Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kotły i palniki pelletowe - Wasze wrażenia i opinie


Benton661

Rekomendowane odpowiedzi

33 minuty temu, Visitor1230 napisał:

Rozkrecil, nierozkrecil. Wejdz na profil. Reputacja? Marny. Na innych watkach tez juz pozadzieral z ludzmi.

Już się rozkręca, ale jego możliwości dopiero poznacie... Mam nadzieję, że Admin szybko  zareaguje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Dracogo napisał:

RCK montowany do wyczystki, nie nadaje się do współpracy z kotłem pelletowym, który generuje niską temperaturę spalin. Powoduje to dodatkowe wychłodzenie spalin, co z kolei, powodować może ich zamarzanie na wylocie z komina. Tyle w temacie.

P. S.

A tak po prawdzie, to taki typ RCK, nie jest przeznaczony do współpracy z kotłami, które mają ciąg wspomagany wentylatorem.

Ty myślisz, że nieszczelne? Wyczystki są tak samo szczelne jak RCK. RCK otwiera się dokładnie tak jak go ustawisz. Na ciągu wstecznym jest zamknięty. W kominie mam docieplony do samej góry wkład kwasoodporny więc na kondensat mam wywalone i o zamarzaniu nie ma mowy. Żeby nie było że w śmieciuchu palę. Temperaturę spalin na wylocie mam do 80stC.

 

2 godziny temu, Dracogo napisał:

Skoro szybciej się odpala, to i szybciej się spala zapewne. A jeśli chodzi o precyzję dawkowania, to nie wydaje mi się, żeby  na 6 mm. pellecie, sterownik bardziej precyzyjnie zliczał spalone kilogramy. Pojedyncze pellety są mniejsze, więc podajnik musi wrzucić więcej, bo w teście podajnika nie rozmiar, tylko waga ma znaczenie, bo test jest wagowy.

I tu się zgodzę, dlatego myślę, że większy wpływ na precyzję podawania ma pochylenie rury podajnika. Oczywiście do pewnego momentu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Dragster napisał:

Ty myślisz, że nieszczelne?

Nie kolego, nie o tym myślę.

Podam za to link, do konkretnego opracowania, gdzie takie zdanie, zostało wyróżnione czerwoną czcionką.

"UWAGA! Ze względów bezpieczeństwa RCK nie może być instalowany w kotle z dmuchawą."

http://czysteogrzewanie.pl/technika/drobne-usprawnienia-kotlow/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to mało kolego wiesz. RCK przy pelleciaku to podstawa. Oczywiście są obwarowania. Bo komin nie może mieć zbyt małego przekroju co do wymaganego w DTR kotła oraz Dom nie może być usytuowany w niekorzystnych dla poprawnej pracy komina warunkach. Np. w dolince w lesie. Jak wentylator ma wypchnąć spaliny kominem to i tak wypchnie przez wyczystkę , nieszczelności. Czy będzie RCK czy nie nie ma znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapoznaj się najpierw z instrukcjami do takiego typu RCK, o jakim piszesz, a potem dyskutuj.

To, że są one montowane, tam gdzie nie powinno ich być, to jest mi wiadome, co nie znaczy, że do tego zostały stworzone. Więc najpierw zapoznaj się dogłębnie z zagadnieniem, to może kiedyś zrozumiesz. A do kotłów, które charakteryzują się niską temperaturą spalin, bardziej nadają się RCK montowane na wylocie z komina.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sie jeszcze zastanawiam (nie mam tu zadnej praktyki) czy taki metalowy rck zamontowany na wylocie z komina nie zamieni sie w kostke lodu przy duzych temperaturach ujemnych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest na to duża szansa. Też tak myślę, że może być problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w wyczystce będzie drugi RCK, to może być problem, gdyż to on powoduje obniżenie temperatury spalin. Natomiast regulator zamontowany na wylocie z komina, działa zgoła inaczej, utrzymując w przewodzie kominowym podwyższoną temperaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ sam mam zamontowany RCK , przy swoim kotle i nie jest to ta szumnie nazwana „Panaceum na wszystko „ nasada kominowa, to moje trzy grosze w temacie.

Nasz artysta dracogo = darecki kupił w zestawie promocyjnym w firmie Tekla kilka urządzeń , między innymi też to cudo techniki , więc to „ musi być super bo on to ma „.

A do końca to tak wcale nie jest, bo wystarczy  przestudiować źródło , którym się tu wspomaga , ten artysta,  dyskredytując RCK montowany w wyczystce, żeby przekonać się , że taka nasada to nie dla wszystkich i nie wszędzie. Zresztą tak samo jak RCK .

Taka nasada w przeciwieństwie do RCK nie ograniczy ciągu do ustawionej wartości , ograniczy tylko powstawanie ciągów wstecznych i podniesie temperaturę spalin w samym kominie , co uniemożliwi osłabienie tego ciągu.

RCK montowany na wyczystce nie zwiększy ciągu , bo niby jakim cudem , ale ograniczy go do zadanej wartości , niebezpieczeństwo, o którym wspomina „ Źródło „ bardziej tyczy się kotłów węglowych z dużo mocniejszymi wentylatorami np. 80W, gdzie przy pellecie mamy max 40 i raczej nigdy nie wykorzystywany na maxa ( jedynie czyszczenie przedmuchem ).

Każdy musi ocenić jakie  ma warunki , komin i potrzeby , żeby wybrać co dla niego będzie lepsze.

Ja mam komin ceramiczny o dużym przekroju , przystosowany do wcześniejszego palenia węglem , więc zastosowałem RCK przy kotle , wy róbta jak chceta.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najśmieszniejsze jest to, że Tobie się wydaje, że znasz się nawet na tym, czego nie masz. Co zresztą wcale nie dziwi, skoro o tym co używasz, też nie potrafisz napisać obiektywnie. Głównym powodem, dla którego nie powinno montować się RCK w wyczystce w komlecie z kotłem pelletowym, jest obniżenie temperatury spalin, która w wielu przypadkach i tak jest zbyt niska. Wymaga to zastosowania izolowanych wkładów kominowych, które instaluje niewielu użytkowników, ze względu na ich wyższą cenę.

Nie będę się odnosił do całej wypowiedzi, bo nie na sensu dyskutowanie o ustawieniach wentylatorów nadmuchowy. Więc skupię się na porównaniu Twojej "wiedzy" z wynikami testu, przeprowadzonego na przykładzie kotła Tekli, który daje jakieś pojęcie o wpływie nasady, na warunki panujące w kominie

Oto, Twoja teza.

"Taka nasada w przeciwieństwie do RCK nie ograniczy ciągu do ustawionej wartości , ograniczy tylko powstawanie ciągów wstecznych i podniesie temperaturę spalin w samy m kominie , co uniemożliwi osłabienie tego ciągu."

A to link do testu, który tej tezie przeczy.

https://youtu.be/Rfe7HCkP75k

 

 

Edytowane przez Dracogo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już Tekla potwierdziła słusznie wydane prze zemnie nie małe pieniądze to jestem zadowolony.

Choć muszę Wam powiedzieć , że ja tylko taki polecam bo u mnie jest już 5 rok i według mnie się sprawdza , a znajomi którzy już użytkują moje słowa potwierdzają.

20180102_150409.thumb.jpg.56eb65c0f1a116ff2a9f8039d429a667.jpg

Edytowane przez robin60
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś ma problemy z za dużym ciągiem kominowym to RCK jest rzeczą którą trzeba zainstalować,  nie ważne czy kociol to pellet czy ekogroch. W drugą strone jak ktoś ma za slaby ciąg to wentylator wyciagowy który na zachodzie to standard, a w Polsce nadal nie, no ale u nas śmieciuchy z palnikiami spalają pellet lepiej niż kotły peletowe, może dlatego. Co do RCK to np. firma Windhager wymaga regulatora zawsze i wszędzie. 

Ja u siebie do ceglaka wstawiłem specjalnie niewielką średnicę wkładu z racji tego, że komin wysoki 12m i wentylator wyciagowy więc nie bałem się braku ciągu w trakcie flauty. Fi 130mm.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też zastanawiałem się nad RCK i jak kolega @robin60 wybrałem Smartflow. Jak "kominiarze" instalowali mi wkład dali tylko daszek, ale jak deszcz padał do środka lało się, a teraz mam spokój z wodą i mam nadzieję że jak w zimę zaczną wiatry hulać to nie wywieje mi wszystkiego ciepła.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty przestań się czepiać użytkowników śmieciuchów i ich palników które spalają pallet lepiej, nikt o tym tak nie pisze . Lepiej doskonal język byś poprawnie mógł go obsłużyć. No i ciułaj kasę na serwisy.

Choć jak dostanę wyniki badań mojego śmieciucha na mocy minimalnej to jestem ciekawy jaką ma sprawność

Edytowane przez robin60
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

U naszych zachodnich sąsiadów widziałem RCK przy kotle olejowym, jeszcze nie wiedziałem co to jest, teraz sam posiadam, wszyscy nie mogą się mylić.

Pozdrawiam RedEd

ps @robin60 mnie ciekawi jaka będzie ta moc minimalna- powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ja się nie czepiam, tylko cytuję posty kilka stron wstecz. Szkolić się z języka nie muszę bo nie ma takiej potrzeby. Sugerowanie awaryjności kotłów na pellet też nie jest na miejscu z twojej strony.

Edytowane przez eliks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest fragment maila:

Termin przeglądów od 14 maja do 31 sierpnia 2018.
 Koszt przeglądu:
- przegląd roczny piecyka/kominka/pieca na pelet – 350 zł netto / 300 zł netto dla urządzeń na gwarancji
(czyszczenie: komory paleniska oraz wewnętrznych kanałów spalinowych, zasobnika na pelet, podzespołów elektronicznych, kanału dymowego/wsadu kwasowego – do wysokości 10 mb od strony urządzenia, fi 80 - 100 mm, wykonanie próbnego rozpalenia, zmiana parametrów pracy urządzenia – jeśli konieczna)
- koszt dojazdu – indywidualna wycena*
(dołożymy wszelkich starań, aby zminimalizować nasze koszty dojazdu, dzięki łączeniu usług u klientów w trakcie jednego dnia)

 

Także jak chcesz zachować pełną gwarancję to ciułaj kasę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Dracogo napisał:

 Wymaga to zastosowania izolowanych wkładów kominowych, które instaluje niewielu użytkowników, ze względu na ich wyższą cenę.

 

Dawno nie czytałem większej bzdury !

Większość nowych domów , których źródłem ciepła ma być kocioł na paliwo stałe posiada systemowe kominy ceramiczne z dobrym ociepleniem na całej ich wysokości . Ja budowałem dom w 2009 roku i już wtedy prawie nikt z moich sąsiadów nie murował komina tradycyjnymi metodami .

A co się tyczy testu pracy instalacji kominowej pokazanego na tym filmiku , to ciekawe dlaczego nie przeprowadzono takiego w bezwietrzny dzień , ciekawe jakie wyniki wyszły by wtedy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dostałeś od Pulawiaka tak? Poza tym w jakim kontekście wyjechales z cenami serwisu? Żeby pokazać wyższość skladaka nad kotlami na pellet? Bo nie rozumiem co to wnosi do dyskusji? W poprzednim poście deprecjonujesz kocioł, sugerując jego pewną awaryjność. Może Ci to umknęło wcześniej,  ale firma ta tłucze kotły i piece na pellet i drewno od ponad 50 lat. Włosi robią prototypy kotłów,  które przez kilka lat pracują sobie u lokalnych klientów,  dopiero po odpowiednim czasie,  taki gotowy model puszczany jest w obieg zagraniczny.  To chyba świadczy o podejściu firmy do klienta? Nie to co w Polsce.  Dołożymy palnik do weglaka, najlepiej Kipi bo wszyscy znają, do tego ładny sterownik posiadający funkcję gaszenia światła w pokoju, niech kosztu 10 000zł netto i mamy topowy model kotła w firmie.  Tak to działa.

Edytowane przez eliks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niczego nie deprecjonuję . Bądź szczęśliwym posiadaczem swego kotła bo widzę , że jesteś w nim bardzo zakochany i niech tak pozostanie. I niech Ci służy jak najdłużej.

Nawet nie popaliłeś nim jednego sezonu a samozachwytu  u Ciebie nie ma końca. Trochę zejdź na ziemię. Jak przepalisz sezon z temperaturami -20 i wiatrem dość solidnym przy prawdziwej zimie a nie  jak przez 3 lata ostatnie prawie zimnej jesieni to pogadamy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, besix napisał:

Większość nowych domów , których źródłem ciepła ma być kocioł na paliwo stałe posiada systemowe kominy ceramiczne z dobrym ociepleniem na całej ich wysokości .

 

No to masz jakieś inne dane niż wynika z obserwacji tego, co piszą użytkownicy, a nie są to tylko właściciele nowych domów, gdyż palniki pelletowe, instalowane są niezależnie od tego, czy jest to nowy czy też stary dom. A nawet w komplecie z nowymi i starymi kotłami. Takimi na paliwo stałe, ale też takimi, które dawniej były kotłami olejowymi, a ich właściciele postanowili zmniejszyć koszty ogrzewania. A ciekawe jaki inwestor, do kotła olejowego, zastosował ceramiczny komin. Twoje teorie, są mało wiarygodne.

A co do nasady, pełniącej rolę regulatora, czy raczej stabilizatora ciągu, to może jeszcze taki link.

https://youtu.be/smTpdZLC6MI

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, robin60 napisał:

 Jak przepalisz sezon z temperaturami -20 i wiatrem dość solidnym przy prawdziwej zimie a nie  jak przez 3 lata ostatnie prawie zimnej jesieni to pogadamy.

Pozdrawiam

Nie wiem, jak to możliwe, że ostatniej zimy, miałeś u siebie jedynie zimną jesień, bo bywało różnie. Szczęściarz z Ciebie.

Edytowane przez Dracogo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, robin60 napisał:

Niczego nie deprecjonuję . Bądź szczęśliwym posiadaczem swego kotła bo widzę , że jesteś w nim bardzo zakochany i niech tak pozostanie. I niech Ci służy jak najdłużej.

Nawet nie popaliłeś nim jednego sezonu a samozachwytu  u Ciebie nie ma końca. Trochę zejdź na ziemię. Jak przepalisz sezon z temperaturami -20 i wiatrem dość solidnym przy prawdziwej zimie a nie  jak przez 3 lata ostatnie prawie zimnej jesieni to pogadamy.

Pozdrawiam

Zacytuj mnie proszę gdzie pokazuje zachwyt , miłość do kotla i bujanie w obłokach.  

Po to robię notatki i będę dokumentowal filmowo, żeby zachować obiektywizm i pokazać to innym. 

@robin60  cholera, masz potężną wiedzę i ja nie chcę tu z Tobą wdawać się w pyskówki słowne,  wolę merytoryke.

 

Aha, mieszkam w miejscu, gdzie -20  W zimę nie robi na nikim wrażenia.  W zeszła zimę mieliśmy 3 tygodnie z rzędu -20 w ciagu dnia. 

Edytowane przez eliks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.