Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kotły i palniki pelletowe - Wasze wrażenia i opinie


Benton661

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie by nie być gołosłownym  jak to u mnie wygląda praca kotła na mocy minimalnej w dotychczasowej krótkiej pracy , gdzie na ilość rozpaleń złożyły się jeszcze różne testy  w dostrajaniu palnika do instalacji i jej odbioru załączam podgląd.

1.thumb.jpg.d5e9472b82937879fb8a266e88fef336.jpg

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu był temat założony przez @ABCPelletu gdzie ojciec założyciel został trochę objechany za to że jego palnik potrafił zejść w modulacji do - jak pamiętam - 500W pracy ciągłej bez gubienia płomienia - bo to nieekonomiczne, brak badań itp.. Od tego czasu wątek umarł - a szkoda bo może dowiedzielibyśmy się w jakich kotłach jest montowany i jak wygląda kwestia sprawności, badań, awaryjności itp..

Do tej pory na tym forum przewijało się przekonanie że dla pelletu najlepiej pełna moc, bufor, duża histereza, praca/wygaszanie itp.. a nie modulacja - mam na myśli sezon zimowy a nie przejściowy oczywiście. Było to potwierdzane faktycznym zużyciem paliwa przez użytkowników którzy mieli porównanie. Pelletem nie palę więc nie mam się jak do tego odnieść ale powiem szczerze filozofia pracy na modulacji jest mi bliższa (bo tak palę grochem) i z dużym zaciekawieniem czytam takie informacje choć mam świadomość że to zupełnie inne paliwo które ma swoje "niuanse".

 

Edytowane przez krisgie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie wygląda podobnie: Tyle, że 95% pracy to tryb pracy  standard na dużej histerezie. FL tylko w duże mrozy.

Czas pracy na mocy 100%    476h.    
Czas pracy na mocy 50%      195h.    
Czas pracy na mocy 30%      445h.    
Ilość rozpaleń                         1166    
Czas pracy podajnika            156h.    

Będzie trochę zimniej to po testuję FL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Visitor1230Jak Ci się sprawdza to nie ma o czym dyskutować ☺

Edytowane przez eliks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Visitor1230 napisał:

Pierdziulam. Na wszystko macie odpowiedz. Krotko mowiac wiekszosc krajowych kotlow jest w kwestii modulacji do bani. Ja tak czy tak zostaje z racji kilku zrodel zasilania przy buforze. 

Kolego @Visitor1230 ja osobiście dziwię się Biawarowi , że w tak zaszczytnym kotle przeszli na automatykę PLUM i nic w kwestii modulacji palnika nie uczyniono .

A przecież mają największe możliwości ponieważ są na miejscu  z Plumem nie muszą nigdzie jeździć , PLUM ma takie możliwości laboratoryjne chyba najnowsze w kraju. 

Ale po co interes się kręci  i kasa gra u jednych i drugich.

Lenistwo i ignorancja klientów tylko za tym przemawia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.10.2018 o 21:21, HarryH napisał:

Ciekawsze jest to:

https://docs.wixstatic.com/ugd/7718f7_cb047fe142044e46ab5689c3bee09098.pdf

Te same wymiary, ta samo pojemność wodna dla wszystkich mocy. Wychodzi na to, że cały typoszereg ma chyba ten sam wymiennik. Zresztą o wybitnie interesujacej konstrukcji.

Widać różnice w wadze, podejrzewam, że tak jak w moim kotle z wymiennikiem żeliwnym DeDetrich moc większa ma więcej "zawirowiwaczy" w kanałach.

 

Co do kotła to na 56m2 powierzchni ogrzewanej wstawiłem palnik 15kW peletowy w kocioł olejowy i do tego bufor z wężownicą bo węgla już nie chciałem, zrobiłem to i wymianę kanalizacji i instalacji wodnej, kupiłem wyposażenie łazienki (wanna, krany, miskę ustępu, zestaw podtynkowy i zlew z szafką) i uwaga: całość nie kosztowała tyle brutto co przewijający się tu w temacie kocioł zagraniczny. Dlatego tak mam a wolałbym pompę powietrze woda tylko wtedy nie myślałem o tym, a pelet był i tak skokiem w inny świat.

Pozdrawiam RedEd

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez to zauwazylem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego @reded tu nie chodzi może tyle o kocioł zagraniczny , ale o sposób modulacji palnika , który według mnie jest tu najważniejszy i sam dobrze wiesz , że u Pana Skiepki by się to przydało , bo ludzie a dokładnie kupujący kotły patrzą na bezobsługowy kocioł jako całość , sam się kocioł czyści sam oczyści z popiołu , by pozostało im jedynie załadowanie pelletu. A cena dla nich jest nie ważna, za taki kocioł ważne jest to , że mają najlepszy z możliwych bo mają kasę i ich na to stać. Tak myślą potencjalni użytkownicy takich kotłów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, robin60 napisał:

Kolego @Visitor1230 ja osobiście dziwię się Biawarowi , że w tak zaszczytnym kotle przeszli na automatykę PLUM i nic w kwestii modulacji palnika nie uczyniono .

A przecież mają największe możliwości ponieważ są na miejscu  z Plumem nie muszą nigdzie jeździć , PLUM ma takie możliwości laboratoryjne chyba najnowsze w kraju. 

Ale po co interes się kręci  i kasa gra u jednych i drugich.

Lenistwo i ignorancja klientów tylko za tym przemawia.

Podejrzewam, że oni modulację ćwiczyli i to mocno i wyszło im, że to nie ma sensu. Stąd 190l wody w kotle  o mocy 20kW. Zresztą widziałem tu na forum jakieś wykresy tego biawara (nie pamiętam czy była to estyma czy plum) i tam była modulacja mocy w pewnym zakresie podczas dochodzenia do zadanej temperatury.

Ciekawe jak palnik VG Kostrzewy, bo chyba jego zmienną geometrię zaprojektowano ze względu na max sprawność w modulacji? Udało im się?

Edytowane przez rymol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Kroitzman napisał:

@robin60  41 rozpaleń na 39 h pracy?

 

Przecież pisałem , że dostrajałem go sam go wygaszałem kilka razy bo stroiłem cały palnik.

Szkoda , że nie zachowałem poglądu do kotła którego już nie mam a zacząłem z nim przygodę pelletu tam wszyscy krytykowali mnie za pracę na niskiej sprawności był larum , ale ja wiedziałem swoje. Hahaha...

Edytowane przez robin60
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Dragster napisał:

Proponuję już skończyć te osobiste wycieczki bo ciężko się to czyta. Za chwilę to ja będę omijał ten temat szerokim łukiem bo coraz mniej merytoryczny jest.

Moderatorzy tego forum chyba zapadli w sen zimowy. Oczekiwałbym bardziej zdecydowanej reakcji w odpowiedzi na to, co się dzieje. Jedno forum już umarło śmiercią naturalną przez jednego człowieka...

@robin60, jaką masz pojemność wodną w swoim kotle? U mnie niestety sprawdza się zasada "30% mocy palnika do mocy znamionowej kotła", praca poniżej tego progu daje efekt "wędzarni" na ściankach wymiennika...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do kolegi @Dragster. Z tego co widzę prowadzisz kocioł podobnie jak ja, na dużej histerezie, z wygaszaniem. Porównywałeś kiedyś, jeśli chodzi o zużycie pelletu, tryb standard z wygaszaniem i tryb modulacji FL, w zakresie np 5-20 kW? Ja porównywałem i zużycie pelletu niestety zauważalnie wzrosło...

Tryb ON/OFF  u Ciebie raczej też nie wchodzi w grę, jak mniemam...

Edytowane przez Benton661
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Visitor1230 napisał:

Pierdziulam. Na wszystko macie odpowiedz. Krotko mowiac wiekszosc krajowych kotlow jest w kwestii modulacji do bani. Ja tak czy tak zostaje z racji kilku zrodel zasilania przy buforze. 

Wyjścia specjalnego nie masz. A to jest bardzo dobre rozwiązanie w Twoim przypadku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewielu. W moim "składaku" tym bardziej heheh

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, robin60 napisał:

 @Benton661 Pojemność wodna mojego kotła wynosi 68 litrów wody.

Kolego @rymol zgadzam się z Tobą w 100 %. Połączyli bufor z kotłem.

Ale nie udanie, bo to powinno/moze stac obok siebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam 70 rozpaleń i 187h pracy kotła bo też się bawiłem :)

A tak wygląda komora spalania przy "kiszeniu" przy wysokich temperaturach zewnętrznych .

 

20181016_165715.thumb.jpg.2efcae889a86e3485e2e85c0c2ac637a.jpg20181016_165732.thumb.jpg.0228f88c96e2c5f08d0a028d864ac239.jpg20181016_165757.thumb.jpg.fd7e80be579453b047c908ceb627c478.jpg

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niemal "książkowo" to wygląda :))

Edytowane przez Benton661
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to ja jeszcze raz w jednej sprawie , w zasadzie to dwie polaczone.

Polskie "nieudane skladaki" moduluja od 5kw (rozumiem ze sprzeciwu nie ma - ale prosze poprawic jesli...), a wlaskie kotly pelletowe od 3kw. 

To ja sie pytam cala ta dyskusja o modulacji oparta jest o te 2kw roznicy? I np. 1 rozpalenie na dobe wiecej?

Czy te 2kw na minimalnej jest tego warte aby wybrac ten wloski kociol anizeli polski?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No przy nowych domach 2KW robi różnice. Poza tym tutaj przy 3KW masz pełną sprawność a w skladaku przy 5KW zaczyna się smolenie. Tu chodzi generalnie o kocioł jako całość. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczekaj @PioBinco Ty taki niecierpliwy , zdam relację jak mnie kolega @Puławiak zaprosi na prezentację i właściciele  domu pozwolą bym z w kotłowni u nich spędził około 3 godzin wtedy relacja będzie bardzo rzetelna i obiektywna. Dobrze by było jak by była to pogoda gdzie trzeba grzać dom a nie jak teraz , gdzie grzeje słońce.

Edytowane przez robin60
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, eliks napisał:

Ja mam 70 rozpaleń i 187h pracy kotła bo też się bawiłem :)

A tak wygląda komora spalania przy "kiszeniu" przy wysokich temperaturach zewnętrznych .

 

20181016_165715.thumb.jpg.2efcae889a86e3485e2e85c0c2ac637a.jpg20181016_165732.thumb.jpg.0228f88c96e2c5f08d0a028d864ac239.jpg20181016_165757.thumb.jpg.fd7e80be579453b047c908ceb627c478.jpg

Porownywac mozna rzeczy porownywalne.

Jak wstawisz ten kociol do domku kolegi @robin60 to cos z tego bedzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.