nightwatch Opublikowano 17 Grudnia 2025 #201 Opublikowano 17 Grudnia 2025 LPG to będzie chyba R600a którym się chałupniczo napełnia klimatyzację w samochodach. Cytuj
Andrzej_M_ Opublikowano 17 Grudnia 2025 #202 Opublikowano 17 Grudnia 2025 (edytowane) 5 godzin temu, szakallo napisał(a): ,,,, Co do tej całej wojny LPG czy R290 to prawda jest taka że R290 w butli jest czystym propanem lecz po napełnieniu pompy mieszany jest z olejami które smarują sprężarkę i tak prawdę mówiąc już nie jest czystym propanem lecz bliżej mu już pewnie chemicznie do LPG. Na pewno ?. Po jakiego grzyba, do gazu opałowego producent czy też dystrybutor gazu, implikował by domieszki środków smarnych ?. Z tego co doczytałem to czynnik chłodniczy R290 charakteryzuje się dobrą rozpuszczalnością środków smarnych. Jeżeli zawartość czynnika chłodniczego R290 w pompie ciepła wypuścisz do powietrza, wraz z rozpuszczonymi środkami smarnymi, zamiast pobrać czynnik chłodniczy do odpowiedniej butli za pomocą stacji odzysku czynnika chłodniczego. A następnie napełnisz pompę ciepła nowym czynnikiem R290, to z czasem zatrzesz sprężarkę. Przyjrzałem się wnikliwie co tam chcesz poodcinać od tego wymiennika ciepła gaz-woda. Rura gazowa zasilająca tłoczna podłączona jest do zaworu czterodrożnego. Rura gazowa powrotna o średnicy zewnętrznej około 9 mm, biegnie do parownika. Na rurze powrotnej tuż przy wymienniku zamocowany jest w kapilarze czujnik temperatury oznaczony jako AFT (Anti-Freeze Temperature), czyli czujnik chroniący pompę przed zamarznięciem. Podłączony do sterownika pod zaciski listwy przyłączeniowej o oznaczeniu DI 06. Na dole wymiennika ciepła zamocowany jest w otworze z masą termoprzewodzącą czujnik temperatury oznaczony jako IT (Inlet Temperature), czyli temperatura na wlocie wody do wymiennika. Podłączony do sterownika pod zaciski listwy przyłączeniowej o oznaczeniu DI 01. Teraz pytanie do Ciebie, gdzie zamierzasz przenieść te czujniki temperatury ?. Edytowane 17 Grudnia 2025 przez Andrzej_M_ Cytuj
cezario1 Opublikowano 18 Grudnia 2025 #203 Opublikowano 18 Grudnia 2025 14 godzin temu, szakallo napisał(a): Co do tej całej wojny LPG czy R290 to prawda jest taka że R290 w butli jest czystym propanem LPG to mieszanka gazu propan i butan więc gaz z butli do kuchenki gazowej to nie czysty propan. Cytuj
szakallo Opublikowano 18 Grudnia 2025 #204 Opublikowano 18 Grudnia 2025 (edytowane) Coś słabo mnie zrozumieliście R290 to czysty propan nie LPG LPG to brudny propan (mieszanka chemiczna różnych gazów z propanem) ale nie można nazwać nazwać go czystym czyli R290. Co do rozpuszczanych środków smarnych w R290 są one rozpuszczone w płynnym propanie ( węglowodór jak oleje i gaz dlatego się mieszają ), jeśli nie dojdzie do gwałtownego rozszczelnienia układu środki smarne zostaną w większości w układzie, a dlaczego - bo ulatnia się stan gazowy w naszym ciśnieniu atmosferycznym a oleje zostają w układzie. Wymiennik Andrzeju jeśli będę przenosił to dosłownie o metr dalej np na ścianę budynku aby wymiennik był w ciepłej strefie, ale narazie to takie moje pomysły bo obstawiam że nic nie bedę robił bo aż tak dużo wolnego czasu nie mam, Edytowane 18 Grudnia 2025 przez szakallo Cytuj
damiaszek Opublikowano 18 Grudnia 2025 #205 Opublikowano 18 Grudnia 2025 5 godzin temu, cezario1 napisał(a): LPG to mieszanka gazu propan i butan więc gaz z butli do kuchenki gazowej to nie czysty propan. Wg. PN-EN 589:2024 czysty propan to też LPG. LPG to dość szerokie pojęcie i zarówno R290 jaki i izobutan czyli R600a mieści się w tej kategorii. 1 Cytuj
berti Opublikowano 18 Grudnia 2025 #206 Opublikowano 18 Grudnia 2025 No i skoro doszliśmy do tego że R290 można potocznie nazywać LPG dla naszego sposobu rozumowania to na tym można by zakończyć te rozkminy, natomiast to że EU nakazuje stosowanie tylko tego powiedzmy LPG od roku 2027 wynika z tego że tam jest najmniej tych szkodliwych związków dla atmosfery ,jak rozwiążą sprawę z klimatyzacjami hm narazie my tego nie wiemy ale jedno jest pewne że dążą do tego aby pompy ciepła były monoblokami bo to też niższe koszty montażu a jak nam wiadomo montaż potrafi być 3-4 krotnie droższy niż same urządzenie więc dla dotujących ma to znaczenie w wymiarze finansowym dosyć istotne znaczenie, cisza o tzw pompach sonicznych a juz już mieli produkować Holndrzy i Francuzi 2 lata minęło i cisza chyba że Chińczycy się za to zabiorą. Cytuj
Silver00 Opublikowano 18 Grudnia 2025 #207 Opublikowano 18 Grudnia 2025 (edytowane) od 2027 zakaz split i monoblok do 12kw pozostałe chyba od 2030 coś czuję że będą kombinować z mocami sprzedawać powyżej 12kw ale możliwość skręcenia na 8 lub 6kw Edytowane 18 Grudnia 2025 przez Silver00 Cytuj
cezario1 Opublikowano 18 Grudnia 2025 #208 Opublikowano 18 Grudnia 2025 (edytowane) To czym będziemy ogrzewać domy. Gdzieś czytałem że drewno też niedobre bo bardzo szkodzi zdrowiu i unia ma zamiar wprowadzić zakaz. Podobno mają za duże koszty leczenia z tego powodu. Edytowane 18 Grudnia 2025 przez cezario1 Cytuj
Andrzej_M_ Opublikowano 18 Grudnia 2025 #209 Opublikowano 18 Grudnia 2025 (edytowane) 39 minut temu, Silver00 napisał(a): od 2027 zakaz split i monoblok do 12kw pozostałe chyba od 2030 ,,,, @Silver00 czy mógłbyś nam łaskawie udostępnić źródło tych informacji, które raczyłeś nam przedstawić. Edytowane 18 Grudnia 2025 przez Andrzej_M_ Cytuj
o6483256 Opublikowano 18 Grudnia 2025 #210 Opublikowano 18 Grudnia 2025 (edytowane) Bo spalanie drewna szkodzi i to mocno! Akurat niska emisja to poważny problem. Spalanie drewna/wegla to główny winowajca: PM10 PM2,5 To średnia miesięczna z mojej okolicy. Jak wybuchła wojna, ludzie nauczyli sie trochę lepiej spalać swój opał i się poprawiło, ale nadal jest źle Edytowane 18 Grudnia 2025 przez o6483256 Cytuj
Andrzej_M_ Opublikowano 18 Grudnia 2025 #211 Opublikowano 18 Grudnia 2025 (edytowane) 11 godzin temu, berti napisał(a): No i skoro doszliśmy do tego że R290 można potocznie nazywać LPG dla naszego sposobu rozumowania to na tym można by zakończyć te rozkminy, ,,,, Ja absolutnie nie potwierdzam, Twojej tezy @berti . Edytowane 18 Grudnia 2025 przez Andrzej_M_ 1 Cytuj
Dżejkob1536 Opublikowano 18 Grudnia 2025 Autor #212 Opublikowano 18 Grudnia 2025 Padło na AHZ-080HCDS1, dobra cena, pewnie aquami czy kaisai byłyby lepsze ale 2 tyle trzeba wyłożyć. Tabeli wydajności haiera 7.8 znaleźć nie mogłem więc odpuszczam. potrzebuję do niej zbiornik cwu 250l coś lepszego żeby nie ruszać go za parę lat, nierdzewka z dużą wężownicą, możecie coś polecić ? https://allegro.pl/oferta/zasobnik-cwu-300l-nierdzewny-2-wezownice-1-8-3-1-m2-zbiornik-bojler-16794391906?utm_medium=afiliacja&utm_source=ctr_2&utm_campaign=637a6bb8-f05f-44e5-b5cd-096a3d3c0bcf&utm_content=f8faae37ce7d# Cytuj
Wello Opublikowano 19 Grudnia 2025 #213 Opublikowano 19 Grudnia 2025 10 godzin temu, o6483256 napisał(a): Spalanie drewna/wegla Dodałbym przed tym słowo niepoprawne. Sam widziałem różnicę pomiędzy niepoprawnym spalaniem zasypując palenisko 30kg węgla, a spalaniem od góry, gdzie przez całą dobę nie było ani grama dymu. Cytuj
cezario1 Opublikowano 19 Grudnia 2025 #214 Opublikowano 19 Grudnia 2025 (edytowane) 7 godzin temu, Dżejkob1536 napisał(a): Padło na AHZ-080HCDS1 Pomyśl na dociepleniu tej PC w środku i wyciszeniu sprężarki bo z tego co widziałem na zdjęciach to sprężarka sama blacha a wymiennik i rurki bardzo budżetowo to zrobione. Swojego Panasonica też docieplałem pomimo że 4 razy droższy. Edytowane 19 Grudnia 2025 przez cezario1 Cytuj
o6483256 Opublikowano 19 Grudnia 2025 #215 Opublikowano 19 Grudnia 2025 1 godzinę temu, Wello napisał(a): Dodałbym przed tym słowo niepoprawne. Sam widziałem różnicę pomiędzy niepoprawnym spalaniem zasypując palenisko 30kg węgla, a spalaniem od góry, gdzie przez całą dobę nie było ani grama dymu. Niezależnie jak bardzo będziesz sie starał, to będzie problem. Oczywiście da sie go zminimalizować, ale mimo wszystko. Druga sprawa, że koszty ogrzewania muszą naprawdę zaboleć, żeby ludziom włączyło sie myślenie i starali sie spalać paliwa kopalne z sensem. Roznosiłem ulotki w swojej okolicy, nic to nie dawało, dopiero wybuch wojny i skokowy wzrost cen opału dał ludziom do myślenia, ale jak tylko ceny spadły, znowu rozpoczęło sie kopcenie (w mniejszym stopniu, ale nadal) Cytuj
berti Opublikowano 19 Grudnia 2025 #216 Opublikowano 19 Grudnia 2025 11 godzin temu, Andrzej_M_ napisał(a): @Silver00 czy mógłbyś nam łaskawie udostępnić źródło tych informacji, które raczyłeś nam przedstawić. W magazynie globenergia chyba 3 odcinki temu o tym mówili ,cytowali z papierów EU. Cytuj
nightwatch Opublikowano 19 Grudnia 2025 #217 Opublikowano 19 Grudnia 2025 Znajdziesz mnóstwo materiałów o tym że 'Unia zakazuje pomp ciepła ' ale to takie rewelacje jak z radia Erewań ... 2 Cytuj
berti Opublikowano 19 Grudnia 2025 #218 Opublikowano 19 Grudnia 2025 8 godzin temu, Dżejkob1536 napisał(a): Padło na AHZ-080HCDS1, dobra cena, pewnie aquami czy kaisai byłyby lepsze ale 2 tyle trzeba wyłożyć. Tabeli wydajności haiera 7.8 znaleźć nie mogłem więc odpuszczam. potrzebuję do niej zbiornik cwu 250l coś lepszego żeby nie ruszać go za parę lat, nierdzewka z dużą wężownicą, możecie coś polecić ? https://allegro.pl/oferta/zasobnik-cwu-300l-nierdzewny-2-wezownice-1-8-3-1-m2-zbiornik-bojler-16794391906?utm_medium=afiliacja&utm_source=ctr_2&utm_campaign=637a6bb8-f05f-44e5-b5cd-096a3d3c0bcf&utm_content=f8faae37ce7d# Szukaj bojlera takiego z jedną wężownicą lub dwoma ale obok siebie na tych samych króćcach jak ma np zasobnik TRINITY , wężownica do pompy ciepła powinna być na samym dole zbiornika a nie ciągnąć się przez jego całą wysokość , ja mam trinity 400 litrów z podwójną wężownicą ale skręcaną obok siebie i calość leży w dolnej częsci zbiornika pow wymiany to 5,1 metra kwadratowego ,SCOP na cwu mi wychodzi 4,2. 9 minut temu, nightwatch napisał(a): Znajdziesz mnóstwo materiałów o tym że 'Unia zakazuje pomp ciepła ' ale to takie rewelacje jak z radia Erewań ... Cytuj
nightwatch Opublikowano 19 Grudnia 2025 #219 Opublikowano 19 Grudnia 2025 No , nie Mercedesy tylko rowery, i nie rozdają tylko kradną... Co kilka lat są zmiany w przepisach, jedne czynniki są wprowadzane a inne wycofywane, technologia się zmienia.. ale pompy ciepła w żaden sposób nie znikają, nie ma co podkręcać sensacji. 2 Cytuj
berti Opublikowano 19 Grudnia 2025 #220 Opublikowano 19 Grudnia 2025 Nikt nie mówi że znikną pompy tylko że znikną pompy typu split a dajej tylko monobloki zresztą może i lepiej bo taniej . Cytuj
nightwatch Opublikowano 19 Grudnia 2025 #221 Opublikowano 19 Grudnia 2025 A gruntowe zostają? Całe urządzenie jest w budynku, czy to spełnia nowe wymagania? Cytuj
Andrzej_M_ Opublikowano 19 Grudnia 2025 #222 Opublikowano 19 Grudnia 2025 13 godzin temu, Silver00 napisał(a): od 2027 zakaz split i monoblok do 12kw pozostałe chyba od 2030 ,,,, 1 godzinę temu, berti napisał(a): W magazynie globenergia chyba 3 odcinki temu o tym mówili ,cytowali z papierów EU. To ja Ci wskaże palcem na te papiery. źródło: https://eur-lex.europa.eu/eli/reg/2024/573/oj?locale=pl (załącznik IV do Rozporządzenia 2024/573 – zawiera tabelę z konkretnymi datami zakazów dla poszczególnych typów urządzeń) 1 Cytuj
szakallo Opublikowano 19 Grudnia 2025 #223 Opublikowano 19 Grudnia 2025 Czyli do końca 2026 będzie największa promocja na R32 wszystkie 1 Cytuj
nightwatch Opublikowano 19 Grudnia 2025 #224 Opublikowano 19 Grudnia 2025 Może tak, a może już trwają prace nad napełnianiem ich propanem 🙂 Cytuj
h3nio Opublikowano 19 Grudnia 2025 #225 Opublikowano 19 Grudnia 2025 To prawda, że serwisanci nie chcą przyjeżdżać do naprawy nieszczelności w pompach z R290, czy to tylko takie internetowe pitolenie? Cytuj
Rekomendowane odpowiedzi
Dołącz do dyskusji
Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.