Skocz do zawartości

robi007

Stały forumowicz
  • Postów

    118
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Treść opublikowana przez robi007

  1. Nie na sztywno. Kocioł chodzi cały czas na pogodówce, więc temperatura kotła dostosowuje się do tej jaka jest na zewnątrz. Dodatkowo w ustawieniu "Termostat pokojowy" - ustawienie wyłączony.
  2. Ja mam tylko grzejniki, cieżko mi powiedzieć dlaczego przy podłogówce nie chce ci działać. Może spróbuj przewietrzyć pomieszczenie, gdzie masz czujnik pokojowy, tak żeby temperatura w pomieszczeniu spadła o 2-3C i wówczas obserwuj czy kocioł podbije temperaturę. Ja przed chwilą przewietrzylem dom i od razu po spadku temperatury pokojowej, kocioł zaczął puszczać na grzejniki 45C. Jak tylko temperatura pokojowa zacznie wzrastać i zbliżać się do zadanej (mam ustawione na 22,5C), to kocioł stopniowo zacznie zmniejszać temperaturę i gdy brakuje 0,2C do ustawionej pokojowej, to już kocioł idzie cały czas na mocy minimalnej i puszcza tak jak dzisiaj około 39-40C. Ps. W kotle też mam przełączone na tryb podłogowy, żeby można było zejść z temperaturą poniżej 40C, tak więc u ciebie powinno działać tak samo, jak opisałem powyżej.
  3. Właśnie to co kolega Grzechotnik napisał podstawa to dobrze zrobiona instalacja przy kotle pelletowym. U mnie hydraulik kompletnie wszystko źle zrobił, począwszy od zbyt małej średnicy rur i zaworu 4D, do nawet złego podłączenia wejść powrotów do kotła (nie podłączył krzyżowo z zasilaniem). Przez to wszystko cieżko jest ustawić kocił aby optymalnie sprawował. Dopiero jak poczytałem forum, to wszystko mi się wyjaśniło gdzie są błędy. Zresztą kocioł gazowy założyłem z myślą o podgrzewaniu jak temperatury są bardziej jesienne czyli okolozerowe, jak jest teraz. Przy większych mrozach pewnie będę ogrzewał pelletem, tym bardziej że obecnie mam dołożoną pompę kotlową i wejścia powrotów podpięte już prawidłowo, wiec może i zużycie pelletu trochę spadnie niż to było wcześniej. Gaz mnie naprawdę zaskoczył bo spodziewałem się że jak wyjdzie tyle samo co pellet przy takich temperaturach jak obecnie, to będzie dobrze. A tu wychodzi ze będzie taniej. Chyba dla mojej instalacji bardziej pasuje kocioł gazowy, który wybacza błędy hydraulika, po prostu wpina się kocioł w instalacje i wszystko działa. Nie trzeba martwić się o zimny powrót (a nawet wskazane jest żeby był zimny) , czy korozje kotła, o komforcie nie wspominając. Teraz w kotłowni jestem może raz na tydzień, a wcześniej byłem codziennie.
  4. "Wpływ czujnika pomieszczenia" - włączony - histereza ustawiona na 1. Jak ustawiłem raz na próbę histerezę na 5, to po pół godzinie z temperatury 21,5C dogrzało cały dom do 22,5C. Jak domyślasz się wówczas zużycie bardzo wzrasta (praktycznie tak jakbyś w tym czasie bojler podgrzewał - temperatura na grzejniki 55-60C poszła). Tak więc nie polecam ustawiać więcej niż 2, bo owszem szybko dogrzeje ale za to dużym kosztem zużycia gazu. Na 1 delikatnie podpija temperaturę. "Różnica temperatury pomieszczenia" - ustawione na 0,5C "Zmiana temperatury zadanej " - ustawione na 2C
  5. W tamtym roku (2019) od połowy października do końca listopada wypaliłem dokładnie 985kg pelletu, za który płaciłem 860zł/tona. Natomiast w tym samym okresie w tym roku wypali mi gazu 415m3 (wliczone są w to już dwa dni które pozostały do końca listopada), co przy moich obliczeniach na podstawie stawek jakie mam w ostatnim rachunku za gaz wychodzi mi niecałe 600zł. Też jestem w szoku, że gaz wyjdzie mnie taniej. Może napiszę inaczej. U mnie po prostu pellet nie spalał się chyba zbyt ekonomicznie, przez to że mam ten bezsensowny zawór 4D. Zresztą jest ona cały czas, tylko ze dorzuciłem w tym roku jeszcze pompę przewałową, więc może pelleciak też będzie mniej palił. Poza tym kocioł gazowy chodzi mi non stop 24/dobę, co wpływa bardzo na komfort cieplny (i to chodzi na mocy minimalnej kotła czyli około 2-3kW, tak więc pobiera bardzo mało gazu). Jak w tamtym roku załączyłem Tekle, żeby chodziła całodobowo (na stałej pompie), to po miesiącu zaraz wróciłem do pracy na automacie, bo piec palił pellet jak smok. Jeszcze dodatkowo w tym roku dołożyłem wszędzie o 50% więcej grzejników, pod kątem kotła gazowego (temp która idzie na grzejniki tak jak dzisiaj to 39-40C) - może dlatego całe CO dział bardziej efektywnie. Okman - tak czy siak od grudnia i tak odpalę pelletowca bo pelletu mam jeszcze 4 tony. Ps. Jak długa może leżeć pellet żeby nadawał się jeszcze do spalenia - rok, dwa czy może więcej?
  6. Czy kocioł, który długo nie jest używany, powinienem od czasu do czasu przepalić, żeby nic się w nim że tak powiem nie "zastało". Pytam bo na jesieni założyłem gaz ziemny i ogrzewam teraz dom kotłem gazowym. Oczywiście Tekla też jest włączona w ten sam obieg CO i w każdej chwili może być uruchomiona, ale ponieważ ekonomicznie gaz wychodzi mnie taniej o bagatela 25% niż pellet, to raczej na stałe zostanę przy gazie. Zresztą przy dużych mrozach mam zamiar częściej uruchamiać Tekle, bo może okazać się że gaz wówczas wychodzi drożej (chociaż wątpię w to). W sumie jak by nie patrzeć to jeszcze ze 4 tony pelletu mi zostało :) to i tak będę musiał go spalić.
  7. Tommyp2 u mnie działa "Wpływ czujnika pomieszczenia" co obserwuje przy mocnym przewietrzeniu domu, jak temperatura mi spadnie o np. 1C. Wówczas jak kocioł normalnie puszcza 40C na grzejniki, to przy takim dużym spadku potrafi podwyższyć temperaturę CO do 43-45, żeby szybciej dogrzać dom do ustawionej temperatury zadanej pomieszczeń. Inna sprawa że wtedy kocioł pracuje na mocy 30-50%, a nie jak to robi przez większość czasu na 2% (czyli na minimum).
  8. Czy pomiędzy 22:00 a 6:00 całkowicie wyłączasz kocioł, czy też masz nisko ustawioną temperaturę nocną, do której nie zdąży wychłodzić się dom i dlatego nie włącza się kocioł. U siebie obniżam w nocy o temperaturę o 0,5C w domu i w nocy kocioł też włącza się. Jak miałem tak ja ty to za bardzo wychładzało się do rana i chyba wtedy kocioł więcej mi palił gazu.
  9. Też mam cały czas dobre podłączenie i nic nie przerywa. Odkąd jest podpięty sterownik, jeszcze nie zdarzyło mi się żeby na telefonie nie było podglądu. Jeszcze mam do tego sterownika ten mały czujnik bezprzewodowy pokojowy i też komunikacja odbywa się bez problemu i to przez dwa stropy.
  10. Witam, Szukam pomocy odnośnie problemu z zapowietrzaniem się obiegu CWU podczas pracy z kotłem gazowym. Opiszę pokrótce o co chodzi. Otóż mam podłączone do jednej instalacji CO i CWU dwa kotły: jeden na pellet (Tekla 25kW) a drugi na gaz (Termet Gol Plus 25kW. Podłączone jest to w sposób jak na załączonym schemacie. Problem występuje przy przełączeniu pracy na kocioł gazowy (odcinam kocioł pelletowy zaworami kulowymi). Jak kocioł gazowy grzeje CO wówczas jest wszystko w porządku - cicho pracuje pompa nic nie szumi. Jak tylko zaczyna grzać CWU i zawór w kotle gazowym puszcza gorącą wodę na wężownicę bojlera, wówczas pompa zaczyna głośno szumieć i słychać tak jakby zapowietrzone powietrze w pompie. Odkręcałem już odpowietrznik na pompie w kotle gazowym, dołożyłem również odpowietrznik na obiegu CWU w najwyższym miejscu, ale i tak cały czas jest to powietrze wobiegu CWU. Jak można temu zaradzić i odpowietrzyć lub zapobiec zapowietrzaniu się układu CWU. Schemat CO i CWU_1.tif
  11. Też mam wyłączony termostat, ale w sumie i tak po przekroczeniu temperatury o ustawioną histerezę (mam na 0,2C) kocioł wyłącza się. W sumie to chyba dobrze, bo gorzej jakby dalej grzał i przegrzewał. Na grzejniki obecnie pogodówka puszcza mi z kotła wodę w granicach 33-36C..
  12. U mnie o przebija co najwyżej 0,1-0,2C i też kocioł wyłącza - mam histerezę mam ustawioną na 0,2C, więc może tak musi być. Może u siebie masz histerezę 0,5 i dlatego tyle przebija i wyłącza kocioł. Zresztą ta histereza jakoś dziwnie działa. Otóż jak mam ustawioną temperaturę zadaną CO na 22,2C, to kocioł nagrzewa odpowiednio do 22,4,C a następnie wyłącza się kocioł. Z kolei ponowne załączenie kotła następuje już przy spadku temperatury do 22,1C, a więc ta histereza 0,2 nie bardzo działa w dół.
  13. To u mnie w sumie tak samo działa, bo rzeczywiście jest na razie dosyć ciepło i ciężko zejść do tej temperatury obniżonej, więc wcześniej zdąży wyłączyć się. Tak, temostat pokojowy wyłączyłem w ustawieniach i działa teraz tylko na pogodówce. Jak miałem włączony termostat pokojowy to mi wyłączał kocioł od razu po osiągnięciu 22C (albo miałem coś źle ustawione).
  14. Użytkuję ten sterownik niecały tydzień i też dopiero uczę się jak go ustawiać. Z tego co wywnioskowałem, to obniżenie EKO powinno powodować, że po osiągnięciu temperatury zadanej pomieszczenia, kocioł nie wyłącza się, tylko ma zniżać temperaturę do ustawionej w "Obniżenie temp. zadanej pokoju", czyli powinien modulować. Niestety ale u mnie jakoś to nie chce za bardzo działać, bo i tak kocioł wyłącza się po osiągnięciu temperatury pomieszczenia. Co do drugiego pytania, to można ustawić w tygodniówce, tak żeby poza przedziałami czasowymi dla temperatury zadanej, sterownik działał w ustawieniu dla "Obniżenie temp. zadanej pokoju". Warunek to w ustawieniu "Redukcja ogrzewania" zaznaczyć to co wyżej czyli "Obniżenie EKO". Jak zaznaczysz tę drugą opcję czyli ON/OFF to kocioł w tych godzinach wogóle będzie wyłączony.
  15. Panowie podepnę się do tematu, bo od pięciu dni też zacząłem ogrzewać kotłem Termet Gold Plus 25kW + sterownik ST-2801 wifi, więc konfiguracja taka sama jak u kolegi jamaju. Ogrzewam tylko obieg grzejnikowy (nie mam podłogówki) i ustawioną mam pogodówkę. Sterowanie odbywa się poprzez Tech ST-2801 (opentherm). Jak ustawić w sterowniku nastawy, żeby przy osiągnięciu temperatury w pokoju (ustawione na 22C), kocioł nie wyłączał się, tylko modulował pomiędzy temperaturą np. 21,7 i 22,3C.
  16. No właśnie piszecie że nie powinien się do końca otwierać, ale u mnie przy rozgrzewaniu np. rano (w nocy kocioł nie pracuje) zawór po osiągnięciu temperatury startu pomp (50C) otwiera się na maksa aż cała ciepła woda wyjdzie z kotła. Potem znowu się zamyka i trwa to tak ze dwa czy trzy cykle, aż temperatura w domu odpowiedni się podniesie.
  17. Zawór ma skalę od 0 do 10. Po rozpaleniu i osiągnięciu temperatury 50C przez kocioł, zawór otwiera się do 10, bo chce jak najszybciej zagrzać wodę CO. Wówczas pompa kotłowa wpięta w powrót jak na ostatnim schemacie chyba tylko pogłębia spadek temp. na powrocie.
  18. Powiedzcie dlaczego pompa przewałowa musi być wpięta tak jak na ostatnim rysunku. Przecież po otwarciu na maksimum zaworu 4D, jeszcze szybciej zostanie wtloczona chłodniejsza woda do powrotu. Czy nie powinno być tak jak na rysunku w pierwszym poście - jakie są przeciw temu przeciwskazania.
  19. Dokładnie o to mi chodzi Majster. Żeby pompę kotłową i czujnik podpiąć bezpośrednio przez sterownik Touch. Jakby dało radę żebyś podejrzał u siebie, gdzie co jest wpięte to byłbym wdzięczny.
  20. Dzięku Mrekzo za podpowiedź. To jest chyba najprostsze rozwiązanie z takim czujnikiem przylgowym. Będę szukał jednak schematu jak to spiąć u mnie ze sterownikiem Igneo Touch. PS. Ktoś wie co może oznaczać kod alarmu nr 139 w Igneo Touch. Pierwszy raz taki mi się przytrafił.
  21. Panowie prosiłbym o podpowiedź. Otóż założyłem sobie pompę kotłową, która ma za zadanie wspomóc jako tako ochronę powrotu. Pompa jest założona bezpośrednio na rurach pomiędzy zasilaniem i powrotem (oczywiście przed zaworem 4D). Zadaniem pompy będzie pobieranie bezpośrednio z zasilania gorącej wody i wpuszczanie jej do kotła przy powrocie. I mam teraz trzy pytania: 1. Jak to teraz podłączyć wszystko elektrycznie. W mojej Tekli Draco Bio 25kW mam już zajęte gniazda na pompy (jedna od CO a druga od CWU). Nie wiem gdzie teraz podłączyć tą pompę kotłową. Mam sterownik Igneo Touch z modułem BIG. Czy pod ten moduł podłącza się to jakoś. 2. Druga sprawa to jak i gdzie podłączyć czujnik powrotu (kupiłem zwykły NTC 10K i mam nadzieję ze będzie pasował). Na dole przy powrocie do kotła jest taka złączka na wprowadzenie kabelka, ale nie wiem czy to właśnie tu wkłada się sondę temperatury. No i gdzie podłączyć kabelki w sterowniku. 3. W którym miejscu w ustawieniach sterownika Igneo Touch trzeba coś poustawiać żeby powyższe zaczęło działać.
  22. Witam, Poszukuję fachowca do doboru i podłączenia kotła gazowego w istniejącej instalacji CO i CWU. Obecnie w instalacji pracuje kocioł na pellet, któy będzie kotłem rezerwowym (nie będzie likwidowany). Najlepiej jak będzie ktoś z okolic Łodzi lub Brzezin.
  23. Witajcie. Potrzebuję dobrać kocioł gazowy do istniejącej instalacji CO i CWU (zbiornik 300l) opartej obecnie o kocioł pelletowy Tekla Draco Bio 25kW. Będzie to po prostu drugi odrębny kocioł, którym będę ogrzewał dom i wodę, w zależności co będzie wychodziło bardziej ekonomicznie. Wstępnie myślę o Termecie 25kW, który przewija się w co drugim wątku. PS. Jeżeli ktoś zna dobrego fachowca od instalacji CO z okolic Łodzi to prosiłbym o namiary na priv. Do roboty będzie montaż kotła gazowego i dołożenie pompy na powrocie w piecu pelletowym.
  24. Dodali też temperaturę powrotu w zakladce kocioł :)
  25. A czy jest możliwość żeby podłączyć do Toucha, dodatkowy czujnik do mierzenia temperatury powrotu i żeby wówczas sterował tak aby pilnował 50C na powrocie (na razie byłoby to bez pompy kotłowej - bo dopiero na wiosnę mam zamiar taką zainstalować).
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.