Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Logika Działania Automatyki Buderusa


DJ82

Rekomendowane odpowiedzi

Po konsultacji z hydraulikiem i serisantem Buderusa podobno mój RC nie ma włączonej funkcji termostatu. Podobno grzeje cały czas wodę, co jest bezsensowne bo ciagle woda wychodzaca z pieca o temp 50-55 st mimo że inną ma zadaną wg krzywej. 

Wiecie jak to sprawdzić? Jak włączyć funkcje termostatu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ewa2612

Ja nie wiem :-)

Może wrzuć jeszcze raz aktualne ustawienia: instalacji, kotła, obiegu grzewczego.

 

@Stowner

9 godzin temu, Stowner napisał:

a piec często w obniżeniu cały czas grzeje temperaturami rzędu 28-30 na wyjściu, w rezultacie jest to grzanie w komin bo ciepła brak. 

Co masz na myśli pisząc "ciepła brak"? 30stC na wyjściu to jednak więcej niż 20stC w domu, więc kaloryfery lekko powinny grzać, chociażby w miejscu w którym wpływa do nich woda.

 

9 godzin temu, Stowner napisał:

Taka sama sytuacja przy grzaniu, temperatura przekroczona o prawie stopień i piec schodzi do zasilania które całkowicie wychładza kaloryfery.

Jaka temperatura jest przekroczona? Zakładam, że temperatura pokoju w którym jest sterownik. Skoro temperatura jest przekroczona, to słusznie piec obniża temperaturę wyjścia z pieca, żeby mniej grzać dom, aby ten się wychłodził.

 

PS. Masz we wszystkich kaloryferach termostaty? W pomieszczeniu, w którym jest sterownik masz je ustawione na maxa?

Edytowane przez gbbsoft
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Nie wiem czy moje rozwiązanie problemu się komuś przyda ale powiem Wam co było nie tak :)

Po prawie dwu godzinnym spotkaniu z serwisantem Buderusa i dodatkową konsultacją telefoniczną w tym samym czasie z "wyższym" serwisantem nie udało nam się dojść do sensownych wniosków, bo nic nie pomagało, ni cholery. Cały czas grzal temp z pieca. 

Ostatnia deska ratunku to zdjęcie pokrywy i okazało się że mój hydraulik w celu uruchomienia kotla założył mu "bezpiecznik", (nie pamiętam jak fachowo się to nazywało) na którym zrobil mu krótkie łącze... sam sobie ustalił stałą temp pieca :) :) :)

Bardzo dziękuję za pomoc. Mam nadzieję że teraz po zagłębieniu się w tajniki kociolka będzie mi już służył tak jak nalezy. :) 

Chyba że znowu coś wyskoczy :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co oznacza "Zwiększenie temp. zasil."  CWU? 

Kocioł: Buderus Longamax GB-072 24kW.

Sterownik: RC300

Zasobnik wody: Buderus Logalux S100

W menu serwisowym RC300 - ustawienia CWU - 

Zwiększenie temp. zasil. = "Podwyższanie temperatury zasilania wymaganej przez urządzenie grzewcze w celu podgrzania podgrzewacza pojemnościowego c.w.u. Ustawienie podstawowe zależy od zainstalowanego urządzenia grzewczego."

Wartości z przedziału 5 ... 40 K - obecnie mam ustawione 40 K, ale czy to właściwe ustawienie? Może jest jakieś bardziej ekonomiczne?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Matrixs88 napisał:

Zwiększenie temp. zasil. = "Podwyższanie temperatury zasilania wymaganej przez urządzenie grzewcze w celu podgrzania podgrzewacza pojemnościowego c.w.u. Ustawienie podstawowe zależy od zainstalowanego urządzenia grzewczego."

Wartości z przedziału 5 ... 40 K - obecnie mam ustawione 40 K, ale czy to właściwe ustawienie? Może jest jakieś bardziej ekonomiczne?

Temperatura w wężownicy będzie wyższa o zadaną wartość w stosunku do temperatury zasobnika. Przykład:

parametr zwiększenie temp. zasilania: 40K

zadana temperatura CWU: 50 stopni

maksymalna temperatura z kotła na wężownicę 50 stopni + 40 stopni = 90 stopni

Im niżej ustawisz - tym wolniej grzeje, ale bardziej ekonomicznie. Ja mam 17K.
 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... ale temperatura podgrzewania cwu nie przekroczyć tego co masz ustawione w 'Maks. temp. ogrzew'

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć,

Z góry przepraszam za długi post...

Mam mały problem z ustawieniem systemu grzewczego Buderus gb072 24kW ze sternikiem RC310

Dodam, że dom jest dobrze ocieplony pustak 24 plus 16 styropian, pomieszczenie do ogrzania dół 100m2, góra wyłączona całkowicie (dodatkowe 70m2), plus zasobnik wody ogrzewany gazem 100L. Zamontowany czujnik temperatury(ustawiony na zachód zgodnie z instrukcją) i tu są dziwne wskazania pokazuje -4 a rzeczywiście jest -2,7 (sprawdzane z urządzeniem certyfikowanym, nawet lidlowy termometr pokazuje poprawnie), temperatura wew. ustawiona na 21st, czujnik metr od drzwi przesuwnych na przedpokoju bez grzejnika w pobliżu. 

Problem polega na tym jak zauważyłem, że piszecie startach palnika rzędu 5-20 na dobę u mnie jest 120-140 !!! i zużycie gazu na poziomie 3,4-5,6m3 przy wyłączonej górze, tamtej jesieni było 2,7-4,3m3 z włączoną górą.

Proszę o kilka podpowiedzi, jak ustawić piec optymalnie, odwdzięczę się jak zadziała :-)

Poniżej moje ustawienia pieca:

DANE INSTALACJI

Min. Temp. Zew.: -18

Tłumienie: Tak

Typ budynku: Średni

DANE KOTŁA

Char. Wykreślna pompy: Moc

Czas wybiegu pompy: 3 min

Maks. Temp. Ogrzew.: 45st

OBIEG GRZEWCZY 1

Obieg grzewczy zainstal.: Kocioł

Sposób regulacji: Temp. Zew. Z punktem pocz.

Moduł obsługowy: RC310

System grzewczy: Grzejniki

KRZYWA GRZANIA

Punkt końcowy: 35st

Punkt początkowy: 25st

Maks. Temp. Zasilania: 50st

Wpływ pomieszczenia: 9K

Korekta temp. Pomieszczenia: -1K

USTAWIENIA SERWISOWE NA KOTLE

1.W1 – 1

1.W2 – 50st

1.W3 – 20st

1.W4 – 16st

1.W5 – 0

1.7d – 0

2.1A – 7,4kW

2.1b – 30kW

2.1E – 5

2.1F – 0

2.2A – 0

2.2C – 0

2.3b – 10 min

2.3C – 6K

2.3F – 1 min

2.4F – 0

2.5F – 0

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24kW na 100m2 z bardzo niskim punktem końcowym (to nic złego, ale oznacza, że masz dużo grzejników)? Ja mam 24kW na 400m2 (i punkt końcowy 70stC). Chyba nie masz chyba szans, aby nie taktował...

Spróbuj tutaj https://cieplowlasciwie.pl/ policzyć ile ciepła potrzebujesz...

Wysłane przy użyciu Tapatalka





Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejników mam 7 i w 3 pomieszczeniach podłogówka, kuchnia łazienka(plus grzejnik żeberkowy) i przedsionek

Może Twoim okiem coś w ustawieniach można poprawić, wiadomo że wszystko wymaga czasu i metody prób i błędów ale od czegoś trzeba zacząć, zastanawiam się by ponownie włączyć górę może to korzystnie wpłynie na grzanie, sam już nie wiem mam mętlik w głowie o czytania i stawiania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak poprzednik napisał - zbyt duży kocioł i moduluje od 7 do 24 a w tym wypadku to i 7 by wystarczyło... Ogranicz moc do 7kW i zobacz wtedy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To więcej się już zrobić nie da - za duży kocioł i tyle... Jak będą mrozy po - 50 to wtedy będziesz wygrany ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to brawo dla instalatorów, człowiek się na tym nie zna i myśli zaufam gościowi nie jedną instalację zrobił to dobierze mi piec, sru ładuje Ci 24 kW a pewnie wystarczyło by 14kW

Nie poddam się, będe próbował z ustawieniami, pierwsze co zrobię to zmienię sposób regulacji na temp.zewnętrzną i włączę górę ale na termostatach ustawię mniejsza temp. (góra nie używana)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten model kotła ma po prostu najlepsze dla instalatora przebicie cenowe, często jest tańszy niż modele o mniejszych mocach,

gdyż nowe domy wymagają dużo mniejszych mocy grzewczych - rzędu 3-4kW przy obecnych warunkach pogodowych.

Jesteś kolego chyba 4 lub 5  użytkownikiem takiego kotła z identycznymi problemami, na forum w ciągu 2-3 tygodni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testowanie ustawień, może przynosi efekty, zdołałem zejść do 97(z około 140) starów palnika na dobę przy temp 2, przy takich ustawieniach, jedynie to nie mogę dojść do tego, jak zrobić by utrzymywała się zadana temperatura mam 21 a jak co jakiś czas spoglądam na wskazania to jest 20,5IMG_20201202_081130.thumb.jpg.85251446dc519d80873de6d91560d677.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 26.10.2020 o 19:52, Matrixs88 napisał:

Czy mógłby ktoś wyjaśnić - Typ pompy - Sterowanie delta P 1...4  - "Pompa c.o. pracuje w zależności od różnicy ciśnień." ?

Jak zwiększyć moc / wydajność pompy c.o. ?

dziękuję.

Mnie lepiej sprawdza się sterowanie mocą od tych p1itd.

W załączniku przesyłam Ci wykres pracy pompy

IMG_20201219_075621.jpg

W dniu 3.12.2020 o 09:48, Viperesku napisał:

Testowanie ustawień, może przynosi efekty, zdołałem zejść do 97(z około 140) starów palnika na dobę przy temp 2, przy takich ustawieniach, jedynie to nie mogę dojść do tego, jak zrobić by utrzymywała się zadana temperatura mam 21 a jak co jakiś czas spoglądam na wskazania to jest 20,5IMG_20201202_081130.thumb.jpg.85251446dc519d80873de6d91560d677.jpg

Ja też walczę u siebie żeby piec chodził non-stop na minimalnych ustawieniach i się nie wyłączał (chyba że jak na grzanie wody przechodzi). Jak miałem podobne ustawienia poszczególnych temperatur co na zdjęciu, to co chwilę się wyłączał. Jak wyłączyłem całkiem wpływ pomieszczenia (na 0K) to zeszlem do 20 uruchomień na dobę (w tym 3 razy zagrzewal wodę).

Teraz robię taki test, że ustawiłem wyższe parametry: Temp.proj. na 60st; Max temp zasil na 65st; wplyw pomieszczenia dałem 6K. Zobaczę czy efekt będzie zadowalający.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , to mojnpierwszy post na forum. Mamy w domu podłogowke piec gazowy buderus +rc310 oraz sterowanie pogodowe. Tryb pracy mamy na rc310mamy ustawiony na manual z temperaturą pomieszczenia 19 stopni.  Temperatura w pomieszczeniu jest w3 stopnie i piec dalej chodzi.  Może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego i jak zmienić żeby piec aż tak nie przwgrzewal i się wyłączal.  Jakie ustawienia rc310 wkleić na forum aby można było coś sprawdzić?

Edytowane przez Tomiapage
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.