Skocz do zawartości

Kashue

Forumowicz
 • Zawartość

  38
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

1 Neutralny

O Kashue

 • Tytuł
  Bywa od czasu do czasu
 • Urodziny 25.05.1983

O sobie

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Lutomia Górna
 • Zainteresowania
  Automatyka, Elektryka, Elektronika , Informatyka.

Informacje o ogrzewaniu

 • Co ogrzewam?
  Parter+Piętro. Stary przedwojenny dom.
 • Instalacja
  21 grzejników. Jestem w trakcie wymiany kotła na pelletowy.
 • Kocioł
  Pelletowy z palnikiem KIPI 20kW

Ostatnie wizyty

158 wyświetleń profilu
 1. Kashue

  Obieg kotłowy do zaworu 4D - dobór elementów

  Jak pisałem wcześniej , testy były na szybko i nie miałem wszystkiego idealnie poustawianego, chodziło mi raczej o to , że zawór 4D zadziałał grawitacyjnie mimo obaw.
 2. Kashue

  Obieg kotłowy do zaworu 4D - dobór elementów

  Po krótkiej przerwie udało mi się dokończyć instalację i uruchomić kocioł. Wszystko działa prawidłowo , w tym również zawór 4D działający grawitacyjnie. Na poniższym wykresie widać moje poranne zabawy, do godziny 11:00 zawór był ustawiony domyślnie, później aktywowałem funkcję ochrony powrotu. W szczytowym momencie spaliny miały około 92'C, co w porównaniu do kopciucha jest ciekawym doświadczeniem. Miałem drobne przygody , bo panowie od kotła odwrotnie wpięli podajnik zewnętrzny do sterownika (zaciski 4 i 3 ), podajnik co prawda działał i ślimak podciągał pellet, ale podczas testów ręcznych podajnika palnika, wentylatora czy pogrzebacza, wywalało błąd "uszkodzony system sterowania podajnikiem", co było lekko mylące, bo co to miało do wentylatora czy pogrzebacza. Problemem był N nie w tym miejscu na listwie. Po powrocie z wakacji , zabiorę się za dostosowanie ustawień , choć zapewne prawdziwa zabawa zacznie się dopiero zimą. Pozdrawiam Wszystkich.
 3. Kashue

  Obieg kotłowy do zaworu 4D - dobór elementów

  Wydaje mi się , że akurat econet tutaj nie wystarczy, z tego co oglądałem generowany schemat u mnie po podpięciu wszystkich czujników, to jedynie można odczytać temperaturę za mieszaczem przed grzejnikami oraz przy powrocie kotła, ale chyba nie było tam pozycji za grzejnikami przed zaworem...no chyba , że czujnik przeniesiesz.
 4. Kashue

  Obieg kotłowy do zaworu 4D - dobór elementów

  Przyda mi się , zwłaszcza , że do istniejącej instalacji dojdzie jeszcze 5 grzejników i parę termostatów z harmonogramami dla 3 pomieszczeń, niestety na panelach pokojowych kocioł prawdopodobnie by zwariował , za dużo różnych pomieszczeń o innych wymaganiach, do tego na tych samych nitkach skrajne przypadki sypialnia(zimno) + biuro(ciepło).
 5. Kashue

  Obieg kotłowy do zaworu 4D - dobór elementów

  Liczę na pierwszy przypadek, ewentualnie, że automatyka kotła , dzięki sprytnej logice machania zaworem 4D pompami CWU i CO sprawi , że to będzie w miarę sensownie działać, niby jest też funkcja ochrony powrotu, zmontuje wszystko zasypie pelletem i zacznę wielodniowe czuwanie w kotłowni, no może nie w kotłowni bo mam econeta , ale czas eksperymentów z ustawieniami by zbliżyć się do tego co w teorii powinienem uzyskać. Jak mi się nie uda to z podkulonym ogonem dołożę jakąś energooszczędną pompę kotłową, bo raczej nie chcę się bawić w sztuczne manewry pompą CWU przez przenoszenie czujnika na powrót. Oczywiście, oszukać sterownik mogę na wiele sposobów, ale to w ostateczności... @panczo88 Ja chcę to zrobić na 6/4 czy 42mm , do tego użyć łuków zamiast kolan, więc liczę na pozytywny wynik.
 6. Kashue

  Obieg kotłowy do zaworu 4D - dobór elementów

  Temat zacznie być ciekawy, jak dokonam montażu...i wtedy okaże się , że mam zimny powrót :D Będę wtedy tylko czekał na pierwszy post w stylu "a nie mówiłem"...
 7. Kashue

  Obieg kotłowy do zaworu 4D - dobór elementów

  :D Dla mnie mały obieg kotłowy jest wtedy gdy jednak 4D jest zamknięty a pompa nie chodzi , bo w przeciwnym wypadku za dużo nowych zmiennych i parametrów by doszło(do tego ich nie znamy) i zamiast miłego wieczoru...miałbym powrót na studia, a tam nie bardzo chciałbym wracać :)
 8. Kashue

  Obieg kotłowy do zaworu 4D - dobór elementów

  Uważam , że dyskusja poszła w złym kierunku, ja chciałem jedynie zamontować zawór 4D zgodnie z wytycznymi osprzętu który planowałem używać, argument z pompą jest zapewne słuszny, ale kontrargumenty co do grawitacyjnego obiegu kotłowego były w stylu " To nie zadziała bo przeważnie nie działa" a takie rzeczy pobudzają mnie do zgłębiania tematu coraz bardziej. W każdym bądź razie i tak dziękuję za prowadzoną dyskusję, bo mimo różnicy zdań, poziom kultury i tak został zachowany, w związku z czym prosiłbym w dalszej części wątku jedynie o konkretne argumenty bez odpływania od głównego tematu. PS... Co prawda jestem elektrykiem/automatykiem...ale próbowałem to policzyć.
 9. Kashue

  Obieg kotłowy do zaworu 4D - dobór elementów

  Dziękuje za odpowiedź, zawsze doceniam rady jak i uwagi. Wiem , że zadaje dużo pytań ale lubię zdobywać nową wiedzę a hydraulika w ogrzewnictwie domowym jest dla mnie czymś w miarę nowy, za to kompletnie nie boje się automatyki, jakby nie patrzeć tym się zajmuję, dlatego zanim zacznę zadawać pytania w stylu " dlaczego ten pellet ląduje nadpalony w popielniku.?" zrobię wszystko by kocioł chodził na wzorcowych parametrach i dopiero jak po uzyskaniu tego lub parametrów zbliżonych nie uda mi się rozwiązać problemu to będę szukał porady tutaj, bo zapewne rozwiązaniem będzie modyfikacja hydrauliki. Do tej pory moja instalacja była zasilana jedną pompą , stary kocioł węgłowy 25kW przeważnie pracował jedynie na 60°C, nawet nie wiedziałem o czymś takim jak ochrona powrotu oraz o sprawnym wykorzystaniu kotła węglowego np. przez dodanie bufora i wszystko jakoś działało. Ja swoją instalację modernizuję, zostawiam część do grzejników która jest zrobiona w miedzi 28mm,jedynie chciałbym podczas modernizacji doprowadzić do sytuacji w której w kotłowni wszystko będzie pracowało tak jak trzeba, kocioł z wysoką temperaturą wyjścia i temperaturą powrotu 55-60, zamontowałem większy, owalny wkład kominowy,poprzedni był stanowczo za mały, dołożyłem RCK,,do kotłowni wmontuje nawiew Z, rozdzieliłem obwody CO i CWU energooszczędnymi pompami, zakupiłem wciąż polecany zawór 4D o dużej średnicy. Więc jak widać na obecny moment moja wiedza się lekko poprawiła jeśli chodzi o ogrzewanie. PS Ciekawi mnie za to informacja o dodatkowych oporach dla przypadku z dołożeniem miejsca na pompę . Oczywiście tak jak napisałeś, zwężenia zgodnie z równaniem Bernoullego mają wpływ na przepływ, ale ja przecież nie redukuje średnicy a trójniki raczej nie posiadają zwężenia w środku, poza tym dla zaworu kulowego współczynnik oporu miejscowego wynosi jedynie 0,15 a dla trójnika przelot jedynie 0,30. (Dla porównania kolano 90° ma 1,30). W moim przypadku czy to nie będzie tak , że jeśli to pompa będzie na odejściu i chwilowo zawory będą zamknięte to woda nie będzie próbowała korzystać z najłatwiejszej drogi, np tej w dół z pominięciem zablokowanego odejścia ? Oczywiście w tej kwestii mogę się mylić bo termodynamikę i mechanikę płynów miałem omawiane dawno temu...
 10. Kashue

  Obieg kotłowy do zaworu 4D - dobór elementów

  Dziękuję za odpowiedź. Wydaje się, że zostawienie sobie takiej furtki z szybkim dołożeniem pompy obiegu kotłowego wydaje się chyba uniwersalne. W razie czego w okresie zimowym, kiedy nastąpi dopiero realne sprawdzenie instalacji nie musiałbym na długi czas odstawiać kotła od pracy w celu dołożenia pompy.
 11. Kashue

  Obieg kotłowy do zaworu 4D - dobór elementów

  Dziękuję za odpowiedź. W żadnym wypadku nie twierdzę , że wiem lepiej, ja jestem świadom , że w tej dziedzinie wiele muszę się nauczyć, ale czytając DTRki kotłów, sterowników, palników oraz forum wszystko mi się już miesza... @Sambor : Przykładowo, czytałem na tym forum temat Smolenie W Komorze Popielnika A Pellet gdzie komentujesz poniższy schemat słowami: Na tym rysunku widzę, zawór 4D i brak pompy, przy czym smolenie w tym temacie jest związane z czymś innym niż temperatura powrotu. Poniżej zamieszczam schemat od producenta sterowników do palników peletowych ,schemat generowany przez stronę kotła, który utworzył się po podpięciu czujnika temperatury mieszacza oraz przykładowy schemat kotła duopellet firmy klimosz.(oczywiście widzę, że na rysunku jest podajnik ślimakowy, ale chyba po prostu takiego symbolu używają wszędzie, nawet w instrukcji kotła typowo pelletowego) W związku z tak dużą ilością sprzecznych informacji między dodatkową pompą w obiegu kotłowym a jej brakiem, czuję się mocno zmieszany, poza tym jeśli taka instalacja bez pompy w obiegu kotłowym nie działałaby prawidłowo to chyba w łatwy sposób mogę dołożyć taką pompę, rozcięcie jednej rury plus dwa śrubunki? PS. Sprawdziłem dokładnie daty i prawdopodobnie mógłbym zwrócić zawór 4D jeszcze przez 2 dni ponieważ kupiłem go 4 lipca, ale wydaje mi się , że raczej wolałbym go mieć w swojej instalacji.
 12. Kashue

  Obieg kotłowy do zaworu 4D - dobór elementów

  Oczywiście to literówka z tym 22, oczywiście chodziło mi o 28. Dom mam z przed 1900 roku, z dość sporymi stratami cieplnymi nie do końca ocieplony do tego dość sporą instalację, ok. 20 grzejników. Nie chciałbym dokupywać pompy skoro obieg kotłowy i tak będzie 6/4 lub w przypadku droższej wersji 42mm, jak pisałem mam już kupiony zawór 4D 6/4 cala , do tego tak jest napisane w DTR kotła, by użyć zaworu 4D 6/4 cala i do tego takie rury stalowe lub 42mm miedziane. Na większości schematów od kotłów pelletowych jest podobny rysunek, bez pompy przy obiegu kotłowym... Palnik w kotle ma 20kW.
 13. Kashue

  Obieg kotłowy do zaworu 4D - dobór elementów

  W celu redukcji kosztów stworzyłem również taką wersję, gdzie w żadnym momencie nie muszę lutować rury 42mm, co o niej sądzicie? W instalacji CO mogę spokojnie użyć stali "czarna" ? Mam unikać jedynie ocynku? EDIT. Mam już kupiony zawór 4D , 6/4 cala, więc raczej nie chciałbym do niego dokładać pompy kotłowej, bo to byłaby strata przekroju.
 14. Kashue

  Obieg kotłowy do zaworu 4D - dobór elementów

  Dziękuję za odpowiedzi. W najgorszym wypadku wezwałbym kogoś do lutowania na twardo, bo niestety do tej pory lutowałem jedynie miękko do 28mm lut-lampą (czy jak to się tam nazywa). Co sądzicie o sposobie połączenia tego, zamysł jest w miarę dobry? Czy można by to jakoś uprościć? Pozdrawiam
 15. Witam. Prosiłbym o doradzenie przy doborze elementów do wykonania obiegu kotłowego. Ponieważ wyjście z kotła i zawór 4D mam 6/4 więc muszę stosować rury i kształtki 42 mm co wiąże się ze sporymi cenami, w związku z czym wolałbym uniknąć niepotrzebnych elementów i błędów. Opisując układ to za śrubunkiem od strony zasilania daje mufę+kolanko i idę w stronę czopucha pieca (niestety zasilanie i czopuch są w jednej osi) następnie za pomocą trójnika rozdzielam układ tak by na prawo iść do zaworu 4D a do tyłu iść w stronę zbiornika wyrównawczego i układu CWU, przy okazji redukując na 28mm. Powrót z zaworu 4D próbuje zrobić najprostszą drogą do powrotu kotła. Czy w jakiś sposób mógłbym jakoś uprościć układ ? Jakieś wskazówki ? Zmiana fragmentu na czarną stal? Widoczne błędy. Proszę o wyrozumiałość, dotychczas moje walki z zaworami/śrubunkami/kolanami itp, tyczyły się jedynie dołożenia nowych grzejników, a pierwszy raz przyłączam kocioł,a poprzedni miał kwadratowe flansze...
×

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.