Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Palnik Kipi W Naszych Piecach Wymiana Doświadczeń Użytkowników


Gość robin60

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów i koleżanki też.

W temacie kotłów i ogrzewania pelletem jestem kompletnie zielony. Mam z tym do czynienia dopiero od dwóch tygodni i właśnie pojawił się problem.

Przez pierwszy tydzień testowałem pellet różnych producentów i było ok. Teraz, gdy używam jednego pelletu pojawił się czarny nalot. Różnicę widać na dołączonych zdjęciach. Jakieś pomysły co można z tym zrobić?

IMG_20220115_073129604.jpg

IMG_20220123_070956130.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest sadza ze zbyt ubogiego w powietrze spalania , podnieś delikatnie nadmuch dla poszczególnych mocy a zwłaszcza dla tej na której palnik pracuje najdłużej . Oczywiście test podajnika dla tego peletu został wykonany i wprowadzono dane , kaloryczność paliwa wprowadzona ( jeśli nie masz wiedzy o kaloryczności paliwa bo producent nie podał  to wprowadź zachowawczo 5 kWh/ kg ) Nadmuchy dla poszczególnych mocy znajdziesz kilka stron wcześnie w tym temacie ( dane analizatora spalin )  Paliwo oczywiście może być inne wiec i dozwolone delikatne korekty nadmuchu 0-3% max .

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, zwiększyłem nadmuch dla wszystkich mocy o 1%. Jutro zrobię test podajnika. Producent podaje kaloryczność 4,6 kWh/kg, a ustawione mam 4,9. Wszystko ustawiał serwisant. Piec pracuje w Fuzzy Logic. 

IMG_20220123_161144759_HDR.jpg

IMG_20220123_161201209_HDR.jpg

IMG_20220123_161216330_HDR.jpg

IMG_20220123_161638537.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedna kwestia a mianowicie jak sterujesz ogrzewaniem , tylko kocioł i temperatura na kotle , ewentualne termostaty na grzejnikach czy panel pokojowy z funkcją wyłączenia kotła od temperatury w pomieszczeniu ( panel pokojowy)  czy wg termostatu kotła , jakie zużycie dobowe paliwa ? Dużo pytań ale to wszystko wpływa na ewentualne ustawienia sterownika a co za tym idzie spokojną płynna pracę całego systemu ogrzewania a im spokojniej i płynniej to działa tym wyższy komfort ogrzewania .

Sadza może się również pojawiać przy zbyt dużej ilości rozpaleń  palnika bo cały ten proces trwa każdorazowo  kilka minut przy okazji niepotrzebnie wietrząc kocioł i zbijając temperaturę .

Ster to chyba masz EM 920 a to na prawdę super maszynka i daje masę możliwości ustawień . Masz czujnik temperatury spalin ? przydaje sie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam panel pokojowy. Na grzejnikach jeszcze nie ma termostatów, ale większość z nich jest zakręcona, bo na poddaszu było tak gorąco, że nie dało się robić wykończeniówki. Zużycie paliwa było około 2 worki na dobę teraz (po skręceniu grzejników) mniej.

Samymi grzejnikami i panelem pokojowym, bez grzebania w sterowniku, udało mi się ustawić piec tak, że przy aktualnej pogodzie są 2 rozpalenia na dobę. Wcześniej zdarzyła się doba z 20 rozpaleniami...

Za czujnik temperatury spalin jak na razie robi moja ręka przyłożona do czopucha. Na mocy minimalnej mogę położyć na nim rękę i trzymać tak długo jak chcę. Na maksymalnej dotknę, ale nie utrzymam ręki na czopuchu.

Kilka godzin temu zwiększyłem nadmuch i wyczyściłem szamot. Nic to nie dało, znowu jest zawalony czarnym pyłem. I chyba przybyło niespalonych drobinek pelletu wywianych z palnika. Może to wina pelletu? Mam import z Białorusi. 

IMG_20220119_111811226.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy jak w trybie "rusztu" ustawić, żeby pompa kotłowa wyłączała się po dobiciu do zadanej ?

Chodzi mi o to, że w momencie gdy kocioł osiągnie zadaną, i nie ma zapotrzebowania na ciepło to pompa nie potrzebnie wychładza kocioł i ten znów roznieca płomień. A dwa można wyłączyć gdzieś detekcję paliwa, żeby nie wywalał alarmu braku paliwa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jontek85 napisał:

.

Kilka godzin temu zwiększyłem nadmuch i wyczyściłem szamot. Nic to nie dało, znowu jest zawalony czarnym pyłem. I chyba przybyło niespalonych drobinek pelletu wywianych z palnika. Może to wina pelletu? Mam import z Białorusi. 

IMG_20220119_111811226.jpg

Zrób sobie test peletu , 1/2 szklanki peletu zalej wodą do pełna i zobacz jak sie rozpuszcza i co zostaje na spodzie szklanki i w palcach może być pelet z lepiszczem , jest na YT film Kamil Miernik , obejżyj i sam wyciągniesz wnioski z tego co masz . Jak takie niedopalane skwarki wylatuja przy wygaszaniu to standart ale jak w trakcie pracy ciągłej to albo nadmuch za duży albo trzeba zwiekszyć parametr w ustawieniach serwisowych "Cykl praca " wtedy pelet dłużej poleży na ruszcie .

 

53 minuty temu, madjaro napisał:

Koledzy jak w trybie "rusztu" ustawić, żeby pompa kotłowa wyłączała się po dobiciu do zadanej ?

Chodzi mi o to, że w momencie gdy kocioł osiągnie zadaną, i nie ma zapotrzebowania na ciepło to pompa nie potrzebnie wychładza kocioł i ten znów roznieca płomień. A dwa można wyłączyć gdzieś detekcję paliwa, żeby nie wywalał alarmu braku paliwa ?

O ile dobrze pamiętam to nie ma takiej możliwości  poza ustawieniem niskiej histerezy od temperatury zadanej np 2 C Niestety to nie piec kaflowy ale co rozumiesz przez "pompa wychładza kocioł " ona nic nie wychładza tylko pcha ciepło do grzejników , ostatecznie po to tam jest .

Co do detekcji to można to inaczej ustawić ale najlepiej zrobić. Kalibracja zasobnika napełnić do pełna , włączyć kalibracje , odznaczyć na panelu głównym 100% zasobnika ( przytrzymać palcem kilka sekund ikonę zasobnika ) i czekać aż zje wszystko do końca , odznaczyć że pusty , ponownie zakodować 100 % i pozostaje ustawić rezerwę  paliwa np na 10 % . Jak zużyje do tych 10 % to włączy się alarm niski poziom paliwa .

Inna opcja to przy pracy w trybie ruszt  są osobne ustawienia i można to wyłączyć . Instrukcja sterownika str 12 .( dla mojego steru EM 920 ) poszukaj w swojej .

Edytowane przez mac65
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.01.2022 o 22:55, piotrkierys napisał:

Witam Kolegow
Mam takie pytanie Kotlem peletowym ogrzewam bufor 800l i niekiedy jest tak długi postuj ze kociol startuje z temperaturu 35c czy to jest bezpieczne dla kotla, czy mozna to jakos ustawi w sterowniku ecoMax860 zeby palnik tylko dogrzewal Kocioł

Jaka temperaturę dolną buforu masz ustawioną na załączanie kotła? I w czym widzisz niebezpieczeństwo dla samego kotła, że zaczyna pracę od 35c? Najważniejsza to chyba jest odpowiednia temperatura na powrocie w momencie pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Posiadam kocioł 16kw, pojemność wodna 135l,  praca w FL. Wg cieplowlasciwe zapotrzebowanie na mój dom parterowy 120m2 na  co+cw to 6kwh i teraz pytanie. Czy lepiej aby kocioł był ustawiony na moc 16kw i ustawić pracę max fuzzy logic 75% żeby pracował na ok. 12 kWh czy ustawić moc kotła na 12kwh, a praca w max FL 100% ? 

Czy to nie ma większej różnicy? Wydaje mi się że 16kwh jest za dużo.

Jakie nadmuchy max i minim. proponujecie? Z góry dziękuję za wszystkie rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, MetalBet16KW napisał:

Czy lepiej aby kocioł był ustawiony na moc 16kw i ustawić pracę max fuzzy logic 75% żeby pracował na ok. 12 kWh czy ustawić moc kotła na 12kwh, a praca w max FL 100% ?

Jeden pierun. To, to samo 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.01.2022 o 22:34, mac65 napisał:

O ile dobrze pamiętam to nie ma takiej możliwości  poza ustawieniem niskiej histerezy od temperatury zadanej np 2 C Niestety to nie piec kaflowy ale co rozumiesz przez "pompa wychładza kocioł " ona nic nie wychładza tylko pcha ciepło do grzejników , ostatecznie po to tam jest .

Chodzi mi o to że paląc na ruszcie i mając bufor nastawiam zadaną 70', pompa co włączana od 55'. Piec dobija do 70', na buforze kolo 65' przechodzi w nadzór, dmuchawa staje ale pompa chodzi aż spadnie na kotle do 50 i wyciąga mi ciepło z bufora. 

Edytowane przez madjaro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest opcja w ustawieniach która umożliwia po osiągnięciu zadanej temperatury wyłączenie palnika , palnika + pompy , i samej pompy ale nie odpowiem Ci czy działa to również w przypadku pracy " ruszt " bo nie mam możliwości sprawdzenia .

Jak tam trafić ?

Ustawienia serwisowe ( kod) / ustawienia kotła / funkcja termostatu kotła /  i tu trzy warianty do wyboru - wyłącz palnik , wyłącz palnik + pompa , wyłącz pompa .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaka temperaturę dolną buforu masz ustawioną na załączanie kotła? I w czym widzisz niebezpieczeństwo dla samego kotła, że zaczyna pracę od 35c? Najważniejsza to chyba jest odpowiednia temperatura na powrocie w momencie pracy.
Kociol ma ochrone powrotu przez Landomat 65c
kociol sie wylacza jak temperatura na dole bufora osiagnie 65c
a jak temperatura na górze bufora osiagnie 40c to kociol sie odpala
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, mac65 napisał:

Jest opcja w ustawieniach która umożliwia po osiągnięciu zadanej temperatury wyłączenie palnika , palnika + pompy , i samej pompy ale nie odpowiem Ci czy działa to również w przypadku pracy " ruszt " bo nie mam możliwości sprawdzenia .

Jak tam trafić ?

Ustawienia serwisowe ( kod) / ustawienia kotła / funkcja termostatu kotła /  i tu trzy warianty do wyboru - wyłącz palnik , wyłącz palnik + pompa , wyłącz pompa .

 

A jaki masz sterownik i kod ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, bioly napisał:

W peleboard 780 można ustawić żeby grzał od 15 do 20 regulator pokojowy do tego 

Wlasnie w moim jest tylko opcja czasowego obniżenia temp zadanej na kotle nie idzie wyłączyć i włączyć kotla o danej godzinie. Dzwoniłem nawet do serwisu i powiedzieli ze nie mam takiej opcji w moim sterowniku do mojego sterownika nawet nie mogę podłączyć czujnika temperatury spalin 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak to wiele zmienia . Co do funkcji termostatu to również jest kilka wariantów pracy i zależy co wybierzesz tak będzie prowadzony kocioł . Zasadniczo warianty podstawowe są dwa kocioł start / stop od termostatu pokojowego a drugi to kocioł włączony cały czas z pełną modulacją mocy od minimum do max a sterowanie zapotrzebowaniem za pośrednictwem hydrauliki czyli zaworu mieszającego z siłownikiem którego praca jest kontrolowana przez termostat pokojowy .

W pierwszym wariancie nie ma problemu bo całość ogranicza się jedynie do włączenia i wyłączenia palnika natomiast w wariancie drugim sprawa się o tyle komplikuje że wymaga dość znacznego rozbudowania hydrauliki .

Nie znam Twojej instalacji ale jeżeli jest poprawnie zbudowana to panelu pokojowego  nie podłączał bym pod sterowanie kotłem a jedynie powierzył mu sterowanie pompą obiegową CO na zasadzie  ON/OFF

Sterownik kotła skonfigurował bym jedynie pod ładowanie bufora i tu start pompy kotłowej możliwie blisko temperatury zadanej w buforze z małą histerezą ok 2 C. W takiej sytuacji nieważne czy ładował byś bufor z rusztu czy palnika pompa kotłowa startowała by wysoko i jednocześnie wysoko by się wyłączała ( jedynie niżej o wartość ustawionej histerezy pompy )  .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

chciałbym wypróbować FL, trochę czytałem o dowiedziałem się że wystarczy włączyć tą opcję, ustawić temperatury, ogólną histerezę kotła i reszta "sama" się załatwi. Przeglądając sterownik zauważyłem że są tam opcje minimalna moc palnika FL i maxymalna moc palnika FL.. to jak to jest. Ustawia się te moce czy wszystko robi automat? Jeśli ustawia, to jakie są powiedzmy średnie, optymalne ustawienia?. I czy w ustawieniu FL piec po osiągnięciu temperatury wyłącza się czy przechodzi w tryb  nadzoru?..

Pozdrawiam

Dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie takie proste  jak by sie wydawało . Funkcja Fuzy Logic korzysta z tych samych ustawień sterownika jak dla opcji standard i w niej trzeba ustawić wszystkie wymagane parametry z których sterownik korzysta po przełączeniu w FL .Różnica jest taka  że w programie standard kocioł pokonuje odpowiednie ustawione progi temperatur H1 i H2 z przypisana dla nich mocą i modulacją aż powoli dojdzie do temperatury zadanej . W funkcji FL palnik będzie cały czas pracował z pełną mocą aż dojdzie do temperatury zadanej + histereza  i w tym momencie przejdzie w wygaszanie co skutkuje czyszczeniem palnika , wystudzeniem kotła o 3 C tylko na samym wygaszaniu . Jeśli kocioł pracuje z buforem to nie ma problemu bo taka praca do naładowania bufora jest do przyjęcia  ale bez bufora wystarczy że temperatura na kotle spadnie poniżej minimalnej ustawionej kocioł będzie sie odpalał ponownie . Jeśli chcesz prowadzić kocioł wg FL to musisz ustawić pracę kotła w podtrzymaniu / nadzorze   czas w podtrzymaniu ( domyślnie jest ustawione 0)  nstp. moc w podtrzymaniu i ta powinna być mniejsza lub równa   mocy minimalnej ustawionej palnika . Procentowe ustawienie mocy w FL jest tylko w zakresie już wcześniej ustawionym w standard a ograniczenie górne pomaga wcześniej wyhamować palnik i nie dopuścić do zbyt częstych wyłączeń kotła ( taktowanie kotła )

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Mam takie pytanko...Jak to jest z tym poziomem paliwa???Otóż po dokonaniu kalibracji wszystko jest w porządku...Do czasu zaniku prądu. Tzn. w momencie gdy na chwilę wyłączę regulator lub braknie zasilania , to po ponownym uruchomieniu regulatora poziom paliwa na wyświetlaczu się nie zgadza...Przykład z dzisiaj. Poziom paliwa 89%.Wyłączyłem regulator przed czyszczeniem kotła i po ponownym uruchomieniu poziom paliwa wskazuje 53%...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To gdzie tkwi problem?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.