Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Tekla classico


siwy84

Rekomendowane odpowiedzi

Też jestem ciekaw opinii użytkowników. Producent zapewnia grubość blach wymiennika z 8mm i wysoką sprawność do 91%, 5 klasa, ekoprojekt(ecodesign). Przekreśla go jednak wg. mnie stałopalność, która przy węglu na mocy nominalnej wynosi ok. 6h.(drewno 3h). Zapewne winna jest tu wielkość komory załadunkowej, która wynosi zaledwie 32 dm3 przy kotle 18kW. 

Edytowane przez 7Krzysztof5
brak wyrazu nadającego sens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Ktoś już ma i używa ? Z wymiarów wynika że kocioł 18kW i 24 kW to te same kotły, więc ciekawe gdzie jest haczyk. Co do palnika to nie jest ceramiczny tylko betonowy i składa się z 4 części.

image.png.04c61051070f7b81766b454ed0e16c40.png

wygląda znajomo ?  kocioł Viaflames

ciekawe... kto dla kogo produkuje czy Tekla dla nich czy oni dla Tekli.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś ze znajomych Kolegi @bercus używa taki kocioł i mógłby wyrazić swoja opinię na jego temat.

pozdrawiam

plasticfun

Edytowane przez plasticfun
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki palnik,skosna blacha ponad rusztom byl w ostatnim viadruse do drewna.Viadrusy želiwne/produkcja želiwa/ukonczone.To wyglada,jakby opakowali ten palnik blacha,droga wymienika tez jak w tym via.  Via/drus-Via/flames,cos na tym bedzie.Instalowalbym raczej klasyczna zgazowujaca koncepcja z dolna dysze.Atmos,Stalmark eko wood tež dobro wyglada.Jesli kasa nie ma dno,potym Blaze.

Edytowane przez bercus
  • Przydało się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@siwy84 

@7Krzysztof5

@mundek000

@wojtas85 proszę i macie odpowiedź na wasze pytanie czy warto zainteresować się tym kotłem.

a Koledze @bercus dziękuję.

pozdrawiam

plasticfun

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli dalej nie wiemy nic tak naprawdę. Moim skromnym zdaniem, ta konstrukcja jest o tyle dobra, że nie wymaga mega dużego ciągu kominowego, wentylatora wyciągowego i właśnie jest klasycznym kotłem DS. Natomiast te z dolną dyszą mają już dużo większe wymagania. I tutaj można spalać drewno / węgiel.

Brakuje konkretnych opinii od użytkowników a nie tylko teoretyków.

Atmos kilka lat i się rozcieka...dużo takich opinii czytałem, więc nie jest to jakaś technologia kosmiczna jak twierdzą niektórzy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie nabył tego kotła właśnie przez ten palnik. Wydaje się mocny bo z betonu ale to skomplikowana konstrukcja. Nie ma opcji by po jakimś czasie nie wykruszal się. Podejrzewam że z uwagi na skomplikowany kształt, części będą mega drogie a wystrugac czy odlać samemu będzie upirdliwe jeśli nie niemożliwe. Do takich konstrukcji potrzeba podchodzić z nieufnościa i lepiej odczekać jakiś czas i zobaczyć jak to się spisuje u innych. Było parę kotłów z podobnymi palnikami I znikły z rynku bo taki palnik fajnie wygląda ale szybko się zużywa. Choćby taki Defro DS... Lepszy zwykły szamotowy bo łatwiej taki dorobić samemu. To moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W MPM jest krótki obieg spalin a więc można powiedzieć że oddymianie tez powinno działać. Problemem może być w takim przypadku za słaby ciąg komina. Lub odpowiednio wypracowane schematy działania podczas dokładania jak np zamknięcie dopływu PP i otwarcie klapki krótkiego obiegu lub zastosowanie wentylatora wyciągowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawyki, nawykami, ale nawet to zdaje się nie daje gwarancji nie dymienia na kotłownię. Musi być chyba naprawdę solidny ciąg, żeby przez taki długi wymiennik przechodziło i nie dymiło przy dokładaniu.

Co do cen palnika w Tekli - poszczególne kształtki to koszt ok. 200-300 zł / szt. - komplet (5szt.) ok. 1500 zł - info od producenta.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta cena jest wg mnie zaporowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.

Ktoś się skusił na ten wynalazek? 

Bardzo mi się podoba Camino 4 w wersji na pellet, ale jak sobie policzyłem ile mnie może wynieść rachunek zapalenie peletem, to prawie zemdlałem. Chyba będę musiał zacisnąć zęby i przeprosić się z piłą i siekierą..

Konstrukcja tej Tekli mi się podoba, cena już nie za bardzo - prawie 14 tys. za dosyć prosty piec, to cholernie dużo.

Spróbuję jakoś zasięgnąć info, ile kosztuje ten betonowy palnik, o ile w ogóle występuje jako element wymienny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

Marcinos76, ja stoję przed zakupem Tekla Classico 30kW, do tego chciałbym dwa bufory 1000l albo 1 2000l tylko taki który mi wejdzie w drzwi 91 - może ktoś wie kto w Polsce może wykonać bufor wg. życzenia klienta i do tego w przyzwoitych pieniądzach?

Co do kotła Tekli to już od 2 miesięcy szukam informacji na jego temat, niestety nadal nic ciekawego nie można o nich powiedzieć. Największymi zaletami jest na pewno to że został skonstruowany na podstawie świetnego Viadrusa, kolejną zaletą jest możliwość palenia węglem i drzewem. Na minus, i dla tego go jeszcze nie zamówiłem to ceramika i wg. mnie mała komora na paliwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.10.2022 o 16:03, sambor napisał:

O bufor można spytać tu : https://www.p2ar.pl/oferta-kotłów/

To firma naszego kolegi forumowego, który robił tanio i dobrze  i oczywiście pod każde zamówienie.

 

Dziękuję, wysłałem zapytanie.

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.10.2022 o 14:19, demolka19 napisał:

Witam wszystkich,

Marcinos76, ja stoję przed zakupem Tekla Classico 30kW, do tego chciałbym dwa bufory 1000l albo 1 2000l tylko taki który mi wejdzie w drzwi 91 - może ktoś wie kto w Polsce może wykonać bufor wg. życzenia klienta i do tego w przyzwoitych pieniądzach?

Co do kotła Tekli to już od 2 miesięcy szukam informacji na jego temat, niestety nadal nic ciekawego nie można o nich powiedzieć. Największymi zaletami jest na pewno to że został skonstruowany na podstawie świetnego Viadrusa, kolejną zaletą jest możliwość palenia węglem i drzewem. Na minus, i dla tego go jeszcze nie zamówiłem to ceramika i wg. mnie mała komora na paliwo.

Palnik jest zrobiony z betonu ogniotrwałego i składa się z kilku elementów, które można dokupić pojedynczo. Cena całości 1000 - 1500zł. Wymiana jest bardzo prosta, to się wkłada luzem jak klocki Lego.

Dla mnie ten kocioł ma trochę za małą komorę zasypowa i jest dosyć drogi.

Ostatecznie wybrałem MPM Wood 18kW, który stoi już przed domem i dziś będzie wstawiany do kotłowni. Przy Tekli wygląda jak klepany u kowala, ale jakoś to będzie.

Edytowane przez Marcinos76
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zakupiłem ten kocioł latem ale niestety jeszcze stioi nie podłączony, wersja 30kW ma pracować z buforem 1000l, i do tego grzac zbiornik cwu 200l, na tą chwilę mogę powiedzieć że wygląda solidnie, grube blachy. Ale komora załadunkowa jak dla mnie trochę mała, do tego chyba drewno trzeba wkładać bokiem jak na rysunku producenta. Ten palnik betonowy to dosyć skomplikowany jak dla mnie. Ja zapłaciełm za niego około 12 tys zł, nie pamietam szczerze bo brat jezdził zapłacić. Za kilka tygodni bedzie podłączony wiec bede mogł wiecej napisac o uytkowaniu. Ogólnie zdecydowałem się na niego ponieważ nie znalazlem innego kotła niezgazowującego o takiej mocy w 5 klasie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

@Radoo01 I jak? Zamontowałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.