Skocz do zawartości

Kashue

Forumowicz
 • Zawartość

  49
 • Rejestracja

 • Ostatnia wizyta

Reputacja

1 Neutralny

O Kashue

 • Tytuł
  Rozkręca się
 • Urodziny 25.05.1983

O sobie

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Lokalizacja
  Lutomia Górna
 • Zainteresowania
  Automatyka, Elektryka, Elektronika , Informatyka.

Informacje o ogrzewaniu

 • Co ogrzewam?
  Parter+Piętro. Stary przedwojenny dom.
 • Instalacja
  21 grzejników+zawór 4D.
 • Kocioł
  Witkowski Pellet + KIPI 20kW +EcoMax860

Ostatnie wizyty

191 wyświetleń profilu
 1. Muszę sprawdzić gąbkę. Dobrze zrobiłem, że testy nowego miejsca czujnika rozpocząłem od temperatury 50'C co dało realne 60'C , jakbym ustawił 70 to mógłbym wodą z kranu zalewać herbatę od razu i oczywiście mogłoby to się skończyć dość niemiłą niespodzianką. (ze względu na mały zbiornik 100L , by mieć dużo ciepłej wody muszę w zasobniku utrzymywać dość wysoką temp. 60-65) Bliższe oględziny zasobnika sugerują mi, że jego żywot niedługo się skończy...
 2. Jak w międzyczasie wyszukałem dtr do zasobnika (elektromet WGJ kombi - nieprodukowany) , to okazało się , że pod zaślepką miałem ukryty otwór do termometrycznej rurki śr.12mm, wepchnąłem do środka czujnik od CWU, ale podejrzewam , że nie ma obecnie idealnego styku między czujnikiem a ściankami, więc muszę dokupić jakąś pastę przewodzącą...bo swojej arctic silver do CPU nie chciałem używać :)
 3. Witam ponownie. U mnie sytuacja troszkę się uspokoiła, awaryjna pompa CWU została wymieniona na nową w ramach reklamacji. Przeniosłem termometr CWU tak, że pokazuje temp. wody w zbiorniku a nie wężownicy, co prawda mam 10'C przekłamania, ale po prostu uwzględniam to przy doborze temp. ( czujnik widzi 50C a z kranu leci 60C). Dzięki temu , że pompa się nie wiesza, mogłem wyłączyć priorytet CWU. W okolicach 19:30 kocioł i mieszacz przechodzą na obniżenie nocne, a ok. 21 ręcznie wyłączyłem kocioł. Pozdrawiam
 4. Oczywiście grzanie nie odbywa się przez mieszacz, wygląd instalacji przypomina dokładnie to co generuje econet, grzanie CWU brane jest z głównego wyjścia z kotła. Co do Priorytetu to pisałem wcześniej, musiałem go włączyć , bo tryb "bez priorytetu" zbyt często wieszał mi pompę, bez względu na to czy miałem w niej ustawiony tryb AUTOADAPT czy powiedzmy I bieg. Zasobnik CWU ma ponad 11 lat , więc zapewne w najbliższym czasie zostanie również zmodernizowany, dlatego chwilowo czujnik CWU jest umieszczony na wlocie do zasobnika. W swojej instalacji mam dwie pompy ALPHA2 40 i 60 ale tylko ta 40 , po paru cyklach wł/wył potrafi się wyłączyć i zablokować tak , że jedynie długotrwałe (2-3 min) pozbawienie jej napięcia przywraca jej działanie. Pompa z rana pojechała do sprzedawcy. Pozdrawiam.
 5. U mnie raczej o to chodzi , że zbiornik CWU nie ma przewidzianego wpustu na termometr i mierzę temperaturę wężownicy przed wejściem do zasobnika, a ta wiadomo , że szybko może się wychłodzić, gdy zasobnik dopiero się grzeje. Zasobnik to jakiś przedpotopowy wynalazek na 100L. Chwilowo musiałem ustawić priorytet bo , bez tego parametru częstsze wyłączanie/włączanie pompy CWU potęgowało niekontrolowane zawieszenia, na typową zimę oczywiście to zmienię na "bez priorytetu". Pompa w przypadku zapowietrzenia wyświetla komunikat E4 , a tak się działo jedynie przez 2 pierwsze dni od uruchomienia, a obecnie moja pompa mimo pełnego napięcia na wtyczce nie wyświetla nic i nie pracuje. Zdarzały się tygodnie, że problem nie pojawiał się, dokładnie nie znam przyczyny, ale wydaje się , że objawy się nasilają gdy jest uruchomiony na pompie tryb AUTOADAPT , a CWU pracuje bez priorytetu, co powoduje więcej zdarzeń wł/wył pompę na sterowniku. Na wykresie widać , w którym momencie pompa uznała , że nie warto pracować.
 6. Witam ponownie. Czy w sterowniku EcoMAX 860 można w jakiś sposób nakazać by kocioł na POSTOJU pilnował spadku temperatury mieszacza? Dziś miałem sytuację w której kocioł nagrzał prawidłowo CWU 65 i mieszacz 50, osiągnął 70+5 C i przeszedł z trybu PRACA na POSTÓJ, wszystko byłoby dobrze gdyby nie fakt , że temperatura mieszacza spadła do 25 C a temperatura CWU do 35. Niestety kocioł się nie zdążył wychłodzić do 65 C ( miał 67 ) więc ponownie nie rozpoczął PRACY, a w domu chłodno się zrobiło i woda niedogrzana... Na domiar złego jeszcze pompa CWU (Grundfos alpha2) mi się zawiesiła (czasami działa bezawaryjnie) i mimo , że sterownik chciał ją uruchomić to pompa nie działała, by przywrócić ją do życia muszę wyciągać z niej wtyczkę na 2-3 minuty , jutro odsyłam do sprzedawcy. W ustawieniach CWU mam ustawiony PRIORYTET, więc może kocioł zanim zacznie podgrzewać mieszać chciał podgrzać CWU, a przez wadliwą pompę nie mógł tego zrobić więc temperatura mieszacza nie była dla niego istotna, może to tak działać ? Choć mam wrażenie , że kocioł i tak nie pilnuje temperatury mieszacza a jedynie swoją własną... Pozdrawiam
 7. Mam czujnik pogodowy, ale nie jest chwilowo używany, podpięty jest w celach informacyjnych w dodatku jeszcze znajduje się w kotłowni. Mam ustawiony ręcznie tryb ZIMA. Mieszacz nie korzysta z termostatu, nie sprawdzi się to u mnie , za dużo różnych pomieszczeń o innym zapotrzebowaniu na ciepło, lepszym pomysłem są głowice termostatyczne. O ile rozumiem idee , ustawienia temperatury załączenia CO tak by nie pobierać ciepła z zimnego kotła, to nie podoba mi się to , że ta pompa chodzi zanim kocioł i powrót się dogrzeją na zamkniętym zaworze 4D. Po przekroczeniu temperatury pompy CO, załącza się zamiast tego pompa mieszacza. Poniższe zdjęcia zostały zrobione parę sekund po sobie, jak widać na ekranie nie ma ikony uruchomienia innej pompy niż pompa CWU.
 8. Wydaje mi się , że jednak nie działa prawidłowo...przynajmniej u mnie. Opiszę problem bardziej szczegółowo. Posiadam 2 pompy CWU i pompę mieszacza oraz zawór 4D który dzięki dużym przekroją potrafi dogrzać powrót grawitacyjnie. Moje ustawienia: Kocioł 70( h5 ), Ochrona Powrotu 45 ( h5 ) , CWU 60 ( h5 ) , Mieszacz 55 (h5), Temperatura załączania pompy CO - 40 (przy czym ja tej pompy nie posiadam) . Sytuacja: Gdy na Kotle temperatura jest powyżej 40 C zaczyna mi chodzi pompa mieszacza, mimo , że zawór 4D ustawia się na 0 czyli wszystko idzie na powrót , czyli pompa mieszacza niepotrzebnie pędzi zimną wodę w grzejnikach. Uznałem , że w takim wypadku ustawię Temperatura załączania pompy CO - 80 tak by nie ingerowała w parametry (skoro i tak jej nie mam) , niestety kocioł uzależnia działanie pomp mieszacza i CWU od działania pompy CO i ich nie uruchamia jeśli nie jest osiągnięta temperatura załączania pompy CO . W szczególności nie rozumiem dlaczego osiągnięcie temperatury załączenia pompy CO powoduje uruchomienie pompy mieszacza. Chwilo ustawiłem temperaturę załączenia pompy CO na 50, ale to jest minimalizowanie problemu a nie jego rozwiązanie. Pompa mieszacza podpięta jest prawidłowo pod zaciski 18 , 17.
 9. Dziękuję za odpowiedź, przynajmniej jeden temat mi się rozjaśnił, teraz jeszcze kwestia dziwnego działania pomp. Chciałbym by kocioł miał dodatkową funkcję "postój bez ponownego rozpalania" , ponieważ teraz gdy ręcznie wygaszam w kotle, próbuje trafić w moment gdy kocioł przygotowuje się do ponownego rozpalania, bo bez sensu robić to za wcześnie, bo woda kotłowa się zmarnuje, bo sterownik wyłącza pompy.
 10. Najmocniej przepraszam za moje niedopatrzenie, rzeczywiście posiadam ecoMAX860P3-C Touch , wcześniejszą wersję ( do mojego sterownika pasuje DTR 1.0 , w 1.1 są zmienione już wyjścia w sterowniku). Fragment wklejony powyżej, pochodził z dtr mojego sterownika, więc nie spodziewałem się, że piszą o fikcyjnych funkcjach. Przy obecnych temperaturach przydałaby mi się możliwość wyłączenia kotła wg. harmonogramu, obecnie dogrzewam dom ok. 6h dziennie i niestety muszę ręcznie wygaszać kocioł , bo obniżenie nawet o najwyższą możliwą wartość (20'C) nie sprawdzi się, bo nie chciałbym smolić kotła 50'C Niestety moja instrukcja posiada jedynie 48 stron, oczywiście tak mogło wyjść...skoro nie podałem modelu sterownika. PS. Przed chwilą sterownik mnie pozytywnie zaskoczył, ze względu na wiatr jakaś linia zasilająca moją miejscowość musiała SPZ-tować , w związku z czym miałem krótkotrwały zanik napięcia, przerażony poleciałem do kotłowni i okazało się , że po powrocie , sterownik dalej był w trybie praca , więc zapewne ma jakieś podtrzymanie pamięci. Co nie zmienia faktu, że zapewne będę musiał dokupić UPS i spróbuję wpiąć się pod wejście STB w sterowniku, tak żeby po zaniku zasilania piec powoli się wygaszał.
 11. Witam. Od pewnego czasu dostrajam ustawienia w sterowniku ale pewnych rzeczy nie rozumiem, w związku z czym proszę o wskazówki. W instrukcji jest napisane , że obniżenie nocne dla kotła powoduje jego wygaszenie , akurat taka opcja by mi pasowała, aczkolwiek u mnie po uruchomieniu obniżenia nocnego, ustawieniu harmonogramu oraz wartości obniżenia , kocioł zamiast wygaszać się obniża zadaną temperaturę. Moja instalacja przypomina tą z rysunku poniżej, posiadam 2 pompy CWU i mieszacza oraz zawór 4D, nie rozumiem filozofii ustawienia minimalnej temperatury pompy CO. Mianowicie by działała mi pompa CWU i mieszacza temperatura kotła musi być wyższa od parametru "Temperatura załączenia pompy CO" , co jest dla mnie dziwne, ponieważ ja nie używam pompy CO, nie jest u mnie podłączona , używam jedynie pompy mieszacza i CWU. Czy to ma coś wspólnego z ustawieniem w mieszaczu "obsługa mieszacza: pompa CO" , rozważałem ustawienie "tylko pompa" ale opis funkcji straszy wyłączeniem zaworu 4D. Dodatkowo po przekroczeniu temperatury Temperatura załączenia pompy CO" pompa mieszacza zaczyna pracować... ignorując to , że np zawór 4D jest zamknięty czyli dogrzewa jedynie powrót. Bonusowe pytanie, czy macie w sterownikach nowsze softy niż z 2016? Pozdrawiam
 12. Kashue

  Obieg kotłowy do zaworu 4D - dobór elementów

  Jak pisałem wcześniej , testy były na szybko i nie miałem wszystkiego idealnie poustawianego, chodziło mi raczej o to , że zawór 4D zadziałał grawitacyjnie mimo obaw.
 13. Kashue

  Obieg kotłowy do zaworu 4D - dobór elementów

  Po krótkiej przerwie udało mi się dokończyć instalację i uruchomić kocioł. Wszystko działa prawidłowo , w tym również zawór 4D działający grawitacyjnie. Na poniższym wykresie widać moje poranne zabawy, do godziny 11:00 zawór był ustawiony domyślnie, później aktywowałem funkcję ochrony powrotu. W szczytowym momencie spaliny miały około 92'C, co w porównaniu do kopciucha jest ciekawym doświadczeniem. Miałem drobne przygody , bo panowie od kotła odwrotnie wpięli podajnik zewnętrzny do sterownika (zaciski 4 i 3 ), podajnik co prawda działał i ślimak podciągał pellet, ale podczas testów ręcznych podajnika palnika, wentylatora czy pogrzebacza, wywalało błąd "uszkodzony system sterowania podajnikiem", co było lekko mylące, bo co to miało do wentylatora czy pogrzebacza. Problemem był N nie w tym miejscu na listwie. Po powrocie z wakacji , zabiorę się za dostosowanie ustawień , choć zapewne prawdziwa zabawa zacznie się dopiero zimą. Pozdrawiam Wszystkich.
 14. Kashue

  Obieg kotłowy do zaworu 4D - dobór elementów

  Wydaje mi się , że akurat econet tutaj nie wystarczy, z tego co oglądałem generowany schemat u mnie po podpięciu wszystkich czujników, to jedynie można odczytać temperaturę za mieszaczem przed grzejnikami oraz przy powrocie kotła, ale chyba nie było tam pozycji za grzejnikami przed zaworem...no chyba , że czujnik przeniesiesz.
 15. Kashue

  Obieg kotłowy do zaworu 4D - dobór elementów

  Przyda mi się , zwłaszcza , że do istniejącej instalacji dojdzie jeszcze 5 grzejników i parę termostatów z harmonogramami dla 3 pomieszczeń, niestety na panelach pokojowych kocioł prawdopodobnie by zwariował , za dużo różnych pomieszczeń o innych wymaganiach, do tego na tych samych nitkach skrajne przypadki sypialnia(zimno) + biuro(ciepło).
×

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.