Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa ciepła a zmiana grzejników na ogrzewanie podłogowe suche


Andrzejzako

Rekomendowane odpowiedzi

Witam czy ktoś z was posiada może pompę ciepła w połączeniu z ogrzewaniem podłogowym ale do lekkiej zabudowy pod panele bez wylewek

Zastanawiam się o nad zlikwidowaniem grzejników i założeniu czegoś takiego pod panele ale nie znam nikogo kto by takie posiadał i opini jak to funkcjonuje 

Czy ktoś coś wie w tym temacie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego myślisz że takie ogrzewanie, jeszcze izolowane panelami, spisze się lepiej niż przewymiarowane grzejniki kosztujące znacznie mniej niż modernizacja podłogi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Jeśli to tylko kwestia estetyki, a nie potrzeby zwolnienia miejsca na ścianie to może przemaluj te grzejniki. U mnie to był strzał w dziesiątkę i większość znajomych myślała, że kupiłem fajny nowy model..

Są jeszcze w sprzedaży dedykowane maty na grzejniki, osłony itp. itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam u siebie żeliwne żeberka z lat 80 ub. w. Wspaniale spisują się z pompą ciepła, szczególnie w porównaniu z stalowymi i aluminiowymi, które niestety założyłem w kilku pomieszczeniach  ( bo "lepiej ) wyglądały.

Pojemność wodna żeberka żeliwnego + jego masa własna powoduje korzystną współpracę z pompą ciepła.

Tam gdzie "wymagana" była estetyka założyłem lekkie, przewiewne osłony i bangla 4 rok z pc.

i jeszcze taki artykuł

https://globenergia.pl/pompa-ciepla-i-zeliwne-grzejniki-zaskakujaco-dobre-wyniki/

Edytowane przez bobbuilder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głupoty piszą w tym artykule a Ty się nim sugerujesz. Żeliwne żeberka są najgorszym rozwiązaniem do PC. Żeby oddawały ciepło to musisz grzać temp minimum 38 stopni.

3 godziny temu, bobbuilder napisał(a):

+ jego masa własna powoduje korzystną współpracę z pompą ciepła.

 

A co ma do tego masa grzejnika?

Grzejnik musi szybko ciepło pobrać z PC i szybko go oddać a woda ma wrócić zimna do PC

Oczywiście trzeba grzać jak najniższym parametrem a 38st to przy mrozach a nie dodatniej temp zewnętrznej np 10 st.

Edytowane przez cezario1
  • Zgadzam się 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Andrzejzako A zastanawiałeś się nad frezowaniem podłogi? To też jest wyjście z sytuacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, cezario1 napisał(a):

Głupoty piszą w tym artykule a Ty się nim sugerujesz. Żeliwne żeberka są najgorszym rozwiązaniem do PC. Żeby oddawały ciepło to musisz grzać temp minimum 38 stopni.

 

Te głupoty, jak piszesz sprawują u mnie się z pompą ciepła już 4 sezon. Dom bez styropianu na zewnąrz

temperaturę 38 stopni na zasilaniu wg. krzywej grzewczej mam na grzejnikach przy 0 st. temp zewnętrznej. Nie bardzo rozumiem, czy grzejnik poniżej 38 stopni nie oddaje ciepła? A podłoga już tak? Czy beton ma lepsze przewodnictwo cieplne niż żeliwo?

w instalacji 350 litrów roztworu glikolu. nie potrzebuję żadnych buforów do defrostu. W instalacji za sprzęgłem duża pompa obiegowa , powodująca że grzejniki pracują znaczną powierzchnią.

Po co grzejnik ma się szybko nagrzewać? Pompa pracuje sobie non stop w temp poniżej 10 st. utrzymując żądaną temp na zasilaniu.

Takie grzejniki mają dużą bezwładność, co trochę zbliża ich charakterystykę pracy do podłogówki.

Co do masy grzejnika, a jego możliwości akumulacji ciepła (nie temperatury ) to chyba  nie trzeba wyjaśniać.

Grzejemy ciepłem, a nie temperaturą.

Po resztę wyjaśnień odsyłam do zasad termodynamiki i bilansu cieplnego.

 

Edytowane przez bobbuilder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to porównujecie rzeczy nieporównywalne.

Sa parametry grzejnikow i kazdy bedzie dobry lub zly jesli dobrze/zle sie go dobierze.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa obiegowa o mocy max 60 w, skutkuje szybkim obiegiem czynnika grzewczego przez instalacje,  co powoduje, że grzejniki przy znacznej swojej pojemności nie mają znacznej różnicy temperatury pomiędzy zasilaniem, a powrotem ( czyli grzeją prawie całą swoją objętością) - co ma znaczenie przy niskim parametrze zasilania.

A teraz do kolegi Sambor.

po pierwsze: przytoczę niedawny post administratora_

Od dłuższego czasu obserwuję, że jest na forum kilka osób, którzy uważają, że mogą bez konsekwencji w sposób lekceważący traktować innych forumowiczów. Krytykować bez żadnych argumentów używając wyłącznie obraźliwych lub pogardliwych zwrotów, itp.

po drugie:

instalacja działa sprawnie z pompami ciepła czwarty rok - 3 lata na haierze, ostatni na kaisai propanowym.

jeśli coś działa , a jest głupie, to po prostu nie jest głupie.

po trzecie:

jeśli kolega był widzem TVP pis ( bo ja nie) to może słyszał wypowiedź "miłościwie panującego"  o uczeniu się przez całe życie, warto być otwartym na wiedzę i doświadczenia innych.

po czwarte: chętnie bym ugościł kolegę, aby zobaczył, to w co nie wierzy na własne oczy. Ale chyba mamy do siebie za daleko. Nie tylko w sensie odległości.

po piąte: wielu hydraulików przekonywało mnie do konieczności wymiany instalacji z przekrojów 2 calowych na zasilaniu na mniejsze, nowych mniejszych grzejników (bo wie Pan taka instalacja się szybciej rozgrzewa).

Tylko jeden starej daty,  który zaczynał jeszcze gdy instalacje montowało się z rur stalowych i kolanek hamburskich spawając gazowo, powiedział abym zostawił ją w spokoju, bo zarówno przy kotle kondensacyjnym, jak i pompie ciepła będzie lepsza od  instalacji o małym zładzie wody.

Pozdrawiam i życzę mniej zacietrzewienia na weekend majowy.

Edytowane przez bobbuilder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze, że działa, a reszta to bzdety:

Po pierwsze kolega bobbuilder podaje częściowe prawdy np o wymianie ciepła np przypisując grzanie grzejników "dużej pompie"

Po drugie z zasad wymiany ciepła nie wynika nic co miałoby być związane z bezwładnością cieplną 

Po trzecie najważniejsza w wymianie ciepła jest różnica temperatur między ośrodkami grzejącym i grzanym

Po czwarte ważna jest też powierzchnia wymiany ciepła, a tą podłogówka ma dużą w przeciwieństwie do grzejników.

Po piąte stare instalacje mają jedną wadę - słabą izolację rur, co powoduje różnice temp między źródłem ciepła a samym grzejnikiem.

Po szóste aby się wypowiadać na tematy wymiany ciepła i wymienników warto się w tym kierunku podszkolić - polecam literaturę  "Wymiana ciepła i wymienniki".

Po siódme jak ci większość coś radzi, to się zastanów nad tym - może mają rację

Po ósme nie ma już TVPis, ale jest inna TV a takim samym wydźwięku - może warto aby kolega posłuchał ich tekstów i porównał np ze swoim postem #12.

 

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzór ze szkoły podstawowej to E=m*c*ΔT. Aby wiec transportować dużo energii musimy albo zapewnić duży przepływ "masy" wody (czyli albo stosować duże przekroje albo duże szybkości przepływu ) albo dużą różnicę temperatur wlotu i wylotu.

W moim przypadku stosuję zarówno duże przekroje jak i duże szybkości przepływu. Nie stosuję dużej różnicy temperatur wlotu i wylotu. W tej chwili mam pompę ciepła wyłączoną nie mogę sprawdzić ile dokładnie

Przykład : w jednym z moich budynków komercyjnych mam zasilenie miejskie, Nie mam wpływu na podawaną temperaturę zasilania. Steruje temperaturą wewnętrzna ograniczając przepływ przez instalację, uzyskując większą lub mniejszą deltę   zasilanie /powrót.

Owszem stare izolacje mają słabą izolacje, można ją łatwo poprawić. Ale gdzie trafiają "straty"?

Pierwsza zasada termodynamiki - zasada zachowania energii. Układ termodynamiczny może wymieniać energię ze swoim otoczeniem poprzez przekazywanie ciepła lub wykonywanie pracy.

Energia z układu C.O. nie jest tracona, lecz trafia do wnętrza domu ( wyj. jeśli ktoś ma ułożone rury c.o. po zewnętrznej stronie ścian zewnętrznych).

Ps.

Znaczny przepływ mi nie przeszkadza, bo dzięki znacznym przekrojom instalacji, nie towarzyszą mu efekty dźwiękowe.

Co do racji większości to liczenie się z opinią tłumu czasem jest jak wzięcie od kogoś pliku fałszywych banknotów uznając je za wartościowe, gdy na pojedynczym od razu widzimy oszuswo (Sokrates) .O racji większości, świadczyły wyniki wyborów  w latach 2015 i 2019.

 

 

 

Edytowane przez bobbuilder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję że nie zakładasz PC innym osobą w taki sposób.

Nikt nie mówi tutaj że do instalację grawitacyjną z żeliwnymi grzejnikami nie można zakładać PC (sam mam tak założoną i działa)  tylko zużycie energii będzie na niej większe Mam fotowoltaikę to mi to nie przeszkadza.

Na szkoleniu Panasonica mówili właśnie całkiem odwrotnie niż Ty i ze swojego doświadczenia wiem że jak ustawię większą deltę na grzejnikach czyli woda wraca do PC bardziej wystudzona to jest lepszy cop. W Haierze nie ma nawet krzywej grzewczej to co tu rozmawiać na temat wydajności PC.

Mnie instalacja działa tylko na pompie obiegowej zamontowanej w PC dodatkowej nie włączam bo nie potrzeb.

Masz źle kryzowane grzejniki dlatego żeliwne o większych przepływach grzeją lepiej niż te panelowe bo do nich dociera mniej wody.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, cezario1 napisał(a):

 

Nikt nie mówi tutaj że do instalację grawitacyjną z żeliwnymi grzejnikami nie można zakładać PC (sam mam tak założoną i działa)  tylko zużycie energii będzie na niej większe

 

Oczywiście, że na grzejnikach zużycie będzie większe. Ale od czego ? Od podłogówki tak.

Wróćmy do początku. Autor wątku miał zamiar likwidować grzejniki i zakładać podłogówkę. Ja osobiście bym tak nie zrobił. Zostawił bym grzejniki, korygując ich wielkość/ilość do zasilania pompą ciepła. Nie tylko ze względów ekonomicznych, ale także konieczności całkowitego "przerycia" budynku.

Skąd ten pomysł, że poniżej 38 st. grzejniki żeliwne "nie grzeją"?

Ja przy moich grzejnikach zamieniłem 5t ekogroszku w podajnikowcu na 8000 kWh zjadane przez pompę na 180 m.kw. nieocieplonego budynku (tylko strop) z lat 70 ub.w.

Od roku mam propanowego KaIsaia, więc już mogę bawić się krzywą.

Edytowane przez bobbuilder
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatni post zaparl mi dech w piersach.Zužycje w podajniku mam podobne.Przy takim zužycju pradu zaplacilbym 10 tys Zl za bieg pompki plus 6-7 tys za zužycje domu... To pompa ciežko do akceptowania,2x wiecej,niž za opal.Ten prad u nas calkowo traci senzu-cop sem,cop tam.Naprawde nie widze drogi na przyslosc przy koncu fosilii,czy kotlow samych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd taka niska cena prądu Chyba że ty płacisz za prąd a za przesył i pozostałe opłaty płaci kto inny. Prąd z opłatami po starej cenie 1kw wychodził 1,8 zł a od Lipca jeszcze wzrośnie.

Nie każdy ma fotowoltaikę na starych zasadach i nie wszyscy mogą lub ich stać na założenie obecnie oraz nie zawsze da się założyć ją ze względu na kiepską sieć energetyczną (falowniki zamiast produkować to się wyłączają).

Ja mam zrobione podobnie jak Ty czyli PC i fotowoltaika zwróci się inwestycja po 7 latach więc się z tego cieszę. Niestety ludzie mają różne sytuacje życiowe nawet ni są wstanie wziąć dotacji na to.

Podobno gazu ma kosztować ponad 5zł zobaczymy w przyszłym roku czym się będzie opłacało najbardziej ogrzewać dom. Pewno drewnem ale to dużo roboty przy tym. 

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Węglem i drewnem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.