Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czym sterować temperaturą w domu Pompa ciepła


Oldeq17
Przejdź do rozwiązania Rozwiązane przez cezario1,

Rekomendowane odpowiedzi

Oni mają jedynie wymieni źródło ogrzewania w nie przeprowadzać Ci modernizację instalacji po domu.
Ale można się dogadać i jak będą mieli czas to wykonają wskazane modernizację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ich zakresie jest podłączenie pompy ciepła, bojlera (jak jest w zestawie), hermetyzacja i powinno być płukanie instalacji.
Hermetyzacja to zamknięcie całego układu w tym odłączenie zbiornika wyrównawczego i montaż odpowietrzników.

Stary kocioł to rzadko kiedy wynoszą. Chyba że za dopłatą. Niektórzy jak kocioł mają w piwnicy poniżej gruntu i jedyne wyjście to schody, to nawet za dopłatą nie wyniosą.

Pamiętajcie tylko że jak mieliście do tej pory instalację ze zbiornikiem wyrównawczym a ciśnienie w instalacji przy kotle było na poziomie 0.6 bara to po hermetyzacji i zalaniu układu może się okazać że przy 1.5-2 barach może gdzieś przeciekać. Uszczelnienie tych miejsce nie jest już w ich zakresie chyba że za dopłatą.
U ojca po hermetyzacji trzy grzejniki aluminiowe przeciekały na redukcji z grzejnika do 1/2" zaraz obok termostatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie jak zostało to ujęte. Modernizację czego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U siebie mam jedynie kablowy panel/regulator pokojowy.
U znajomych widziałem programatory bezprzewodowe salusa. Nie wiem jaki dokładnie model.
Ale w tej kwestii najlepiej niech się wypowie ktoś kto ma tego typu panel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam Salus 091FLRFV2, bezprzewodowy, działa bezproblemowo drugi rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Efekt cieplarniany☺️

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zależności od tego jak się dogadasz (odpowiednio zapłacisz) z instalatorami, modernizacja może być większa lub mniejsza, ale bez ustalania szczegółów możesz liczyć tylko na dostosowanie w minimalnym stopniu instalacji pod PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oldeq17, wracając do podstaw, czym będziesz regulował temperaturę w domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.10.2023 o 20:08, Oldeq17 napisał(a):

Jeszcze miał bym pytanie troszkę z innej beczki bo kiedy zdemontuje kocioł i firma będzie montować PC to może ktoś podpowie ,moja instalacja CO jest starego typu,grube przekroje rór,czyli grzejniki grzeją bez pompy, czyli grawitacyjna, moje pytanie to czy konieczna jest przeróbka na cienkie rurki przy PC.

Czytając tu wypowiedzi osób z własnego doświadczenia wiem że nie koniecznie dobrze Ci doradzają.

Po pierwsze: przeróbka na cienkie rury to głupota jak masz coś dobrze zrobione to tego nie niszcz tylko szanuj. Jeśli dostaniesz dotacje to możesz później dołożyć piec 5 klasy (legalnie jako źródło dodatkowe awaryjne)np na drewno i jak zabraknie prądu to nim grzejesz grawitacyjnie.

2. Pieca instalator nie musi Ci wyrzucać ale dobrze żeby napisał w protokole  odbioru że to zrobił (łatwiej i szybciej dostaniesz pieniądze. Jak coś robi firma to mogą nie kontrolować jak zrobisz to samemu to muszą. Niestety nie rozpatrują wniosku w ustawowym terminie). 

3 Jeżeli masz instalacje grawitacyjną to jak założysz regulator pokojowy na parterze to na piętrze nie będziesz miał regulacji. Może być tak że na parterze nagrzeje się np od gotowania czy pieczenia w piekarniku a na piętrze będzie inna temperatura.

4 Ja przy swojej instalacji grawitacyjnej wywaliłem głowiczki  ( miałem założone o zwiększonym przepływie)na grzejnikach bo były nie dogrzane kaloryfery. Zawęziły przekrój rurek.

5 Nie napisałeś jaką pompę zakładasz. Pompa pompie nie równa Mam nadzeieje że będzie inwerterowa bo do on/of regulator pokojowy musi być.  

6 Czy wiesz jak podłączą Ci bufor ( szeregowo czy równolegle) od tego też zależy jakie sterowanie wybrać.  Dla osób mających mało wody w instalacji  z założonymi regulatorami, głowiczkami i kilkoma obiegami musi być raczej połączenie bufora równoległe choć nie koniecznie.  Ty masz dużo wody.

7 Nie napisałeś jakie masz grzejniki czy przypadkiem nie żeliwne. Od tego też zależy jakie sterowanie dobrać. 

8  Regulator i głowiczki mogą zwiększyć taktowanie pompy więc niektórzy instalatorzy niechętnie to zakładają.

Ja zrobiłem sobie bufor z możliwością przełączenia szeregowo lub równolegle i testowałem dwa sposoby i wybrałem podłączenie szeregowe bo mam wtedy najmniejsze taktowanie i większy COP.  Jadę na krzywej i nie narzekam. W moim przypadku na starej instalacji z grzejnikami żeliwnymi regulator pokojowy ani głowiczki na kaloryferach się nie sprawdzą. Jak chce mieć w którymś pomieszczeniu zimniej to przykręcam zawór na grzejniku.  Sam sobie montowałem pompę i przerabiałem instalacje starego typu więc wiem co mówię.

 

Zapomniałem jeszcze napisać że nie wszystkie pompy nadają się do instalacji starego typu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie pompy nadają się do instalacji starego typu, tylko nie wszystkie instalacje starego typu nadają się do pompy. Trzeba to sobie przeliczyć od podstaw na inne parametry temperatur.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.11.2023 o 15:24, carinus napisał(a):

Wszystkie pompy nadają się do instalacji starego typu, tylko nie wszystkie instalacje starego typu nadają się do pompy. Trzeba to sobie przeliczyć od podstaw na inne parametry temperatur.

Ale zgodzisz się se mną że pompa z dużym wymiennikiem i przyłączem 5/4 cala będzie lepiej działała niż z małym wymiennikiem i przyłączem odpowiednikiem np 3/4 cala gdy ma przepompować dużo wody o wyższej temperaturze?  

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie spotkałem się z informacjami o wyjściach na pompie w rozmiarze 3/4'. Równie dobrze można napisać że mały kocioł 5kW będzie gorszy niż ten 16kW do grzania ogromnej chaty. Wszystkie pompy mają wymienniki dostosowane do wymagań jakim taka pompa musi sprostać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.11.2023 o 18:34, carinus napisał(a):

Nie spotkałem się z informacjami o wyjściach na pompie w rozmiarze 3/4'. Równie dobrze można napisać że mały kocioł 5kW będzie gorszy niż ten 16kW do grzania ogromnej chaty. Wszystkie pompy mają wymienniki dostosowane do wymagań jakim taka pompa musi sprostać.

Hybrydy Daikina mają małe przyłącza. Nie pamiętam jaki model, ale odpowiednik pompy 9 kw Panasonica. Przeważnie spotykam się z 1 cala przynajmniej w chińskich pompach.  T-cap 9kw ma 5/4 cala i duży wymiennik. Ale nie ma się co sprzeczać najważniejsze żeby koledze dobrze dobrali. Mnie szkoliły osoby które zakładają Panasonica i ewentualnie Sprsun na innych się nie znam więc nie będę się wypowiadał na czym się nie znam. W każdym razie jedne pompy lepiej pracują z instalacją starego typu drugie gorzej. Jedne są wysoko temperaturowe i te zalecają natomiast nisko temperaturowe to raczej na podłogówkę bo na kaloryfery szczególnie żeliwne musi być większa temperatura nawet jak są mocno przewymiarowane. Tak w uproszczeniu i w skrócie.       

 

Edytowane przez Ryszard
Proszę nie cytować ostatniego postu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cezario1- Podziękować..

 Odpowiedz na pytania nr..

1-dokladnie,grube rury pozostają

3- to że temp.bedzie troszkę inna na dole niż u góry przy termostacie nie będzie mi przeszkadzać. 7-dem latek tak miałem przy piecu na ekogroszek i nikt nie narzekał...

5- pompa inwertorowa Mitsubishi zubadan 12 kw.

6- tego niestety nie wiem, po prostu nie mam pojęcia.

7- co do grzejników, wszędzie aluminiowe żeberka.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa dobra, nadaje się do tej instalacji.

Wydaje mi się, że będziesz musiał zaufać firmie montującej Ci pompę.

Pamiętaj, że głowiczki na kaloryferach i regulator pokojowy zwiększają taktowanie a co za tym idzie skracają żywotność pompy i pobór prądu (pompa przy starcie pobiera więcej prądu a po pewnym czasie jego zużycie maleje)   także zamiast zaoszczędzić możesz stracić. Ale najlepiej niech podejmie decyzje instalator. U mnie pompa działa tak że 30 minut grzeje a 1 godzinę jest wyłączona i tylko pompka działa. Jak nastawię temp 38 stopni to wyłącza się przy 40 a załącza przy 31 stopni. Ustawiona delta 7   Przy niskiej temperaturze wody 31 stopni jest większy COP a jak dochodzi do 40 stopni to znacząco się zmniejsza czyli większy pobór prądu. Zasada działania pompy jest inna niż kotła na węgiel i gaz. U mnie w domu się dziwią że kaloryfery zimne a w domu ciepło a przedtem było inaczej na gazie. Ustawienie krzywej grzewczej to łatwa sprawa tylko, że długotrwała bo ustawiasz w najcieplejszy i najzimniejszy dzień zimy żeby była odpowiednia temp w domu. Możesz sobie w każdej chwili zmienić nie zmieniając krzywej u mnie 5 stopni więcej lub mniej temperaturę wody. Nawet  dziadkowie dają radę.

Najwięcej zależy od instalatora jak Ci wszystko skonfiguruje bo on zna pompę i widzi instalację CO jak masz już termostat to go najprawdopodobniej zostawi , więc chyba za dużo to tu nie wymyślimy.

Edytowane przez cezario1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oldeq17, a jak duzy dom będziesz ogrzewał tym Zubadanem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.