Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rzeczywista praca PC przy niskich temperaturach - relacje właścicieli


sambor

Rekomendowane odpowiedzi

46 minut temu, Patrol napisał(a):

Pompy są różne, ale nie każda wymięka już przy lekkich minusach.

 

Nie prawda

Wszystkie pompy, klimy i lodówki, więcej łączy niż dzieli. Np lodówka w twojej kuchni, jakoś nie wymięka przy -20C, tylko świetnie daje sobie radę. W czym tkwi jej sukces?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo jest w kuchni.Poki byla by w piecu gdzie 50˚,tež nie da rade,bo nie ma jak schlodzic wymienika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie i bardzo prosto. Ktoś, kiedyś, posiadając odpowiednią wiedzę i doświadczenie, dobrał odpowiednią sprężarkę do odpowiedniej komory. On nie patrzył, co ta sprężarka miała w nazwie, ani ile plusów miała przy A.

Moc, to przepływ, masy w czasie. Ten przepływ bierze się z pojemności i obrotów. Pojemność jest stała i ją się dobiera, obroty zmienne, ograniczone, od dołu i od góry. To cała filozofia, żadnych czarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Vlad24 napisał(a):

Nie prawda

Wszystkie pompy, klimy i lodówki, więcej łączy niż dzieli. Np lodówka w twojej kuchni, jakoś nie wymięka przy -20C, tylko świetnie daje sobie radę. W czym tkwi jej sukces?

Ale co z tego ? Niby po co podajemy tu dane ile kto może realnie osiągnąć bez grzałek? To nie temat o konstrukcji pomp, wielkości parowników itd. Dalej podtrzymuje, że każda pompa jest inna, a nie że zasada działania jest inna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Vlad24Ty tak serio? Nie skumałeś o jakim zjawisku pisałem i dopierdzielasz się bezsensownie do "kW w nazwie". Jeszcze za mentorzenie się zabrałeś jakby tu sami cichociemni byli... Nikt ciebie o to nie prosił. Stwórz sobie osobny wątek co łączy lodówki, klimy,i suszarki do prania i tam kolorowanki wyświetlaj.

Edytowane przez Patrol
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydawało mi się to oczywiste, ale ok próbuję jeszcze raz - wspomnianym zjawiskiem jest wyścig producentów wynikający z powszechnie znanych opinii, że pompy nie nadają się do grzejników, nie nadają się na warunki zewnętrzne np. od -8C (bo grzałki bee itd), w skrócie nie są dla wszystkich. Jeden z ruchów producentów to wsadzanie kompresorów od wyższych modeli z danego typoszeregu, a teraz w sezonie 2023/2024 katalogowo moda przyszła na możliwość pracy w temp. -30C i gwarantowane parametry do -25C, do tego możliwość uzyskania 70C, no i jeszcze wszystko to przy zwiększeniu COP, zmniejszeniu hałasu, czyli robią dobrze każdemu - płaskie charakterystyki do -10C czy nawet -naścieC. Jak wygląda praca od dołu to takich informacji w folderach się nie znajduje, co nie znaczy, że musi być źle tylko nie robi już to na nikim wrażenia. Dla przykładu tylko wrzuciłem wcześniej tabelę (celowo bez modelu i producenta, bo nie o reklamę tu chodzi), ale miało to jedynie pokazać te bardziej "imponujące" wartości. No i na koniec wiadomo, że jeśli nie wszyscy to znaczna większość udzielających się tu osób przy wyborze pc miała i ma świadomość tego, że zestawianie modeli różnych producentów po samym oznaczeniu mocy nie miało nigdy sensu. Wielokrotnie były na forum wrzucane dane jak to określiłeś "powszechnie nie prezentowane", więc uwierz lub nie - świadomość ludzi może być na większym poziomie niż wynika z podsumowania, które zamieściłeś. Wg mnie ten wątek może nie tylko pokazywać to jak daleko dana pc zajedzie bez grzałek, ale chcąc/nie chcąc wyjdzie którzy producenci "pudrują" dane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego ludzie kupują haiery bo one przynajmniej nie mają tych ograniczeń i przy wysokich temp mają cop nawet 10 czego nie mają markowe pompy bo zawsze sztywno np panasonic 5kw to 5 kw koniec nawet przy plus 15 stopniach a przy minus 10 każda w zasadzie ma zbliżony cop czy droga czy tania oczywiście  uwzględniając że ani jedna nie ma grzałek ,grzałki można na kilka sposobów dołożyć ale suma sumarum bez grzałek każda pompa średniorocznie ma bardzo ale to bardzo podobne wydajności ale jak już nie wyłaczamy tych grzałek i są tak jak fabryka zrobiła to przy temp ok minus 10 haier potrafi mniej prądu zjeść niż panasonic na to samo grzanie ,nagmatwałem ale to z testów wyszło nie moich .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszyc was može tylko tymczasowa cena pradu.Mi u nas wychodzi tak.Przy zapotrzebowaniu biežacym domku 10KW,cop boge daruj 2 przy takiej zimie,cena ogrzewania za 24 godzin jest 144 Zl-rowne 120 Kg wegla 17 Mj.Czy chcem byc w robocie niewolnikom pompki?

Edytowane przez bercus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, omama napisał(a):

Dlatego ludzie kupują haiery bo one przynajmniej nie mają tych ograniczeń i przy wysokich temp mają cop nawet 10 czego nie mają markowe pompy bo zawsze sztywno np panasonic 5kw to 5 kw koniec nawet przy plus 15 stopniach a przy minus 10 każda w zasadzie ma zbliżony cop czy droga czy tania oczywiście  uwzględniając że ani jedna nie ma grzałek ,grzałki można na kilka sposobów dołożyć ale suma sumarum bez grzałek każda pompa średniorocznie ma bardzo ale to bardzo podobne wydajności ale jak już nie wyłaczamy tych grzałek i są tak jak fabryka zrobiła to przy temp ok minus 10 haier potrafi mniej prądu zjeść niż panasonic na to samo grzanie ,nagmatwałem ale to z testów wyszło nie moich .

z tym -10C u haiera to nie wiem jak realnie jest, ale z suchych danych to pamiętałem, że moc leciała stromo na twarz, dlatego wytargałem wykresy jednego z użytkowników forum murujących - zgadza się na pewno kwestia ograniczenia mocy, jak i braku tego softowego "kagańca" w zależności od producenta i w tym sensie każda pompa jest inna. Na pewno korzystniej "księgowo" wypada wypuszczenie wypłaszczonego wykresu do jak najniższych temp. ujemnych, bo to finalnie ucina tego typu porównania. Inna kwestia, że w niektórych przypadkach moc maksymalną można łatwo podnieść jak i obniżyć z uwagi na identyczne wnętrzności w danym typoszeregu. 

448c476ed5c0.thumb.jpg.9a67acc3134aae7fd5d35e695367b1ad.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat na filmie poniżej. Może się wypowiedzą Ci co znają zagadnienie. Dlaczego jakieś śmieszne pompy powietrzne z COP 2-3 się montuje, a nie idzie to w tym kierunku. Nie znam się na PC, ale kiedyś przyjdzie pewnie się z tym zmierzyć. Więc jakieś tam zainteresowanie marginalne obecnie wykazuję. Jeśli już nie koniecznie studnia w piwnicy, nie można by zrobić zbiornika / bufora z 2-3000 litrów i z niego pobierać wodę do grzania ?. Posłucham chętnie co macie do napisania w tym temacie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bercus napisał(a):

Cieszyc was može tylko tymczasowa cena pradu.Mi u nas wychodzi tak.Przy zapotrzebowaniu biežacym domku 10KW,cop boge daruj 2 przy takiej zimie,cena ogrzewania za 24 godzin jest 144 Zl-rowne 120 Kg wegla 17 Mj.Czy chcem byc w robocie niewolnikom pompki?

To już naprawdę sensu nie ma , piec zasypowy i po sprawie ,węgla nakupić zapas na 20 lat i spać a o klimat niech się Klaus Szwab i świta martwią .

1 godzinę temu, Patrol napisał(a):

z tym -10C u haiera to nie wiem jak realnie jest, ale z suchych danych to pamiętałem, że moc leciała stromo na twarz, dlatego wytargałem wykresy jednego z użytkowników forum murujących - zgadza się na pewno kwestia ograniczenia mocy, jak i braku tego softowego "kagańca" w zależności od producenta i w tym sensie każda pompa jest inna. Na pewno korzystniej "księgowo" wypada wypuszczenie wypłaszczonego wykresu do jak najniższych temp. ujemnych, bo to finalnie ucina tego typu porównania. Inna kwestia, że w niektórych przypadkach moc maksymalną można łatwo podnieść jak i obniżyć z uwagi na identyczne wnętrzności w danym typoszeregu. 

448c476ed5c0.thumb.jpg.9a67acc3134aae7fd5d35e695367b1ad.jpg

Te wszystkie tabelki nijak mają się do rzeczywistości to już setki razy udowadniano ale nic się nie zmienia ,

na kanale klimatyzacja Katowice nijaki Karol też robił testy pomp ciepła chyba 4 marki ,stworzył sobie jakąś chłodnię i testował kilka dni te pompy ,film trwa chyba ponad dwie godziny i z jego wyników też to wynika że wszystkie pompy zachowują się podobnie a cały wic w grzałkach ale na sucho nie licząc grzałek to wszystko jedno co kto kupi ,dla jednego sterowanie będzie najważniejsze dla drugiego marka dla trzeciego cena i tak powinno być kogo na co stać i jak ma działać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sęk w tym, że nie wszystkie. Niektórzy biorą odpowiedzialność za to co jest w tabelach (są produkty  zgodne z deklarowanymi wartościami), inni te dane pudrują, a są też tacy którzy tabel w ogóle nie mają (lub ich nie udostępniają) i wskazują tylko kilka wymaganych parametrów.  Nie lubię porównań motoryzacyjnych, bo g***burzę offtop zasiewają, ale idąc takim tropem nieważne jakie auto się kupi, bo przecież każde jedzie i zachowuje się podobnie... Chyba lepiej będzie jak wrócimy do sedna wątku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, daromega napisał(a):

nie można by zrobić zbiornika / bufora z 2-3000 litrów i z niego pobierać wodę do grzania ?.

A jak już  te 3000  l   ochłodzimy  do zera to co dalej ?  Pompa woda woda potrzebuje potężnej wydajności  żródła wody  i nie każdy je ma .  A już  żródło które w zimie podaje wodę 12 C  to  prawie  terma.  Jednak dla kogoś kto ma rozległy wodonośny teren   rozmieszczenie dwóch studni  w dobrze  dobranej odległości oczywiście może okazać się strzałem  w dziesiątkę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A oto cena prądu elektrycznego w stosunku do płacy minimalnej:

W 2014r. 0,56zł/kwh, w 2004r. 0,41zł/kwh (cena całościowa wraz z wszystkimi podatkami i opłatami). W 2024r. 1,30zł/kwh. Płaca minimalna w 2004r. 600zł netto (można kupić było 1460kwh prądu elektrycznego), w 2014r. 1250zł netto (można było kupić 2232kwh) a w 2024r. 3200zł netto (można będzie kupić 2460kwh) Najlepiej było przed pandemią, wojną na Ukrainie i inflacją w 2019r. 1650zł netto (można było kupić 3000kwh). Co o tym sądzicie? Myślę, że nie jest na razie tak źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narazie ale usilnie nad tym pracują aby zapłacę minimalną więcej jak 500 kw , na myśli mam wiceminister klimatu tą która o 90 proc chce obniżyć emisję co2 , kaplica leżymy .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EEEh   porównywanie wszystkiego  do placy minimalnej  analnej czy sralnej, ma tyle wspólnego z rzeczywistością w  warunkach szarej strefy i kopert  u Janusza,  co kościół  z  moralnością a polityk z prawdą.  

Popatrzcie na SWOJE zarobki wtedy i dziś i porównajcie je do podanych wyżej cen prądu. Ja np zarabiam w tej szarej o ledwo 500 zł wiecej od 2010 roku   a placę za prad  300 proc tego co wtedy. W sezonie chyba 2019 -2020 ogrzewałem dom grzałkami o mi się nie chcialo do kotłowni chodzić jak prad kosztowałmnie w G12W 30 groszy a węgiel był po 1000 zł

Wiem trochę dopłacłem ale nie bolało i cieszyło mnie że nie smrodzę - dziś  mam  pompę ciepła i PV ale palę węglem.

Warto zapytać - dlaczego - jestem złośliwym skurczysynem głupkiem czy może jednak zbiedniałem   ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Gruner napisał(a):

A jak już  te 3000  l   ochłodzimy  do zera to co dalej ? 

No też pytam. Kiedy one się ochłodzą do zera ?. Masz jakieś dane konkretne ?

@carinus jest gdzieś o tym temat jakiś ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.