Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Buderus Gb072 20Kw + Rc310 Pomoc W Ustawieniach


pitrro131

Rekomendowane odpowiedzi

2.1c

Wybór charakterystyki pompy (udział obciążenia i modulacji) odpowiadającej danemu budynkowi.0 = ustawienie z regulacją prędkości obrotowej.1 do 4 opcjonalnych charakterystyk pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki , znaczy to, że muszę procentowo ustawić moc obroty pompy co.

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
W dniu 26.11.2019 o 17:58, DJ82 napisał:

2.1c

Wybór charakterystyki pompy (udział obciążenia i modulacji) odpowiadającej danemu budynkowi.0 = ustawienie z regulacją prędkości obrotowej.1 do 4 opcjonalnych charakterystyk pompy.

Witam,

A czy dam radę sam to wykonać zmniejszyć obroty pompy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Witam wszystkich.

To mój pierwszy post na forum, więc witam wszystkich. Wujek GOOGLE nie znalazł odpowiedzi na moje pytanie, więc trafiłem na to forum i być może znajdę je tu.

W tym roku zainstalowałem właśnie taki zestaw jak w temacie wątku i już na start mam z nim problem. Przy ustawieniu Sposobu regulacji - Temperatura zewnętrzna z punktem początkowym - Pompa c.o. cały czas pracuje na 100%, nawet po wyłączeniu palnika. Wybieg pompy mam ustawiony na 3 minuty, więc po tym czasie powinna się ona wyłączyć. Zaznaczę, że mam też wyłączoną ochronę przed zamarzaniem - temperatury jesienne i tak są grubo powyżej 0. Z włączoną ochroną wyło tak samo.

Czy to jest poprawne zachowanie pieca? - bo według mnie nie. Po co on mieli tą wodę? Jeżeli są potrzebne dodatkowe dane co do ustawień pieca chętnie je przekażę.

Przy ustawieniach regulacji - Według temperatury w pomieszczeniu - wszystko jest  OK. 3 minuty po tym jak palnik zgaśnie, wyłącza się również pompa.

Bardzo dziękuje za ewentualne porady i sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie teraz jest tak (ale ja mam sprzęgło): Istotna jest temperatura na sprzęgle. Nawet jak piec się wyłączy, to dopóki temperatura na sprzęgle jest na tyle duża, że mieszacz jest wstanie utrzymać zadaną temperaturę obiegu, to pompa obiegu działa. Jak dopiero sprzęgło się wychłodzi, to albo pompa obiegu się wyłączy (bo np piec jest zajęty podgrzaniem cwu) albo piec się włączy, aby sprzęgło podgrzać.

Tak się szczególnie dzieje jak jest ciepło, tzn ok. 10 stC na zewnątrz.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

od tygodnia posiadam piec Buderus GB072 20 KW na pow. 75 m. Nie wiem czy ogólnie jest dobrze nastawiony piec bo być może miałam fachowca nie takiego do końca jakim powinien być i trzeba samemu się teraz uczyć i go rozpracowywać.

Metoda testowania i prób i błędów.

Woda na kaloryfery jest nastawiona na 48 stopni. Woda na c.w.u była do wczoraj na 48, dziś na 50 tryb Eco nie wiem czy tez dobrze, nie mam pojęcia czy ten piec przy dogrzewaniu wody na c.w.u musi na piecu wodę podciągać aż do 80,81 stopni czy też tak macie? Potem spada po woli ale palnik wiadomo jak rakieta pracuje. Czy jest coś nieustawione bo raczej wydaje się że potrzebuje sobie podciągnąć temp do 50 lub tam dwa trzy stopnie więcej. W domu jest nas cztery osoby. Na dzień jest nastawiona 20 a na noc jest 19,5. W domu jest przeważnie przy tych dziennych temp jest w dzień 18,5 a na noc jest 20. Kocioł jest wyłączany ok 7 rano dopiero go odpalam ok 17,18. Informacja systemowa to:

Start panika: 100 Czas pracy palnika 53 h.

Może ktoś mi coś podpowie czy trzeba by coś pozmieniać na tych ustawieniach.

I jak to jest czy jeśli mu ustawie temp na piecu ok 55 kaloryfer to piec będzie załączał się mniej czy więcej razy ?

Bo odnoszę wrażenie że gdy miał 45 bo tak ustawił serwisant to piec częściej chodził w nocy.

Na każdych kaloryferach są termostaty więc można sobie ustawić odpowiednio do pomieszczenia temp. 

Kocioł pracuje od 20 października - przerwy w dzień w ogrzewaniu na dom obecnie ze względu ciepło na dworze.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, milutka7479 napisał:

piec Buderus GB072 20 KW na pow. 75 m

Maskara, przecież jest kocioł w wersji 14kW.

9 godzin temu, milutka7479 napisał:

Woda na c.w.u była do wczoraj na 48, dziś na 50 tryb Eco nie wiem czy tez dobrze,

Możesz zawsze obniżyć jeśli Ci nie przeszkadza.

9 godzin temu, milutka7479 napisał:

nie mam pojęcia czy ten piec przy dogrzewaniu wody na c.w.u musi na piecu wodę podciągać aż do 80,81 stopni czy też tak macie? Potem spada po woli ale palnik wiadomo jak rakieta pracuje.

W menu serwisowym (instrukcja https://www.hb-kotlownia.pl/files/539333446/instrukcja-montazu-buderus-rc310.pdf ) zmień

instr 6.1.2 

Dane kotła:

Maksymalna moc cieplna: 50% (10kW powinno wystarczyć na CO i CWU)

Int.czasu (blok.cyklu): 20 minut przerwy między kolejnymi startami palnika

Int.temp. (blok.cyklu) 10K

instr 6.2

Ustawienia CWU

Zwiększenie temp. zasil: 20K (będzie grzał dłużej, ale nie jak rakieta).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 27.10.2020 o 22:26, teres napisał:

Maskara, przecież jest kocioł w wersji 14kW.

Możesz zawsze obniżyć jeśli Ci nie przeszkadza.

W menu serwisowym (instrukcja https://www.hb-kotlownia.pl/files/539333446/instrukcja-montazu-buderus-rc310.pdf ) zmień

instr 6.1.2 

Dane kotła:

Maksymalna moc cieplna: 50% (10kW powinno wystarczyć na CO i CWU)

Int.czasu (blok.cyklu): 20 minut przerwy między kolejnymi startami palnika

Int.temp. (blok.cyklu) 10K

instr 6.2

Ustawienia CWU

Zwiększenie temp. zasil: 20K (będzie grzał dłużej, ale nie jak rakieta).

Witam,

moc 20 Kw jest dlatego, że z czasem ma być grzanie na 140 m.

Pytanie czy można mu zmniejszyć na ten czas moc do 14 Kw na piecu czy nie. 

Obecnie piec spala 4 - 5 metra gazu przy włączaniu go na noc. Temperatura to 19,5 ustawiona na noc. W godzinie od 16,17 ma ustawiony na 20,00 stopni więc trochę więcej zabiera gazu. Do tego jeszcze dochodzi raz dobijanie zbiornika 120 l w większości raz na dzień. Być może jeszcze coś jest źle ustawione w sterowniku lub na piecu. Jakoś pracuje ale czy to dobrze sie przełoży na tańsze płacenie to się okaże na razie obstawiam, że trochę nas szarpnie ogrzewanie na gaz. Pytanie takie jeszcze czy piec ogólnie kondensacyjny to ma pracować non stop w sezonie grzewczym czy może być włączany tylko kiedy robi się już chłodno w domu i pracować ma do rana? Różnicą jest to,  że przy wyłączeniu go a potem włączeniu na grzanie od 0 to więcej pobiera gazu i co jest lepsze to że sobie tą wodę co jakiś czas do 42 stopni podciąga czy jak ładuje do 50 stopni na piecu ?  

Na razie jestem zielona w tym temacie:(

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Milutka

nawet jak będziesz grzać 200m2 to kocioł 14KW będzie ok. no chyba że to będzie bez izolacji i okien.  Tryb eco w grzaniu CWU oznacza że będzie wodę podgrzewał jak jej temperatura w zasobniku spadnie o 10stC, bez niego będzie grzał gdy spadnie o 5stC. Moc możesz obniżyć jak napisał teres. I odnośnie ustawień temperatury. Jeśli to nowy dom dobrze izolowany to ustawianie różnych temperatur moim zdaniem nie ma sensu. straty ciepła będą tak małe że dom nie zdąży się wychłodzić a nawet jesli tak to potem kocioł musi zużyć więcej paliwa aby uzupełnić stracone ciepło do wyższej temperatury. potem się wyłaczy bo pewnie zmieni sie temperatura do jakiej ma grzac i zabawa zacznie się od nowa. ekonomiczniej jest gdy pracuje stale nawet z niższą temperaturą. Uzupełnij profil. napisz o tym jaki dom i izolacja, napisz czy masz kaloryfer cz podłogówkę, podaj czy do kotła masz jakiś sterownik pokojowy a może czujnik pogodowy. takie dodatki pomagają lepiej ustawić kocioł tak abyś mogła spać spokojnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam,

Czy ktoś wie na czym polega opcja: Synchr.czuj.temp.pom. jest ustawione na 0.0K. W instrukcji obsługi jest + lub - 3 czy to coś zmieni na pracę kotła? Czy muszę coś zmienić? Następnie nie mam ustawionej tej całęj krzywej grzania nie jestem w stanie jej rozpracować czy też jest ona warta ustawienia? Obecnie mam Sposób regulacji: wg.temp.w.pomieszczeniu. Jest ona ustawiana od 17:00 na 20.5 a na noc na 20.0. Czy jeśli zmienię na ta opcję wg.temp.zewn. i będzie ta krzywa grzania to piec będzie mniej palił gazu ? Bo obecnie palinik pracuje prawie non stop trochę mu spadnie na sterowniku i znowu się załącza i grzeje. Lub opcja ta z Temp.zewn.z punktem .pocz. ? Obecnie od 20 pażdziernika mam tak: Starty palnika: 837. Czas pracy palnika 439 h. Gazu już mi sporo piec zużył. Coś zaczynam sądzić że zbankrutuje jak przyjdzie mi rachunek w przyszłym roku w miesiącu październiku. Obecny rachunek prognozowy obliczyli że mam 80 m gazu zużyte. Oczywiście z ich tymi prognozami nie dojdziesz jak to jest. Ale może mi ktoś powie czy to jest bardzo za dużo przy średnio ocieplonym domu i trzeba coś jeszcze zmienić w sterowniku? Czy tak będzie piec palił biorąc pod uwagę też minusowe temperatury. Jak ogólnie jest najlepiej ustawić jakieś funkcje które mi oszczędzą koszta grzania gazem? I czy piec najlepiej niech sobie chodzi bez wyłaczania czy tak jak ja mam zamiar włączyć piec od tej dajmy godziny 17.00? I dlaczego na piecu spada ta temp do 21 stopni i potem się już wyłacza. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.12.2020 o 23:45, gbbsoft napisał:

Może zacznij od poczytania: http://wiki.gbbkolejka.pl/tiki-index.php?page=Buderus

Wysłane przy użyciu Tapatalka
 

Coś nie coś zaczynam kumać o co w tym chodzi. Tylko kwestia teraz tych dokładnych w miarę ustawień. Natomiast chodzi mi jeszcze o nastawienie temperatury na piecu. Czyli ujmując z tych informacji ma chodzić piec non stop w sezonie grzewczym aby był oszczędny. Na razie mam tylko jeszcze jest coś nie tak ponieważ piec się włacza i wyłącza. Temp na piecu teraz to 50 stopni. Chyba jest za duża na piecu temperatura ile odpowiednio jest dać na piec ? Czy na powrocie ma być gdzieś ok 30 stopni czy się mylę?

Mam same grzejniki. 

Sposób obniżenia: próg temp.pomieszczenia - chyba jest źle. Do wybrania jest tryb ograniczony lub próg temp.zewnetrznej.

Sposób regulacji: Temp.zewn.z punktem pocz.

Punkt końcowy: 75 stopni.

Punkt początkowy: 25 stopni.

Maks.temp.zasilania: 50 stopni

Wpływ pomieszczenia 3K

Korekta.temp.pomiesz: - 2K 

Na dzień mam ustawioną 20,0 stopni a na noc 19,5 stopnia. 

Czy jeszcze jest coś nie tak w ustawieniach?

Chciałabym już mieć to za sobą bo walczę z tym od niedawna a jednak trzeba było od początku uruchomienia pieca i sterownika dobrych ustawień i mądrego kogoś aby mnie nie martwiło to spalanie gazu wysokie i aby było w miarę komfortowe grzanie. a tak to płynę dalej z wysokimi kosztami za spalanie gazu jeśli jest nadal źle dostosowana praca dla pieca w optymalnych ustawieniach.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura wody wychodzącej z pieca wynika z krzywej grzania. Jeżeli twoje odczucia ciepła w domu są ok oraz piec się za często wyłącza (nie wliczaj w to 2 wyłączeń na każde podgrzanie cwu), to możesz obniżyć krzywą grzania (np koniec o 5stC), poczekać 2 dni i zobaczyć czy coś się zmienilo. Możesz co 2 dni obniżać krzywa grzania, dopóki nie odczujesz, że nie jest ciepło w domu, o ile powoduje to spadek wyłączeń.

Wysłane przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

34 minuty temu, gbbsoft napisał:

Temperatura wody wychodzącej z pieca wynika z krzywej grzania. Jeżeli twoje odczucia ciepła w domu są ok oraz piec się za często wyłącza (nie wliczaj w to 2 wyłączeń na każde podgrzanie cwu), to możesz obniżyć krzywą grzania (np koniec o 5stC), poczekać 2 dni i zobaczyć czy coś się zmienilo. Możesz co 2 dni obniżać krzywa grzania, dopóki nie odczujesz, że nie jest ciepło w domu, o ile powoduje to spadek wyłączeń.

Wysłane przy użyciu Tapatalka


 

Jednak wyłącza go. A może mu zmienić temp na 20,5 na grzanie a na 20,0 obniżenie tak jak miał wcześniej. Tylko że też się wyłączał. Ale wtedy nie miał zrobionej krzywej grzania. Powoli zmieniam ustawienia na prawidłowe. Ten koniec krzywej grzania o 5 stopni obniżenie to jest która funkcja? I czy ta temp 50 stopni na piecu może zostać? Czy zejść może na 45 stopni ? Czy ten sposób obniżenia: Próg.temp. pomieszczenia jest właściwy czy nie dla tych ustawień. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Ten koniec krzywej grzania o 5 stopni obniżenie to jest która funkcja?

W ustawieniach krzywej grzania jest "Temperatura końcowa". Ja bym tą obniżał.

> I czy ta temp 50 stopni na piecu może zostać? Czy zejść może na 45 stopni ?

Ja jestem przeciwnikiem obniżania temperatury maksymalnej pieca, więc zostaw jak jest. 

> Czy ten sposób obniżenia: Próg.temp. pomieszczenia jest właściwy czy nie dla tych ustawień. 

Ja bym przełączył na "tryb ograniczony", bo to "normalne" ustawienie.

Edytowane przez gbbsoft
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przestawiłam zalecane ustawienia tylko, że nadal przeciąga ta temperaturę i nie trzyma się stałej w minimalnej różnicy, wyłacza go. 

Ustawiona temp.pom: 20,0 stopni.

Zmierzona temp.pom. 20,6 stopni.

Zmierzona temp.zasilania: 31,4 stopnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jaka powinna byc prawidlowa temp na kotle zadana. Czy w krzywej grzania ustawienie maks. Temp. Zasilania musi byc taka sama jak na kotle? Czy gdy mam 55 stopni zadana na kociol to jest dobra czy nie? Jaka jest najwlasciwsza dla pieca kondensacyjnego. Zawziecie walcze z tymi ustawieniami ale ciężko z tym mi idzie. A czy mozna pod grzejniki ustawic krzywa grzania jak dla podlogowki? 

Edytowane przez milutka7479
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Każdy dom/obwód jest inny. Nie ma jednej, uniwersalnej, najlepszej krzywej grzania.

Najlepsza krzywa to najniższa krzywa, która realizuje ustawioną temperaturę w każdym pomieszczeniu.

Wysłane przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Posiadam rowniez kociol Buderus GB072 v2 20kw. Niestety z racji tego ze mam nowy dom i dobrze ocieplony. Wiem ze piec jest przewymiarowany. Na calosci (200m z garazem rowniez podgrzewanym) podlogowka. Dodatkowo mam termostaty w kazdym pomieszczeniu. Swoj problem z regulacja opisalem tutaj: https://forum.muratordom.pl/showthread.php?367900-Analiza-rozwiązania-wykonanej-instalacji-dom-szkielet-gaz-podłogówka 

Dzieki poradzie na ww. watku rozpoczalem regulacje.

1.) Wyszukanie najzimniejszego pomieszczenia (petla 105m) - lazienka. Pompa da rade bo spokojnie wszedzie mialem przeplywy powyzej 1,5. - 3 ( teraz po regulacji aby dogrzac lazienke w wiekszosci pomieszczen mam ponizej 1).

2.) Otwarcie wszystkich silownikow ( poprzez zwiekszenie temp. na termostatach pokojowych na 29 stopni).

3) Regulacja tylko za pomoca krzywej grzewczej.

4) Stopniowe przykrecanie przeplywow w pomieszczeniach przegrzewanych. Lazienka niedogrzana ma caly czas przeplyw 2,8 wiec aby ja dogrzac musze chyba zwiekszyc temp zasilania - krzywa grzewcza w gore).

Moj piec aktualnie dziala tak ze nawet z minimalna moca (obwod garazu zamkniety) grzeje do 37 stopni wode zasilania. Mimo ze krzywa zadaje mu 31/32. Z uwagi ze histereze na piecu mam 6k to po przekroczeniu 37 wylacza sie piec i temperatura spada do 25. Potem znowu sie piec zalacza. I tak w kolko. Lazienka dalej jest niedogrzana niestety.

Pytanie moje brzmi czy dalej zwiekszac krzywa ( aktualnie temp. projektowa 38) aby w lazience bylo 24 stopnie? Nadmienie ze w calym domu na ten moment dzieki regulacjom przeplywow , nie korzystajac z termostatow i silownikow mam temperature na ktorej mi zalezy oczywiscie wiem ze przy zwiekszaniu temp zasilania znowu bede musial skrecic przeplywy w reszcie domu.

Drugie pytanie: czy w momencie gdy na sterowniku rc310 mam ustawione grzanie wg. pogodowki , wplywu pomieszczenia niemam ( nie korzystam rowniez z temp. obnizonej czyli stale grzanie 22 stopnie ) . Czy piec bierze wogole ta temperature (22) pod uwage? Czy po przekroczeniu/ osiagnieczniu 22 stopni w pomieszczeniu gdzie jest sterownik piec powinien sie wylaczyc?  Wydaje mi sie ze teraz piec grzeje caly czas tak zeby temp. zasilania taka jak wychodzi z wykresu pogodowego ( oczywiscie z uwagi na moc pieca nie jest to stala temp. ale wlacz/wylacz). 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wpływ pomieszczenia =0, to temperatura zmierzoną przez sterownik w pokoju jest nieistotna.

Ale temperatura wymagana w pomieszczeniu juz ma wpływ na krzywa grzania. Jeżeli ustawisz 21stC to wtedy będzie to neutralna. Jestli ustawisz 22stC, to tak jakbyś podniósł krzywa grzania o 1stC (dla grzejników 3stC). Jeżeli ustawisz 20stC, to tak jakbyś obniżył krzywa grzania o 1stC, itd.

Wysłane przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co moge zrobic uzywajac wlasnie krzywej pogodowej aby piec po uzyskaniu przez pomieszczenie wymaganej temp. sie wylaczal i w momencie np. spadku o 0,5 stopnia dopiero dogrzewal? Z tego co piszesz w momencie korzystania z krzywej jesli np. ustawie temp. obnizona ( nocna) np. na 20 stopni to tylko zmienie krzywa na ten czas. Piec i tak bedzie sie zalaczal aby grzac wode do temperatury zadanej z krzywej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy krzywa grzania ma być na - 20 czy - 10 stopni temperatury na dworzu? I czy temp na samym kotle ustawie mu czy 45,50 lub 60 ma jakiś wpływ na sterownik i grzanie? Czy to nie ma nic wspólnego. Na jakiej temperaturze powinien pracować piec aby w jakiś sposób wyprodukował sobie kondens? Powoli godzę się, że piec przewymiarowany będzie taktował, chociaż raz mi się udało go ustawić i tylko raz się wyłączył w nocy. Ale nadal jest coś na rzeczy. Spalanie dobowe to 10 m gazu:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Polsce: -20stC.

Na jakiej temperaturze powinien pracować piec aby w jakiś sposób wyprodukował sobie kondens?

Temperatura wody na wejściu do pieca poniżej 57stC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.