Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Palić W Kotle Z Palnikiem Rynnowym Defro Duo Uni


thepablo

Rekomendowane odpowiedzi

a w tym galmecie jaki masz sterownik?

tu trzeba wyciągać przerwę podawania bez obniżania nadmuchu możesz się bawić w dwustanie ale galmet ma dobre stery z automatem i da się je dość dobrze ograniczyć aby nie przeciągały kwestia poustawiania całości

przy takich jak teraz parametrach jak wyglądają czasy pracy i podtrzymania??? w sensie jak długo dochodzi do zadanej i na jak długo się odstawia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tam już nie ma co zaklejać . Ten palnik jest i tak mikroskopijny w porównaniu z innymi rynnami . Strefa spalania paliwa to zaledwie kilka centymetrów i wystroić podajnik do dobrego spalania to naprawdę w tym przypadku to sztuka . Żadne daszki ani inne fajki tu nie pomogą . Jeśli ten palnik ma efektywnie pracować z wysokokalorycznym opałem to palenisko musi dostać więcej powietrza i to powietrze musi być dostarczane cały czas ( ruszt poziomy ma za mało otworów aby efektywnie spalać takie paliwo ) . Strefa spalania na palniku aby została max wykorzystana paliwo musi być dostarczane w mikroskopijnych ilościach ale za to stosunkowo często . Niestety na tym palniku paliwo nie ma możliwości leżakować bo po prostu nie zostanie dopalone .

Nie rezygnował bym z pracy w PID . Kwestia wahania  temperatur na kotle niekoniecznie jest winą samego kotła a może należało by się przyjrzeć pracy instalacji czy pompy lub zawory nie powodują zalewania kotła zimną wodą jeśli np.  pracują okresowo .

Jeśli na paliwach niskokalorycznych udawało się prowadzić kocioł stabilnie z dobrym spalaniem to problem tkwi tylko w ilości dostarczanego powietrza . Więcej kalorii w paliwie to więcej ciepła w stałym okresie czasu i niezmienionym nadmuchu - wniosek prosty potrzeba mniej paliwa na palniku . Jeśli już nie da się mniej bo pali się przy ślimaku a ciepła i tak za dużo to jedyne wyjście to zmienić paliwo .

Z drugiej strony rynna została stworzona dla paliw o gorszych parametrach ( tańszych ) to po co na siłę zmuszać ją do pracy na paliwie przewidzianym do fajki .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a w tym galmecie jaki masz sterownik?

tu trzeba wyciągać przerwę podawania bez obniżania nadmuchu możesz się bawić w dwustanie ale galmet ma dobre stery z automatem i da się je dość dobrze ograniczyć aby nie przeciągały kwestia poustawiania całości

przy takich jak teraz parametrach jak wyglądają czasy pracy i podtrzymania??? w sensie jak długo dochodzi do zadanej i na jak długo się odstawia?

 

z czasami pracy / podtrzymania to nie za bardzo jestem w stanie cos w miare realistycznego napisac, probuje ograniczac i tak juz dlugi czas spedzany w kotlowni :) i powiedzialbym na czuja ze podtrzymanie jest w przewadze 2, 3 : 1 a zalozmy ze praca to ok 10min a i to jest zmienne...

Na noc jak i w tygodniu w godzinach gdy nie ma domownikow obnizam temp. w wiekszosci pomieszczen do 19 stopni (mam glowice programowalne) a wtedy ta relacja pewnie jeszcze bardziej przewaza w strone podtrzymania.

Wiem ze sklania to do takiego wniosku zeby obnizac moc, skracac czas podawania i wydluzac przerwe ale jak juz pisalem mam wrazenie ze ponizej pewnego progu plomien ktory jest generowany na palniku jest powiedzmy to nieefektywny, tak jakby palic w piecu swieczka...moze i dopale to ladniej ale ekonomia bedzie raczej kiepska bede palil dla spalania ale nie do grzania...

Zreszta czy nie jest tak ze chocby sprawnosc pieca jest podwana dla jego mocy nominalnej, w moim przypadku 16kW ponizej ktorej to nastepuje jej postepujacy spadek - mniejsza o to w jakiej funkcji. 

 

w miedzyczasie pisania odpowiedzi zauwazylem post ze spostrzezeniami mac65 i wlasnie do takaich samych wnioskow zaczynam dochodzic, dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na zdrowy rozum to nie widzę powodu żeby się męczyć . Mocniejsze paliwo powinno przynieść teoretyczne oszczędności ale nie w tym przypadku skoro w popiele niespalony opał . Jaki to ma sens wyrzucać kasę z popiołem . Moim zdaniem nie ma się co męczyć skoro już ma się co się ma to trzeba wykorzystać zalety technicznego rozwiązania tego kotła i pójść w kierunku ograniczenia kaloryczności stosowanego paliwa .

Jeden z kolegów podał wyżej przykład peletu , myślę że to tylko potwierdza to co napisałem . Oczywiście nie namawiam na pelet bo stosunek kaloryczność /cena wypada raczej marnie w porównaniu z nawet średniej jakości paliwami węglowymi aczkolwiek dla pasjonatów tego rodzaju paliwa powinno to być dobrą wskazówką .No a sama rynna raczej powinna sobie w sezonie grzewczym poradzić nawet z nikczemnym paliwem na pewno gorzej było by grzać tym CWU poza sezonem .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po kolejnych 8 godzinach pracy - spalanie wyglada jak na ponizszych zdjeciach:

Kolanin: nic jednak nie zmienialem w ustawieniach, czyli nadal jest :histereze kotła 1*,czas podawania 6s,przerwa 1 min.,dmuchawa bez zmian.

Co proponujecie, nie chce za bardzo przedłużać przerwy zeby ogien nie kierował sie bardziej w strone slimaka.

Nie chce sie tez bawic w zaklejanie tych otworów, konieczne to jest ?

post-37177-0-19838700-1449502008_thumb.jpg

post-37177-0-54172300-1449502041_thumb.jpg

post-37177-0-02040300-1449502083_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie

chociaż skoro kocioł pracuje 10 minut to na tym palniku nie ma warunków do poprawnego spalania, nie osiąga odpowiedniej temperatury pracy zwyczajnie i cała zabawa na nic 

myślę zatem że można jeszcze spróbowac wydłużyć przerwę o jakieś 3-4 sekundy i zobaczyć co będzie 

można też się pobawić i nabyć drogą kupna jakiegoś słabego węgla np z Casto lub innego marketu o kaloryczności w okolicy 21MJ i wymieszać w stosunku 1:1 a potem zobaczyć jak to się będzie spalać. zakup "miękkiego" węgla będzie tańszy niż pelletu o tej samej kaloryczności a moze dać podobne efekty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie.

Mój pięć to orginalne defro duo plus. Podczas eksploatacji okazało się jednak ze ta obrotowa retora sprawiała dużo problemów (podczas spalania ekogroszek podonosił retore- piec wygasal). W końcu ta retora obrotowa się poprostu przepalila-zareklamowalem i zaproponowano wymianę tej retory (obrotowej ) na rynne. Może to był mój błąd

Uważacie że te palniki z retora są lepsze niż te rynnowe (uni)

Kumpel handluje teraz piecami (nie tylko defro), może by załatwił z powrotem palnik retorowy ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lepsza fajka moim zdaniem niż rynna

na zdjęciach ostatnich nie widać jak się pali więc trudno ocenić

wrzuć taką fotkę jak kocioł będzie pracował przynajmniej kilka minut aby złoże było rozpalone wtedy będzie można ocenić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie.

Mój pięć to orginalne defro duo plus. Podczas eksploatacji okazało się jednak ze ta obrotowa retora sprawiała dużo problemów (podczas spalania ekogroszek podonosił retore- piec wygasal). W końcu ta retora obrotowa się poprostu przepalila-zareklamowalem i zaproponowano wymianę tej retory (obrotowej ) na rynne. Może to był mój błąd

Uważacie że te palniki z retora są lepsze niż te rynnowe (uni)

Kumpel handluje teraz piecami (nie tylko defro), może by załatwił z powrotem palnik retorowy ?

Rynnę trzeba ogarnąć a retortę łatwiej prowadzić , retortę mogłeś zrobić bez obrotu wyjmuje się tylko jeden element od spodu palnika trwa to 5 minut i można dalej spalać na niej .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie pomyslalem skoro defro twierdzi ze temp min kotla to 65 st a powrotu to 55st to moze jak podniesiemy temp zadane np do 70st to czy nadal e kotle bedzie sie osadzalo i syfilo sadza?

 

Jakie macie te temp zadane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Timon

Poniżej kilka zdjec jak sie pali.

Sprawdzalem tez temperature na tej rurze w której jest ślimak. Na wysokości gdzie umieszczony jest "strażak" jest 44 stopnie, 5 cm dalej w strone podajnika 31 stopni.

Nie wiem czy to dużo czy mało. Nie chciałbym zeby żar cofnał sie mi zbyt głeboko.

  1. Zmieniłem ustawienia podawanie 6s co 62 s, reszta bez zmian.
  2. Co do temperatury zadanej to ja mam 58 stopni

post-37177-0-46951900-1449519638_thumb.jpg

post-37177-0-90459400-1449519685_thumb.jpg

post-37177-0-22238600-1449519719_thumb.jpg

post-37177-0-86779500-1449519754_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytam i czytam i głupieje

 

czy rogi mają być w kocu ustawione na rynnę czy nie

 

czy mniej więcej tak jak mam ustawione....

 

palę teraz groszkiem energo i wydaje mi się że jest duzo twardszy niż z bartexu i przy ustawieniach

 

podawanie - 8

 

przerwa 59

 

wiatr 45

 

pozostaja niedopałki

 

aha i jeszcze jedno nie wiem czym jest to spowodowane ale jak patrzę to z prawej strony płomień idzie na ściankę pieca natomiast z lewej nie opala tak

 

na filmiku u radziuszkaa widać deflektor a u mnie nie ma ????.....AKM UNI   

post-54787-0-13133300-1449520304_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie pomyslalem skoro defro twierdzi ze temp min kotla to 65 st a powrotu to 55st to moze jak podniesiemy temp zadane np do 70st to czy nadal e kotle bedzie sie osadzalo i syfilo sadza?

Jakie macie te temp zadane?

Na sterowniku mam temp. zadaną 65, ale na budziku analogowym mam 72.

Wyjście na grzejniki 41*, powrót 39* (zawór 4d zamontowany). Temp spalin120-140.

Kociołek czyściutki, zero smoły, ale za to wentylator otwarty na maxa i dmucha cały czas.

Oczywiście palę pelletem :-)

 

PS

Byłbym zadowolony z DD25 gdyby mniej palił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ROBERT

jak wygląda stan otworów nadmuchowych u ciebie i jak ustawiony wentylator(przesłona konkretnie)???

mam wrażenie że pali się zbyt blisko ścianki bo powietrze nie dociera dalej.

spróbuj pomajstrowac teraz dla odmiany z nadmuchem nie zmieniając pozostałych ustawień

jesli przesłona na wentylatorze nie jest otwarta na maksa to zacznij od jej powolnego otwierania a jesli jest otwarta dołóż odrobinę na sterowniku do nadmuchu.

 

co do pelletu to jest to inne paliwo niż ekogroszek i nie ma co porównywac efektów spalania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sie zgadzam w 100% z mac65 post 2279 rzeczowa odpowiedz na temat rynny Defro  i dodam swoje jesli kociol  po skonczonym cyklu pracy stoi w podtrzymaniu np.50min to kociol jesz za duzy, kolega TIMON12077 zawsze sugerowal w swoich postach ze podtrzymanie to zlo dla pieca. musicie wybrnac z tego palic opalem malo energetycznym np.mial , ja mam DDU25kw na 220m/2 nie ocieplonego budynku  pale ecoretem 26kj/kg czyli opal energetyczny ale u mnie nie ma takich cyrkow jak u was ,rogi zalozone ustawione centralnie w srodek rynny,wentylator 30% podawanie 15sek co 68sek popiol lekkie spieki ale w wiekszosci sypki popiol,piec stoi w podtrzymaniu 15-20min maks,czym chlodniej na dworzu tym  krocej stoi ale szybko dochodzi do zadanej temp kotla zadana 60stopni powrot 57stopni,temperatura spalin 160-180stopni ,u mnie plomien ladnie oplata deflektor,zero smoly w kotle,jedynie sporo sadzy sypkiej.

spalanie obecne 22kg/24h temperatura w domu 22-23 stopnie ,sezon poprzedni od wrzesnia do maja 5ton ecoretu.

 

mysle nad kupnem deflektora elektrometu https://anoda-m.pl/produkty/280-deflektor-do-kotlow-podajnikowych-eco-save-system-elektromet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

.......nic jednak nie zmienialem w ustawieniach, czyli nadal jest :histereze kotła 1*,czas podawania 6s,przerwa 1 min.,dmuchawa bez zmian.

 

 

Histerezę kotła 1C to w gazowym ciężko utrzymać, z tesztą tam przeważnie zalecają 5-C lub więcej w kotle na paliwo stałe warto histerezę ustawić na 8-10 C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miro30 ja przy temp zasilajacej 70 st mam powrot w granicach 62 st i oczywiscie zawor 4D.

 

Najlepiej ustawic 70 st lub wiecej wtedy piec krocej stoi w podtrzymaniu i wszystko w temacie!

 

Tylko pytanie czy przy wyzszej temp bedzie czysciej w kotle? Wiec?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda kasy . Najlepszy deflektor zwłaszcza do wszelkiego rodzaju retort i innych palników gdzie płomień ma postać świeczki .

Do kupienia na każdym złomowisku za ok 5 zł. Do środka jedynie krążek grubej blachy albo stara fajerka z pieca z dziurką i działa to fantastycznie .

post-25240-0-64193600-1449572523_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.