Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Logika Działania Automatyki Buderusa


DJ82

Rekomendowane odpowiedzi

Na dole są stare grzejniki aluminiowe żeberka, ale kryzy mają. W pokojach termostaty. Na korytarzu jest pokretło, ale czy jest poprawie ust, nie mam pojecia. Odkrecony jest na max. 

Dwa parametry zmienilam... zobacze jak wstaniemy rano.

Dzis to juz mam odczucie że w domu jest dobra temp a sterownik wskazuje teraz np 24st. Co wydaje mi sie nie osiągalne... jest chlodniej.... zwariuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powieś /połóż obok sterownika zwykły termometr...

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Temperatura powietrza to jedno, a wilgotność to drugie. Ta sama temperatura przy dużej wilgotności jest inaczej odczuwalna niż gdy powietrze jest suche.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 st zmierzona tez drugim termometrem.

Zakrecilam na noc kaloryfer w korytarzu... i dalej taka temp...

Czy ma znaczenie ze za ścianą jest kotłownia (pomieszczenie z kotlem i tam jest sauna, doslownie? ). Korytarz jest w samym środku domu, z każdej strony otoczony pokojami, łazienka, kuchnią? 

Dzis na zewnątrz 18 st a piec nie przelaczyl sie na lato. 

Może mam źle ustawioną krzywą?? albo moc na kotle?? 

Edytowane przez ewa2612
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Trudno wychłodzić korytarz w środku domu. Nie umieściłbym nigdy w nim sterownika ani nie zrobiłbym z takiego korytarza "pomieszczenia wzorcowego". Kotłownia przez ścianę pewnie grzeje korytarz. U mnie w kotłowni jest 28stC. 

2. Obecnie jest bardzo ciepło na zewnątrz, więc trudno jest sensownie coś poustawiać. Cierpliwości.

3. Jeżeli zakręcasz kaloryfer w pomieszczeniu, w którym jest sterownik, to najlepiej wyłączyć funkcjonalność "pomieszczenia wzorcowego". Czyli

- ustaw "temperaturę ogrzewania" oraz "temperaturę obniżoną" na 21stC (to temperatura "neutralna" dla sterownika)

- ustaw "wpływ pomieszczenia" na 0K

W ten sposób temperatura w korytarzu będzie nieistotna a piec będzie działał 24h tak samo. Dla pracy pieca ważne będą tylko temperatura na zewnątrz i krzywa grzewcza. 

4. Wyjaśnienie co do 'temperatury obniżonej'. Jeżeli myślisz, że jak na sterowniku ustawisz 19stC w nocy, to w całym domu zrobi się 19stC, to jesteś w błędzie. Ustawienie 19stC będzie dotyczyły co najwyżej pomieszczenia, w którym jest sterownik (w pozostałych w końcu są termostaty). Ale, jeżeli w tym pomieszczeniu będzie np: 23stC i karzesz nagle obniżyć temperaturę do 19stC to najprawdopodobniej piec się cały wyłączy, co oczywiście będzie miało taki skutek że cały dom zacznie się wychładzać.

5 Co dalej? Jak się zrobi zimniej (chyba od niedziel na szczęście dla Ciebie), to jedyny parametr, który mogłabyś zmieniać, to "temperatura projektowa" w krzywej grzewczej. Najlepiej byłoby metodą prób i błędów obniżyć ją do najniższej sensowej, przy której w pomieszczeniach (wszystkich! łącznie z łazienką) nie jest za zimno. Czym niższa temperatura na zewnątrz, tym lepiej dla naszych badań. Możesz ustawić na początek 35stC i poczekać 2-3 dni, bo dom musi się wychłodzić. Zmieniaj to ustawienie nie częściej niż co kilka dni (np: w niedziele, o ile nie jest za zimno w domu). Jeżeli okaże się za kilka miesięcy, że np: 34stC jest OK, to poczekaj do "dużych mrozów", bo wtedy może się okazać, że trzeba temperaturę jednak trochę podnieść. Jak w "duże mrozy" podniesiesz, to tak już zostaw.

6. Przy okazji możesz obserwować, które pomieszczenie jest najtrudniej ogrzać (albo które pierwsze zrobi się niedogrzane). Może kiedyś przeniesiesz ten kontroler do tego pokoju i włączysz "pomieszczenie wzorcowe" (czyli 2 parametry ustawisz tak jak było i odkręcisz kaloryfery na maxa). Albo może kupisz sobie sterownik bezprzewodowy... :-)

7. 

Dzis na zewnątrz 18 st a piec nie przelaczyl sie na lato.

Tak jak wcześniej pisałem. Nie ważna jest temperatura na zewnątrz, lecz ważna jest "temperatura tłumiona", czyli średnia z kilku godzin. Ponieważ masz ustawione, że dom jest "ciężki",  to "kilka godzin" jest najwięcej ze wszystkich ustawień. Z czego zbudowany jest ten dom? Cegła?

Edytowane przez gbbsoft
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cegla plus pustak. Tyle ze w tym roku byla wymiana pieca i docieplenie.

Nejlepsze to, że kupiłam dziś termomert i w kazdym pokoju jest 23,5 st. Tak jak pokazuje sterownik.

Czyli projektową daje 35, a max temp grzania 30?. Niżej nie moge...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Innych parametrów nie ruszaj! Zostaw jak było. "Max temp grzania" wynika z konstrukcji twojego systemu grzewczego, a jego nie zmieniamy.

 

To że w pokojach jest tyle samo co pokazuje sterownik, to przypadek. Przykręć termostaty, to będzie mniej (po kilku dniach).

 

Możesz zmienić "typ budynku" na średni. To szybciej będzie ci przechodził w tryb letni i z niego wychodził.

Edytowane przez gbbsoft
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

urządzenie załącza się na podstawie informacji.  kwestią wyboru człowieka jest to czy dostanie ją od pogodynki na zewnątrz budynku czy od sterownika w wewnątrz.

następnie, może włączyć się z zadaną temperaturą albo samemu ją wyliczyć.  mało tego człowiek może podpowiedzieć sposób wyliczania ( ewentualnie gotowy schemat np.  krzywa grzewcza)

kolejną sprawą jest ustalona tolerancja ( czułość reakcji urządzenia)  wyobraź sobie ze chcesz mieć w pokoju 20 ' c   a jest 20 i pół urządzenie gaśnie  albo 19 i pół zapala i tak na przemian gaśnie zapala gaśnie zapala

itd. itd. teoretycznie każda instalacja jest inna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.10.2020 o 15:06, gbbsoft napisał:

Kup rc200fr+rmf200, wersję bezprzewodowa i umieść w najzimniejszym pokoju. Mając wersję bezprzewodowa możesz kontroler umieszczać gdzie chcesz.

Pytałem o ten regulator ale Pan w sklepie powiedział że jak jest jeden obieg grzewczy to nie mogą być dwa sterowniki bo będą się "kłócić" 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogą. Ja tak mam. W ustawieniach obiegu wybierasz "Moduł obsługowy" RC200 i już.

Wtedy RC300 robi za "mózg" a RC200RF za termometr.


Wysłane przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujnik zewnętrzy - grzanie ustawione z temp. początkowa

Czy możecie podpowiedzieć czy coś tu przestawiać - te interwały - coś to zmieni??

Obecnie, od wczoraj od godz. 11 do dziś godz.11 kocioł spalił 5,25 m3 gazu.

Tryb ręczny z ustawioną temp. na 19* - przeciągnął na 19,5*.  Było 38 startów palnika i palnik pracował przez 14h.

Wydaje mi się ze to trochę za dużo gazu poszło przy temp zew, ok 9* .

krzywą mam tak i zmieniłem  teraz:

- punkt końcowy na 45* - był na 50*

- punkt  początkowy na 28* był na 30*

 

Temp. zasilania była ok. 34* - sterownik tak ustawił.

Co by tu jeszcze zmienić aby gazu mniej szło.

którym ustawieniem można obniżyć cała krzywą grzewczą?

int-czasu.jpeg

krzywa.jpg

Edytowane przez kaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"korekta temperatury pomieszczenia" obniży ci całą krzywą, ale chyba lepiej po prostu obniżyć punkt początkowy do 25stC lub nawet 20stC, w końcu na zewnątrz jest temperatura dodania, więc bliżej nam do punktu początkowego.

Interwały są istotne, jak ci wyłącza się piec. Lepiej spróbowac tak robić aby się nie wyłączał.

Dlaczego nie włączysz "wpływu pomieszczenia"?

Wysłane przy użyciu Tapatalka







Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, gbbsoft napisał:

Dlaczego nie włączysz "wpływu pomieszczenia"?

dodałem na 3K - ale za nic nie mogę załapać co to daje

po zmianie temp. na 20* (cały czas tryb ręczny) i krzywej ustawionej j/w od 22 do 10 rano spalił 2,808m3 przy temp. zewnętrznej ~10* ale startów było 18 a czas pracy palnika 7h.

Było tak : zapalał palnik >~ 34*, chwilę potem > 30* spadało do 24 > pompa chodzi , brak symbolu płomienia, i tak w kółko.  Wybieg pompy ustawiony na 3 min, pompa działa cały czas bez przerwy.

Tych interwałów nie da się ustawić na 0.

min. wartości to: int, temp można na -2K a int. czasu na 3 czyli i tak będzie chyba taktować.

- ustawione -2 i 10

Nie mogę ustawić aby np. zapalił się palnik i utrzymywał ok 28-30 i się nie wyłączał.

Moc urządzenia - ustawione 12%

Max. moc cieplna na 50%

Bardzo nieprzyjazny ten sterownik.

Edytowane przez kaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za dużo zmieniasz na raz i za szybko. Poprawne ustawienie pieca mi zajęło rok.

Temperatura wyjścia z pieca przy minimalnej jego pracy zależy od temperatury wody wchodzącej. Patrz na nią też (o ile masz takie wskazanie w Diagnostyce).

Jeżeli wchodząca jest 26, to wychodząca raczej niższa od niej nie będzie. Raczej wyższa o conajmniej kilka, jak nie kilkanaście stopni. (u mnie przy piecu 24kW, 11% mocy minimalnej to nigdy nie było mniej niż 5stC). Czyli na przykład będzie 31. Jeżeli z krzywej grzania wychodzi ci 25, a po korekcie związanej z ustawieniem 19stC (czyli -3stC niżej niż 21stC) wychodzi 22stC, to nie ma siły, aby piec tyle wyprodukował. To nie lodówka. Więc po włączeniu prawie natychmiast się wyłącza.

Jak krzywa grzania jest za nisko, to piec taktuje.

Musisz obniżyć temperaturę wody wychodzącej, czyli odbierać więcej ciepła w domu. A to przy 10stC jest raczej niewykonalne. Więc piec ci będzie taktował. Przy 10stC to raczej normalne. Poczekaj aż temperatura spadnie poniżej 5stC.

Ustaw Interwały tak jak były. Możesz najwyżej wydłużyć interwał czasowy (np do 30 minut) wtedy piec po wyłączeniu poczeka 30min nim znowu spróbuję się włączyć. Temperatury nie ruszaj, nie tędy droga.

Wysłane przy użyciu Tapatalka



Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Sądziłem, że uda mi się ustawić aby temp. zasilania była np. 28* i tak by było aż nie zmienię na inną i kocioł by taką trzymał.

9 godzin temu, gbbsoft napisał:

Temperatura wyjścia z pieca przy minimalnej jego pracy zależy od temperatury wody wchodzącej. Patrz na nią też (o ile masz takie wskazanie w Diagnostyce).

tym się kierowałem właśnie aby ustawić te przykładowe 28* a jak trzeba więcej to dać więcej.

Zauważyłem, ze poniżej 30* się nie da a to dla mnie w obecnej temp. na zewnątrz za dużo na stałe tymczasowe grzanie i aby kocioł nie taktował.

Używałem trybu awaryjnego i ustawienia na 40*  (szybsze podgrzanie) ale kociołek grzał tylko o 1,5h a potem się wyłączał.

W sterowniku nie mogę znaleźć takiej opcji choć w instrukcji jest:

Obieg grzewczy 1 > Sposób regulacji > Stały: Ustawienie dla stałego obiegu grzewczego (np. basen) - inne są ale akurat tej nie ma.

Dzięki za wskazówki .

Edytowane przez kaz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach



 
W sterowniku nie mogę znaleźć takiej opcji choć w instrukcji jest:
Obieg grzewczy 1 > Sposób regulacji > Stały: Ustawienie dla stałego obiegu grzewczego (np. basen) - inne są ale akurat tej nie ma.

U mnie jest



Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie teraz   "wpływ pomieszczenia" jest na 8K i przegrzewa tak o 0.5-1 StC  Temp. 22StC tryb ograniczony 21,5.

Piec zużywa od 6 do 8 m3 to dużo ? Przy temp.zewn 4,5-6StC 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@koklet94

- jakie okna 2-3 szybowe

- jak ocieplony dom

- ile żeberek na m2 - średnio - i jaki producent / czy przewymiarowane grzejniki - ile?

- jaki sterownik

bo w profilu nic nie ma na ten temat.

Ostatnio zmieniłem testowo na 3 progi temp. - wcześniej był 1 próg - spalił 5,25 m3 gazu ale u mnie mniej metrów do ogrzania i inna chata.

Ustawienia temp. krzywej jak w poprzednim poście.

Teraz mam:

12-10-2020 11:18  19.5*  tzw-s 10*  0start/0h - reset 0/0 - w pokoju 19.5* - sterowanie ręczne - jeden poziom temp.
32.837 m3

13-10-2020 11:30  19.0*  tzw-s 8,5*  38start/14h  - w pokoju 19.5* - spalił 5,25m3 - średnia 0,219 m3/h
38,087 m3

13-10-2020 22:00 20 startów/5h  ustawione 20* , tzw 10* - 1.935m3 spalił - średnia 0,185 m3/h
40,022 m3
dodana opcja Wpływ pomieszczenia 3

14-10-2020 10:00  20* tzw-s 10* 38-20=18 startów/12-5=7h spalił 2,808m3 - średnia 0,234m3/h
42,830m3
- nowe temperatury:  9-14 20* > 14:15-23:00 19* > 9:00 18*

- zmieniony interwał czasowy na 15

15-10-2020 10:10 tzw-s 10* startów 86-38=48/17-12=5h spalił 1,956 - średnia 0,081m3/h
44,786m3
- nowe temperatury: 9-14 19,5* > 14:15-23:00 19* > 9:00 18*

16-10-2020 10:10 tzw-s 8* startów 134-86=48/24-17=7h spalił 3,053  - średnia 0,127/h
47,839m3

tzw-s: temp. zew. średnia.

Czekam na temp. poniżej 5* - być może taktowanie mocno spadnie - to mi nie podoba się.

- a czy ktoś próbował na instalacji grzejnikowej przełączyć w sterowniku na podłogówkę?

Ciekawi mnie to czy miałoby to sens jakikolwiek.

Edytowane przez marcin
Edytowałem na prośbę autora.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@gbbsoft

- czy możesz napisać ile teraz u Ciebie spala gazu na dobę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę tylko to co pokazuje sterownik: 50kWh, to jakieś 4.5m3 gazu.

Czy to prawda, nie wiem. Bo pod główny licznik gazowy mam podpięte 2 piece.

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie ja też nie mogę dokładnie sprawdzić ile spali kocioł na sterowniku nie pokazuje  a do głównego licznika jest jeszcze kuchenka gazowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, gbbsoft napisał:

Mogę tylko to co pokazuje sterownik: 50kWh, to jakieś 4.5m3 gazu.

a przy jakiej temp. w domu?

@koklet94

orientacyjnie, jak odejmiesz 1m3 to myślę, że będzie przybliżona wartość na dobę.

Napiszcie jeszcze - dla jasności :

jakie ocieplenie - grzejniki przewymiarowane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.