Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Palić W Kotle Z Palnikiem Rynnowym Defro Duo Uni


thepablo

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli co?

Waszym zdaniem wszystko jest źle?

Mam to ściągnąć czy co?

Wcześniej pisaliśmy ze coś takiego się sprawdzi, a teraz czytam ze jest to raczej nie wypał ?

 

Tak przy okazji to wydłużyć em przerwę do 61 sekund .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

musisz się pozbyć niedopału

 

 

jak wydłużysz przerwę podawania nie do 61 sek tylko nie wiem do jakiej wartości i nikt nie wie- trzeba systematycznie wyciagac i obserwować  to wtedy i sytuacja w kotle ulegnie poprawie

przy takich ilosciach niedopału robiłbym korekty po 4-5 sek jednorazowo 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Timon120777 piszesz ze sytuacja w kotle sie poprawi jak prawidlowo sie ustawi przerwe podawania. Ok prawda , wszystko sie ladnie dopali i w postaci popiolu wyrzucimy do kosza. A co z kopceniem i odadzaniem sadzy i substancji smolistych w kotle? Co wtedy zrobic? Nie chodzi mi o to zeby zamiatac miotelka w kotle lecz o to aby na sciankach kotla nie osadzala sie smola i sadza "przylepia sie tworzac cieniutka scianke tzw dodatkowy izolator,ktory pogarsza sprawnosc cieplna kotla i powstaja straty ciepla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po to ma być to cudeńko do dopalenia

i dlatego nie powinno byc tych rur z wodą które wychładzają spaliny. można się ratowac na różne sposoby.

widywałem lub czytywałem o cegłach, płytach szamotowych na i pod rusztem wieszanych czy też o tarczach hamulcowych nawet, tam gdzie miejsca zbyt mało pomiędzy rusztem a palnikiem. każdy sposób odseparowania rur z woda schładzających spaliny zbyt wcześnie jest dobry. jak pewnie większość zauważyła deflektor w tym modelu wisi sobie a spaliny olewają go i idą wprost na ruszt wodny bokiem . jesli miałby spełnić swoją rolę to powinien być większy i umieszczony niecentralnie aby odbić spaliny w dół i dac czas na dopalenie 

tak jak jest to według mnie tylko ozdóbka bez znaczenia dla procesu spalania.

ta kapliczka tez powinna przynieść efekt pozytywny jednak nie bez spełnienia warunków w postaci przyzwoitej ilości węgla w stosunku do dostarczonego powietrza

jak widac na zdjęciach w popielniku leży mnóstwo niedopału a to znak że tego wegla jest za dużo i na to żadne kapliczki krzyżyki czy krzyżem leżenie z głową w kotle nie pomogą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TIMON, Animus  !!!

Witam.

Zamontowałem "Budkę" nad rynne , którą zalecaliscie.

Co pozmieniac w ustawieniach  i co sadzicie o "Budce" ?

No trochę za dużo w tej  "budce"  metalu ale zawsze to coś .

 

Cofnij trochę głębiej żar  w stronę podajnika tak żeby zdążył się wypalić węgiel zanim spadnie z rynny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oprócz powyższych zaleceń,kocioł nie powinien stać długo w podtrzymaniu.

Należy uczynić wszystko aby wydłużyć jak tylko to jest możliwe czas pracy kotła.

Wtedy szamot nie będzie miał czasu wystygnąć i nie będzie okopcony podobnie jak cała komora aż do rusztu.

Trzeba tylko pozbyć się starych złogów sadzy,smoły i innego pieroństwa.

 

Robert,histereze kotła ustaw na 1*,czas podawania z 9s zmniejsz do 6s,przerwa 1 min.,dmuchawa bez zmian i zobaczysz jak rano to wygląda.

Przydałby się termometr do mierzenia temp. spalin,wtedy łatwiej jest to wszystko ogarnąć.

Sprawdz ile czasu kocioł pracuje, a ile jest w podtrzymaniu,wtedy kolejna korekta ustawień.

Szkoda,że nie dałeś płytki z tyłu budki,jak Ci sugerowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie histereza kotla na 1st jak najbardziej. Prawda jest taka no testowalem u siebie ze jak kociol pracowal przez 20 min a stal 25 min to wiecej opalu spalal! Podawanie 5sek przerwa 98sek i wiater 9%. Mozna sobie policzyc ile razy podawal wegiel przez te 20min i bedzie wiadomo ile zezre przez dobe.

Malo tego to tez syf byl w srodku!

 

Timon120777 masz racje z tymi rusztami wodnymi i z tym deflektorem tylko czy zaden konstruktor nie wpadl jeszcze na to ze te ruszta wszystko niszcza! Malo tego to dalej klepia te piece z tymi wlasnie rusztami!!! Po kiego diabla? A ludzie mimo ze jest taki temat na forum to dalej te piece klepia! Owszem sa tez piece z defro bez ruszt wodnych a z rusztami zeliwnymi wymiennymi. Inne firmy takze korzystaja z ruszt wodnych czyli uwazaja ze tak powinno byc a w praktyce wychodzi inaczej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolanin.

 

Nie dałem z tyłu płytki bo nie ma na nią miejsca. Są tam przecież rogi.

Kolanin": jak zastosuje zaproponowane przez ciebie ustawienia, piec nie będzie pożeral więcej ekogroszku?

 

ANIMUS

Co z tym metalem, przecież nie skleja płytek klejem i wsadze do pieca.

 

Powiedzcie mi zatem czy wogóle zostawić ta budkę.

Na chwilę obecną wydaje mi się również ze pięć pochłania mniej ekogroszku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Walek,chyba widziałeś mój filmik jak wygląda kocioł i komora spalania(dopalająca? ;)  )

Obecnie podawanie paliwa 6s,przerwa 120s,dmuchawa na 5 bieg z 12,przysłona na 1/3. i jeszcze się ze 3x odstawi.

Z tym,że mam niedocieploną chatę,jednorodną instalację i brak termostatów oraz stały odbiór ciepła na określonym poziomie(zawór 3-d)

Może powinieneś pomyśleć o porządnym deflektorze,szamocie w obrębie palnika,budce itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja teraz mam 5sek podawanie przerwa na 42sek i wiater na 20% przeslona otwarta na 2cm. Eko sie ladnie dopala a w piecu sie syfi i mocno osadza na sciankach! Trzeba raz na tydzien czuscic caly piec. Uzywalem sadpalu sypiac go na rynne podczas spalania grochu. Bylo troche lepiej ale ilez tego mozna sypac???

 

Zobaczcie na youtube jest nowy filmik piec ddu25kw ale gosc pali pelletem i sie chwali ze w piecu ma czysto bo faktycznie tak ma i ma ruszta wodne i palnik rynnowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budka zapewne bedzie dobrym rozwiazaniem. Juz wczesniej na forum pojawily sie propozycje np wymiany deflektora na wiekszy. Nie wiem pozyjemy zobaczymy.

 

Wyczysc piec i po miesiacu zobaczymy jak bedzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobaczcie na youtube jest nowy filmik piec ddu25kw ale gosc pali pelletem i sie chwali ze w piecu ma czysto bo faktycznie tak ma i ma ruszta wodne i palnik rynnowy

Filmik jest mojego autorstwa. Piec ogólnie przewymiarowany, wystarczyłby 10kw, ale niestety jest inaczej. Dodam, że mam już cegły szamotowe i w tygodniu będę wykładał komorę spalania. Założę nowy wątek w celu dyskucji i porady.

 

Ciepłej nocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastosowałem zmiany zaproponowane przez Kolanin:

 

(Robert,histereze kotła ustaw na 1*,czas podawania z 9s zmniejsz do 6s,przerwa 1 min.,dmuchawa bez zmian i zobaczysz jak rano to wygląda.)

 

Zobaczę co będzie rano !!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radziuszka zapodaj mu ekogroszek i zobaczysz jak bedzie. Ja tez mam piec przewymiarowany 25kw defro duo uni ale jakos da sie przezyc.

 

Jakie masz ustawienia pracy pieca? Zrob filma ale pokazujac na nim ustawienia sterownika

 

Apropo zaru jest za bardzo cofniety wewnatrz palnika. Jaka masz temp rury?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ANIMUS

Co z tym metalem, przecież nie skleja płytek klejem i wsadze do pieca.

 

Powiedzcie mi zatem czy wogóle zostawić ta budkę.

Na chwilę obecną wydaje mi się również ze pięć pochłania mniej ekogroszku.

Wystarczył płaskownik środkiem przegięty w odwrócone  U z łapkami na drugą stronę środkowy szamot rozpierałby te dwa po bokach   przykręcony śrubą albo trzy śruby na trzy płytki szamotowe.

Metal będzie szybciej "wyciągał "ciepło z szamotu .

Budkę zostaw kiedyś zrobisz nową .

Szamot potrzebny to sztuczna otoczka ,mamy do czynienia ze spalaniem kroczącym w rynnie .

Obniż moc ,postaraj się żeby kocioł jak najdłużej pracował a jak się odstawi to na chwilę.

Najlepiej odłączyć pompę od sterownika i wpiąć ją na stałe na niższym biegu.

Zobacz u mnie na miśku kocioł się nie odstawia wcale . :D

https://esterownik.pl/device/8164   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radziuszkaa nie boisz sie ze upalisz slimak, zar masz w srodku rynny. Powinien byc na polowie. Nie boisz sie ze zaciagnie ci do zbiornika? Panowie widze ze spedzacie zycie w kotlowni. Czym by nie palil w tym naszym badziewiu to i tak bedzie smolil. Ja pale mialem i eko na zmiane a i syfu tak samo. Moje obserwacje czy czyszcze kociol raz na miesiac czy raz na tydzien syfu tyle samo, wiec czyszcze srednio co miesiac a nawet poltora miesiaca. Roznicy w spalaniu nie widze srednia w granicy 12 do 15 kg. Jak kupilem kociol to na poczatku tez co tydzien czyscilem podjarany, ale szkoda czasu na pierdoly. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tony

od niedopału do wzrostu temperatury ślimaka droga daleka

chyba że kociol pracuje 3 minuty a stoi 30 to wtedy się ślimak przegrzeje

kwestia doboru takich parametrów przy których  kocioł będzie pracował na tyle długo by rurę podajnika wentylator wystudził

poza tym piszesz że masz niedopał a podniesienie nadmuchu powoduje zwiększenie spieków. to się kupy nie trzyma. albo niedopał albo spieki

wrzuć forki tego co tam się dzieje to będzie łatwiej sugerowac zmiany ustawień

sprawdź też ile kocioł pracuje a ile stoi w podtrzymaniu moze moc za duża i stąd przegrzewanie podajnika

moja bestia śmiga bez odstawienia i żeliwny podajnik ma temperaturę w okolicy 35stC a one mocniej się rozgrzewają

 

Zalaczam zdjecie tego co dzieje sie na palniku. Problem jaki mam to ustawienie prawidlowego spalania wysokokalorycznego grochu min.27MJ z Chwalowic.

Jak mam nadzieje widac, to co wystaje z palnika to juz spiek a jednoczesnie zobacz ile jest niedopalu. Nie sa to jakies ogromniaste spieki ale sa. Zwiekszanie nawiewu to zwiekszanie spiekow.

Co do jednoczesnego wystepowania spiekow jak i niedopalow nie wiem czemu to wykluczasz. Jak dla mnie jest to mozliwe ze wzgledu wlasnie na spieki ktore tworzac sie w dolnej warstwie palnika zaburzaja i blokuja przeplyw powietrza nawiewanego od dolu ktorego to potem brakuje do dopalenia wierzchniej warstwy paliwa. Tutaj wlasnie widzialbym zalete posiadania rogow ktore w takim przypadku moglyby dostarczyc potrzebnej dawki powietrza do dopalenia a w moim piecu ich nie ma, swoja droga nie mam Defro tylko Galmeta.  

A moje ustawienia to:

- podawanie 7s

- przerwa 49

- nadmuch 22%

podtrzymanie

- podawanie 10s

- przerwa 40min 

- nadmuch 3

- przerwa 11min

Przy takich ustawieniach potrafilem zarejestrowac nawt 67 stopni na rurze podajnika!

Wydluzanie przerwy skutkuje tym ze pod jej koniec plomien na tyle sie zmniejsza ze ledwo wystaje za defektor palnika podobnie zreszta jak zmniejszanie dawki paliwa ponizej 7s.

Do tej pory palilem juz kilkoma rodzajami grochu ale niskokalorycznymi i zawsze udawalo mi sie dosc fajnie wszystko poustawiac w dwustanie.

Teraz nie daje rady, przeszedlem na PID'a i tam z dopalaniem nie ma wiekszego problemu, popiol wyglada duzo lepiej z tym ze tez ciezko to optymalnie dostroic, temperatura CO ma dosc mocne wahania potrafi spac do 51 (zadana 55) po czym przestrzela powyzej 60 i piec przechodzi w nadzor :( I co najwazniejsze - zwiekszy sie oczywiscie zuzycie grochu w porownaniu do dwustanu.

 

post-58167-0-25411100-1449435227_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.