Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

10 godzin temu, Banan15 napisał:

Co można zrobić żeby kocioł dłużej pracował 

Tryb standardowy.Odpowiedni dobór mocy minimalnej i średniej.A następnie zabawa parametrami h1 i h2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mention=95979]Banan15[/mention] a jaki Ty właściwie masz kocioł? Jaki palnik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Papen76, masz krótki czas rozpalania (2min.), dobrze wszystko działa? A może ta ja mam za długi czas? U mnie jest 6 minut - tak jak zostawił serwisant. 

Wiecie może co się stanie, gdy zmniejszę dawkę peletu na rozpalanie? Tak z nudów grzebię sobie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Działa ok od 2016 r. W innych ustawieniach grzebałem i teraz muszę dopytywać Trzymam teraz pelet w domku gospodarczym i jednak chyba jest tam za duża wilgotność, a i pelet trudny (ciężki, dawka z testu 2400 g). Ale póki co zostało mi 1800 kg, jesteśmy w połowie sezonu. Do połowy kwietnia powinienem dociągnąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

46 minut temu, jasio napisał:

Papen76, masz krótki czas rozpalania (2min.), dobrze wszystko działa? A może ta ja mam za długi czas? U mnie jest 6 minut - tak jak zostawił serwisant. 

Wiecie może co się stanie, gdy zmniejszę dawkę peletu na rozpalanie? Tak z nudów grzebię sobie...

U Ciebie jest 6 minut, to jest standard. Dawka startowa 100g. Nie tykaj rzeczy które nie mają wpływu na pracę kotła bo możesz tylko coś popsuć. Jak zmniejszysz dawke paliwa to możesz mieć problem z odpaleniem. Oczywiście najważniejsze to przeważenie pelletu bo to wg tego kocioł oblicza sobie obroty ślimaka. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, nie tykam! Czasem coś pozmieniam, ale generalnie "jadę" na ustawieniach serwisowych. Pellet kontrolnie przeważam co jakiś czas, chociaż od 2. miesięcy palę takim samym - jakiś "no name", ale spala się b. dobrze. W  kącie stoi jeszcze tona Barlinka kupiona po ludzkiej cenie, ale jeszcze nie ruszona.  Na razie wszystko hula, ale zastanawiam się, czy dobrze zrobiłem rezygnując z instalacji bufora. Niby do kotłów z modulacją mocy ma to niewielki sens. Jedni zalecają, drudzy odradzają (nawet autoryzowane serwisy), ale sporo osób ma. Mój kociołek to tylko 10 kw i 24 litry pojemności wodnej plus to co w grzejnikach, myślę, że wszystkiego nie więcej jak 60-70 litrów.  Odpala się jakieś 10-12 razy na dobę. Bufor by to ograniczył, ale czy warto? Może ktoś z Was palił peleciakiem bez bufora i z buforem i ma porównanie, podzieli się spostrzeżeniami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Banan15 napisał:

Mam termostat pokojowy ale odłączony bo w każdym pomieszczeniu na grzejnikach mam głowice termostatyczna A głowice z termostatem pokojowym jakos nie za bardzo ze sobą działają 

No to nie dziw się,że tak często się odpala palnik. U mnie obecnie 5-7 razy na dobę.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[mention=86557]jasio[/mention] obejrzyj ten filmik:



Tu znajdziesz odpowiedź, dlaczego jedni chwalą bufor za komfort i oszczędności, a drudzy bufor wywalają z instalacji :)

Polecam wątek na innym forum, "Jak to się robi, czyli bufor ciepła". Potężny, ma już 15 lat! Gdzieś koło 25-40 strony (nie pamiętam) znajdziesz wpisy Piczmana, to w zasadzie powinno wystarczyć. Gość zrobił bufor od zera i zadowolony

Tajemnica bufora jest kręcący się zlad wody i warstwowe ładowanie.


Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jasio w moim mniemamiu popełniłeś błąd nie instalując bufora. Trzeba bylo go założyć z możliwością " odcięcia" go w okresach przejściowych. 

Kotły z modulacją, które dobrze spalają pellet można policzyć na jednej ręce i taki kociol idealnie nadaje się do powierzchni 200m/2, gdzie zapotrzebowanie 3KW w okresie przejsciowym będzie adekwatne do ilosci spalonego paliwa. 

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, eliks napisał:

U Ciebie jest 6 minut, to jest standard. Dawka startowa 100g. Nie tykaj rzeczy które nie mają wpływu na pracę kotła

Można tykać ,tylko trzeba wiedzieć co one zmienią .

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Trener40 napisał:

w moim mniemamiu popełniłeś błąd nie instalując bufora. Trzeba bylo go założyć z możliwością " odcięcia" go w okresach przejściowych. 

Bufor z bypassem umozliwiającym jego odcięcie to było by chyba to! Tylko jaki duży wybrać? Można to jakoś oszacować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że 300 ,400 litrów i traktować jako zwiększenie zładu wody .

Ciepłą wodę użytkową grzejesz kotłem? 

Palisz od termostatu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, CWU grzeję kotłem (bojler 80 l), palone od termostatu. Bojler wolałbym zostawić, czyli bufor tylko jako magazyn ciepła. Palnik da radę? (4-16kW).

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no pewnie że da radę .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam a jak z palnik dziala na fl to korzysta  z h2 i h1?  I Czy macie u siebie włączony tryb  nadzoru pytam bo tak jak kolega wyżej  piec się wygasza postoji z 10 -15 minutek i się znów  rozpala , a  potrafi i tak z 20 razy na dobę zrobić 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla FL najważniejsza jest ustawiona temperatura na kotle i obroty wentylatora dla poszczególnych mocy . FL ma osobne współczynniki ustawień tylko dla siebie ale nie radze w nich grzebać . Sterowanie standard porównał bym z wchodzeniem po drabinie , natomiast w FL kocioł jedzie ciągiem z najwyższą ustawioną mocą aż do osiągnięcia zadanej temperatury ( trochę jak jazda windą ) . Jeśli moc będzie zbyt duża a instalacja mało  pojemna to może przekraczać zadana temperaturę o wartość histerezy , natomiast jeżeli przekroczy i tą wartość to powinien przejść w podtrzymanie ( podtrzymanie / nadzór ma własne ustawienia  moc ,nadmuch  czas jak długo ma pracować w podtrzymaniu ) jeśli i to jest za dużo i temperatura kotła nadal rośnie to palnik się wygasza . Uruchomienie następuje dopiero po spadku temperatury kotła o histerezą od zadanej w dół . Takie zachowanie nazywa się taktowaniem kotła i jest raczej niepożądane . Rozwiązań jest kilka ale trzeba to i tak przetestować na konkretnej instalacji lub zastosować wszystkie w miarę potrzeb.

1 Obniżenie mocy maksymalnej  palnika w FL

2 Zwiększenie czasu w podtrzymaniu/nadzorze

3 Zmniejszenie mocy ( należy pamiętać o dopasowaniu nadmuchu ) w podtrzymaniu/ nadzorze  .

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.12.2021 o 13:00, pawel384 napisał:

Sprawdzę później tabliczkę na palniku.

Myślisz, ze serwis pluma poda mi taki kod ? Ewentualnie jest sens wogóle to sprawdzać. Może być inna moc niż pisze na tabliczce ?

 

Tak wiem, kilka osób już mi to nadmieniało. Jednak te 5 worków trochę boli. Gdy co 2 dni napełniam na full zasobnik pelletu.

Ja mam 920 bezpośrednio od KIPI,  i u mnie działają obydwa kody 4996 i 4096, u Ciebie zapewne producent kotła wprowadził inny kod.. Znajomy ma podobnie, że nie działają mu te nasze kody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kod 0000 jest do podglądu ustawień serwisowych, bez możliwości edycji.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie jest 0000 i działa edycja serwisowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów

Chcę założyć u siebie na instalacji ochronę powrotu z zaworem ATV i pompą kotłową (mam ok 16 stopni różnicy na powrocie i zmusza mnie to do trzymania wysokiej temp na kotle) Jak to wygląda w praktyce z "walką" pomp ,no bo jedna pcha w jedną stronę druga w drugą Nie skraca to żywotności pomp. Czy może np. ta kotłowa pompa musi być trochę słabsza lub pracować na niższym biegu aby w miarę nie zakłócały swojej pracy.

Jeszcze jedno pytanie w kwestii regulatora ciagu kominowego Lepszy jest ten typu "bujającej się klapki" czy na komin u góry tzw. smartflow

 

Edytowane przez PINIOJ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta na powrocie ma być słabsza , nie wiem jak zawór 4d do tego będzie się miał który posiadasz ,tu by się przydał 3d .

Ja mam smartflof do mojego komina ceglanego bardzo dobry ,mam sucho ,jak nie masz ceglanego to rck klapowy tańszy i nie trzeba wyłazić na dach co u mnie było dosyć kłopotliwe .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.10.2021 o 12:38, Kr1s napisał:

U mnie na Śląsku a precyzyjniej na Żywiecczyźnie ceny pelletow od 900zł do 1100zł + transport oczywiście z minimum certyfikatem A1

A witam sąsiada...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegow
Mam takie pytanie Kotlem peletowym ogrzewam bufor 800l i niekiedy jest tak długi postuj ze kociol startuje z temperaturu 35c czy to jest bezpieczne dla kotla, czy mozna to jakos ustawi w sterowniku ecoMax860 zeby palnik tylko dogrzewal Kocioł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.