Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Opinie Na Temat Tekla Draco Bio / Tekla Draco Bio Compact 12 Kw


Sterydziak

Rekomendowane odpowiedzi

Ty masz tytana o małej pojemności wodnej, to według mnie najlepiej byłoby schodzić z mocą w dół żeby dłużej pracował, ale oczywiście mogę się mylić...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakim sensie kocioł o małej pojemności wodnej powinien być inaczej prowadzony niż przy dużej? Czy czasem moc (i dawkowanie pelletu) nie jest decydująca?

Z tego co widzę, mój kocioł, Tytan, dość ślamazarnie wchodzi na obroty. Przynajmniej w moim odczuciu. Zajmuje mu to minimum 40minut na pełnej mocy. Ten kocioł waży 311kg, to jest kupa żeliwa do rozgrzania.image.png.6c0d29fde0eca14bd994405a28eeded3.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, IzaTom napisał:

Panowie, jak to jest z temperatura powrotu ?ona zawsze powinna byc wysoka?  Sprawdziłem w momencie jak piec zakończył prace i sie wygasił i zbyt dużej temperatury ta rura to nie miała, niestety czujnika nie mam wiec nie mogę podać dokładnie.

Moim zdaniem temperatura powrotu powinna być minimum 50C. Kup zwykły termometr z sondą (po 10zł na allegro) i podłącz sondę do powrotu przy kotle (ja przykleiłem zwykłą taśmą izolacyjną) i już będzie wiadomo ile wynosi temperatura powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji Tekli jest w jednym miejscu, że powinno być 45st, a w postanowieniach końcowych i informacji o gwarancji 55st. Serwisant powiedział mi, że 45st wystarczy dla wymogów gwarancji. 

Można czujnik podpiąć pod jakieś inne wejście pomiarowe sterownika, albo zastosować termometr elektroniczny. Ważne żeby dobrze zaizolować miejsce pomiaru. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, IzaTom napisał:

Panowie, jak to jest z temperatura powrotu ?ona zawsze powinna byc wysoka?  Sprawdziłem w momencie jak piec zakończył prace i sie wygasił i zbyt dużej temperatury ta rura to nie miała, niestety czujnika nie mam wiec nie mogę podać dokładnie.

A powiedz mi czym w Twojej instalacji jest realizowana ochrona powrotu ... pompa kotłowa czy zawór termostatyczny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy w Igneo Touch w wyświetlaniu palnika: jasność to maksymalnie 100 czy może być więcej.

Modulacja.jpg

Edytowane przez robi007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Kriss12 napisał:

A powiedz mi czym w Twojej instalacji jest realizowana ochrona powrotu ... pompa kotłowa czy zawór termostatyczny

Nie mam żadnych zaworów, ani pomp na powrocie:/

w teorii temp. Powrotu powinna byc stała np. 45stC bezwzględnu na to czy kocioł pracuje czy nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, robi007 napisał:

Moim zdaniem temperatura powrotu powinna być minimum 50C. Kup zwykły termometr z sondą (po 10zł na allegro) i podłącz sondę do powrotu przy kotle (ja przykleiłem zwykłą taśmą izolacyjną) i już będzie wiadomo ile wynosi temperatura powrotu.

Dzieki ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, IzaTom napisał:

Nie mam żadnych zaworów, ani pomp na powrocie:/

w teorii temp. Powrotu powinna byc stała np. 45stC bezwzględnu na to czy kocioł pracuje czy nie?

Więc w Twojej instalacji nie ma ochrony powrotu ....a sterownikiem tego nie zrealizujesz ....rdzę dokładnie poczytać wątek 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parę pytań,byłbym wdzięczny: 1.Dlaczego w ogóle tak ważna jest ta temperatura powrotu? 2.Na czym polega niebezpieczeństwo za niskiej lub za wysokiej temp. powrotu ? 3.Jakie ma ona znaczenie w eksploatacji kotła? 4.Kiedy,w jakich przypadkach woda płynie z powrotem do kotła z instalacji CO?

Mam siłownik 4D i pompę na CO.Czy u mnie też ma znaczenie temp powrotu?Ustawione mam przez podłączającego kocioł na 40 st.

Tak to u mnie wyglada:

Powrót z instalacji to chyba ta rurka dochodząca do siłownika z prawej strony ale na niej nie mam żadnej pompki.Jest tylko zawór który mogę zakręcić i odkręcić.

20181105_194900.thumb.jpg.d64dab31524d30cd8df3699ef8bb854f.jpg

20181105_194916.jpg

Edytowane przez Okman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Okman napisał:

Parę pytań,byłbym wdzięczny: 1.Dlaczego w ogóle tak ważna jest ta temperatura powrotu? 2.Na czym polega niebezpieczeństwo za niskiej lub za wysokiej temp. powrotu ? 3.Jakie ma ona znaczenie w eksploatacji kotła? 4.Kiedy,w jakich przypadkach woda płynie z powrotem do kotła z instalacji CO?

Mam siłownik 4D i pompę na CO.Czy u mnie też ma znaczenie temp powrotu?Ustawione mam przez podłączającego kocioł na 40 st.

 

Temperatura powrotu ma związek z korozją niskotemperaturową.Jak nie będziesz utrzymywał min.ok 50st na powrocie to długo się kociołkiem nie nacieszysz.To że masz zaw.4D z siłownikiem nie=się że masz odpowiednią temp.wody powracającej do kotła.Na powrocie tuż przed kotłem powinien być zamontowany termometr który pokazuje jaka jest temp.wody powracającej z instalacji.Jeżeli sporo ci brakuje do owych 50st to być może trzeba domontować dodatkową pompę w obiegu kotłowym

Edytowane przez odpowietrznik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, odpowietrznik napisał:

Temperatura powrotu ma związek z korozją niskotemperaturową.Jak nie będziesz utrzymywał min.ok 50st na powrocie to długo się kociołkiem nie nacieszysz.To że masz zaw.4D z siłownikiem nie=się że masz odpowiednią temp.wody powracającej do kotła.Na powrocie tuż przed kotłem powinien być zamontowany termometr który pokazuje jaka jest temp.wody powracającej z instalacji.Jeżeli sporo ci brakuje do owych 50st to być może trzeba domontować dodatkową pompę w obiegu kotłowym

Ustawiłem teraz min temp. powrotu na 50 stopni ale jeżeli dobrze kombinuję to w moim przypadku ( gdzie temp na CO mam ustawioną tylko 40 stopni i to mi wystarcza), temp. powrotu nigdy nie osiągnie 50 stopni bo jak ma z instalacjo CO wracać woda o temp. 50 st. jeżeli na instalację mam ustawioną temp. 40 st.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, Okman napisał:

Ustawiłem teraz min temp. powrotu na 50 stopni ale jeżeli dobrze kombinuję to w moim przypadku ( gdzie temp na CO mam ustawioną tylko 40 stopni i to mi wystarcza), temp. powrotu nigdy nie osiągnie 50 stopni bo jak ma z instalacjo CO wracać woda o temp. 50 st. jeżeli na instalację mam ustawioną temp. 40 st.?

Woda z powrotu z instalacji miesza się z wodą z wyjścia z kotła. Jeżeli na kotle masz 65, a woda powracająca z instalacji ma 35, to w zależności od pozycji zaworu 4D są różne proporcje mieszania się wody o tych różnych temperaturach. Dlatego niektórzy z zaworem 4D muszą mieć temperaturę pracy kotła np. 70st.

Teoretycznie przy wyższych temperaturach zewnętrznych, jak na instalację CO idzie mały przepływ, to ochrona przy 4D powinna być zawsze zapewniona. Teoretycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanie w mojej instalacji są wykorzystane wszystkie króćce przyłączeniowe 1 ½ . Pierwsze zasilanie jest na grzejniki i cwu a drugie na podłogowe. Pierwszy powrót z grzejników drugi podłogowe i cwu. Na grzejniki zawór 4d a podłogowe 3d, czy tak jest prawidłowo czy wszystkie powroty powinny być spięte razem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, rotkeh napisał:

Są jeszcze ustawienia w zależności od prędkości wiatru i czy świeci słońce,  tego nie testowałem jeszcze. Jak nie masz vide net to raczej ta funkcja nie będzie aktywna (ale tu nie mam pewności)

No bez podłączenia do internetu na pewno nie zadziała, bo to nie jest odczyt obecnej prędkości wiatru i odczyt obecnego "natężenia" promieni słonecznych, bo do tego meteorologicznych urządzeń podłączonych do kotła nie mamy. To wszystko prognozy pogody, które mogą się sprawdzić, a nie muszą.

 

23 godziny temu, rotkeh napisał:

Nie pamiętam o jaki współczynnik obniża. ( Ozi opisywał te zależności).

Współczynnik korekcji. Szeroki opis tutaj w moim wpisie z 28 lutego 2018:
https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/23402-sterownik-estyma-igneo-slim-opinie-problemy-lista-życzeń-i-co-jest-dobre/?page=2&tab=comments#comment-300345

 

23 godziny temu, rotkeh napisał:

Przy stałej pompie piec będzie się często odpalał.

Skąd taki wniosek? Ja mam stałą pompę i gdyby nie maksymalny czas pracy palnika, to by mi się odpalił rano, a wieczorem gasł.
 

11 godzin temu, zebbik napisał:

Można czujnik podpiąć pod jakieś inne wejście pomiarowe sterownika

A po co pod inne, skoro jest ku temu dedykowane wejście?

 

10 godzin temu, Okman napisał:

Ustawiłem teraz min temp. powrotu na 50 stopni

A masz czujnik temperatury powrotu, że ustawiasz min.temp. powrotu?

 

10 godzin temu, Okman napisał:

ale jeżeli dobrze kombinuję to w moim przypadku ( gdzie temp na CO mam ustawioną tylko 40 stopni i to mi wystarcza), temp. powrotu nigdy nie osiągnie 50 stopni bo jak ma z instalacjo CO wracać woda o temp. 50 st. jeżeli na instalację mam ustawioną temp. 40 st.?

Źle kombinujesz. To jest właśnie odwrotnie. Im mniej ciepła idzie na CO, tym więcej wraca do kotła zapewniając większą temperaturę powrotu. Zimna woda z powrotu z grzejników miesza się z ciepłą wodą idącą prosto z kotła, a przepuszczaną przez 4D od razu na powrót. Takie coś znalazłem na google (prawa strona to ciepła woda idąca z kotła, dół to woda wracająca do kotła, góra to woda idąca do CO, lewo to zimna woda wracająca z CO):
image.png.08958646005332e366870e8eebb46566.png

 

Rys.1 to zawór całkowicie zamknięty - całe ciepło z kotła idzie na powrót do kotła, nic nie idzie na CO. Rysunki 2, 3 i 4 to stopniowe otwieranie się zaworu. Rys.5 to całkowite otwarcie się zaworu - na powrót do kotła wraca tylko i wyłącznie zimna woda z CO. Powyższe rysunki takie uproszczenie, bo np. mój siłownik na zaworze nie pracuje na 5 pozycjach, tylko na 10.

Dlatego według mnie dobrym rozwiązaniem dla instalacji z 4D (gdzie nie ma zaworu termostatycznego pilnującego temperatury wracającej do kotła) jest włączona stała pompa. Dzięki niej na CO idzie mniej ciepła, ale to ciepło idzie ciągle (powiedzmy, że to rys.2 z powyższego obrazka), a co za tym idzie nie ma takich skoków temperatury wracającej do kotła, jak to ma miejsce przy grzaniu polegającym na dogrzewaniu domu o zadaną histerezę pokojową (wtedy na CO jest zadane np. 50 stopni - powiedzmy rys.4 lub wręcz rys.5, a potem gdy dom jest nagrzany to zmienia się na 7 stopni - rys.1 i znowu 50 stopni i znowu 7 i tak w kółko). To tak w dużym uproszczeniu.

Edytowane przez Ozi80
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, slawekqaz napisał:

Mam pytanie czy popiół powinien tak wyglądać jak na zdjęciu bo ok. 1/3 popiolu mam w postaci takich grudek, która po zgnieceniu rozsypuje?

20181116_121715.jpg

Też mi się takie coś robi, ale nie wiem czy nazwać to spiek, ponieważ jest to  bardzo miałkie i wręcz rozsypuje się jak wezmę w dłoń.

Edytowane przez robi007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.