Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Buderus Gb072 20Kw + Rc310 Pomoc W Ustawieniach


pitrro131

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

szukam pomocy w związku z zamontowaniem nowego kotła w domu :)

 

Trochę szczegółów:

- dom ok 180m3, wybudowany w '90 roku, pustak + cegła (pomiędzy jest chyba wata)

- na dachu eternit bez żadnego ocieplenia

- piwnica + parter i piętra użytkowe + strych

- okna plastiki wymienione ok 10 lat temu

- do tej pory ogrzewanie węglowe (stary piec i naczynko nadal jest podłączone)

- 15 grzejników aluminiowych bez termostatów

 

Po konsultacjach w salonie buderusa padło na kocioł Buderus GB072 20kW i sterownik RC310.

 

Na ten moment jakie są ustawienia:

- pn-pt piec grzeje od 5.30 - 6.30 i od 17 do 23, w weekend 8-23

- 19* w obniżeniu i 20* przy ogrzewaniu

- sterowanie z czujnikiem zewnętrznym

- obniżenie tryb ograniczony

- typ budynku średni

- maks temp kotła 54*, temp projektowa 55*, wpływ pomieszczenia 5K i korekta temp pomieszczenia 2K

- charakterystyka pompy Delta P2, czas wybiegu 3min (ustawione przez instalatora)

 

Przy 20* na sterowniku, inny termometr pokazuje 21/22*, na piętrze 20/21*.

Zużycie wczoraj wyniosło 15.5-16m3 gazu (aczkolwiek była zmiana ustawień w trakcie cyklu, poprzednio temp kotła z 60*, temp proj 65, wplyw pom 9K i korekta 0K).

Z powyższymi ustawieniami dokładnie będę mógł powiedzieć dopiero jutro wieczorem.

 

I teraz dlaczego tu trafiłem :) czy powyższe ustawienia są prawidłowe dla tego typu domu/instalacji?

Cudów się nie spodziewam przy takim nieocieplonym domu, ale może uda się poprawić zużycie gazu?

Dodatkowo pytanie o ustawienia pompy, co oznacza Delta P2 i czas wybiegu pompy, czy te ustawienia są prawidłowe?

 

 

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Delta p1,2,3,4 charakterystyka pracy pompy - zauważyłem u mnie, że im wyżej ustawiony poziom, tym z większa mocą pracuje pompa(na podstawie własnych doświadczeń, nie jestem żadnym fachowcem :))
Czas wybiegu pompy - czas w jakim pompa pozostaje uruchomiona po zgaszeniu palnika.

Po co ta korekta temp pomieszczenia?
Piec grzeje do tych zadanych temperatur?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź ;) na tych ustawieniach, które opisałem powyżej wynik po 24h to ok. 13.5m3 z czego 0.5m3 liczę na kuchenkę i na termę, która grzeje wodę ;) wydaje mi się że jest już całkiem przyzwoicie

 

Odnośnie pytania, wpływ pomieszczenia i korektę temp nie bardzo kumam jak wpływają na krzywą grzewczą, więc regulowalem w zasadzie przypadkowo.

 

Obecnie wyzerowalem korektę temperatury i wygląda to tak:

- pn-pt grzanie 5.30 - 6.30 i 17 - 23.30

- 19.5* w obniżeniu i 20* przy ogrzewaniu

- maks temp kotła 54*, temp projektowa 55*, wpływ pomieszczenia 5K i korekta temp pomieszczenia 0K

 

Nie wiem tylko jeszcze co z tą pompa i czy przypadkiem nie lepszym wyjściem byłoby grzanie przez cały dzień na 20*.

 

Zauważyłem, że temperatura w instalacji dość szybko spada i w momencie gdy przestaje grzać po 23 to temp spada za mocno i potem musi podgrzewać niepotrzebnie, mógłby trzymać to na stałe i tyle.

 

 

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy takim zużyciu (jeszcze nie ma zimy) to sezon będzie Cię kosztował ok 6tys... więc trochę dużo...

 

Napisz jeszcze:

Ile masz startów palnika dziennie?

Jak szybko piec nabiera temperatury?

Jaką moc pieca masz ustawioną?

Masz sprzęgło hydrauliczne czy piec bezpośrednio podłączony do instalacji?

Jaka jest różnica pomiędzy powrotem a wyjściem z pieca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmartwileś mnie... Ale w sumie racja, narazie na zewnątrz było powyżej zera.

 

Piec jest wpięty bezpośrednio w instalację, nie ma żadnego sprzęgła, w konfiguracji również jest wyłączone.

 

Ciężko stwierdzić czy piec nagrzewa się szybko, myślę że dość szybko, jeśli chodzi o temperaturę wody to tak samo, też szybko nagrzewa, ale działa to w obie strony i jak piec się wyłączy spada też dość szybko.

 

Odnośnie temperatury powrotu, mam do dyspozycji jedynie sterownik, da się tam sprawdzić tą różnicę?

 

Startów palnika w ostatnich dwóch dniach przybyło, 4-5 na dobę (chyba dlatego że było trochę cieplej), wcześniej 1-3 starty.

 

W piątek wieczorem wprowadziłem zmianę i ustawiłem na 20* ogrzewanie w trybie ciągłym, zużycie w sobotę wieczorem 13m3 (na zewnątrz było dość ciepło w dzień).

 

 

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz tylko grzejniki i to spróbuj przełączyć charakterystykę pompy (rozumiem że nie masz innej pompy tylko ta co w piecu) na moc i na piecu zmniejszyć wydajność do 50% na początek (na piecu menu 2 - 2.1A). Tym sposobem powinna spaść temperatura powrotu. Jeśli nie masz żadnego termometru zainstalowanego na rurze to sprawdź ręką - rura powrotna powinna być jak najzimniejsza - piec wtedy będzie działał w kondensacie i powinno być oszczędniej.

 

Ogólnie trzeba dążyć do jak najmniejszej ilości startów palnika ale i tak za wiele ich nie masz... Zobacz też jaką masz ustawioną moc max pieca (na piecu menu 2 - 2.1A) i spróbuj zmniejszyć bo pewnie masz 20kW np na 15kW i zobacz efekty - piec będzie dłużej się nagrzewał ale powinien mniej palić.

 

W trybie obniżenia spróbuj przestawić tryb ograniczony na wg pomieszczenia.

 

Co do pracy w trybie grzania to możesz ustawić regulację pogodową z punktem początkowym na 35stopni. Wg mnie grzejniki jak mają mniejszą temperaturę to nic nie grzeją.

 

Ogólnie w domu masz ciepło (piec nie przegrzewa powyżej temperatury zadanej)??

 

Ja mam u mnie w ostatnich dniach spala ok 5m3 a max to 6,2. W dzień mam ustawione 22 stopnie w nocy i w czasie gdy mnie nie ma w domu 21. Różnica jest taka że mam na dole 100% podłogówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DJ32

Wiesz może dlaczego przy GB192 + rc300 + 100% podłogówki: kocioł ma zadaną temperaturę 28stopni a rzeczywistą 31, zadana 29 rzeczywista 32. Z czego to może wynikać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taką ma histerezę ustawioną pewnie lub w ustawieniach obiegu grzewczego ma dodatkową temperaturę ustawioną "Podn. zaworu mesz. +3K" dla zaworu 3-drogowego. (Długo menu - ustawienia obiegu). Poza tym w niczym to nie powinno przeszkadzać - 31 stopni to i tak sporo poniżej pkt rosy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego DJ82, zmniejszyłem moc na 15kW (ciekawe że na sterowniku nadal pokazuje maks na 20kW), ustawiłem też grzanie wg temp zewn z pkt poczatkowym 35*, tego ustawienia mi brakowało, często niby grzał, a grzejniki zimne ;)

 

Ogólnie piec nie przegrzewa domu, z nastawem grzania na 20* w domu jest 21/22 stopnie na dole i ok 21 na górze.

 

Odnośnie ustawienia pompy się chciałem upewnić, ponieważ monter przy starym piecu węglowym zostawil stare naczynko, które nadal jest wpięte w instalację. Zatem jak rozumiem mam dwa naczynka do instalacji. Przy 37* w instalacji, ciśnienie na piecu oscyluje lekko ponad 1 bar, na naczynku przy starym piecu jest wtedy ok 1.5bar.

 

Czy to ustawienie pompy na moc ma coś wspólnego z tymi ciśnieniami w instalacji i nie spowoduje problemów? Bo czytając dokumentację odniosłem takie wrażenie.

 

Obecnie wyczuwam różnicę na powrocie, ciężko mi powiedzieć czy jest to znaczna różnica, ale jest wyczuwalna na rurach pod piecem, z pewnością powrót nie jest zimny w dotyku, myślę że ma ok 30* przy 37* na zasilaniu.

 

 

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na sterowniku tak będzie pokazywało (bo pokazuje moc max pieca) ale dzięki temu ustawieniu piec nie podniesie mocy powyżej 15kW.

Co do temperatury to jak widać trochę przegrzewa skoro przy ustawieniu 20 jest 21-22. Ciężko mi na odległość cokolwiek powiedzieć o tych 2 naczyniach bo tego nie widzę... ale praca pompy nie powinna mieć wpływu na ciśnienie w układzie - to jest zależne od temperatury. ja też mam 2 naczynia i jest OK - ciśnienie w instalacji ok 1,5bara. Ja bym zmienił to ustawienie i sprawdził jak się to zachowuje. Jeszcze jedna sprawa - nie zmieniaj wszystkiego na raz bo nie będziesz wiedział co powoduje jaki efekt - każdy dom jest inny i trzeba to wszystko trochę poustawiać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego DJ82, wracam po 24h z wynikiem, po ustawieniu temp początkowej na 30* i mocy maksymalnej na 15kW, wynik jaki osiągnąłem przy 24h grzaniu na 20* to 14m3 czyli więcej, bo temperatura na zewnątrz osiągnęła zaledwie -1* ostatniej nocy, startów pieca byly 2, oba w dzień ;)

 

Na tą chwilę, zostawiłem tak jak jest, tylko dołożyłem ustawienie pompy na moc od 10% do 50% mocy pieca.

 

Odnośnie przegrzewania, to czy nas pewno przegrzewa? na sterowniku trzyma okolice 20* (mam wrażenie że dlatego że wisi na zimniejszym niż powietrze murze) na termometrze który postawiłem nad sterownikiem widzę 21/22.

 

Na ten moment, czekam na jutrzejszy wynik, ale jak na razie to nie za bardzo piec chce współpracować w celu obniżenia zużycia

 

 

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro zmiana ustawień nie wiele daje to obawiam się ze dom jest słabo ocieplony i nic się z tym zrobić nie da... Jeszcze zastanawia mnie czemu masz tak niską temperaturę na grzejnikach - mają problem żeby zagrzać dom bo 37 przy grzejnikach to dość mało...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień Dobry,

 

przy okazji tej dyskusji chciałbym zapytać o kilka rzeczy dot. piecyka GB062 i sterownika RC300, jeśli mam założyć nowy wątek to proszę o info

 

Do ogrzania dom parterowy 135 z garażem i kotłownią, podłoga styropian 5, ściany wełna 10, góra wełna 25.

Poprzedni sezon grzałem kominkiem i w domku cieplutko 25 :), teraz szukałem wygody i padło na gaz :)

Instalacja grzewcza mieszana grzejniki (pokoje, sypialnia, salon) i podłogówka na RTL (korytarz, kuchnia, salon, łazienki) (wiem, że powinny być 2 osobne obiegi ale nie ma :( )

Kociołek GB062 14kw i RC300, sterowanie krzywą (temp. min -20, projektowa 50, maksymalna 50) podłoga grzeje, grzejniki przy zasilaniu 32 letnie ale dogrzewają pokoje).

Mam ustawioną stałą temperaturę 21 (próbowałem nocną na 19 ale kocioł taktował i (50-60 na 12h) i generalnie temperatura nigdy nie spadała do 19 )

Mam problem z przegrzewaniem (zadane 21/24h) a grzeje 24h na 22-22,5. Palnik kilka startów na dobę i chodzi non stop. Przestawiłem wpływ pomieszczenia na MAX 10 ale nawet to go nie powstrzyma żeby dalej grzać.

Mam pytanie jak go powstrzymać???? Rozumiem, że ma nisko modulować ale jak już jest 1,5 różnicy od zadanej to może mogły odpocząć :)

Na RC300 jest opcja korekty temperatury  pomieszczenia ale to w zasadzie jest równoległe obniżenie krzywej i boję się że jak zejdę jeszcze niżej to grzejniki nie dadzą rady. Chyba, że wtedy podnieść początek krzywej (wyższa temperatura początkowa).

Czy Panowie z większą wiedzą i doświadczeniem są w stanie coś doradzić ? jak nie przegrzać? i dlaczego na nocnych obniżeniach taka duża ilość startów planika ? Obniżeń próbowałem rożnych (temp. pomieszczenia, temp. zewn. ograniczony).

Zużycie gazu na dobę na poziomie 9m3. (palnik chodzi cały czas na około 28%-32%).

 

Jeśli są potrzebne dodatkowe informacje to chętnie przekażę, nie jestem specjalistą w tych sprawach więc proszę o wyrozumiałość. :)

Z góry uprzejmie dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Proszę o poradę w sprawie ustawień na sterowniku. Wiem że duże tego wszystkiego jest na forach ale i tak kilka niejasności mnie nurtuje.

Mam w całym domu podłogówkę - ok 200 m, piec Gb 072 14 KV ( że za słaby była już wcześniej mowa na ten temat w innym temacie), Sterownik RC 300, MM 100, sprzęgło, zawór 3d z siłownikiem, czujnik temp zew..

Zacząłem od ustawienia wszystkiego na minimum, jeżeli chodzi o krzywą grzewczą i temperaturę projektową.

 

Jaką ustawić temperaturę grzania na piecu? Czy mam to ustawiać czy piec ma to sobie dostosować w stosunku do temperatury która jest puszczona przez zawór 3d na instalacje. Czy ustawić grzanie według temp zewnętrznej czy pomieszczenia?

 

Mam w domu jeszcze kominek z dpg którym grzeję dosyć dużo z racji przebywania żony  w domu. Ale jak grzeję kominkiem temperatura wzrasta i grzanie podłogi ustaje. Niby jest ciepło od kominka  ale podłoga jest chłodna, a nie po to robiłem podłogówkę aby chodzić w pantoflach. Czy da się puścić na podłogę np 25 stopni żeby podłoga była odczuwalnie ciepła a kominek sobie grzał dalej i żeby piec się nie wyłączył? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne masz sterownik w pomieszczeniu gdzie jest kominek i gdy się napali w kominku sterownik wyłącza podłogówkę

Może należy wyłączyć w sterowniku wpływ pomieszczenia tylko wtedy należy się liczyć z sauną w salonie)

Ustawić wg.temp.zewn.Kocioł sam sobie dobierze temp.zasilania na podstawie krzywej grzewczej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam podobny dom do Ciebie dom z lat 60 tych. Piętrowy podpiwniczony i strych nie ocieplony dach. Na ścianach styropian 8 cm. W zeszłym roku paliwem węglem 6 ton spalił kochana.

W tym roku pale gazem w listopadzie spałem 380 m3 gazu. Trochę dużo mam same grzejniki temp w domu cały czas 22 do 23 st.

Strych jest zimny temp nie wiele mniejsza niż na zewnątrz . Ile mi da ociepleniu strych wełna ? Dużo ciepła ucieka mi z pierwszego piętra na strych.

Proszę o wadze opinie .

Mam Buderus 062.

 

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Opiszę moją instalacje jeszcze raz:

Mam w całym domu podłogówkę - ok 200 m, piec Gb 072 14 KV. Sterownik RC 300, MM 100, sprzęgło, zawór 3d z siłownikiem, czujnik temp zew..

Chodzi mi o ustawienia pieca bo mam ręcznie ustawioną temperaturę 38 stopni. Wszystko steruje się ładnie z Rc300, tylko czy na piecu jak mam tą temperaturę ustawić czy zmienić ustawienie w 1 menu żeby piec sterował według czujnika temperatury.? Czy jak jest Rc300 to może to ustawienie na piecu nie ma znaczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem gdzie masz tą temperaturę ustawioną na piecu na sztywno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, na piecu ustawiłem 38 stopni i do takiej temp grzeje piec W obiegu że sprzęgłem. Dalej to już zawór 3d z silownikiem sobie reguluje ten jaką puszczą na instalacje. Znalazłem w ustawieniach pieca z menu 1 jest taka pozycja:

Ta funkcja serwisowa jest dostępna tylko wtedy, gdy w układzie rozpoznano czujnik temperatury zewnętrznej.Możliwe ustawienia to: •0: regulator prowadzony wg temperatury zewnętrznej (pogodowy) nie jest aktywny•1: regulator prowadzony wg temperatury zewnętrznej jest aktywny Ustawienie podstawowe to 0.

 

 

Więc mam pytanie czy zmienić to na 1 czy to nie ma znaczenia bo wszystkim steruje rc300?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Chyba nikt nie zrozumiał o co mi chodziło w poprzednim poście.

Postaram się to jeszcze raz wyjaśnić.

Czy mam coś zmienić w ustawieniach pieca lub sterownika RC300 żeby piec w układzie do zaworu 3d sam sobie regulował temperaturę do jakiej grzeje wodę . Aktualnie mogę tą temperaturę sam zmieniać i mam ustawione na 35 stopni.

Wydaje mi się to trochę dziwne że jeżeli zawór 3d puszcza na instalacje podłogówki 26 stopni, to po co woda się grzeje do 35 stopni, przecież mogło by to być regulowane płynnie. Może tak ma być, ale tego nie wiem bo pierwszy raz mam piec gazowy.

Myślałem że ustawienie z MENU 1 nr 1W1 w położeniu 1 coś zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli temperatura zadana to np 35stopni to taka temperatura musi być na sprzęgle a nie na piecu - skoro piec przegrzewa zbyt mocno temperaturę zadaną to albo pompa w piecu zbyt wolno działa albo sprzęgło jest za małe i instalacja odbiera więcej ciepła niż piec potrafi wytworzyć. Wszystko można sprawdzić w RC300 tam masz w wartościach monitorowanych temperaturę sprzęgła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale masz tylko jeden zawór 3d przez który idzie ciepło na całą podlogowke i nic więcej nie masz? Żadnych kaloryferow, wody użytkowej, innych mieszaczy, innych pomp?

 

Wysłane przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.