Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zakaz Palenia Węglem W Krakowie,a Może I W Małopolsce


henryk1953

Rekomendowane odpowiedzi

Wygląd na to, że zakazy w Krakowie stają się problemem społecznym:

"52-letnia pani Renata i jej 80-letni rodzice mieszkają w Krakowie, w budynku należącym do PKP SA. Rodzina ma tak zimno w mieszkaniu, że chodzi w kurtkach i przykrywa się kocami. Wszystko przez to, że od września 2019 roku zabroniono jej korzystania z pieca kaflowego. Podobny problem mają inni lokatorzy budynków PKP. Materiał "Interwencji"."

https://www.polsatnews.pl/wiadomosc/2020-01-18/mroznie-w-kamienicy-mieszkancom-zabroniono-korzystac-z-pieca-kaflowego/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Zabierzowie i Wilkowicach przez dwa miesiące będzie można skorzystać ze spotkań informacyjnych, dyżurów konsultacyjnych, a nawet doradztwa w indywidualnych domach w ramach programu Czyste Powietrze. To pilotaż który ogłosił właśnie Narodowy Fundusz. Jeśli przyniesie skutek w postaci większej liczby wniosków, pewnie będzie kontynuowany w większej liczbie gmin.

W kontekście Zabierzowa to dobry motor do walki z zanieczyszczeniem w tzw obwarzanku krakowskim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jeszcze lepszy motor do zawinięcia większej kasy przez waszych instalatorów, którzy mają głęboko w du...ie to że ludzie potem będą dużo więcej płacić za ogrzewanie. Jak program czyste powietrze obniży ceny gazu do 1 zł z zapewnieniem gwarancji ceny na 10 lat to ludzie sami sobie pozakładają bez tych dziwnych dopłat do kotła i bez waszej pomocy.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Program czyste powietrze na tą chwilę to jest jakaś kpina bo biurokracji masa  i duże koszty.Biedniejsza rodzina musi się najpierw zadłużyć by nic startować w tym programie.W zeszłym tygodniu miałem majstra do budowy komina to mówił że on złożył o gaz  z butli w zeszłym roku w maju i do tej pory cisza.sam miałem korzystać ale odpuściłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dlatego ma być wsparcie w gminach i w tym celu uruchomili pilotaż. Chodzi o to, żeby osoby, które mają problem ze skorzystaniem z programu i nie rozumieją procedur, miały  się do kogo zwrócić w swojej gminie

Edytowane przez Ryszard
Nie ma potrzeby cytowania ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o wybaczenie, tak się jakoś kliknęło w cytowanie :D

A tu kolejna rewelacja w Małopolsce. Mieszkańcy kilku gmin z Metropolii Krakowskiej apelują o wprowadzenie stanu klęski żywiołowej z powodu smogu i katastrofalnej jakości powietrza. Złożyli wniosek do wojewody. Czy waszym zdaniem to coś da? 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam wrażenie, że sytuacja w Krakowie zmierza w stronę absurdy, już samo położenie Krakowa przyczynia się do powstawania smogu, wprowadzenie zakazu spowodowało wprawdzie spadek emisji części zanieczyszczeń o popowe (nie spadła znacząco ilość związków azotu), jednak wygląda na to, że pozostała część zanieczyszczeń ma szanse zniknąć, dopiero po wprowadzeniu zakazu ruchu pojazdów spalinowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawi się jak populacja się zmniejszy i trochę Kraków podniosą wyżej by nie leżał w kotlinie. Ilość ekologów w Krakowie i okolicy nie ma tu nic do rzeczy jeśli chodzi o smog.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja nosi znamiona paradoksu. Jest to typowy węzeł gordyjski. Mamy do czynienia z sytuacją nie do rozwiązania i jest ona wydaje się celowo podtrzymywana aby podtrzymywać napięcia społeczne. To coś w rodzaju małego stanu wojennego/zarządzanie przez kryzys.

Jak zwał tak zwał ale nie jest to normalne, to sytuacja patologiczna i komuś na tym zależy. Wiadomo było od początku, że w takim kraju jak Polska rezygnacja z węgla z dnia na dzień nie jest możliwa i skończy sie fiaskiem. Przyniesie jedynie niepotrzebne napięcia społeczne  i tak sie faktycznie dzieje.

Rząd ewidentnie nie panuje nad sytuacją, ponieważ takich rzeczy jak sie dzieją w tym kraju nie widziałem nigdzie za granicą a tutaj od 89 roku cały czas co kilka lat jakiś szok. Likwidacja fabryk, wielka emigracja teraz likwidacja węgla w kraju, który posiada tylko węgiel. Nie ma jakiegoś kierunku rozwoju tylko co rząd to od nowa na swoją stronę.

Rząd nie reaguje. W normalnej sytuacji już dawno gwardia narodowa była by na ulicach, ekolodzy oraz różne dziwne fundacje i media finansowane nie wiadomo przez kogo zostały by  uziemione i została by przywrócona normalność. Niestety tak zwana praworządność, o której decydują bliżej nieokreśleni ludzie grozi nam interwencją zbrojną zachodnich mocarstw w ramach ustawy o bratniej pomocy. 

Ja jestem ciekawy jak się to skończy ale nie wygląda to dobrze.

Wyobraźcie sobie, że nagle w wyniku katastrofy w Fukuszimie Unia pod przewodnictwem Polski decyduje, że wszystkie elektrownie atomowe w Europie mają być wygaszone do 2020 roku bo są niebezpieczne i promieniują. Jak reagują Niemcy? 

Belgijski aktor Jean Claude Van Damme podaje belgijski rząd do sądu bo boi sie promieniowania z elektrowni atomowych. Brzmi śmiesznie? Ale przecież takie rzeczy się dzieją u nas teraz i jakoś nikomu do śmiechu nie jest.

  • Lubię to 1
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatni doszedłem do wniosku, że uchwały anty smogowe mogą być prawem działającym wstecz, bo jednak centralne ogrzewanie jest integralną częścią budynku na użytkowanie którego dostajemy pozwolenie po zakończeniu jego budowy i potwierdzenie tego odpowiednim odbiorem technicznym, analogicznie kupując samochód nikt nam nie nakazuje wymiany silnika, montażu katalizatora czy innego filtra spalin, gdy zmieniają się normy emisji i możemy go użytkować do końca jego żywota zgodnie z normami jakie obowiązywały w dniu jego wyprodukowania.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I taka sytuacja powoduje nieufność obywatela do państwa. Jak ja mam coś planować, w coś inwestować jak państwo Polskie samo nie wie jak się ma. Za kilka lat przyjdą inni, zmienią ustawę i znowu psu w zad, kupuj nowe źródło ciepła. Wszyscy pamiętamy sytuacje z olejem czy gazem. Do dzisiaj widzę wielkie butle czy zbiorniki na olej na podwórkach.

Teraz wszyscy ci co mają kotły na węgiel w miarę nowe powiedzmy do 10 lat, kotły na gaz płynny czy olej opałowy powinni podać do sądu państwo o odszkodowanie i zwrot zainwestowanych pieniędzy. Istnieje nawet podstawa prawna, muszę poszukać paragrafu bo zapomniałem numer.

I ja się tak mogę bawić. Teraz założę pompę ciepła przyjdzie nowa władza, powie, że wracamy do węgla, oleju, gazu to ide do sądu podaje państwo polskie/unie europejską o odszkodowanie, dostaje kasę i kupuje znowu kocioł na węgiel. Wtedy się dwa razy zastanowią zanim zmienia prawo. A teraz bez konsekwencji to sobie robią co chcą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawo w Polsce jest jak płot - wąż się prześliźnie, lew przeskoczy ( np. półmroczność jasna syna Wałęsy, Otylia Jędrzejczak wyprzedzającą na trzeciego ze skutkiem śmiertelnym i wiele innych tego typu przykładów), a tak naprawdę chodzi o to by bydło ( czyli my) się za bardzo nie rozbiegało. Dlatego prawo działające wstecz nie jest dziwne w tym kraju. O ciągłym ograniczaniu swobód pod pretekstem terroryzmu czy nawet smogu ( bo u nas terroryzmu brak) nie wspomnę.

Edytowane przez Piecuch19
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O znalazłem coś o zaufaniu do państwa

Cytat

 

Ochrona zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa

Zasada ochrony zaufania obywatela do państwa i stanowionego przez nie prawa, określana jest w orzecznictwie Trybunału, także jako zasada lojalności państwa wobec obywatela. Wyraża się ona w takim stanowieniu i stosowaniu prawa, by nie stawało się swoistą pułapką dla obywatela, który powinien móc układać swoje sprawy w zaufaniu, że nie naraża się na prawne skutki nie dające się przewidzieć w momencie podejmowania decyzji i że jego działania, podejmowane zgodnie z obowiązującym prawem, będą także w przyszłości uznawane przez porządek prawny. Przyjmowane przez ustawodawcę nowe unormowania nie mogą zaskakiwać ich adresatów. Powinni oni mieć czas na dostosowanie się do zmienionych regulacji i spokojne podjęcie decyzji co do dalszego postępowania.

 

Całe sedno nic dodać nic ująć. Ustawy antysmogowe nie są całkiem legalne. A wg mnie to są mało legalne.

Źródło: I. PAŃSTWO PRAWNE I NIEKTÓRE ZASADY USTROJOWE ORAZ ZWIĄZANA Z NIMI OCHRONA WOLNOŚCI I PRAW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zawsze może się potem okazać że to orzecznictwo Trybunału to tylko opinia lub ten Trybunał jakiś nie taki był jak teraz. Zresztą w Polsce nie ma precedensu jak w USA bo wszyscy mogli by jeździć na fleku powołując się na wyrok np. z " półmrocznością jasną,".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ładnie cacy. Społeczeństwo w większości katolickie; nawet ateiści po chleb powszechny na kolana padają. Jednak nie widzę aby ktoś kamienie gromadził. Biskupi nawet o rozgrzeszenie nie wnoszą, a wręcz przeciwnie imperium swojej pychy budują, maluczkim wyznaczając trendy. Urzędnicy słudzy Wasi przywilejów nałapawszy dobrem narodu gęby wycierają, i sprawiedliwością społeczną nakładają sobie nowe serwituty. A Chochoł czastuszki tańczy. Pozdrawiam Hermogenes

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Ryni napisał:

Mam wrażenie, że sytuacja w Krakowie zmierza w stronę absurdy, już samo położenie Krakowa przyczynia się do powstawania smogu, wprowadzenie zakazu spowodowało wprawdzie spadek emisji części zanieczyszczeń o popowe (nie spadła znacząco ilość związków azotu), jednak wygląda na to, że pozostała część zanieczyszczeń ma szanse zniknąć, dopiero po wprowadzeniu zakazu ruchu pojazdów spalinowych.

O samochodach też ostatnio wspominał Prezydent Majchrowski. Mają być dopłaty do nowych pojazdów pod warunkiem zezłomowania starych. Pytanie, czy to nie mrzonka. 

Większość zanieczyszczeń w kontekście transportu pochodzi z busów spoza miasta. Ktokolwiek jechał kiedykolwiek jakimś busem do małych miejscowości ten wie, że to średnia przyjemność.

A nazwanie smogu klęską żywiołową faktycznie może brzmieć absurdalnie, ale może dlatego że już wszyscy się do smogu przyzwyczajamy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, mam mieszane uczucia, bo kogo stać na auto za 100 tys. , to prawie połowa wartości niedużego mieszkania w wielu miastach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, marcus312 napisał:

To dofinansowanie z Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Nabór ma być ogłoszony chyba jeszcze w tym kwartale. To dofinansowanie o którym pisał Prezydent Majchrowski miałoby być chyba niezależnie od niego. To była tylko wzmianka, nie wiem na ile faktycznie nad tym pracują. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.02.2020 o 14:43, Ryni napisał:

Nie wiem, mam mieszane uczucia, bo kogo stać na auto za 100 tys. , to prawie połowa wartości niedużego mieszkania w wielu miastach.

...Ten ,kogo stac na auto za 100 tys.,to mieszka w duzo wiekszym mieszkaniu albo domu 300m2.

Małe mieszkanie to kupuje na wynajem dla studentow , oni go spłacą i bedzie jak znalazł dla córki(wnuczki).

I on na to dofinansowanie dla aut elektrycznych liczy, bo 20 kafli piechota nie chodzi.

Przeciez emeryt nie przesiądzie sie z ..nastoletniego auta ,8 lat temu zakupionego ,ktorego właściciel wtedy płakał; jak go sprzedawał, na elektryka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość berthold61

Auta elektryczne to najwieksza durnota a jeszcze większa to dotowanie tego badziewia , już lepiej jak by akcyzę znieśli dla małych ekonomicznych autek spalinowych do pojemności max 1 litra .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.