Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Rzeczywista praca PC przy niskich temperaturach - relacje właścicieli


sambor

Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, Darxy75 napisał(a):

Mam pytanie odnośnie podłączenia bufora 3T

Moja instalacja jest grzejnikowa potrzebowałem na grzejnikach ok 38 st na pelecie aby przy -10 miec w domu 22 - 23 st

Teraz pompa na wyjściu podaje temperaturę 40st na rurze przed buforem jest mierzona 38st  a na instalację dostaje marne 36 st i przez stałe mieszanie wody w buforze temperatura bardzo powoli wzrasta.

Czy warto już teraz przerabiac czy czekac do przyszłego sezonu ? chodi mi oto czy różnica będzie mocno odczuwalna.

 

Kolego różnica jest odczuwalna, "cierpiałem" na ten sam problem, podłączyłem bufor w układzie 3-rurowym jakieś trzy tygodnie temu i zniknął problem z podmieszaniem zimną wodą oraz mocno poprawił się COP, rzuć okiem na mój temat w tej sprawie, jest tam też układ, znajdziesz jak klikniesz w profil, na pewno Ci się te info przyda. Dodam, że mam dużo za duży bufor bo 300L i podłączyłem go do połowy tak by tylko 150L efektywnie pracowało.

 

2 godziny temu, cezario1 napisał(a):

A dlaczego nie szeregowo tylko T?

Musisz spróbować zwiększyć obroty pompki CO i zobaczyć czy sie polepszy.

4 stopnie różnicy to dużo przy PC.

Jaki masz PC

Podłączenie T też mięsza wogę 

Podłączenie T nie miesza wody jeśli pompa przy PC pracuje na podobnym poziomie do pompy pchającej wodę w układ, jeśli ta druga pracuje wolniej, pompa przy PC pcha nadmiar w bufor, jeśli pracuje szybciej, wtedy pompa ten "brak" wyciągnie z bufora, w układzie 3T z samej jego góry więc bardzo możliwe, że o niewiele niższej temperaturze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiemy jaką ma pompe PC. W panasonicu standardowo przepływ jest zmienny. 

Piszesz - ,,Jeśli pompa przy PC pracuje na podobnym poziomie do pompy pchającej wodę w układ"

- Panasonic ma zmienny przepływ nie w każdej PC jest to podłączenie dobre.

,,Jeśli ta druga pracuje wolniej, pompa przy PC pcha nadmiar w bufor"

- Niestety w tym przypatku następuje mięszanie wody w buforze.

Dlatego lepsze podłączenie szeregowe. 

Dopóki nie dowiemy się co ma za PC  i jak zrobione CO to wróżenie z fusów co jest lepsze.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Darxy75 napisał(a):

chodzi mi oto czy różnica będzie mocno odczuwalna.

To wystarczy policzyć - dla grzejnika 22 600x1000, czyli typowego 1m, dwupłytowego 

dla zasilania 38C/28/20 czyli dla delty 10C moc grzewcza wynosi 280W, ale już dla delty 6C- 38/32/20 moc jest równa ok 350W,

dla zasilania 36/26/20 moc =250C, dla delty 6C - 36/30/20  moc jest ok 300W.

Aby takie rozważania miały sens należy uwzględniać temp na  zasilaniu i na powrocie przy samym grzejniku.

Jak mierzycie temp na wylocie z bufora, to na grzejnikach jest 1-2C mniej.

Jak widać jest o co walczyć.

Inne grzejniki o konstrukcjach płytowych mają bardzo podobne przeliczniki

Dla 2 płytowego to co podałem x długość w m, a dla 3 płytowego x1,5 x długość.

Teraz widzicie jakie są rzeczywiste moce grzejne waszych domów przez PC.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może inaczej da sie to policzyć.

Panasonic podaje że 1 stopień wyższa temp na pompie to 2% wieksze zużycie energii. 

Jeżeli masz mieszanie w buforze to musisz go grzać do wyższej temperatury.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, cezario1 napisał(a):

Nie wiemy jaką ma pompe PC. W panasonicu standardowo przepływ jest zmienny. 

Piszesz - ,,Jeśli pompa przy PC pracuje na podobnym poziomie do pompy pchającej wodę w układ"

- Panasonic ma zmienny przepływ nie w każdej PC jest to podłączenie dobre.

,,Jeśli ta druga pracuje wolniej, pompa przy PC pcha nadmiar w bufor"

- Niestety w tym przypatku następuje mięszanie wody w buforze.

Dlatego lepsze podłączenie szeregowe. 

Dopóki nie dowiemy się co ma za PC  i jak zrobione CO to wróżenie z fusów co jest lepsze.

Masz rację, sam mam pompę z PWM podpiętym pod sterownik i zmienia ona obroty w zależności od delty. Powinienem był napisać, że przy buforze podłączonym szeregowo nigdy nie unikniemy straty buforowej a przy układzie 3T możemy jej uniknąć, ją zminimalizować. U mnie się sprawdziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomyliło Ci się podłączenie szeregowe z równoległym.

 Przy buforze podłączonym równolegle nigdy nie unikniemy straty buforowej - mieszania

Przy układzie 3T możemy jej uniknąć, ją zminimalizować. 

Przy szeregowym nie występuje mieszanie -niestety nie zawsze da się tak podłączyć.

Edytowane przez cezario1
  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mode dodam jeszcze tylko że ciepło wytwarzane z węgla , gazu , drewna ,PC niczym się nie różni poza sposobem jego wytwarzania .

To ile uzyskamy tego ciepła z tych urządzeń grzewczych zależy w dużej mierze od instalacji itp , dla przykładu kocioł gazowy kondensacyjny odzyskuje ciepło że spalin więc jego sprawność jest wyższa w instalacjach niskotemperaturowych , niż wysokotemperaturowych , to samo z PC , następna sprawa to prawidłowe i logiczne ustawienie tych urządzeń , jeden spali w piecu kilo węgla ze sprawnością 80% , a PC ma chiński złom źle ustawiony i wyciągnie z niej COP max 3 i to w dobrych warunkach , i odwrotnie  inny źle palił węglem a pompę ma wysokiej klasy dobrze ustawiona i dobrana i wszystko jest OK , tak więc chciałem tylko podkreślić że każdy po trochu ma rację ,natomiast jest dość sporo czynników wpływających na to które źródło ciepła jest najlepsze .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbował któryś z Kolegów podejść do tematu grzejników lamelowych?

image.png.721ac2095252fabe5de1faf77f256642.png

Czy jest spora różnica pomiędzy takim a np. C33?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ameno25 masz sporo racji ale i nie do końca. A co powiesz o zjawisku defrostu w PC i jego kosztach. W żadnym ze kotłów czegoś takiego nie ma. Łatwiej ustawić w nich krzywą i przewidzieć koszty ogrzewania. A w PC laicy myślą i liczą, że jak ciut się ociepli np. z -4 do -1 czy +1 i już zużycie spadnie a tu zdziwienie, bo pc zużywa więcej prądu i w domu jakby zimniej. Podobnie z wilgotnością powietrza. Temp. za oknem niby ta sama a wilgotność z 80% zmienia się w ciągu godziny na 99% i zużycie prądu może się jak za dotknięciem różdżki zwiększyć o 30 albo i więcej procent. Kalkulatory zużycia prądu dla pc raczej tego zjawiska też nie przewidują, tylko zakładają, że jak zima mniej mroźna to i pompa zużyje mniej prądu a tu niespodzianka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, omama napisał(a):

Inaczej tego nigdy nie rozwiążemy więc zapraszam cie do mnie szczegóły adres itp na priv lub wyznacz jakiegoś emisariusza bliżej mieszkającego inaczej się nie da i wiecznie będziesz starał mi dopiec a mnie takie dopinki strasznie męczą więc zapraszam ale potem tu publicznie na forum odszczekasz twoje wypociny ok ?

W takim razie przepraszam, już nie będę się odzywał, jeżeli Cię to jak to napisałeś "męczy"
 

Jeszcze tylko kilka słów.

Rozmawia 3 kierowców o spalaniu swoich aut. Jeden pyta drugie ile twój pali, on odpowiada nie wiem, leje do pełna, jak lampka się zapali znowu zalewam. Drugi, że skrupulatnie liczy sobie każde tankowanie i wie ile pali. Pytają trzeciego. Trzeci odpowiada, że jego auto jest bardzo oszczędne. Tydzień temu zalał za 50zł i dopiero dzisiaj dolał za 70zł. Na pytanie ile w tym czasie przejechał odpowiada: 350km, a nie może 300, a nie może 180, bo z bratem autobusem jeździłem.

Jak myślisz, którym jesteś kierowcą?

Pozdrawiam i miłego dnia, pogadamy jak sie "opomiarujesz".

 

PS Serdecznie dziękuję za zaproszenie 👍

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, cezario1 napisał(a):

Pomyliło Ci się podłączenie szeregowe z równoległym.

Pomyliło mi się, wybaczcie, nie mogę zedytować już posta.

 

2 godziny temu, MORIA napisał(a):

@ameno25 masz sporo racji ale i nie do końca. A co powiesz o zjawisku defrostu w PC i jego kosztach. W żadnym ze kotłów czegoś takiego nie ma.

W moim przypadku mimo faktu, że pod pompą mam sporo lodu po ostatnich dniach, i tak PC zużywa znacznie mniej niż przy -5*C czy niżej, nie odczuwam tak tego zjawiska.

Jeszcze są dwie ciekawostki jeśli chodzi o palenie w kotłach na węgiel, szczególnie tych na ekogroszek, nie pamiętam ile kWh dokładnie ale kilka lat temu liczyłem ile prądu zużywa mi piec i było to za około 20-25 zł miesięcznie, dziś pewnie byłoby to około 35 zł, x 6 miesięcy= ponad dwie stówy, niby nic ale to też często pomijalny koszt. Drugi temat to komin, mój przechodzi w ścianie, na dole w salonie a na piętrze między dwiema sypialniami i mocno odczuwam brak ciepłej ściany 🙂 był to niejako dodatkowy grzejnik i zwiększenie wydajności energetycznej z węgla 😉  

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zużycie prądu przez kocioł na ekogroszek (kWh, kocioł +pompa energooszczędna CO):
image.png.443a6fe1a0a50adb7401277c25c02cfb.png
image.png.5ebff62ae37c35a2d0dfeb527e9f5b35.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

     Co do zużycia prądu, to warto pamiętać, że każdy 1 watt pobierany przez nas z sieci przez rok to prawie 9 kWh na jego koniec. Przemnóżcie to przez waszą cenę prądu i policzcie ile macie w domu urządzeń, które niekoniecznie muszą być potrzebne. Inteligentne gniazdka, serwery, pięć ładowarek wpiętych na stałe do gniazdek itp... To, że proste mierniki często nawet nie pokazują, że sprzęty te coś pobierają nie oznacza, że tak jest Już porządna kamera termowizyjna pokazuje jak świecą na tle otoczenia, czyli jednak pobierają prąd. Mało ale jednak i w ciągu roku się już tego nazbiera.

      Podobnie z nieużywanymi przewodami kominowymi. Nie dość, że nie grzeją, to dodatkowo wychładzają pomieszczenia przez które przechodzą. Tu również najlepiej widac to na termowizji. Sam zastanawiam się, czy nie zrobić jakiejś klapy nad niużywanym kanałem po kotle.

Edytowane przez MORIA
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.01.2024 o 08:14, MORIA napisał(a):

@ameno25 masz sporo racji ale i nie do końca. A co powiesz o zjawisku defrostu w PC i jego kosztach. W żadnym ze kotłów czegoś takiego nie ma. Łatwiej ustawić w nich krzywą i przewidzieć koszty ogrzewania. A w PC laicy myślą i liczą, że jak ciut się ociepli np. z -4 do -1 czy +1 i już zużycie spadnie a tu zdziwienie, bo pc zużywa więcej prądu i w domu jakby zimniej. Podobnie z wilgotnością powietrza. Temp. za oknem niby ta sama a wilgotność z 80% zmienia się w ciągu godziny na 99% i zużycie prądu może się jak za dotknięciem różdżki zwiększyć o 30 albo i więcej procent. Kalkulatory zużycia prądu dla pc raczej tego zjawiska też nie przewidują, tylko zakładają, że jak zima mniej mroźna to i pompa zużyje mniej prądu a tu niespodzianka...

W poście do którego się odwołujesz napisałem że jest sporo czynników wpływających na to które żródło ciepła jest najlepsze .

Nie wiem czy wiesz ale dana strefa klimatyczna ma  ma jakieś średnie temperatury które są stałe i nie róznią się zbytnio na przestrzeni lat  , i  to na podstawie tych tempertur producent podaje SCOP i to na to się patrzy , jak kupujesz auto to patrzysz na srednie spalanie , a nie na  chwilowe  , aby określić ile zużywa paliwa .

Piszesz też o defrostach , wilgotności powietrza  wszystko się zgadza , tak samo można  napisać że węgiel ma popiół ,  nie da sie go wygasić i rozpalić w  sekundę , inaczej mówiąc nie da się modulować płynnie mocą palinika węgla bez strat , nie mówiąc już o kopciuchach . Tak na zdrowy rozsądek pomyśl z jaką sprawnością działa pompa ciepła ,  kocioł kondensacyjny i kocioł na ekogroszek .

Ogólnie Twoje teorie opierają się na tak "zwane moje widzi mi się "  ,  swiadczą o tym teorie z wilgotnością powietrza i zminą zużycia prądu o 30% albo i wiecej 🙂

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje teorie, to obserwacja na przestrzeni wielu lat. 2,5 tony węgla kontra 5,6 tyś.kWh prądu przy scop 2,9-3 .U kogoś innego może być inaczej. Ba, u większości będzie inaczej bo sprawność ich kotłów to max.  60% zakładając bardzo ale to bardzo optymistycznie... A co do defrostów, to muszę dzisiaj ręcznie u siebie podnosic krzywą o 2-3 stopnie w górę w,porównaniu do wczoraj chociaż jest o 7 stopni cieplej za oknem. Wczoraj defrost co 3-4 godziny a dzisiaj co 50-60 minut... Pompa wlicza go do produkcji, tak jakby ciepło poszło w dom a tak naprawdę sporo idzie w niebo. I potem wychodzi,,że ktoś węgiel spalał ze sprawnością 90% a to pompa część wytworzonej energi musi zużyć nie na grzanie domu a siebie... I teraz kwestia ile takich dni z defrostami jest w sezonie... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A Ty dalej swoje , widzę że ciezko Ci jest zrozumieć pewne zagadnienia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja oprócz kotła na drewno mam od października 2022r.  klimatyzator 3,5 kw Rotenso Imoto na parterze o pow. 110 m2 (dom lata 90-te, 5cm styropian, wentylacja grawitacyjna, okna dwuszybowe) Od 14.10 do 11.11 wzięła mi 120 kwh prądu na dogrzewanie do 22C (w nocy spada do 20C). Klima działa 12-14 godz. od 6.00 do 20.00 (tylko przy dodatniej temperaturze zewnętrznej, powyżej +3oC), wyższa temperatura na zewnątrz to wyższa sprawność (brak defrostów) i autokonsumpcja z fotowoltaiki. Z moich obserwacji i karty katalogowej wynika, że przy +14C to COP ok. 4,6, przy +7C to COP 3,8, przy +3C to COP 3,2, przy -2C to COP 2,8, przy -7C to COP 2,3, przy -10C to COP 1,9, przy -15C to COP 1,3. Przy niższych temperaturach zewnętrznych uruchamiany kocioł zasypowy na węgiel/drewno, same grzejniki faviery. Do tej pory przez sezony grzewcze spalane 1,2t węgla i 5mp drewna. Dzięki klimatyzacji zaoszczędziłem ok. 0,5t węgla wraz z czasem na obsługę i jego czyszczenie.
Od 14.10.22 do 21.05.23 działała godzinowo przez 103 dni i zużyła 630 kwh. Robiłem test zużycia prądu w porównaniu z farelką w pomieszczeniu o kubaturze 37m3 i temperaturze zew. wynoszącej +3oC. Klimatyzator zużył od 2,9 (średnia moc cieplna i wydmuch powietrza o temp. 49oC) do 3,6 (niska moc cieplna i wydmuch powietrza o temp. 34oC) razy mniej prądu elektrycznego do nagrzania pomieszczenia do takiej samej temperatury niż farelka.
W tym roku - 2023 założyłem w korytarzu również klimatyzator Rotenso Revio 3,5kw na piętrze mojego domu - pow. 105m2 i grzejniki aluminiowe (1 żeberko na 1m2 powierzchni pomieszczenia).
Sezon grzewczy rozpocząłem 10.10.23r. i do 10.11.23r. mój dom zużył następującą ilość energii:
- parter 110m2, 125kwh z klimy (chodziła 13 dni godzinowo, czyli 312 godz. przeważnie od 9:00 do 19:00), temp. dogrzewu do 21,5°C po nocy(+3°C) spada na 20°C
- piętro 105m2, 55kwh z klimy (chodziła 5 dni godzinowo, czyli 120 godz. przeważnie od 10:00 do 18:00), temp. dogrzewu do 22°C po nocy(+3°C) spada na 20,5°C
- CWU ok. 0,3m3 drewna i ok. 40kwh prądu z dogrzewu grzałką (zbiornik 120l 50°C) 4 osoby
- budynek CO 0,5m3 drewna na grzejniki z kopciucha, rozpalane rano o 6:00 na 1 lub 2 godziny w zależności od temp. na zewnątrz (przy okazji przepływowo grzeje się CWU z kopciucha)
Wcześniej (przed klimami i grzałką) cały budynek do ogrzewania i CWU zużywał przez cały sezon grzewczy ok. 2t węgla i 6m3 (9mp) drewna.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

04.thumb.jpg.19748390f851f42879e3fa01e47fcdd4.jpg01.thumb.jpg.babb4f22e7316148301d4dc554dcbae5.jpg

Hej

JBG HT ZHHS-01-15K-290-V5 (inwerterowa polska)

Dom  295m2 głownie grzejnik + podłogówka w kuchni i łazience.
Pompa działa bez grzałki bo jej nie zamontowałem, grzeje tylko dom bez ciepłej wody.
09/10.01.2024 na zewnątrz:  -18° , set pompy ustawiony na 36° (daję radę bez problemu poszła by wyżej ale po co) w domu temperatura 23/23,5

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.01.2024 o 17:35, MORIA napisał(a):

Ja mogę podać znany mi przykład przejścia z węgla na prąd w PC. Może komuś się przydać. Nieważne jaki dom. Zużycie węgla średnio 2,5 t na sezon. Spalony efektywnie w kotle zasypowym, dolniaku. Pompa ciepła zjadła dobrze ponad 5500 kWh prądu. Grzanie grzejnikami. Większość sezonu 37-43°C

Pytanie w jakiej strefie klimatycznej. W 3 strefie 2,5 tony ekogroszku zamieniło się w 3500 kWh prądu.

instalacja pół domu podłogówka, pół domu grzejniki. Pompa Panasonic 7 kW split.

Ja mieszkam w centralnej Polsce i często widzę jak u mnie jest - 5 a okolice Suwałk - 15.

Nie ma co porównywać.

 

  • Zgadzam się 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chm taka ciekawostka ,pompa w mrozy brała ok 20kwh/doba mrozy zeszły a pompa zaczyna od 20-25/dobę brak ale grzeje tylko parter i wczoraj ją wyłączyłem i puściłem piec na grawitacji i kaloryferach (niezależne) i wychodzi mi na to że węglem taniej wychodzi bo oprócz parteru grzeją mi tez kaloryfery na piętrze tylko po to aby piec się nie dusił (10kw mpm) wiaderko 10 kilowe po farbie nie wiem ile kilo wchodzi do niego nie ważyłem ale wystarcza prawie że na dobę a węgiel kupowałem po 900 zł i te dwie tony spokojnie na całą zimę mi wystarczą a prądu licząc średnio po 20kwh/doba to ok 600kwh więc rachunek prosty węglem taniej i zdecydowanie cieplej w całym domu bo nie 22-23 tylko 23-24 , pompa dobra sprawa ale jak komuś nie przeszkadza dołożenie wegla itp to mimo wszystko taniej no i te wredne bezsensowne limity prądu tu pies pogrzebany i tylko oni wiedzą po co te limity są a są do wydojenia kasy, nic trzeba kupić ze 100 ton węgla potem zgłosić główne ogrzewanie pompą nie brać dofinansowania i ETS 2 mam w nosie totalnie i spokój do końca żywota mojego 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OMAMA - Będziesz palił dopuki cię nie złapią.  Już w niektórych gminach zakupili drony z kamerami i analizatorami spalin. Nie wystarczy mieć piec 5 klasy ale ten piec musi spełniać normy czyli paliwo odpowiednie. Najpierw wyłapią tych co mocno kopcą.  Jak zapłacisz kilka razy dużą karę to Ci pompa ciepła wyjdzie taniej.

Spokuj bedziesz miał do końca życia jeżeli masz zamiar bardzo krótko żyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.