Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zakaz Palenia Węglem W Krakowie,a Może I W Małopolsce


henryk1953

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy w Małopolsce "czynniki klimatyczne  mają taki sam wpływ na jakość powietrza" jak na Śląsku, ale polecam zapoznanie się z artykułem: http://spjp.katowice.pios.gov.pl/klimat.aspx

 

 ,,,, Ocenia się, że o wielkości zanieczyszczenia powietrza aż w 70% decydują warunki meteorologiczne.
Warunki meteorologiczne w przyziemnej warstwie granicznej atmosfery zależą od intensywności turbulencji w warstwie granicznej atmosfery.
Pionową stratyfikację atmosfery charakteryzuje klasa stabilności atmosfery, natomiast zasięg turbulencji opisuje wielkość określana jako wysokość warstwy mieszania.
Spośród tych czynników meteorologicznych największe znaczenie ma prędkość i kierunek wiatru.
Prędkość wiatru decyduje o tempie rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń, natomiast kierunek wiatru odpowiada za trasę ich transportu.
,,,,

Edytowane przez Andrzej_M_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najwięksi wynalazcy w dziejach byli zazwyczaj samoukami. Teraz to już raczej trudne ale pasja często znaczy więcej niż papierek z uczelni. Przyznasz chyba, że gdyby wszyscy palący węglem, czy drewnem robili to w kotłach takich jak Twój, czy nawet o połowę mniej "czystych w spalaniu", to tematu smogu pewnie by nie było ? A skoro tak, to po co nam bezpłodni naukowcy z " węglowych instytutów", którzy sami niczego nie wnieśli do tematu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo są po polsku pazerni i zawistni, nie dopuszczają do grantów jakiś niedouczonych wieśniaków, którzy niechcący zmajstrują sprytny kociołek i tym samym utrą im nosa.

Powiem szczerze- kiedy rozniosło się, że producenci będą zmuszeni do zmiany konstrukcji kotłów, to spodziewałem, się, że ktoś się zgłosi do opracowania wspólnie czegoś

nowego i w każdym calu pożytecznego. I co? Nie chcę używać brzydkich słów. Wszyscy mają to w d...?  Nie ma sprawy,  ja też.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, Andrzej_M_ napisał:

Prędkość wiatru decyduje o tempie rozprzestrzeniania się zanieczyszczeń

Czyli stosując logikę naukofców i alarmu smogowego należy zdelegalizować wiatr bo roznosi zanieczyszczenia i wieje gdzie chce oczywiście tylko te zanieczyszczenia z domów bo z elektrowni, fabryk, komunikacji miejskiej i od sasiadów Niemców to nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, miki1212 napisał:

Czyli stosując logikę naukofców ,,,,

Widzisz ja mam taki sam stosunek do Twoich wypowiedzi na tym forum, jak Ty do nauki.

 

1 godzinę temu, miki1212 napisał:

,,,, należy zdelegalizować wiatr bo roznosi zanieczyszczenia i wieje gdzie chce ,,,,

 To jest prawda, ale przede wszystkim rozrzedza zanieczyszczenia przy źródłach emisji stacjonarnych. 

 

1 godzinę temu, miki1212 napisał:

,,,, bo z elektrowni, fabryk, komunikacji miejskiej i od sasiadów Niemców to nie.

Podaj mi lokalizację elektrowni na Śląsku, przy której nieopodal mieszkasz.
Ja postaram się o charakterystykę jakości powietrza w tejże okolicy, w okresie grzewczym i poza okresem grzewczym.

Edytowane przez Andrzej_M_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Andrzej_M_ napisał:

Widzisz ja mam taki sam stosunek do Twoich wypowiedzi na tym forum, jak Ty do nauki.

A mnie twoje stosunki nie obchodzą żeby nie powiedzieć dosadniej, nie bądź obleśny!

Jeśli już o stosunkach chcesz mówić to mój stosunek do nauki jest w najwyższym stopniu poważny bo sam mam stopień naukowy, moje mniej poważne podejście dotyczy jedynie pseudo naukowych opracowań i ludzi podających się za naukowców bo dziś każdego w zasadzie nazywa się naukowcem, to nic nie znaczy - coś w stylu amerykańscy naukowcy dowiedli, że...

13 minut temu, Andrzej_M_ napisał:

Podaj mi lokalizację elektrowni na Śląsku, przy której nieopodal mieszkasz.
Ja postaram się o charakterystykę jakości powietrza w tejże okolicy, w okresie grzewczym i poza okresem grzewczym.

Dzięki, ale mam bardziej rzetelne źródło wiedzy na ten temat niż internetowe stronki albo hehe publiczne raporty pożal się Boże, mnie bardziej interesują te niepubliczne części raportów bo są tam wiele ciekawsze rzeczy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, heso napisał:

Bo są po polsku pazerni i zawistni, nie dopuszczają do grantów jakiś niedouczonych wieśniaków, którzy niechcący zmajstrują sprytny kociołek i tym samym utrą im nosa.

Powiem szczerze- kiedy rozniosło się, że producenci będą zmuszeni do zmiany konstrukcji kotłów, to spodziewałem, się, że ktoś się zgłosi do opracowania wspólnie czegoś

nowego i w każdym calu pożytecznego. I co? Nie chcę używać brzydkich słów. Wszyscy mają to w d...?  Nie ma sprawy,  ja też.

 

  Pomyśl jakby to wyglądało. To tak jakby profesor, ordynator w szpitalu klinicznym, sam  leczył się u wiejskiej szeptuchy... Chociaż jak chodzi o własne zdowie, czy życie to duma ustępuje miejsca nadziei i było takich przypadków sporo...  A co do producentów kotłów, to też podpatrują fora internetowe i innych i zwyczajnie " pożyczają" co ciekawsze pomysły. Wystarczy popatrzeć na Defro Optima DS... Jest już na Youtube kilka krótkich filmików z tym kotłem i niektóre rozwiązania wydają mi się dziwnie znajome.  W sumie nic nadzwyczajnego w nim nie ma a już dostał 5 klasę i ecodesign. Można ? A jeszcze nie tak dawno znany nam tu pan dr Z. twierdził, że w zasypowcu takich rzeczy nie da się osiągnąć...

Edytowane przez SONY23
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Andrzej_M_ napisał:

...

Podaj mi lokalizację elektrowni na Śląsku, przy której nieopodal mieszkasz.
Ja postaram się o charakterystykę jakości powietrza w tejże okolicy, w okresie grzewczym i poza okresem grzewczym.

Jesli to nie kłopot oraz z ciekawosci moglbys nie dla śląska.

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Plik:Radom,_Radomskie_Przedsiębiorstwo_Energetyki_Cieplnej_"Radpec"_S.A._,_Ciepłownia_"Północ"_-_fotopolska.eu_(278461).jpg

http://radom.wyborcza.pl/radom/7,48201,24087455,smog-w-radomiu-miasto-uruchomilo-system-monitorowania-powietrza.html

Bardzo czesto jestem przejazdem i poprawy gołym okiem od conajmniej 10lat nie widac. Latem owszem jakby mniej albo tak nie widac.

A moze to wysokosc komina tez ma znaczenie? Bo widac a nie czuc? Czy wysokosc komina ma wplyw na to co mierzymy na dole?

Tak tylko z ciekawosci pytam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, SONY23 napisał:

 ,,,, Wystarczy popatrzeć na Defro Optima DS... ,,,,

Właśnie przed chwilą spojrzałem.

 

Godzinę temu, SONY23 napisał:

 ,,,, W sumie nic nadzwyczajnego w nim nie ma a już dostał 5 klasę i ecodesign. Można ? ,,,,

Oczywiście, że można.
Pod warunkiem, że dostarczy się do badań atestacyjnych kotła wyselekcjonowany opał.

Podaje parametry opału.
- węgiel kamienny sortyment orzech
- kaloryczność węgla w stanie suchym (chyba Q id) 30 MJ/kg
- wartość popiołu w węglu 3,2 % 
- wartość wilgoci w węglu 6,6 %

Podano także, że kocioł przystosowany wyłącznie do pracy z mocą nominalną i buforem cieplnym.

 

Godzinę temu, SONY23 napisał:

  ,,,, A jeszcze nie tak dawno znany nam tu pan dr Z. twierdził, że w zasypowcu takich rzeczy nie da się osiągnąć...

Nie czepiał bym się w taki sposób  ZawiJana, bo uważam że, NAM wszystkim przybliżył (objaśnił) nieco podstawowe (elementarne) zawiłości, które zachodzą w procesach spalania węgla.

Edytowane przez Andrzej_M_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynalazek zwany buforem, to między innym efekt uboczny mądrali inżynierów i marketingowców, którzy kaloryfery zaczęli robić z puszek po konserwach a rury z przewodów hamulcowych i okazało się, że kotły nie potrafią z nimi pracować, chyba że elektryczne ewentualnie na gaz... Czyli sami zafundowali sobie i nam nowe kłopoty, w pewnym zakresie również zwiększenie smogu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, miki1212 napisał:

,,,, mój stosunek do nauki jest w najwyższym stopniu poważny bo sam mam stopień naukowy, ,,,,

 

7 minut temu, miki1212 napisał:

,,,,  jest na forum koza na byle co, która jest o 40 razy bardziej czysta niż unijna 5 klasa...

Nie będę komentował, bo i po co.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, PioBin napisał:

Jesli to nie kłopot oraz z ciekawosci moglbys nie dla śląska. ,,,,

Ja nie posiadam dostępu do jakiś tajnych danych.
Opieram się tylko na dokumentach, które można znaleźć w sieci. 

 

6 godzin temu, PioBin napisał:

,,,, A moze to wysokosc komina tez ma znaczenie? Bo widac a nie czuc? Czy wysokosc komina ma wplyw na to co mierzymy na dole? ,,,,

Także. 
Ważniejsze jest to co z tego komina wylatuje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

temat ogrzewania Krakowa i zanieczyszczeń z tym związanych przewija się od początku 90-tych ubiegłego wieku

Najpierw próbowali to za nas zrobić amerykanie , w późniejszym okresie naukowcy z Gliwic i Wrocławia + obecne działania rządu i nic!

Ten smog krakowski to prawdziwy smok - odradza się każdej zimy coraz większy i bardziej szkodliwy .

Oba raporty z działań ubiegłych można znaleźć w necie - ten z USA ma ponad 375 stron a ten polski jest mniejszy -134, widać że grant był już mniejszy.

kraków 1995.gif

kraków 2010.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.11.2018 o 15:58, Andrzej_M_ napisał:

Podaje parametry opału.
- węgiel kamienny sortyment orzech
- kaloryczność węgla w stanie suchym (chyba Q id) 30 MJ/kg
- wartość popiołu w węglu 3,2 % 
- wartość wilgoci w węglu 6,6 %

O ile mnie pamięć nie myli, gdy jeszcze paliłem w kotle węglowym, taki opał nie istniał.

 

A z prywatnych doświadczeń samochodowych, wjeżdżając do Polski A4 z zachodu już widać smog na horyzoncie po wyjeździe z tunelu. Sądzę, że udział węgla brunatnego w spalaniu między Zgorzelcem a Bogatynią jest dominujący. Wiatry zachodnie, więc po prostu widać i czuć, że koncentracja smogu narasta. Gdyby Kraków, pomimo położenia w kotlinie i niezmienionych emisji, był bardziej na zachód, raczej problem nie osiągałby tak katastrofalnych rozmiarów.

Edytowane przez HarryH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...
Cytat

 

Skazany przez sąd za palenie węglem i drewnem w piecu

Miesiąc ograniczenia wolności dla mieszkańca, który palił w piecu centralnego ogrzewania drewnem i węglem. To opał, w ramach walki ze smogiem, zabroniony obecnie w Krakowie

 

Źródło: https://www.tvn24.pl/krakow,50/krakow-wyrok-za-palenie-weglem-i-drewnem,987060.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.