Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Buderus gb072 niekontrolowana praca


Szank

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam taki problem a raczej zapytanie. Temp na rc310 ustawiona na 22. Temp w domu 23. A raz na jakas godzine badz dwie piec sie wlacza pogrzewa wode do temp 35 i sie po kilku minutach wylacza. Czy ktos jest w stanie odp na pytanie czy to normalna praca czy cos jest nie tak?  Sprawdzalem nawet jak czujnik rc podaje temp 24 przy zadanej 22 to i tak sie piec wlacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz pisać nam wszystkie ustawienia pieca i obiegow grzewczych, aby było można coś przeanalizować.

Normalnie piec powinien działać non-stop I dostarczać tyle energii ile dom traci.

Skoro jest wyłączony, to co pewien czas sprawdza czy nie powinien się włączyć. Włącza się, patrzy na zadaną temperaturę wody wychodzącej, na rzeczywista temperaturę wody wychodzącej jaka jest wstanie podać i jeżeli ta druga przekracza o 6stC (przynajmniej u mnie) to się wyłącza na zadany w parametrach czas. I tak w kółko.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp ustawiona 22. Na termometrze 22.5. Jeden obieg. Krzywa z punktem poczatkowym 37 projektowa 59 zasilania 55. Najbardziej chodzi mi o te chwilowe wlaczenia z temp wody ok 30 stopni co przy kaloryferach nie daje wiele a gaz ucieka. On sie tak powinien wlaczac przy normalnej pracy czy mam zle ustawienia:)? Albo moze jakas inna opcja jest wlaczona:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to krzywa grzania znamy. Teraz podaj :

 

Zainst. czujnik sprz. hydr.

Konfig. c.w.u. na kotle

min. temp. zewn

tlumienie

typ budynku

 

Char. wykreślna pompy

Czas wybiegu pompy

Tryb zalaczania pompy

 

Max moc cieplna

Gór.gran.-maks.m.c.

Gór.gran.- maks. temp.zas

Minimalna moc urządzenia

Int.czasu (blok.cyklu)

Int.temp. (blok.cyklu)

 

 

Obieg grzewczy zainstal

Sposób regulacji

Moduł obsługowy

zastosuj wart. min

System grzewczy

Maks. temp. zasilania

Sposób obniżenia

Tryb ograniczony poniżej

 

 

Wpływ pomieszczenia

Korekta temp. Pom.

 

Jak czegoś nie masz, to napisz "brak". Jeżeli masz inne opcje pomiędzy, to dopisz.

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

 

 

 

Ps. Teoretycznie przy 10stC na zewnątrz powinno być ok. 42+3=45stC woda. Masz termometr na zewnątrz?

 

 PS2. 30stC to może jest temperatura powrotnej wody? U mnie woda wychodząca ma 30stC jak... pięć nie działa...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainst. czujnik sprz. hydr.   Brak. Wpiety bezposrednio w instalacje

Konfig. c.w.u. na kotle             wylaczony pompa powietrza grzeje 

min. temp. zewn.          -15

tlumienie

typ budynku.           Sredni

 

Char. wykreślna pompy         moc

Czas wybiegu pompy          5 min

Tryb zalaczania pompy

 

Max moc cieplna           20kw

Gór.gran.-maks.m.c.

Gór.gran.- maks. temp.zas

Minimalna moc urządzenia 

Int.czasu (blok.cyklu)

Int.temp. (blok.cyklu)

 

 

Obieg grzewczy zainstal.         Na kotle

Sposób regulacji.           Temp zew z punktem poczatkowym

Moduł obsługowy.          Rc310

zastosuj wart. min

System grzewczy.           Grzejnik

Maks. temp. zasilania.        58

Sposób obniżenia.          Prog temp zewnetrznej

Tryb ograniczony poniżej. 0°

Krzywa:

Punkt koncowy 57

Pinkt poczatkowy 38

Max temp zasilania 58

 

Wpływ pomieszczenia.  3k

Korekta temp. Pom.  0k

 

Gdy temp na regulatorze jest 22 a w pomieszczeniu 22.5 to piec sie wlacza raz na jakies pol godziny na kilka minut i podgrzewa wode do jakis 30 stopni po czym sie wylacza. Gdy dam temp 17 18 a na regatorze temp 22 to tego efektu wlaczania nie ma. Jakies ponysly:)? Ttochr chaotycznie ale moze ktos zrozumie:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ustawisz temperaturę zadaną w pomieszczeniu na 17stC, to temperatura zadaną na piecu jest okolo: 45stC-(22stC-17stC)*3=30stC.
Jak piec widzi, że na wyjściu ma dać 30stC, to nie ma po co się włączać, bo nie ma szans na tak niska temperaturę, przy temperaturze wody wchodzącej nawet 25stC. Więc się nie włącza.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moglbys mi wyjasnic co to da?;)     

 

Z tego co czytałem przy kaloferach nie powinno się dawać "mocy", bo pompa powinna dawać tyle wody ile wynika z ciśnień na jej wyjściu (a nie proporcjonalna do aktualnej mocy pieca) . Wynika to z działania kilku termostatow na raz w układzie. Jak się wszystkie zamkną, to nie powinna pracować. Ustawienie "moc" jest dla sprzęgła, gdzie woda zawsze może popłynąć. Jest co prawda na forum wątek, gdzie koledze właśnie ustawienie "moc" zmniejszyło włączanie się pieca. Ciekaw jestem jak będzie u Ciebie.

 

Jaka masz temperaturę na zewnątrz, gdy piec ci się co 0.5h włącza?

 

Może powinieneś ustawić niższa temperaturę dla trybu "lato", aby piec w ogóle się nie włączał. Ile teraz masz? U mnie było 12stC, ale teraz podniosłem do 14stC.

 

Ostatnia sprawa to krzywa grzania. Może punkt początkowy jest za wysoko. Zmniejsz o 2stC. Na forum jest wątek, gdzie podałem moja procedurę ustawiania krzywej grzania.

 

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/25741-logika-dzia%C5%82ania-automatyki-buderusa/?do=findComment&comment=352979

 

Tylko rob jedna zmianę na raz i obserwuj przez kilka dni, bo inaczej się pogubimy, która zmiana była istotna. Jak jakaś zmiana robi "gorzej", to wycofaj się z niej.

 

Ps. Rozumiem, że w pomieszczeniu gdzie masz sterownik, termostaty masz otwarte na maxa.

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest parametr "Int.czasu (blok.cyklu)", który określa po ilu minutach piec ma ponownie spróbować się włączyć.

U mnie był ustawiony oryginalnie na 10min, zmieniłem na 15min.

 

Ale rozumiem, że u Ciebie nie ma w ogóle tego parametru. Wiec może masz domyślnie 30min ?

 

Ps. Nawet jak masz ustawiony system na 100% dobrze, to zawsze istnieją takie temperatury zewnętrzne (u mnie ponad 10stC), że piec nawet jak działa na minimalnych obrotach (u mnie 11%), to daje za dużo ciepła, więc temperatura wyjścia jest wyższa o ponad 6stC od zadanej (czyli wyliczonej z ustawień) (u mnie np wyliczona to 36, a wychodzi z pieca 42), więc piec nie ma wyjścia i się wyłącza. Oczekuję wtedy zadany czas (u mnie 15min) I ponownie się włącza. Dodatkowo u mnie dochodzi fakt, że piec jest przewymiarowany.

 

Czym niższa temperatura na zewnatrz, tym rzadziej to się zdarza. U mnie przestaje poniżej ok. 8stC.

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

podepnę się do tematu bo w sumie u mnie mam podobny problem..

 

Kocioł Buderus GB072 20kW ze sterownikiem RC300 zawieszonym w "wiodącym pomieszczeniu" domek 120m2 piętrowy, 2 lata po wybudowaniu, ocieplony 20cm styropian, pod posadzką styropian 10cm u góry 5cm, na dole i na górze podłogówka (osobne rozdzielacze), wszystko wpięte do pieca bez żadnych dodatkowych pomp, sprzęgieł itp (wiem, prymitywna wersja ale nie o to w tym temacie chodzi).

Walczę z nim już od jakiegoś czasu chociaż dopiero teraz temperatury pozwalają na jakąś lepszą konfigurację.

Otóż mój problem polega na tym że nie mogę zmusić pieca do ciągłej pracy, tzn. startów palnika mam około 30-40 na dobę- temperatura ustawiona na 21,5 od godz. 14 do 21 - w innych godzinach obniżenie do 20,5 stopnia. Jeśli chodzi o temperaturę to na bieżących ustawieniach wszystko jest w miarę ok, piec dogrzewa pomieszczenia do tej wskazanej, nie przegrzewa ale tak jak napisałem wcześniej- bardzo często palnik się załącza i gaśnie i wydaje mi się że mimo osiągniętej temperatury nie odczuwa się komfortu cieplnego- zużycie gazu wychodzi mi dobowo około 9m3 przy temperaturach takich jak teraz około 1-2 stopnie a w nocy koło 0- nie wiem czy to nie za dużo?

 

Podaję moje ustawienia, co mogę zmienić? Przeczytałem na tym forum już wiele wątków na ten temat i nakombinowałem się w tych ustawieniach i nie wiele mi to daje.

 

Dane instalacji:

Zainst. czujnik. sprz. hydr- NIE

Konfig c.w.u na kotle- ZAW 3D

Min. temp. zewn- -20

Typ budynku- ŚREDNI

Char. wykreślna pompy- DELTA P3 (domyślnie było P2 ale wydaje mi się że na P3 pompa dłużej kręci na pełnych obrotach)

Char wybiegu pomy- 5min

Obieg grzewczy zainst.- KOCIOŁ

Sposób regulacji- WG. TEMP. ZEWN

Moduł- RC300

System grzewczy- PODŁOGA

Krzywa grzania:

Temp projektowa - 40 (domyślnie miałem 50)

Maks temp. zasilania- 35 (wcześniej miałem 45 i wyczytałem na forum żeby zmniejszyć- chyba za wiele to nie dało)

Wpływ pomieszczenia- 2K

Korekta temp pomieszczenia- 0K

 

Proszę o podpowiedź, co mogę zmienić aby zmusić kocioł do ciągłej pracy

ps. zmieniałem też moc kotła na mniejszą w menu serwisowym ale z tego co widzę i tak to nic nie daje, ponieważ przy pełnej mocy jak podglądam w wartości  monitorowane to palnik i tak chodzi z najniższą mocą chyba 20%

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz pewnie po prostu za duży piec.

Poobserwuj takie dane (menu serwisowe -> diagnoza -> wartości monitorowane):

- % mocy pieca

- temp. zasilana - wart. zadana

- aktualne temp. zasilana

 

Jeżeli są spełnione jednocześnie dwa warunki:

- % mocy pieca jest minimalny (u mnie 11%, u ciebie pewnie 20%)

- aktualna temperatura zasilania jest większa niż zadana

to masz za duży piec i nie może on zmniejszyć mocy tak bardzo jak to wynika z parametrów (np: krzywej grzania).

 

Jeżeli aktualna temperatura zasilania przekroczy zadaną o 6stC (u mnie 6stC), to piec się po prostu wyłączy na zadaną ilość czasu. Potem się włączy i proces się będzie powtarzał.

 

Możesz spróbować zwiększyć parametr 'Int.czasu (blok.cyklu)' (o ile go masz w danych kotła) to piec powinien się dłużej nie włączać po wyłączeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, dzisiaj poszukam czy mam te ustawienie- pewnie w menu serwisowym na piecu? Bo na sterowniku tego na pewno nie ma.

A z tego co zauważyłem to piec pracuje z mocą minimalną 25% czyli 5kW, nie idzie tego jeszcze zmniejszyć? Gdzieś chyba czytałem że 4kW to jego moc minimalna..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minimalna moc cieplna % poszukaj w ustawienia sterownika w menu serwisowym -> Dane kotła -> Minimalna moc urządzenia.

 

A co masz w sterowniku, w menu serwisowym - > diagnoza - > wartości monitorowane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj, miałem podobnie choć mam  piec 14kW,

Czas ponownego startu masz na piecu, ja po roku zrezygnowałem z grzania wg temp zewnętrznej i mam wg temp wewn. Stabilniej, nie przegrzewa ( poprzednio miałem zadane 21, na sterowniku juz 22 a piec dalej grzeje.... 22,5 i się nie wyłącza...) problem ustał. Obecnie mam zużycie 5-7 m3 przy podłorze 220m2 (użytkowa 160m2).

 

Nie jestem pierwszy który zrezygnował z automatu na rzecz manuala

 

 

 

Acha, też mam piec, 3 rozdzielacze i zero automatyki, pomp, sprzęgieł....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

W miarę udało mi się poustawiać piec tak jak chciałem ale mam jeszcze pytanko co do ustawienia "Wpływ tem. pomieszczenia"- otóż czy ja dobrze rozumiem, że jak ustawię wpływ pomieszczenia na 1K to sterownik w momencie jak będzie w pomieszczeniu temperatura ponad tą ustawioną (np. ustawiłem 21 a jest 22) obniży temp. zasilania o 1K (1 stopień Celsjusza) i odwrotnie, jak za zimno to podniesie o 1K ?

Chodzi mi o to, że czasem odpalam sobie kominek gdzie temperatura w pomieszczeniu rośnie 2-3 stopnie i nie chcę żeby mi sterownik wyłączał całkiem grzanie albo dużo obniżał bo wtedy u góry będzie zimno- stąd chciałbym żeby ewentualnie obniżył tylko grzanie o 1 stopień a nie o 3 czy 4.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Wpływ tem. pomieszczenia" - w twoim przypadku podejrzewam, że tak będzie.

 

Ja mam grzejniki i u mnie RC300 mnoży różnicę jeszcze przez 3. Więc różnica w temperaturach o 1K powoduje zmianę temperatury pieca o 3stC. Ale jeden kolega twierdzi (a ty możesz to organoleptycznie potwierdzić), że w przypadku ogrzewania podłogowego mnożnik wynosi 1, więc wydaje się, że będzie tak jak opisujesz.

 

Każdy obwód liczy się oddzielnie. Jak masz oddzielny obwód na dole i drugi na górze (każdy ma swoje urządzenie na ścianie), to jak wzrośnie temperatura na dole (bo kominek), to nie powinno to mieć wpływu na grzanie na górze. Obniży się tylko temperatura podawana na dół (rozumiem, że do każdego obwodu masz oddzielny moduł mieszający).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jeden obwód z jednym sterownikiem na dole w pobliżu salonu, stąd te kombinacje :) ale obserwując zachowanie pieca widzę, że chyba dobrze rozumiem te ustawienie, sterownik obniża albo podnosi temp. zasilania tylko o max 1 stopień

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie zdarzyło się, że po otwarciu okna w pomieszczeniu z RC300 temperatura spadła o 2,2stC, co spowodowało wzrost temperatury wody z pieca o +33stC (przy tamtych ustawieniach: wpływ pomieszczenia =5, grzejniki, wsp=3)

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Cześć raz jeszcze :)

Walczę dalej z konfiguracją i mam pytanie- zauważyłem że jak zmienię histerezę z domyślnej 6 na 3- wtedy w domu jest "przyjemniej" nie czuć wahania temperatur, podłoga jest ciągle tak samo ciepła. Ale- po tej zmianie startów palnika mam o 50 więcej (normalnie miałem koło 30 co i tak było dużo)- wiadomo, temp zadana spada o 3 stopnie i palnik startuje.

Żeby ograniczyć starty zmieniłem w menu serwisowym czas ponownego załączania palnika z 10 na 20min, jednak te ustawienie nic nie daje bo jak zauważyłem dla pieca priorytetowym jest te ustawienie histerezy, czyli temp. w obiegu spada o 3 stopnie to palnik i tak się załącza, mino że nie minęło 20min.

Coś można jeszcze przestawić? Albo może da się zmienić wartość temperatury do której piec podgrzewa tzn. zadane ma 32 a grzeje do 38 i wyłącza palnik (o 6 stopni więcej niż zadane) mija jakieś 5-10min temp spada do 29 i odpala ponownie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.