Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Skzp-02 - Ustawienia, Porady


energotop
Wiadomość dodana przez marcin,

Tutaj piszemy ogólne pytania i odpowiedzi w temacie sterownika SKZP-02.

Wątek o aplikacji Wojszym | Wątek o sondzie Brager

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli zmniejszyłeś kaloryczność to zwiększyłeś nawęglanie Jockey  pisze wyraźnie jak to działa.

ps. widzę że koledzy mnie uprzedzili :-)

Edytowane przez altoro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, marekd napisał:

Zmniejszyłem naweglanie = kaloryczność w dół ok zrobiłem to 9:40 a spalanie dobowe było 20 , 2 kg /h teraz o 12:00 mam już 21kg/h spadnie to spalanie czy pójdzie do góry inst.stabilna.zapytam zmniejszenie korekty dawki paliwa skutkuje  zmniejszaniem dawki laliwa czy odwrotnie .

Koledze trzeba krótko:

↑kaloryczność = mniejsze nawęglanie; ↓kaloryczność = większe nawęglanie;

↑korekta dawki paliwa= większe nawęglanie;

↓korekta dawki paliwa = mniejsze nawęglanie.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu przebiłem się przez ścianę i zamontowałem czujnik pogodowy. Czy dobrze rozumiem że jak wezmę KP=1 to mieszacz podbije mi temperaturę na układ o 1*C na każde 10*C spadku temperatury? Przy średnio izolowanym budynku to tak pewnie porzeba KP=5 minimum?

Edytowane przez andrzejk82
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaloryczność dalem do  góry z 8,1/29,2 na 8,2/29,5 korekta jeszcze na -1% spalanie podskoczyło z 21,3 na 22,2 kg/ h myśle ze spadnie , obserwuje ale dopiero jutro zobaczę piec bo wyjechałem mam tylko podglad przez internet, dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Jockey napisał:

kaloryczność paliwa i potencjał, to wartości odwrotnie proporcjonalne, czyli zwiększając ich wartość zmniejszamy nawęglanie, czyli sumaryczną ilość węgla podaną na palnik w określonej jednostce czasu.

Dla laika ciągła zmiana tych wartości, to źródło nieustannych kłopotów (wiem to z doświadczenia, bo muszę ciągle na pw odpowiadać na te same powtarzające się i związane z tym pytania) z uwagi na to, że początkujący nie rozumieją tej zasady, że zmiana tych wartości wywołuje skutek przeciwny do przez nich zamierzonego.

Wg mnie to niektórzy maja problem ze zrozumieniem, co znaczy pojęcie "odwrotnie proporcjonalne"

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, marekd napisał:

Kaloryczność dalem do  góry z 8,1/29,2 na 8,2/29,5 korekta jeszcze na -1% spalanie podskoczyło z 21,3 na 22,2 kg/ h myśle ze spadnie , obserwuje ale dopiero jutro zobaczę piec bo wyjechałem mam tylko podglad przez internet, dzięki.

Ręce opadają....a czego oczekujesz, jeśli zwiększyłeś kaloryczność i zmniejszyłeś nawęglanie. Żeby teraz pokryć apetyt na kilowaty, kocioł musi więcej podać.

To zmniejsz kaloryczność i zwiększ korektę - spalanie "w internecie" na pewno spadnie. I będziesz zadowolony :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pany jak już tak klikacie w kaloryczność czy też korekte dawki to nie zapomnijcie o dostrojeniu powietrza :)

żeby nie było zaraz bo mi się kopci :) lub spieka .

Edytowane przez FAFAŁ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, gmaj22 napisał:

spalanie "w internecie" na pewno spadnie. I będziesz zadowolony :)

:-) W celu uzyskania najlepszych wynikow wyrtualnych polecam obnižač potencjal podajnika,najmniej o polowe,ale spalanie isto w rzecywistosci wzrastnie....i kociol sa istotno pieknie zabrudzi i jest nastepnie možliwe z popiolu uzyskac wsztecznie opalu i ten wybierač i wrocic do kosza.Perpetum mobile....

Edytowane przez bercus
  • Lubię to 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brawo Bercus. Jak zawsze trafna riposta.

P.S.

Do osób które co godzinę sprawdzają spalanie:

1. Jak chcesz mieć ciepło to musisz wsypać węgla.

2. Jak chcesz mieć niskie spalanie to wyłącz sterownik z prądu.

3. Przykra prawda jest taka: nie można jednocze zjeść ciasteczko i mieć ciasteczko.

  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, bercus napisał:

:-) W celu uzyskania najlepszych wynikow wyrtualnych polecam obnižač potencjal podajnika,najmniej o polowe,ale spalanie isto w rzecywistosci wzrastnie....i kociol sa istotno pieknie zabrudzi i jest nastepnie možliwe z popiolu uzyskac wsztecznie opalu i ten wybierač i wrocic do kosza.Perpetum mobile....

Niektórzy są już tego blisko :D
Jak ktoś będzie miał nadmiar opału to chętnie go przygarnę :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, nie podniecajcie się "nie kami", raczej  byłbym powściągliwy w stosunku dla początkujących z SKZP . Ten sterownik wymaga  "wiedzy" aby załapać co i gdzie - wymagany jest czas oraz zrozumienie działania tego sterownika. Aby to tak się stało niestety wizyta w kotłowni jest przymusowa.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, gmaj22 napisał:

Ręce opadają....a czego oczekujesz, jeśli zwiększyłeś kaloryczność i zmniejszyłeś nawęglanie. Żeby teraz pokryć apetyt na kilowaty, kocioł musi więcej podać.

To zmniejsz kaloryczność i zwiększ korektę - spalanie "w internecie" na pewno spadnie. I będziesz zadowolony :)

Przecież stwierdzam fakt a chodzi mi od początku o czarny nalot w wymienniki wiec się czepiam wszystkich rozwiązań i mi ręce opadaj, tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, cez19 napisał:

Panowie, nie podniecajcie się "nie kami", raczej  byłbym powściągliwy w stosunku dla początkujących z SKZP . Ten sterownik wymaga  "wiedzy" aby załapać co i gdzie - wymagany jest czas oraz zrozumienie działania tego sterownika. Aby to tak się stało niestety wizyta w kotłowni jest przymusowa.

 

dokładnie, a chłopu trzeba  pomóc bo puszcza kasę kominem , Marekd wstawiaj jakieś zżuty ekranu będziemy patrzeć co jest nie halo,

 z moich nastaw mogę napisać tak,

temperatura zadana minimalna 54 stC ,mam zawór 4 drogowy , i przy niższej temperaturze nie jest w stanie utrzymać mi zadanej (52) temperatury powrotu, twoje ustawienie powinno być takie żeby temperatura powrotu nie spadała poniżej 52stC, możesz ustawiać wyższą temperaturę na piecu, ale wtedy żeby wymiennik pracował to przy 55 na piecu temperatura spalin minimum 70stC ,a przy 65 już 80stC , więc rośnie strata kominowa i starta na izolacji samego kotła  

kolejna fundamentalna sprawa to opał MUSI !!!  być suchy , jeśli nie masz suchego opału to musisz go niestety suszyć ,

strata opału na odparowanie z niego wilgoci może sięgać nawet 20% (odparowanie wymaga włożenia energii ,kondensacja wilgoci oddaje energię cieplną) 

pewna ilość wilgoci w opale powinna jednak zostać ponieważ poprawia ona katalizację spalin, moim zdaniem wystarczy 2-3% ,pewna ilość wilgoci dostarczana jest też razem z powietrzem (w tym miejscu nalezy zaznaczyć że suchy opał ma wpływ również na temperaturę powrotu ,bo jeżeli w tym opale a potem spalinach wilgoci będzie mało , nie będzie nam tez występowało skraplanie oraz korozja )

co do palnika to musi on być pełny i to że masz na palniku mniej paliwa nie oznacza że kocioł pracuje ekonomicznie ,jeśli dojdziesz do wniosku (po jakimś czasie)że jednak nie możesz opanować kotła(za duża moc) z pełnym palnikiem paliwa , mozesz go zmniejszyć , zaślepiając kilka otworów od strony ślimaka , jednak z doswiadczenia powiem tak , mam retortę ekoenergia 20kW w piecu 14KW i na tym sterowniku nie ma problemu,

warto by też było wyliczyć zapotrzebowanie na ciepło twojego domu , 230m2 x 60W = 13,8kW w największe mrozy + bojler ok 0,5kW, daje nam to 14,3kW przy temperaturze jak dziś (+6) powinno być to ok 1/3 tej wartości czyli jakieś 4,5kw, licząc że z 1 kg węgla masz ok 7,5 kWh, daje nam to jakieś 0,6kg na godzinę x 24h = 14,4 kg (mogłem sie rypnąć o 10% w każdą  stronę z powodu braku danych o metrażu i wykorzystaniu powierzchni) wiec wynika z tego że przez złe ustawienia kotła i inne czynniki w sadzę zamienia ci sie ok 4kg opału na dobę 

wyższe spalanie może być też wtedy kiedy wygrzewasz dom i instalacje po 1szym uruchomieniu kotła , wtedy spalanie możne być większe nawet 3krotnie 

Edytowane przez jolo747
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Uważam, że zima będzie ciepła. Czeka nas bardzo długa jesień, która będzie trwać od października do połowy stycznia. Będzie to taka ciepła jesień" - mówi Jackowski - jasnowidz z Człuchowa.

Chyba trza będzie zmienić nazwę na forum.info-oziębianie. :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strata kominowa nie tak podstawowa,jak juž tu kdzies pisalem.120°-140° na komin nie taka tragedia.15° do komina nawet jest jakes 1% straty(Liepiej,niž nowy komin).Niska temperatura kotla na krawedzi ochrony powrotu tež nie idealna dla osczednosci ze wzgladu dopalania gazow przy idealnej temperaturze.Idzie o take ustawienie powietrza do ilosci wegla,by temp.spalin przy pewnej mocy byla najwyzsza.Temperatura spalin jest to co nas ogrzewa.Nie chlodzic nadmiernym nadmuchem i nie dlawič i kopczyč.Na wilgotnym opale tež nie znalazlem straty,goraca para swoi energii tež daje wymieniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich w nowym sezonie , czytam ostatnie wypowiedzi i chce tylko dodać ,że  kolega MarekD to ma sterownik SKZP 02 od początku tego tematu wiec słowa początkujący to raczej nie powinny być kierowane w jego stronę .Już kiedyś tłumaczył zawziętość do problemów kotła który chce grzecznościowo ogarnąć bo jego kocioł ma ustawiony prawidłowo .

pozdrawiam .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest możliwości ustawienia korekcji pogodowej na mieszacz. Chodzi o to ze jak temp na dworze jest np. 5* to temperatura na podłogówkę ma być np. 28* a jak będzie 0* to np.30* na podłogówkę?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie tego forum ja zwróciłem się z pomocą w temacie czarnego wymiennika a tu rozgorzała wielka dyskusja ,może konstrukcja pieca jest do du..y a ja chce tylko nie mieć w miarę czarno, tyle.Nadmienie ze piec to HEF z wymiennikami pionowymi brak danych co do mocy nie napisane na tabliczce znamionowej podejrzewam ze ma 25 kw tyle deklarował wcześniejszy właścicielce odkupił cały dom z kotłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, SlawekOrfi napisał:

Jest możliwości ustawienia korekcji pogodowej na mieszacz. Chodzi o to ze jak temp na dworze jest np. 5* to temperatura na podłogówkę ma być np. 28* a jak będzie 0* to np.30* na podłogówkę?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z pewnością korekty pogodowej nie da się ustawić raz na cały sezon. Ja w tej chwili na CO mam ustawioną temp. 34 °C i korektę pogodową na 3, co przy 5°C da na CO 35,5°C, a przy 0°C mieszacz puści 37°C. Wracając pytania @SlawekOrfi, ustawisz tak jak to napisałeś. Temp. na mieszacz 26°C i korekta pogodowa na 4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że przy takim ustawieniu, przy minus 20 na zewnątrz, pójdzie już temperatura na podłogę 38, a to może być zbyt wiele.

@SlawekOrfi musisz sobie potestować różne ustawienia i wybrać to, co będzie najlepsze, ale przy podłogówce trzeba brać niższe wartości korekty.

Wyjdź może od temperatury 28, daj korektę 2 i obserwuj jak to się będzie zachowywać. Przy podłogówce i stosowaniu korekty pogodowej najważniejszą rzeczą (wg mnie) jest ustawienie tej temperatury wyjściowej i dobranie potem do niej tej odpowiedniej wartości korekty, bo to u każdego może wyglądać inaczej z uwagi na różną kumulacyjność cieplną budynku, różną temperaturę utrzymywaną w domu, różne wykonania instalacji itp.

Edytowane przez Jockey
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy krzywej pewnej jest potrzebne 1x,2x podczas zimy zmienic zadana o +-1-2°C,kiedy krzywa dobro wybrana. Polecam dodac termostatu z mala hysterza dla obniženia.Može to troche zrobič dla ciebie.

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMG_0145.jpg

Dlaczego w domku mam off?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.