrzebowanie.

Skoro tak liczysz to policzmy w drugą stronę nawiązując do tematu.

115kWh - 10%= 103,5kWh : 4,8 kWh ( dla pelletu) = 21,5 kg/doba

Zakładając taką samą cenę paliwa 800zł/tona

węgiel 16 kg x 0,8 zł = 12,8 zł/doba

pellet 21,5 kg x 0,8 zł = 17,2 zł /doba

12,8zł + 35% = 17,2 zł ( koszty ogrzewania pelletem o 35% droższe niż węglem)

Jednak autor tematu kupował pellet po 1000zł więc dla takiej ceny:

pellet 21,5 kg x 1zł = 21,5zł

12,8zł ( węgiel) x 68% = 21,5 zł ( ogrzewanie pelletem droższe o 68 % od węgla).

Dlatego za pellet podziękuję bo 25% skoków cen za węgiel nie widziałem a o zwyżkach cen pelletu na 1000zł pisze sam autor tematu.

Kaloryczność opału za kg/ cena jest ważna jak widać.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedenascie sezonow palilem podajnikowcem.Na polnocy kraju gdzie mieszkam ekogroch workowany kosztowal 1100 za tone juz w 2015-2016. Wegiel za 900 gasl mi na palniku i wysypywalem tyle popiolu ile wsypalem wegla.

Teraz pale pelletem za podobne pieniadze. W mojej okolicy jest " dziura pelletowa " i nie idzie nic zamowic nic poza markowym. Ale to tak abstrahujac. Pelletu pale tyle samo co wegla dawniej. Nie biorac pod uwage zestawu PV wpietego do bufora. Z PV spalilem mniej. Sposob dystrybucji ciepla sie nie zmienil. Tzn pogodowka, pokojowka i stala temp w domu cala dobe.. Czego to dowodzi? Sprawnosci wykorzystania energii zawartej w paliwie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mu nie przegadasz. Pellet mało kaloryczny i drogi i nie ma co dyskutować. Odpali dolniaka że sprawnością 90% i ma ogrzewanie za pół darmo przez całą zimę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Visitor1230 Obliczenia dotyczą kotła DS 5 klasa vs pelleciak - nie podajnikowca. Do DS raczej nie sypie się ekogroszku tylko węgiel orzech I lub II a ten na składach nie jest po 1100zł/tona. Co ecogroszku za 1100zł/ tona to popyt kształtuje cenę ( węgiel grubszy od miału a droższy od kostki) - cena też zachęca sprzedawców do mieszania z różnymi cudami.

Czyli wg. Ciebie by było " tak samo" czy " czy "podobne pieniądze" trzeba dołożyć do pelleciaka instalację PV wpiętą do bufora?

@eliks tak za drogi - z powyższych  wyliczeń wynika że tak jest. Pellet ma też za dużą tendencje wzrostową ceny by interesować się nim jako źródłem ogrzewania. Można policzyć sprawność dla obu kotłów 80% czy 70% proporcje kaloryczności i cen będą takie same. Jasnowidz Jackowski Ci powiedział że pellet już w górę nie pójdzie? Ja myślę że jednak pójdzie bo 2014r nie było tylu kotłów na pellet co teraz, a kotłów węglowych jest coraz mniej, więc rynek zweryfikuje ceny obu paliw kierując się popytem na nie.

Takie jest moje zdanie. Zwolennicy pelletu mogą mieć inne, ale forum to przecież różnice zdań.

Edytowane przez Piecuch19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pellet już w górę nie idzie. Zaskoczę Cię ale w 2014r pellet certyfikowany kosztował 850zl brutto tona. Węgiel od tamtego czasu procentowo podrożał bardziej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Piecuch19 napisał:

Skoro tak liczysz to policzmy w drugą stronę nawiązując do tematu.

Gdybyś nie był zapatrzony w siebie to byś dostrzegł dla jakiego kotła,jakim węglem i po jakiej cenie robiłem obliczenia węgiel vs pellet.

Skoro odpowiedziałeś na mój post to guzik mnie obchodzi autor tematu.Kolejny raz próbujesz wybrnąć z sytuacji,ale znów się nie uda.

1 godzinę temu, Piecuch19 napisał:

tak za drogi - z powyższych  wyliczeń wynika że tak jest

Super,że masz kocioł 5 klasy i zapotrzebowanie na ciepło 13W/m2,ale nie każdy tak ma.

Aha,te zapotrzebowanie jak i to spalanie to bujda na rysorach.Budynek ocieplony 5cm styropianu plus zasypana pustka i Ty oczekujesz takiego zapotrzebowania na ciepło?

1 godzinę temu, Piecuch19 napisał:

Takie jest moje zdanie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie za ruską kostkę płukaną, która po spaleniu wiaderka na próbę ma jakieś 24-25 MJ płaciłem 660 za tonę. Ceny pelletu przy tym to kosmos. Na chłopski rozum przyzwoity pellet nie powinien więcej kosztować niż 700 złotych. Skoro znajdują się chętni i płacą więcej, to będzie tylko drożej. Kto już przyzwyczai się do tej wygody zapłaci i więcej, żeby nie wracać do przeszłości, no chyba że dutków zabraknie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jamjestcichy napisał:

Super,że masz kocioł 5 klasy i zapotrzebowanie na ciepło 13W/m2,ale nie każdy tak ma.

 

17 godzin temu, Jamjestcichy napisał:

Powinno być tak:

16kg/doba ×8kWh×90%=115kWh÷24h=4.79kWh÷380m2=13W/m2

Ja zaś myślę że tak liczyć nie można, choć matematycznie jest OK oprócz tego 4.79kWh gdzie ma być bez "h" :-).

Bo te wyliczenia są tylko średnią ze wszystkich średnich ostatniego sezonu (że tak to ujmę) ale nie określają rzeczywistego zapotrzebowania konkretnego budynku a tylko pokazują jakie ono "średnio" było w ostatnim sezonie, wliczając w to okresy przejściowe z dużą ilością słońca i innych zysków.
A zapotrzebowanie w [W/m2] podaje się dla konkretnych temperatur wewnętrznych i konkretnej średniodobowej temperatury zewnętrznej w konkretnej strefie klimatycznej a temp zewnętrzne co sezon w każdej strefie są zmienne i  powyższe wyliczenia  każdemu wyjdą inaczej co sezon :-). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@colover węgiel brunatny orzech czeski z Ledwice czy Most Kormorany ma 21Mj/ kg a Wesoła kamienny 27-29Mj/kg dlatego tak uważam.

@Jamjestcichy skup się na proporcjach kaloryczności obu paliw i ich cen. Wrzutki o zapotrzebowaniu na ciepło tego nie przykryją bo proporcje kaloryczności i cen/kg pozostają te same. Obrazowo by Ci wyjaśnić to palenie ciągłe jest bardzo oszczędne w stosunku do palenia cyklicznego. Podobnie jest z jazdą autem przez duże miasto w godzinach szczytu i np. o godz. 3 w nocy i porównanie spalania. Lub szklankę wody można długo ogrzewać zapalniczką lub na palniku gazowym i zużycie gazu będzie inne. Także w peleciakach czy retortach zużycie znacznie rośnie przy obniżaniu temperatury na noc, a wydawałoby się że spadnie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czeski . Wartość opałowa to max. 19.8MJ/kg. Nie wiem jaką ma zawartość węgla, w związku z tym ciężko mi określić czy to węgiel brunatny. Ale po doświadczeniach z nim to raczej w kierunku kamiennego bym klasyfikował.

Brunatny to Bełchatów, Konin, Turów. Zawartość węgla do 75%, wartość opałowa do 21MJ/kg, ale o takim nie słyszałem.

Kamienny ma zawartość węgla powyżej 75%, wartość opałowa od ~17 do ~30MJ/kg.

Tak więc to co napisałeś nie jest prawdą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W którymś temacie, ktoś żartobliwie pytał jak teraz jeszcze można oszukiwać przy sprzedaży węgla... A no bardzo prosto. Na moim certyfikacie ( świadectwie) stoi, że węgiel ma od 21 do 30 MJ/kg. Ale ile konkretnie ? No nie mniej niź 21... To tak jakbym kupował flachę czystej, gdzie procent "cukru w cukrze" mieści się między 10 a 40%... I teraz jak tu trafić na taką co ma te 40...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@krisgie

Masz rację,ale nawet taki średni wynik pokazuje,że przy takim ociepleniu budynku jest on niemożliwy do osiągnięcia.

Można samemu wstukać sobie parametry budynku w ciepło właściwe + dodać ekstra 20-30cm ocieplenia i wynik wyjdzie o tonę większy zapewne przez okna które to nie są tak ciepłe jak ściany/podłoga czy sufit.

2 godziny temu, Piecuch19 napisał:

Wrzutki o zapotrzebowaniu na ciepło tego nie przykryją

Historii ciąg dalszy.Przy Twoim domku taki wynik jest niemożliwy !!!

2 godziny temu, Piecuch19 napisał:

bo proporcje kaloryczności i cen/kg pozostają te same.

Jak mogą pozostać te same skoro Kowalski ma węgiel tańszy od Nowaka o 100zł a z kolei Nowak ma tańszy pellet od Kowalskiego.

2 godziny temu, Piecuch19 napisał:

Także w peleciakach czy retortach zużycie znacznie rośnie przy obniżaniu temperatury na noc, a wydawałoby się że spadnie. 

Pogrążasz się bo inne kotły tego nie potrafią tylko Twój.

22 godziny temu, Piecuch19 napisał:

Płomień w palniku cały czas się pali tylko dużo mniejszy i nie gaśnie ( już Ci kiedyś pisałam). Modulować moc można nie tylko w kotłach na pellet.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DS na mocy minimalnej przy przymkniętym miarkowniku ( szczelina stała na grubość zapałki) jeśli chodzi o modulację mocy w DS

Niektórzy twierdzą że to kiszenie opału.

A poniżej DS na pełnej mocy

Dla porównania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat wątku brzmi ... "Pellet- cenowe szaleństwo"

Prosimy admina i forumowiczów o porządki.

YARO

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 175m2 20cm styro grafit, 30 wełna i spalam 2,8t. znam takich co mają 2x większą powierzchnię i spalają 3,5t taki mają zaje... dom. Tylko zapomnieli ile drzewa w kominku spalili. HEHE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roczne zużycie nie ma tu nic do rzeczy bo przy takim samym zapotrzebowaniu na ciepło ( nie ważna jak dużym czy jak małym) proporcje kaloryczności paliwa/ cena za tonę pozostaną takie same - procentowo i przy wyliczeniach to wyraźnie widać - ile? ( HEHE to słaby argument) Zachęcam do tego by każdy sam sobie policzył do swego średniego zużycia opału np. za sezon i porównał.

Filmiki wrzuciłem bo zarzucano mi wcześniej że w DS nie ma modulacji mocy i spalanie jest z niską sprawnością.

Edytowane przez Piecuch19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz przypomnij.

 

Ile spalasz opału przez sezon i jakiej kaloryczności (przynajmniej pi x drzwi) masz opał +jakie masz ocieplenie etc ?

 

Hehe.

Edytowane przez o6483256
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat wątku brzmi ... "Pellet- cenowe szaleństwo"  i moje ocieplenie nie ma tu nic do rzeczy ( nie potrzebuje porad w zakupie  kotła na pellet). Obojętnie jakie ocieplenie nie zmieni stosunku kaloryczność/ cena za tonę poszczególnych paliw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.