Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Tekla classico


siwy84

Rekomendowane odpowiedzi

Nie polecam nikomu nabyłam kocioł 2 miesiące temu i stał się zmorą i utrapieniem mojego życia mimo tego że ciąg jest bardzo dobry dzień w dzień przy rozpalaniu zakopcony  mam cały dom, dysza i betony posypały się po miesiącu użytkowania, przy dłuższym paleniu najczęściej w nocy gdy nie rusztuję kopci się ponownie. Jednym słowem tragedia. Miałam różne piece i nigdy nie działy się takie rzeczy. Węgiel nie odpala się. Kocioł nie jest wart swojej ceny !!! 

 

Edytowane przez Meg124
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, nie jest to dobra rekomendacja. Ale aż tak źle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po 1 primo, jeżeli ciąg jest dobry oraz metoda rozpalania dostosowana do kotła dolnego spalania to nie powinno być problemu z zadymieniem w domu. Co najmniej jedna z tych dwóch rzeczy musi być skopana. Rozumiem, że początkujący użytkownik kotła dolnego spalania może mieć z tym problem, ale to jest wspólna cecha wszystkich kotłów dolnego spalania.

Po 2 primo, "betony" są objęte gwarancją. Bywa, że się sypią, ale wtedy producent bez problemu powinien wymienić.

Chętnie zobaczyłbym też zdjęcia kotła, bo co by nie mówić: świeże konto, które w pierwszym poście wyraża tak ostre opinie, wielkiego zaufania nie budzi.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja, szczerze mówiąc, zastanawiam się, jaka jest sprawność / wydajność tego kotła w porównaniu do kotłów zgazowujących. O ile dobrze rozumiem - palnik zmienia prędkość przepływu gazów i miesza je z tlenem, co w efekcie powinno dać dopalanie gazów. Prawie, jak w typowym zgazowującym. Różnica (tak mi to wygląda, ale ja się nie znam) polega na tym, że w komorze zasypowej opał się nie kisi, tylko porządnie jara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby się porządnie jarał cały opał to byś miał w piwnicy wulkan i z komina też wulkan.

W obu rodzajach kotłów dzieją się z grubsza podobne rzeczy tylko w kotle zgazowującym to jest lepiej kontrolowane przez automat, z wymuszonym ciągiem. Albo takie detale jak wymiennik: tu jest poziomy, który się czyści mało przyjemnie a w zgazowującym masz (chyba zawsze, oidp) pionowy, może z jakimś automatem do czyszczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli, jakby nie patrzeć, zgazowujący górą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, zależy czego chcesz. Jak ma być tanio i sobie poradzisz – zwykły zasypowiec. Jak jesteś skłonny wybulić hajs w zamian za trochę większą wygodę – to zgazowujący (choć pod tym szyldem też pewnie są różne półki jakościowe i cenowe).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie odwiedzam często tego rodzaju forum.Może dlatego,że nie jestem żadnym ekspertem i nie mam za dużo do powiedzenia w tym temacie.Przypadkowo tu "wszedłem"i przeczytałem bardzo negatywną opinię o w/w kotle,którą się nie mogę zgodzić.Kocioł użytkuję od tego sezonu grzewczego,czyli niedługo będzie pół roku.Nie mam problemów,które opisuje Meg124. Katalizatory betonowe,mimo że podczas palenia rozgrzane do czerwoności  nie są uszkodzone.Podczas dokładania do kotła podczas palenia(czego nie zaleca producent w instrukcji eksploatacji)nie dymi się na  kotłownie. Oczywiście klapka regulatora powietrza wtórnego jest w tym momencie zamknięta,a drzwiczki wsypowe otwieram powoli. Nadmienię,iż nie mam problemu z ciągiem kominowym.W swoim 10-cio metrowym kominie,przed instalacją kotła zamontowałem wkład nierdzewny fi 160. Czy jest wart swojej ceny?Tego nie stwierdzę,ponieważ nie mam doświadczenia w eksploatacji innych kotłów 5 klasy.Wcześniej użytkowałem dwudziestoletni kopciuch.Wybór padł na w/w kocioł,ponieważ chciałem mieć taki,który ma atest jednocześnie na węgiel i drewno. A w 2022 nie było alternatywy.

Pozdrawiam

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A możesz pokazać, jak się w nim pali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.02.2023 o 19:53, JurD napisał(a):

Nie odwiedzam często tego rodzaju forum.Może dlatego,że nie jestem żadnym ekspertem i nie mam za dużo do powiedzenia w tym temacie.Przypadkowo tu "wszedłem"i przeczytałem bardzo negatywną opinię o w/w kotle,którą się nie mogę zgodzić.Kocioł użytkuję od tego sezonu grzewczego,czyli niedługo będzie pół roku.Nie mam problemów,które opisuje Meg124. Katalizatory betonowe,mimo że podczas palenia rozgrzane do czerwoności  nie są uszkodzone.Podczas dokładania do kotła podczas palenia(czego nie zaleca producent w instrukcji eksploatacji)nie dymi się na  kotłownie. Oczywiście klapka regulatora powietrza wtórnego jest w tym momencie zamknięta,a drzwiczki wsypowe otwieram powoli. Nadmienię,iż nie mam problemu z ciągiem kominowym.W swoim 10-cio metrowym kominie,przed instalacją kotła zamontowałem wkład nierdzewny fi 160. Czy jest wart swojej ceny?Tego nie stwierdzę,ponieważ nie mam doświadczenia w eksploatacji innych kotłów 5 klasy.Wcześniej użytkowałem dwudziestoletni kopciuch.Wybór padł na w/w kocioł,ponieważ chciałem mieć taki,który ma atest jednocześnie na węgiel i drewno. A w 2022 nie było alternatywy.

Pozdrawiam

 

Jakiej mocy masz ten kocioł, jaki duży bufor i jak długo pali się pełny wsad drewna? Na YouTube jest filmik gdzie pokazują moment dokładania czy u Ciebie podobnie to wyglada ?

 

Edytowane przez Ciolson
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chętnie coś nagram telefonem,tylko nie wiem czy będę to umiał wrzucić na forum.Nie jestem młodzieniaszkiem i mam problem z takimi sprawami.Może jakieś wskazówki
Najlepiej chyba nagrać film komórką, potem aplikacją YouTube wrzucić go na serwis YouTube, a tutaj podać do niego link :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzejesz bufor, czy grzejesz od razu wodę w CO? Jeśli bufor, to ile ma litrów i ile musisz palić, żeby go zagrzać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprecyzuję może jeszcze parę rzeczy.W momencie rozpalania na buforze w górnej części była temp.ok.37stopni. Bufor jest tej wielkości, ponieważ wejście do kotłowni mam przez dom i większego bym nie wniósł. Ale myślę,że dobrze się stało,bo przy tej mocy kotła jaką mam maksymalny bufor jaki bym założył to 600l. O kryteriach wyboru kotła napisałem w pierwszym poście.I żeby być całkiem obiektywnym,gdybym nastawiał się na palenie tylko drewnem pewnie wybór byłby inny(głównie przez małą objętość "komory załadowczej"),a przy paleniu tylko węglem,też pewnie bym wybrał co innego(ze względu na cenę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Poszukuję informacji o piecu Tekla Classico i mam kilka pytań i będę wdzięczny za informacje:

 

  1. Jak czyści się pionowy kanał spalinowy łączący palnik z poziomym wymiennikiem? i jak często trzeba ten kanał czyścić?

  2. Czy palnik jest przytwierdzony na stałe np. klejem czy też można go bez większych problemów wyjąć i włożyć z powrotem?

  3. Jak się pali drewno po skośnej blachy zmniejszającej komorę (tzw. skośny ruszt przesuwny)?

  4. Jak się pali drewno bez tego skośnego rusztu przesuwnego? Czy się dopala? Czy nie zostają przy drzwiczkach niedopalone części?

  5. Kocioł nie ma rusztu ruchomego – jak w takim razie wykonuje się rusztowanie? Jak to najlepiej zrobić?

  6. Czy opał się wiesza? W szczególności czy drewno się wiesza?

  7. Czy ma jakieś problemy z paleniem wysokokalorycznego drzewa np. dębu, buku itp.?

  8. Czy ma jakieś problemy z paleniem wysokokalorycznego węgla?

  9. Czy da się palić trocinami?

  10. Czy da się palić miałem?

  11. Co sądzicie o rozbudowie tego pieca do wersji podajnikiem na pellet tj. Classico bio https://www.teklakotly.pl/pl/produkt/kociol-automatyczny-na-pellet-classico-bio

https://www.fuego.pl/tekla-classico-bio-18-kw.html

 

@Jur – jeśli dobrze zauważyłem na filmie to kupiłeś wersję 18 kw – a czemu nie kupiłeś wersji 30 kw z większą komorą załadowczą? Jakie rozmiary ma komora załadowcza (mierzona do GÓRNEJ krawędzi drzwi zasypowych) w wersji 18 kw?

 

Zgodnie z informacjami na stronie internetowej Tekla Classico pojemność komory załadowczej dla mocy 30 kw ma 41 litrów https://kotly.com.pl/produkt-kociol-zasypowy-na-drewno-i-wegiel-kamienny-tekla-classico-18-6696.html?l=pl (wydaje mi się, że to jest pojemność do DOLNEJ krawędzi drzwiczek załadowczych), ale na infolinii mówili że wielkość całej komory załadowczej mierzonej do górnej krawędzi drzwiczek załadowczych to głębokość 4,10 cm wysokość 5,20 cm szerokość 3,60 cm czyli cała pojemność to trochę ponad 76 litrów. Jeśli ktoś ma model 30 kw to prosiłbym o podanie rozmiarów komory zasypowej, żeby potwierdzić pojemność 76 litrów.

Cassico_wegiel_2-czyszczenie.png

Edytowane przez Matejko1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

@JurD Chciałbym serdecznie podziękować za opublikowane na forum filmy i informacje o Tekla Classico. Ponieważ rozważam zakup tego kotła prosiłbym o odniesienie się do pytań z mojego poprzedniego posta (tj. z 28 lipca 2023 r.), gdyż pomogą mi w dokonaniu wyboru. Będę wdzięczny za odpowiedź.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Porównywaliście z Atmos ?
czy tekla do węgla i zgazowujący to taka sama konstrukcja ?

 

skoro zwykłe płytki pękają ..
to tak skomplikowane elementy to chyba tym bardziej ...
może co się da dorobić z cegły szamotowej ?
może na stalowej konstrukcji ew żeliwnej skręconej .. ?
bo cena tego kosmiczna ... 1000 zł ..
a są info że to pękło po 2 mies ..
 

 

W dniu 2.02.2023 o 17:52, Juzef napisał(a):

 

BETONY ,, nie są objęte gwarancją ... z tego co piszą a to tzw elementy eksploatacyjne ... 
i koszt ponad 1000 zł 
konstrukcja pieca musi być prosta, skoro blacha 8 a waga dość mała w por do zgazowyjących bez szamotów czy betonów ..
na ile mniej awaryjne, ew do dorobienia z szamotu są w ATMOS ?
a jak inne piece gazujące bez elementów ceramicznych ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.