Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Logika Działania Automatyki Buderusa


DJ82

Rekomendowane odpowiedzi

7 godzin temu, kaz napisał:

@koklet94

- jakie okna 2-3 szybowe

- jak ocieplony dom

- ile żeberek na m2 - średnio - i jaki producent / czy przewymiarowane grzejniki - ile?

- jaki sterownik

bo w profilu nic nie ma na ten temat.

 

Pisałem ale coś mi wycięło posta

okna 3 szyby 

dom stare budownictwo poła drewniana połowa murowana. Ocieplenie 10 cm styropian, dach ocieplony pianą 20cm.

w pokojach średnio po 15 żeberek pokoje mają ok. 5X4 

sterownik RC310

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, kaz napisał:

a przy jakiej temp. w domu?

22 stC generalnie ustawione na termostatach. W jednym jest 20stC, bo znajomi sobie obniżyli. 

Na kontrolerze jest 23stC, bo aktualnie stoi w łazience... Takie doświadczenie sobie robię... :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Dzieki pomocy gbbsoft udalo mi sie zbic temperature. Teraz średnio jest roznicy 0.5, przegrzewa, ale juz do przeżycia. W pokojach idealnie, dzieki termostatom.

 Po zmianach piec ma dwa starty w ciagu doby... nie wiem kiedy. Podejrzewam ze popołudniami. Moze to byc zwiazane ze zbiorbikiem na wode uzytkowa?

Druga sprawa to taka ze kurcze... spala 8 m3 gazu... przynajmniej dzis, czyli odczyt rano w piatek i ponowny dzis... to duzo.... ktos cos? 

Nie ma mrozów, na zewnątrz w dzien ok 6 st. 

Edytowane przez ewa2612
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie każde przełączenie na grzanie cwu, to 2 starty pieca na liczniku startów. Dziennie startuje 8 raz, więc odliczam standardowo 16 startów dziennie.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Nie wiem czy nie przełącze pieca na „regulacja temp. Pomieszczenia z mocą” bo od wczoraj od 14 do dzis do 13 spalil 8m3 przy temp. Zewn. 6,5 StC chyba trochę dużo. Nawet nie ma mrozów

Nawet jak jest tryb obnizony na 21,5 a w pokoju 22 to piec sie włącza co jakis czas i ma temp 29-35StC

A co to jest temp.zewn. Z punktem pocz?

Edytowane przez koklet94
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest to samo, co "wg temp zewnętrznej" tylko dodatkowo w krzywej grzania możesz zmieniać punkt początkowy. W "wg temp zewnętrznej" punkt początkowy jest zafiksowany na wartość 22stC (o ile dobrze pamiętam)

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w nocy 21,5 a w dzień 22 StC. Mam noworodka więc muszę grzać. Ta temp na początku krzywej np. 22 to jest przy temp dodatniej prawda? 
A mógl piec sie tak załączać dlatego ż zmieniłem na typ budynku lekki? 
teraz patrze że kiedyś zmieniłem i zostawiłem.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, koklet94 napisał:

Ta temp na początku krzywej np. 22 to jest przy temp dodatniej prawda? 

tak - początek krzywej grzewczej.

Poprzedni Twój post przeczytałem "nocą" zamiast "mocą" i dlatego do usunięcia - odpowiedź nie na temat była -, dlatego napisałem o obniżeniu temp. nocą :) - wybacz pomyłkę

Edytowane przez kaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z instrukcji:

Cytat

Sposób regulacji > Regulacja temp. pom. z mocą:

Temperatura w pomieszczeniu jest regulowana poprzez dostosowywanie mocy cieplnej urządzenia grzewczego. Ten sposób regulacji jest odpowiedni dla mieszkań i budynków z mniejszymi wahaniami obciążenia (np. domy wolno stojące). Ten sposób regulacji jest możliwy tylko w instalacjach z obiegiem grzewczym (obieg grzewczy 1) bez modułu obiegu grzewczego MM100.

w/g mnie to aby nagrzać pomieszczenia kocioł " daje po garach" :) do oporu aby nagrzać

Edytowane przez kaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu masz mój opis trybów bez pogodowki: http://wiki.gbbkolejka.pl/tiki-index.php?page=Tryby+sterowania+RC300+lub+RC310+bez+pogodowki

Wysłane przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Macie duże zużycie gazu. Ja co prawda mam ustawioną temp 20.5 w godzinach 18-8 poza nimi ograniczenie do 20stopni gdy domowników nie ma. Dom 180m2 i zużycie średnie z ostatnich 5 dni gdzie mamy deszczowo i wietrznie to 3,8m3 gazu. Temperatura sterowana wg pomieszczenia,

 

CWU jest dla 5 osób wliczona w powyższe zuzycie

Edytowane przez fjohny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, duża różnica,  ale zwróć uwagę na ocieplenie i to, ze jest podłogówka a nie kaloryfery i zapewne 3 szyby  - a jak sprawa wygląda u Ciebie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałam wcześniej, czesc kaloryferow i czesc podlogi, styropian 15 grafit, okna trzy szyby, strop ocieplony. Więc wydaje mi sie, że izolacja spoko. 

Nie liczylam na cuda zakładając gazowy kocioł, ale jednak słyszę że zużycie bywa mniejsze. 

Edytowane przez ewa2612
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedzcie mi jeszcze, albo wytlumaczcie, dlaczego jeśli podniose temp na kotle, albo temp max zasilania np na 50st, czy 45st to wg tego co widac na zdjeciu, powinno byc 25st, (taka zadana wg krzywej rozumie) a wychodzi właśnie albo 50, albo odpowiedio 45? 

Czy nie powinna miec te zadane 25?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na pewno poprawnie liczysz temperaturę? Krzywa to nie wszystko, jeszcze jest istotna temperatura ustawiona na sterowniku (jeżeli inna niż 21stC) oraz wpływ pomieszczenia (czyli temperatura zmierzoną na sterowniku). Dodatkowo trzeba rozróżnić czy grzejniki (mnożnik 3) czy podlogowka (mnożnik 1).

Tu masz to opisane: http://wiki.gbbkolejka.pl/tiki-index.php?page=Krzywa+grzania%2C+jej+ustawianie+oraz+temperatura+wp%C5%82ywu+pomieszczenia

Ps. Na jakim zdjęciu? Na ktora wartość patrzysz?

Wysłane przy użyciu Tapatalka







Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie dodało sie

IMG_20201019_015203.jpg

Edytowane przez ewa2612
Ok. Studiuje
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie dodało sie
IMG_20201019_015203.thumb.jpg.f654539adf6232709041e4140d45bc15.jpg
Odpowiadając na Twoje pytanie: powinno być 25stC.

A to długo się utrzymuje? A może to jest zaraz po podgrzaniu cwu? A może podnosi, podnosi i potem się wyłącza? Masz taką pozycje jak "Temperatura powrotu" w: Diagnoza -> Wartości monitorowane -> Kocioł/palnik?

Ponieważ nie max żadnego kaloryfera otwartego na Maxa, to może się zdarzyć, że wszystkie termostaty się praktycznie zamkną, wtedy może temperatura nagle wzrosnąć, bo wody (prawie) nikt nie odbiera...



Wysłane przy użyciu Tapatalka


Czy u Was też podczas grzania zasobnika kocioł zaczyna pracę od zejścia z mocą do minimum zanim wystartuje na dobre z podgrzewaniem?
U mnie najpierw się wyłącza, a potem startuje od minimum.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały czas mam tak. Ale znalazłam Twój inny wątek, starszy i chyba w końcu dojde do tego. Jeszcze poczekam na odczyt i próbuje. 

Temp na powrocie w chwili obecnej na poziome około 45st

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, gbbsoft napisał:

U mnie najpierw się wyłącza, a potem startuje od minimum.

U mnie zawsze jak startuje, to od jakichś 30% (obojętnie czy CO czy CWU), później schodzi do minimum i dopiero wchodzi na właściwą moc (jaką tam sobie w danej chwili obliczy). Głupie to, bo inne kotły potrafią szybko (przy grzaniu CWU) zwiększyć moc od razu na 100%.

A to jeszcze jedno, czy macie czasem kocioł w takim stanie, że teoretycznie chce / powinien grzać, ale:
- palnik jest wyłączony, choć (z tego co pamiętam) świeci się dioda na obudowie (kocioł jest firmy Junkers, ale to to samo)

- pompa włącza się na 100%. 

To mnie wkurza, bo skoro przy minimalnej mocy potrafi ustawić pompę na minimum, to dlaczego podczas wyłączonego palnika ustawia pompę na 100%. Najczęściej taka sytuacja ma miejsce podczas nieco cieplejszych dni niż teraz (teraz grzeje cały czas na minimum).

Edytowane przez teres
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na powrocie masz 45stC, to nie dziwota, że na wyjściu masz 50stC. Jeżeli nie grzebałaś w interwałach, to piec raczej powinien się wyłączyć.


Wysłane przy użyciu Tapatalka



(kocioł jest firmy Junkers, ale to to samo)

Ja mam Bosch. Może programista był inny... Mnie wkurza, że się wyłącza, ale chyba nie mam na to wpływu...


Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, gbbsoft napisał:

Jak na powrocie masz 45stC, to nie dziwota, że na wyjściu masz 50stC. Jeżeli nie grzebałaś w interwałach, to piec raczej powinien się wyłączyć

 

Nie grzebalam, pomylilam sie, sorki. Poszłam sprawdzic, 38

Edytowane przez ewa2612
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć, mam GB122 24kw z RC310, cały poprzedni sezon walczyłem z ustawieniami pieca i dalej nie do końca wszystko mi odpowiada.

Generalnie chodzi mi o niepotrzebne grzanie pieca, mam stare kaloryfery a piec często w obniżeniu cały czas grzeje temperaturami rzędu 28-30 na wyjściu, w rezultacie jest to grzanie w komin bo ciepła brak. Temp obniżenia 20 dzisiaj rano w pokoju 21, temperatura zasilania 29.1. Taka sama sytuacja przy grzaniu, temperatura przekroczona o prawie stopień i piec schodzi do zasilania które całkowicie wychładza kaloryfery.

Budynek to ocieplony bliźniak, sterowanie zewnętrzne z p.pocz. na 35⁰, koniec krzywej na 65⁰. Typ budynku średni, wpływ pomieszczenia aktualnie na 7, żeby uniknąć bezsensownego grzania przy obniżeniu.Max moc pieca zbita na jesień do 65%.

Jest jakaś opcja na zmianę tej sytuacji czy muszę przymknąć oko na to lekko bezsensowne grzanie. Serwisant każe mi ustawiać sterowanie wg. Pomieszczenia co przy jego zero jedynkowym działaniu chyba nie będzie najekonomiczniejsze. Tłumaczy że kondens w każdym trybie jest ekonomiczny..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.