Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Innowacje W Kotle Zasypowym Czyli Jak Wyeliminować Smołę


def

Rekomendowane odpowiedzi

Tylko pytanie, czy powietrze przelatujące swobodnie pomiędzy dużymi bryłami węgla a niebiorące udziału w spalaniu nie wychładza spalin i nie zmniejsza ich zdolności do oddawania ciepła do wymiennika (60 st, na czopuchu) ???

To zależy jak kto mierzy ta temperature czopuch może mieć i 40C ale spaliny w srodku ponad 100C wiem po sobie. termometr leżacy na czopuchu mija się z prawda i to bardzo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam że tak się wcinam,ale mógł bym przysiąc że gdzieś w tym temacie widziałem schemat podłączenia pieca zamieniając jakby powrót wody z zasilaniem w celu lepszego odbioru ciepła, choć pewien nie jestem.Tak sobie wymyśliłem że gdyby powrót wody dać na górze pieca,a zasilanie gdzieś tak w połowie wysokości pieca,to czy nie spowodowało by to coś jak by obiegu ochronnego pieca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... może trochę przybliżę opis poszukiwanego przez @spalacza schematu . Rzeczywiście były tam zamienione przyłącza; powrót z zasileniem. Nie zostało jednak wyjaśnione, czy autor pomysłu zawarł wszystkie niezbędne elementy składowe instalacji i w kotle, mające zapewnić bezpieczne korzystanie z tego rozwiązania. Zauważyłem że kocioł nie posiada odpowietrzenia i bezkrytyczne naśladownictwo może spowodować groźną w skutkach awarię.

Zaproponowałem jako alternatywę, pozostawić króciec wyjścia z kotła do obsługi zasobnika CWU i odpowietrzenia a nieco chłodniejszą wodę wyprowadzić z płaszcza kotła gdzieś w 3/4 wysokości kotła. Reszta bez zmian. Przed taką przeróbką należy odczytać z płaszcza kotła poziomice temperatur. Prawdopodobnie tego jeszcze nikt nie robił i dla bezpieczeństwa dobrze by było żeby takie prace wykonał ktoś kto ma więcej pojęcia ode mnie...

Edytowane przez def
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam.

Myślę defie że tam niema wielkiej filozofii . Takie rozwiązania stosuje się w miejscach gdzie kocioł trzeba wpasować w ciasne zaułki gdzie brakuje miejsca dla montażysty na wykonanie podłączenia. Wówczas króciec powrotny i zasilający daje się u góry kotła ale wewnątrz jego rura powrotna sprowadzona jest do dolnych jego partii a tym samym woda przepływając w dół ogrzewa się.To działać będzie ale tylko na układzie pompowym lub grawitacyjnie jak kocioł będzie w piwnicy.

 

Innym spotkanym sposobem była zamiana miejsc króćców tzn powrót na górę kotła a zasilanie wyprowadzone u dołu (przy kotłach DS i HG albowiem przy GS było by to pozbawione całkowicie sensu) wówczas woda powrotna trafia do kotła w górną warstwę ciepłą a zasilająca wychodzi bezpośrednio przy palniku czyli w miejscu najwyższej temp. Taki układ działa tak że w całym kotle temp jest równo rozłożona i nie zachodzi konieczność stosowania ochrony powrotu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemku, nabijasz sobie ilość postów? Kolega @ spalacz szuka zagubionego tematu lub postu. Ja tylko ten wątek trochę streściłem ze szczególnym naciskiem na bezpieczeństwo. Znajdź proszę ten wątek i podaj nam linka, wtedy nie zabierałeś głosu?

Obecna Twoja wypowiedź nie jest zła, tylko kolega ma już kocioł (tak mi się wydaje) i chce pomieszać zasilenie z powrotem żeby (jak mi się wydaje) chronić kocioł, czyli żeby podnieść temperaturę wody w kotle, żeby komora zasypu-spalania uzyskała większą temperaturę wnętrza i wytwarzała mniej smoły i korozji. Ty nam opisujesz możliwości techniczne budowy kotła na zamówienie, bo nie sugerujesz chyba, że nowy kocioł można rozpruć i wstawić mu powrót przez górę. Oczywiście można tylko co z gwarancją...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Def ilość postów to ja mam w d...., chleba nimi nie posmaruje, ale spoko skoro nie chcesz to nie będę zabierał głosu w tym temacie. Tu macie linka do tej dyskusji https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/8615-kociol-wlasnej-produkcji-wasza-opinia/page__st__340

 

A i jeszcze jedno, zanim następnym razem na mnie wsiądziesz przeczytaj post ze zrozumieniem MÓWIŁEM O KOTLE WOLF!!! a kol. @spalacz nie pisał o tym gdzie, kto i kiedy chce takie rozwiązanie zastosować tylko pytał o takowe rozwiązanie.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... no właśnie, wtedy ignorowałeś moje posty nawet jak poruszyłem kwestię bezpieczeństwa, bo jak widać na schemacie instalacja poprowadzona jest na wysokości kotła i króciec górny jest ewidentnie bez odpowietrzenia !!! Teraz uprzejmie usiłujesz mnie pouczać a nie jak przystało na uprzejmego profesjonalistę, załączyć linka, i czuwać aby amatorzy przypadkiem nie zrobili sobie bomby....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem się nie wcinać w temat ale skoro o mnie mowa.

Widzę że masz jakieś podjazdówki personalne ale postaram się to ignorować...

 

Twoje pojęcie bezpieczeństwa dalece odbiega od mojego albowiem jeszcze nie widziałem nikogo kto zrobiłby sobie krzywdę i zamontował odpowietrznik na kotle. W takich przypadkach np po zagotowaniu wody kwestię odpowietrzania kotła pełni najwyżej położony króciec i to nieważne czy jest to powrót czy zasilanie (oczywiście lepiej byłoby aby powietrze było samo usuwalne wraz z kierunkiem przepływu wody czyli poprzez zasilanie ) i niema to właściwie wpływu na bezpieczeństwo albowiem ciśnienie wypchnie to powietrze z układu (są przecież układy z ONP na powrocie i pomimo ze nie polecam takiego rozwiązania to jakoś działają) oraz kocioł powinien być zawsze wyposażony w urządzenie do redukcji ciśnienia ONP i ZB

Pozostaje jeszcze kwestia świadomości instalatora i odpowiedniego (bezpiecznego) zabezpieczenia instalacji i na pewno nigdy nie promowałem takich rozwiązań ani nie nakłaniałem do ich zastosowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kotły fabryczne, z króćcami w górę nie mają żadnych kłopotów z odpowietrzaniem kotła i instalacji, która powinna być wykonana wg zaleceń producenta.

Co innego jeżeli do starej, istniejącej instalacji dołączymy nowoczesny kocioł to może powstać syfon i o tym musi pamiętać instalator kotła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak moge tutaj cos powiedziec i nie dostać zje...i to widziałem dość dziwne podłaczenie kotła choć nie tak ekstremalne jak zamiana zasilania z powrotem.Był to kocioł do ogrzewania 3 szklarni jaka firma to nie wiem.W każdym razie 2 paleniskowy i dość długi. Zasianie rozwiązano powiedzmy standardowo na kolektorze ale wychodziło z tyłu kotła.Natomiast powrót podłączono dość dziwnie bo 3 rury schodziły się w kolektor a potem 2 rury puszczono wzdłuż kotła i podłaczono przy samym palenisku.Kociołek dość szybko chwytał temperaturę i co najważniejsze prawie wszędzie była jednakowa.Sprawdzałem co prawda tylko reką.Kociołek z tego co pamiętam to pseudo-dolniak.Miał pionowe rury pomiedzy paleniskiem a płaszczem wodnym i tam przechodził cały ogień.Nawet po załadowaniu do pełna nie szło go zadusić.

Edytowane przez artur
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@artur ... jeśli dobrze zrozumiałem Twój opis, to został wykonany opłomykowy (wodny) ruszt pionowy, który utworzył kosz na stos paliwa. Dało to dobre napowietrzanie palącego się stosu i szybką wymianę wody z kotła na instalację. Do tego zastosowano powrót z przodu na dole kotła a wyjście z tyłu u góry. Podobnie postępuje się przy długim grzejniku żeby w nim woda mogła się mieszać intensywniej niż kiedy gałązki są jedna nad drugą.

Edytowane przez def
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uff,ale zrobiłem zamieszanie pytając o to specyficzne podłączenie,ale na dobre mi to wyszło bo nigdzie nie znalazłem tego co szukałem,także dziękuję za podanie linka ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W których miejscach kotła,Waszym zdaniem,najlepiej zamontować wyprowadzenia wody dla skuteczniejszej wymiany ciepła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@carinus, kotły małej mocy mają wszystko na miejscu, nie poprawiaj fabryki. Ze szczególnych względów można zastanowić się nad jakąś alternatywą tylko trzeba się bardzo na tym znać lub ponieść wielokrotne koszty znalezienia optymalnego rozwiązania. Mimo woli zostało tu zasygnalizowane kilka możliwości, ale nikt nie da głowy, że warto je popełnić....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To rozwiązanie to raczej nie dla mnie,u mnie wszystko działa na grawitacji,aczkolwiek noszę się z zamiarem podłączenia bufora i załadowanie bufora pójdzie na grawitacji,ale rozładowanie już nie,więc pompa i tak nieunikniona no i zawór trójdrogowy co by powrót nie za zimny był...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@spalacz, dlaczego tego szukasz tutaj. W Google masz;

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?74235-Jak-quot-to-quot-si%C4%99-robi-czyli-bufor-ciep%C5%82a&highlight=bufor+ciep%C5%82a

 

Kawa na ławę, tylko tworzyć, inspirować się, ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@carinus, kotły małej mocy mają wszystko na miejscu, nie poprawiaj fabryki. Ze szczególnych względów można zastanowić się nad jakąś alternatywą tylko trzeba się bardzo na tym znać lub ponieść wielokrotne koszty znalezienia optymalnego rozwiązania. Mimo woli zostało tu zasygnalizowane kilka możliwości, ale nikt nie da głowy, że warto je popełnić....

 

problem w tym ze zbieram dane do zrobienia nowego kotła DS i widzę że różne kotły maja w różnych miejscach wyprowadzane wyjscia wody.Interesuje mnie jakaś reguła której należy się trzymać uwzgledniając konkretny typ kotła i budowę jego wymiennika.W planach mam na razie ostatnie kanały zrobić z ruru pionowych i wtedy to bedzie jeden zbiornik z płomieniówkami w środku i też rozkład temperatury bedzie inny niz przy tradycyjnych kanałach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@spalacz, dlaczego tego szukasz tutaj. W Google masz;

 

http://forum.murator...ht=bufor ciepła

 

Kawa na ławę, tylko tworzyć, inspirować się,

 

 

 

Własnie jestem w trakcie studiowania tego tematu,ale gigantyczna liczba 8500 postów zajmie mi trochę czasu :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... no to "dwa w jednym" poście. Oglądając schemat bufora można dostrzec sporo podobieństw tego urządzenia do kotła. Na dole źródło ciepła, potem króćce wyjścia i powrotu, poziomy temperatur, ... Bufor to "osesek" w porównaniu z kotłem- piecem i jest nowocześniejszy i inteligentniejszy.... Przy budowie nowego kotła należy nie przekombinować. Bałbym się bez szczególnych powodów budować kocioł z opłomkami (ten kocioł do szklarni to mała lokomotywa , tu jest to uzasadnione i mądre) i z pionowymi płomienicami. Jak często powtarzam, ja nie jestem fachowcem. Kotły to 1/2 metra sześciennego blaszanej puszki i trudno zrobić coś nowego. Do tej pory wypróbowano prawie wszystko, szczególnie z zastosowaniem nowych technologii, zaniedbując stare idee. Proste jest piękne...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.